Hromadná objednávka MESA karet

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2022, 12:33

Tak ti diky, zase nic nevim.

Takhle to cnc nepostavis.
7i76 a 7i77 ti prijdou jako totez a pravitka mas philips.

Toto je naprosto exaktni obor. Musis se naucit byt naprosto exaktni.

Takze mi posli presny cislo toho pravitka jinak se neposunem dal. Ja pak dohledam dokumentaci (mozna) a z ni nastuduju jak se signalem a cim to prizpusobit do te mesy.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Petr Špůrek
Příspěvky: 12
Registrován: 3. 6. 2022, 6:58

5. 12. 2022, 4:39

robokop píše: 4. 12. 2022, 12:33 Tak ti diky, zase nic nevim.

Takhle to cnc nepostavis.
7i76 a 7i77 ti prijdou jako totez a pravitka mas philips.

Toto je naprosto exaktni obor. Musis se naucit byt naprosto exaktni.

Takze mi posli presny cislo toho pravitka jinak se neposunem dal. Ja pak dohledam dokumentaci (mozna) a z ni nastuduju jak se signalem a cim to prizpusobit do te mesy.
Takže pravitka :
Philips
Type: 2483/00
Nc: 9418 024 83001
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2022, 9:31

Na prvni dobrou se mi nedari na mobilu nic najit..
Jestli nenajdes co z toho na kterych pinech leze muzes to rovnou vyhodit a dat tam neco u ceho to bude dohledatelne.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 12. 2022, 3:48

V nějaké té diplomce (na kterou ses asi dřív odkazoval) borec psal, že k pravítkům taky dokumentaci nedohledal.
Ale na vřeteni byl rotační enkodér Heidenhain s běžným interface RS422.
Docela bych čekal, že i u lineárních pravítek bude podobný interface.
Tak bych obyčejným multimetrem zkusil oměřit jednotlivé dráty za chodu.
Případně vyblejskni vstup karty, do které ty kabely od pravítek vedou a dej sem fotku. Tak, aby bylo čitelné označení na integráčích.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2022, 5:58

Prene tak. Ted muzes zacit s peknou detektivkou a zjistovat co se da z toho omezeneho mnozstvi informaci co mas k dispozici.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Petr Špůrek
Příspěvky: 12
Registrován: 3. 6. 2022, 6:58

6. 12. 2022, 8:49

robokop píše: 6. 12. 2022, 9:31 Na prvni dobrou se mi nedari na mobilu nic najit..
Jestli nenajdes co z toho na kterych pinech leze muzes to rovnou vyhodit a dat tam neco u ceho to bude dohledatelne.
Budu citovat co psal Jan Cedrych ve své bakalářské práci v roce 2011.

Vstupy odměřování a analogové výstupy.

Firma Mesa Elektronics ke svým PCI kartám vyrábí také řadu dceřiných desek sloužící k úpravě signálů. Pro řešení problému s připojením rotačního enkoderu, tří lineárních odměřovacích pravitek s kvadraturním výstupem a potřeby pěti analogových výstupů připadá v úvahu deska 7i48. Ta disponuje šesti analogovými výstupy v rozsahu +-10V a šesti vstupy pro připojení odměřování s kvadraturním výstupem, u každého z nich si uživatel může zvolit zda je typu TTL nebo RS-422. V tomto případě budou všechny mastaveny na typ RS-422.
Analogový signál je získán filtrací PWM signálu generovaným hradlovým polem na PCI kartě. Ke každému analogovému výstupu přísluší dva digitální vstupy označené jako PWM+ a PWM-, podle to na který je přiváděn signál, taková je polarita výstupního napětí. K odmeřovacím vstupům lze připojit signály A, B, Index od odměřovacích jednotek. To je v případě šesti vstupů celkem 18 signálů. Aby bylo možné 7i48 připojit k PCI kartě pomocí jednoho konektoru, jsou signály multiplexovány. Generování PWM signálu a vyhodnocování vstupů je prováděno až v hradlovém poli PCI karty.

Ale asi tuto práci znáte.

Jinak co já zjistil z internetu tak zapojení konetoru by mělo být :
1 - +5V
2 - GND
3 - A quadrature
4 - B quadrature
5 - Z index
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2022, 9:05

To vypada ze ty pravitka tedy budou primo kompatibilni s mesou
Skoda ze nemaji negovane signaly. Muze to mit vliv na presnost a chybovost. Dej si zalezet na kvalite konektoru a kabelu. Hlavne stineni a odruseni vseho na masine.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Petr Špůrek
Příspěvky: 12
Registrován: 3. 6. 2022, 6:58

6. 12. 2022, 9:07

Mex píše: 6. 12. 2022, 3:48 V nějaké té diplomce (na kterou ses asi dřív odkazoval) borec psal, že k pravítkům taky dokumentaci nedohledal.
Ale na vřeteni byl rotační enkodér Heidenhain s běžným interface RS422.
Docela bych čekal, že i u lineárních pravítek bude podobný interface.
Tak bych obyčejným multimetrem zkusil oměřit jednotlivé dráty za chodu.
Případně vyblejskni vstup karty, do které ty kabely od pravítek vedou a dej sem fotku. Tak, aby bylo čitelné označení na integráčích.
Bohužel stroj se nehýbe. Sice počítač se rozjede, ale motory ani ťuk. Zapojení těch pravitek jsem našel. Teď ještě rozjet ty motory. Nějaké rady ohledně motorů jsem zjistil, ale nedaří se je rozjet. Ještě zkusím sled fází.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2022, 10:38

