uzemnění a rušení CNC+PC

r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 4. 2023, 1:14

dave, pafik> nemám osciloskop. nie je problém ho kúpiť, aj trochu s ním viem robiť, len by som sa tomu rád vyhol. mám málo priestoru a ešte menej času na nové hračky.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 4. 2023, 1:21

já řešil podobný problém a nakonec zabralo všechny vstupy ošetřit protažením vstupních vodičů feritivým kroužkem - https://cz.rs-online.com/web/p/feritove-krouzky/1368980
prostě uděláš na drátech jeden závit okolo toho feritu ,
nebo jednodušší na zkoušení nacvakávací ferit https://www.elektro-hofman.cz/ferit-val ... ka-ruseni/
ukázka toho jednoho závitu : https://cz.mouser.com/ProductDetail/KEM ... Gw8Q%3D%3D
klidně můžeš dát jedno jádro pro 10 vstupů
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

9. 4. 2023, 4:21

To je obdobne jako tam dat tu tlumivku jak jsem ti psal. Vyssi frekvence pres ni neprojdou. Pokud chces ucinek filtru maximalizovat, musis merit (pouzit osciloskop). Pokud se ti nechce merit osciloskopem, musis na to jit stylem pokus/omyl a vzhledem k povaze vyskytu takovych jevu ti to zabere nesrovnatelne vic casu nez to proste zmerit a budes hned vedet na cem jsi.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 4. 2023, 5:04

Neverim ze ten optoclen je tam takto zapojeny. Ked uz tak pouzit 2 zenerky a 2x odpor.
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 4. 2023, 6:10

ten optočlen je v skutočnosti niečo takéto. musím pozrieť v dielni presný typ
Obrázek
Selic
Příspěvky: 652
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

10. 4. 2023, 8:53

Chtělo by to pár fotek, jak je to vydrátované.
- U toho kontaktu v plasmě na X1 to je relátko nebo jen nějaký spínací tranzistor?
- máš propojené PE (kostry) plasma zdroje a řídící krabice alespoň lankem 2,5mm2?
- jak máš propojený stůl od plasmy kudy se vrací proud od hořáku zpět do zdroje?
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

10. 4. 2023, 9:07

Selic píše: 10. 4. 2023, 8:53 Chtělo by to pár fotek, jak je to vydrátované.
hrozne. pôvodne pekné uloženie káblov sa pri oživovaní zmenilo na vrabčie hniezdo.
Selic píše: 10. 4. 2023, 8:53 - U toho kontaktu v plasmě na X1 to je relátko nebo jen nějaký spínací tranzistor?
kontakty mechanického spínaču, zapojené ako rozpínacie. na Festo je mg snímač, asi mechanický
Selic píše: 10. 4. 2023, 8:53 - máš propojené PE (kostry) plasma zdroje a řídící krabice alespoň lankem 2,5mm2?
je tam 16mm2, zapojené to je do rozvetvenej hviezdy. vodiče od RS aj zdroja idú na hlavný uzemňovací bod na stene, hneď vedľa stroja
Selic píše: 10. 4. 2023, 8:53 - jak máš propojený stůl od plasmy kudy se vrací proud od hořáku zpět do zdroje?
samostatný 16mm2 od roštu ku zdroju, mimo ostatných káblov

fotky spravím.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

10. 4. 2023, 4:19

r4cv> chapu dobre, ze tim zlabem vedou v soubehu jak signalove vodice (24VDC zdroj a zpetne 24VDC ovladani toho SSR), tak i silove vodice vedlejsiho oblouku plazmy?
Pricemz signalove jsou stinene s pouzitim GND toho 24VDC zdroje, galvanicky oddelene od zdroje oblouku, ale silove vodice vedlejsiho oblouku nejsou ani stinene ani kroucene.
A k ruseni dochazi ve fazi zapalovani oblouku, nikoliv az po nastartovani hlavniho oblouku.

Jestli jsem to pochopil spravne, tak tam to stavajici stineni funguje jen jako potlaceni kapacitni vazby vuci signalove zemi, ale jako stineni kapacitni vazby od silovych galvanicky oddelenych vodicu paralelne vedenych pomuze jen malo. Stalo by za to udelat dva jednoduche experimenty.

