uzemnění a rušení CNC+PC

VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

23. 1. 2023, 1:50

testone píše: 4. 1. 2023, 3:18 píšeš to asi správně, jen ad2) je asi zbytečné skříně přístrojů znova propojovat na kolík, od toho je tam PE vodič v přívodním kabelu
...
kostry stolů, topení, vodivé věci v dosahu obecně atd by asi pospojováno (tzv. ochranné pospojení,to nemá nic společného s rušením) být mělo, ale propojovat to na kolík zásuvky asi nemá moc smysl
pospojování by mělo tuším být uděláno vodičem o průřezu min. 6mm2, to v té zásuvce určitě není, tam bude v lepším případě 3x2,5
....
šťoural jsem se dneska v Masturnu, tak jsem ti to zemění nafotil i s pár schematy
P1010613.JPGP1010614.JPGP1010615.JPGP1010616.JPGP1010617.JPGP1010618.JPGP1010619.JPG
díky moc! jojo, ad 2) jsem to špatně popsal, je to jak píšeš :)
...zásuvka má jen 2,5mm2 jojo, tak potom pospojování leda a jedině táhnout na dálku 6mm2 v nějaké liště až do rozvaděče co? mám to z dílny daleko, ale určitě jednodušší řešení než dělat s elektrikářem nějaké nové separé zemění pro dílnu.

můžu se ještě zeptat, jak vypadá to BUS připojení?
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

23. 1. 2023, 3:31

Selic píše: 31. 12. 2022, 11:53 U těch malých krokáčů je spíš důležité někde rozumně uzemnit "-" pól napájecího zdroje.
Pokud se to neudělá, tak driver brumí všude možně, včetně ovládacích kabelů. U jednoduchého můstku s trafem většinou to příliš nevadí. U činských spínáků to bývá pravidelně zdroj problémů.
lubbez píše: 2. 1. 2023, 3:07 Vždy mám silové napájení pro motory galvanicky oddělené. Samozřejmě pokud není minus na driveru spojený s kostrou (na to jsem narazil pouze jednou) nebo pokud to konstrukce neumožňuje.
jak se prosím uzemnuje "-" pol napájecího zdroje?
a jak oddělit ideálně galvanicky to napájení pro motory od datových signálů? mám zatím jen jeden menší společný zdroj (400W 8.3A, 230V AC, na výstupu 48V DC). potřeboval bych teda asi dvě vinutí a napájení motorů galvanicky oddělit...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2687
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

23. 1. 2023, 3:52

empty.JPG
Obvykle to máš galvanicky oddělené by default. Když máš oddělená vinutí a nespojíš mínusy (plusy) někde.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 1. 2023, 8:13

VENCAZ píše: 23. 1. 2023, 3:31 ... jak oddělit ideálně galvanicky to napájení pro motory od datových signálů? mám zatím jen jeden menší společný zdroj (400W 8.3A, 230V AC, na výstupu 48V DC). potřeboval bych teda asi dvě vinutí a napájení motorů galvanicky oddělit...
Jen dotaz: co si od toho galvanického oddělení slibuješ?
Co čekáš, že ti to přinese?
Podle mě nic, ale třeba se pletu. Proto se ptám.
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

23. 1. 2023, 10:03

Mex píše: 23. 1. 2023, 8:13
VENCAZ píše: 23. 1. 2023, 3:31 ... jak oddělit ideálně galvanicky to napájení pro motory od datových signálů? mám zatím jen jeden menší společný zdroj (400W 8.3A, 230V AC, na výstupu 48V DC). potřeboval bych teda asi dvě vinutí a napájení motorů galvanicky oddělit...
Jen dotaz: co si od toho galvanického oddělení slibuješ?
Co čekáš, že ti to přinese?
Podle mě nic, ale třeba se pletu. Proto se ptám.
to mě by právě taky zajímalo :) protože totiž nevím, jen to tu zaznělo, tak se na to chci zeptat. chtěl bych oddělit to napájení silové a datové, ale ještě jsem to nikde neviděl v praxi
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 1. 2023, 10:16