Driver by mel mit vstup na ridici napeti
Da se vyzkusit 1.5V baterii. Predtim musis zapnout enable (typicky 24V) a drivery musi mit pripojenou silove napajeni. Bude tam nejaky stykac.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 12. 2022, 10:43

Petr Špůrek píše: 6. 12. 2022, 9:07 Bohužel stroj se nehýbe. Sice počítač se rozjede, ale motory ani ťuk. Zapojení těch pravitek jsem našel. Teď ještě rozjet ty motory. Nějaké rady ohledně motorů jsem zjistil, ale nedaří se je rozjet. Ještě zkusím sled fází.
především si od toho sežeň schema rozvaděče
bez toho se nehneš
určitě tam bude nějaká smyčka do které hlásí desky pohonů a systém že jsou "ready"
pak teprve půjde výkonová část vůbec nahodit
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
J.C
Příspěvky: 40
Registrován: 24. 5. 2015, 7:03

6. 12. 2022, 10:52

Pokud tam máš pravítka Phillips tak to na mesu nejde , je tam nějaký podivný výstup , na netu se to dost řeší a všichni to nakonec vyhodí a dají tam standardní pravítka HEIDENHAIN . Je pravda že existuje převodník na ty Phillipse , prodává to mám dojem nějaký Maďar ale moc zkušeností s tím není . Jinak když pohledáš tak k těm přestavbám je podle mě informací dost , chce to nastudovat . Narazil jsem v jednom fóru na Poláka co tu přestavbu zvládl za týden ale připravoval se na to rok , měl na tom nějaký výrobní program a nemohl to na déle odstavit . Nějaké zdroje -

Tenhle člověk RotarySMP přestavěl MAHO 400E
https://forum.linuxcnc.org/12-milling/3 ... 0e?start=0

Hodně informací najdeš na specializovaném fóru na MAHA -
http://www.maho24.at/
Ten člověk co to vede je hodně schopný , dělá dokonce nové desky pro rozšíření paměti . Pracují tam i na nové řídící desce s procesorem 486 místo původní 386 .
J.C
Příspěvky: 40
Registrován: 24. 5. 2015, 7:03

6. 12. 2022, 11:00

Tady je info k tomu převodníku ale bez záruky -
Přílohy
Philips_CNC432_Converter_datasheet.jpg
Petr Špůrek
Příspěvky: 12
Registrován: 3. 6. 2022, 6:58

7. 12. 2022, 8:26

testone píše: 6. 12. 2022, 10:43
Petr Špůrek píše: 6. 12. 2022, 9:07 Bohužel stroj se nehýbe. Sice počítač se rozjede, ale motory ani ťuk. Zapojení těch pravitek jsem našel. Teď ještě rozjet ty motory. Nějaké rady ohledně motorů jsem zjistil, ale nedaří se je rozjet. Ještě zkusím sled fází.
především si od toho sežeň schema rozvaděče
bez toho se nehneš
určitě tam bude nějaká smyčka do které hlásí desky pohonů a systém že jsou "ready"
pak teprve půjde výkonová část vůbec nahodit
Schéma rozvaděče jsem zatím nenašel. na MH700C zatím nic. Ale co zatím mám je na MH500C. Co jsem se zatím díval tak není úplně stejné, ale dost věcí tam sedí.
Petr Špůrek
Příspěvky: 12
Registrován: 3. 6. 2022, 6:58

7. 12. 2022, 8:39

J.C píše: 6. 12. 2022, 10:52 Pokud tam máš pravítka Phillips tak to na mesu nejde , je tam nějaký podivný výstup , na netu se to dost řeší a všichni to nakonec vyhodí a dají tam standardní pravítka HEIDENHAIN . Je pravda že existuje převodník na ty Phillipse , prodává to mám dojem nějaký Maďar ale moc zkušeností s tím není . Jinak když pohledáš tak k těm přestavbám je podle mě informací dost , chce to nastudovat . Narazil jsem v jednom fóru na Poláka co tu přestavbu zvládl za týden ale připravoval se na to rok , měl na tom nějaký výrobní program a nemohl to na déle odstavit . Nějaké zdroje -

Tenhle člověk RotarySMP přestavěl MAHO 400E
https://forum.linuxcnc.org/12-milling/3 ... 0e?start=0

Hodně informací najdeš na specializovaném fóru na MAHA -
http://www.maho24.at/
Ten člověk co to vede je hodně schopný , dělá dokonce nové desky pro rozšíření paměti . Pracují tam i na nové řídící desce s procesorem 486 místo původní 386 .
Chtěl jsem to s těmi Philipsi zkusit, ale taky dost zjišťuji že každý dává pravitka nové. Jak jsem četl v té bakalářské práci, on ty philips pravitka použil.
Každopádně dík za odkazy.
Je mi jasné že to musím nejdřív pořádně nastudovat nez vůbec začnu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 12. 2022, 7:08

Petr Špůrek píše: 7. 12. 2022, 8:39 Chtěl jsem to s těmi Philipsi zkusit, ale taky dost zjišťuji že každý dává pravitka nové. Jak jsem četl v té bakalářské práci, on ty philips pravitka použil.
Už jsi dostal 2 rady, které můžou vést k cíli:
- podívej se kolik drátů od pravítek vede a změř voltmetrem, co na jednotlivých drátech je
- vyfoť vstup karty, kam ty dráty vedou.

Tyhle jednoduché kroky jsou asi efektivnější než neustálé prosívání internetu, když podobná pravítka zřejmě nejsou příliš běžná a tedy k nim asi moc informací nebude.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“