1) overit, zda dochazi k tomu vazbeni ve zlabu, coz je hodne pravdepodobne, ale taky by to mohlo byt i po napajecich vodicich zdroju. Overis snadno tak, ze silove vodice vyndas ze zlabu a povedes aspon metr mimo. Jestli prestane ruseni vstupu, je to potvrzene.
2) na zkousku zkroutit vodice vedlejsiho oblouku (snaha vyvazit kapacitni mustek) a zkusit dat zpet do zlabu. Zkroucenim zmensis i velikost proudove smycky, coz pomuze i v pripade induktivni vazby. Alternativne muzes i pridat stineni vodicu vedlejsiho oblouku s referenci na jeji zem, cili na obal horaku, pospojeno na strane horaku.

P.S.: Over si zapojeni vstupu toho ruseneho SSR (nebo optronu s rele ci co tam vlastne je). Jestli je tam diode jen predrazeny odpor, dal by se tam pridat clamp a nejaky low pass filtr a tim potlacit aspon projevy toho ruseni.

P.S.2: Bylo by dobre si to opravdu prohlidnout na osciloskopu, jeden kanal diferencialni sondou na zdroj vedlejsiho oblouhu plasmy, druhy na ten 24V signal. Poznal bys nejen co se na nem deje, ale i v ktere fazi se to deje. Jestli je to ve chvili vysokeho napeti pred prurazem (elektricke pole) a prevazuje zrejme kapacitni vazba, nebo az po zapaleni oblouku, kdy je strmy gradient proudu (a magnetickeho pole) a prevazi induktivni vazba.
Oboji typ ruseni se da efektivne resit, ale kazdy trochu jinak. V uvahach vyse pocitam s prvnim pripadem, ale jestli je to ten druhy, pomuze zkrouceni a stineni jen omezene a bude rozumnejsi resit spis ten filtr na signalovem vstupu, nez se snazit potlacovat vazbeni.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

10. 4. 2023, 5:41

Dawe píše: 10. 4. 2023, 4:19 r4cv> chapu dobre, ze tim zlabem vedou v soubehu jak signalove vodice (24VDC zdroj a zpetne 24VDC ovladani toho SSR), tak i silove vodice vedlejsiho oblouku plazmy?
Pricemz signalove jsou stinene s pouzitim GND toho 24VDC zdroje, galvanicky oddelene od zdroje oblouku, ale silove vodice vedlejsiho oblouku nejsou ani stinene ani kroucene.
A k ruseni dochazi ve fazi zapalovani oblouku, nikoliv az po nastartovani hlavniho oblouku.
ano, idú súbežne.
signálové sú tienené, tienenie je pripojené na PE, spoločné pre celý stroj
silový vodič oblúku do horáku je 1, netienený.
zapaľovacé vodič pilotného oblúku je 1, netienený, ide súbežne s hlavným silovým vodičom. nie sú ani krútené.
k rušeniu dochádza počas zapaľovania pilotného oblúku, tj je zapnuté HF zapaľovanie. po zapálení hlavného oblúku to už neruší.
Dawe píše: 10. 4. 2023, 4:19 Jestli jsem to pochopil spravne, tak tam to stavajici stineni funguje jen jako potlaceni kapacitni vazby vuci signalove zemi, ale jako stineni kapacitni vazby od silovych galvanicky oddelenych vodicu paralelne vedenych pomuze jen malo. Stalo by za to udelat dva jednoduche experimenty.

1) overit, zda dochazi k tomu vazbeni ve zlabu, coz je hodne pravdepodobne, ale taky by to mohlo byt i po napajecich vodicich zdroju. Overis snadno tak, ze silove vodice vyndas ze zlabu a povedes aspon metr mimo. Jestli prestane ruseni vstupu, je to potvrzene.
2) na zkousku zkroutit vodice vedlejsiho oblouku (snaha vyvazit kapacitni mustek) a zkusit dat zpet do zlabu. Zkroucenim zmensis i velikost proudove smycky, coz pomuze i v pripade induktivni vazby. Alternativne muzes i pridat stineni vodicu vedlejsiho oblouku s referenci na jeji zem, cili na obal horaku, pospojeno na strane horaku.
mám aj iné veci na riešenie s plazmou, tak pripravujem iný zdroj, iný kábel ku horáku aj iný horák. tým overím bod 1.
ad 2. môžem ešte raz rozmotať kábel horáku a vodič pilotného oblúku omotať na vodič hlavného oblúku. tak?
zatiaľ robím údržbu káblu horáku a mám to v takomto stave, tak nie je problém to spraviť.
sú to 3 hadičky, silový vodič a vodič pilotného oblúku. pôvodne tam boli ešte 2 káble, ktoré sa nevyužívajú, tak sú von.
gumová hadica bola po celej dĺžke a pôsobením neustáleho pohybu v žlaboch sa to vo vnútri normálne zauzlilo, tak som to musel otvoriť. či boli tie vodiče skrútené sa už nedá zistiť
20230410_183223a.jpg
tienenie na kábli horáku momentálne mám, na nový to chcem skúsiť bez.
20170628_112048a.jpg
Dawe píše: 10. 4. 2023, 4:19 P.S.: Over si zapojeni vstupu toho ruseneho SSR (nebo optronu s rele ci co tam vlastne je). Jestli je tam diode jen predrazeny odpor, dal by se tam pridat clamp a nejaky low pass filtr a tim potlacit aspon projevy toho ruseni.

P.S.2: Bylo by dobre si to opravdu prohlidnout na osciloskopu, jeden kanal diferencialni sondou na zdroj vedlejsiho oblouhu plasmy, druhy na ten 24V signal. Poznal bys nejen co se na nem deje, ale i v ktere fazi se to deje. Jestli je to ve chvili vysokeho napeti pred prurazem (elektricke pole) a prevazuje zrejme kapacitni vazba, nebo az po zapaleni oblouku, kdy je strmy gradient proudu (a magnetickeho pole) a prevazi induktivni vazba.
Oboji typ ruseni se da efektivne resit, ale kazdy trochu jinak. V uvahach vyse pocitam s prvnim pripadem, ale jestli je to ten druhy, pomuze zkrouceni a stineni jen omezene a bude rozumnejsi resit spis ten filtr na signalovem vstupu, nez se snazit potlacovat vazbeni.
na toto momentálne nemám kapacitu. skúsim ten pulldown odpor na vstup a ferit na prívodné vodiče.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

11. 4. 2023, 3:15

r4cv píše: 10. 4. 2023, 5:41 ...ad 2. môžem ešte raz rozmotať kábel horáku a vodič pilotného oblúku omotať na vodič hlavného oblúku. tak?...
Je potreba zkroutit vzajemne ty vodice (ne jeden kolem druheho), kterymi proteka v tu kritickou dobu bud onen impulzni proud pomocneho (pilotniho) oblouku, resp. mezi kterymi nastava to zapalovac napeti. Chapu to tak, ze to je ta dvojice nyni bifilarne vinutych vodicu k horaku, ktere vedes tim zlabem. Ty bych zkroutil.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 4. 2023, 5:54

zkrútiť tie vodiče bude problém, lebo je to 16mm2 + 1mm2. Ale skúsim to.

mám typ toho relé, je to Murr 51120
https://shop.murrelektronik.com/en/Elec ... 51120.html
pozerám, že je tam napísaný min. load current 100mA - to znamená, že to musím zaťažiť min 0,1A? - tu by mohol byť jeden z problémov.
teraz tam mám odpor 1k, takže tam tečie cca 24mA.

sú to tie Re10 až Re15
20230411_084751a.jpg
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

11. 4. 2023, 6:44

r4cv> je mi to jasne, ze ten tlusty pujde blbe kroutit, proto jsem i psal abys je nejprv vyhodil na chvili ze zlabu, at to nedelas zbytecne. Tenhle typ rele neznam, bohuzel nevim.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 4. 2023, 4:05

po dnešných testoch to vyzerá nádejne.
najprv som rozchodil nový zdroj aj komplet s ovládaním, dal som ho na opačnú stranu stroja a kábel ku horáku som viedol len tak po zemi. stav sa zlepšil asi o 90%, ale aj tak som jeden zákmit na monitore videl.
nasledovala prestavba kabeláže na "diferenciálne" vedenie.
použil som tienený kábel vhodnej konštrukcie, pôvodne z nejakého enkodéru.
20230413_145025a.jpg
na vstupoch rezistory 1k a feritové jadro.
20230414_094346a.jpg
ďalšie feritové jadrá som dal na napájací kábel, na oba konce, nech to nejde do snímačov ani do zdroju.
a znovu som prerobil krabičku X1, nech tam nie je také hniezdo.
20230413_170221a.jpg
a všetky nepoužité vodiče som pripojil v rozvádzači na "zem"

Po týchto zmenách som dnes znovu testoval a nepodarilo sa mi vyvolať chybu ani zakmitanie monitoru. a to ani po opätovnom použití vedenia horáku v súbehu s ostatnými káblami v žlabe.
Je to veľký pokrok, ďakujem všetkým poradcom.
ešte mi ostáva takýmto spôsobom prerobiť ovládač, tam je tiež zlý kábel.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 4. 2023, 11:25

Tak to je dobry vysledek :)
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“