VENCAZ píše: 23. 1. 2023, 10:03 to mě by právě taky zajímalo :) protože totiž nevím, jen to tu zaznělo, tak se na to chci zeptat. chtěl bych oddělit to napájení silové a datové, ale ještě jsem to nikde neviděl v praxi
Takže nevíš, co to přinese, ale chtěl bys to. ;-)

Na tom není nic složitého a je to i celkem běžné. Prostě máš jeden zdroj s vyšším napětím (třeba 24-48V) a z něho napájíš drivery.
Pak máš jiný zdroj, třeba 12V, a z toho si napájíš elektroniku.
Protože běžné drivery mají na vstupech optrony, tak může být napájení oddělené.
Těch 5V a 12V si můžeš vzít třeba z PC, takže pak už nepotřebuješ ten druhý zdroj.
Já to s napájeném z PC třeba taky na pár strojích používám.

Jenže já to pak mám galvanický propojené i s tím silovým zdrojem, protože mám rád vždy všechno na jednom zemním potenciálu.
To ty nechceš.
Proto jsem se ptal, co tím sleduješ.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 1. 2023, 10:48

S tím galvanickým oddělením jsem přišel já. Mám v dílně rádio a když jsem pustil frézku, tak různě bzíkalo a vrčelo. Tou dobou už jsem měl za sebou certifikaci zařízení na EZU a nedělal jsem si iluze. Pak mi odešel počítač na řízení Mach + H1 a já nakonec koupil 542 Leadsine drivery a tehdá GVE64 od Gravosů. Udělal jsem tedy nový rozvaděč, dal tam 450W trafo, udělal nový zdroj a kabeláž. Přívodní kabely k motorům samozřejmě stíněné. Při testování jsem zjistil, že už to rádio neruší. Tak jsem měl radost a začal jsem rozvaděč finalizovat. Zjistil jsem, že napáječku 42V/8A nemám uzemněnou. Tak jsem to samozřejmě uzemnil a ejhle rádio začalo bzučet. Po odzemění přestalo. Řídící vstupy do driveru jsou oddělené optočlenem, tak proč uzemňovat napáječku která jde od trafa do driveru a nikam jinam. Dál jsem to neřešil a od té doby drivery s optočleny napájím odděleným napětím a žádný problém. Něco jiného jsou pololu drivery, ale s nimi prakticky nedělám a tak se o to ani nezajímám.
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

30. 1. 2023, 9:31

Mex píše: 23. 1. 2023, 10:16
VENCAZ píše: 23. 1. 2023, 10:03 Jenže já to pak mám galvanický propojené i s tím silovým zdrojem, protože mám rád vždy všechno na jednom zemním potenciálu.
To ty nechceš.
Proto jsem se ptal, co tím sleduješ.
jasný tak se snad chápem :) mám to vlastně podobně - drivery ze zdroje a oddělovací deska přes LTP z PC (je tam potom navíc ještě jeden obvod napájení 5V přes USB z PC, ani nevím k čemu), tak snad dobrý. tak ted vlastně ani nevím, v čem by nakonec byl rozdíl, kdyby to lezlo ze stejného zdroje, ale v mém případě to asi teda není proveditelný. no tam jde asi pak o to, že jsou vodiče a různě vysoká napětí signály+silová hned vedle sebe že jo?

...chtěl jsem hlavně ohlídat, aby nemohlo vznikat jakékoli rušení přes zemní smyčky, ale těm se asi nevyhnu, tuším teda, že i se 2 oddělenými zdroji, stejnak se to někde spojí s dodatečným uzemněním s kostrou stroje apodob. a nakonec, jak jsme tu probrali, použiju stínění, ferity atd... takže ne že bych to nechtěl, jedna společná zem zní jako rozumný řešení, jen s tím nemám tolik praxe, abych dokázal říct, zda to nejde i líp. tak jako tak všechno napájení kompletně (PC+CNC) mi končí v jednom společném bodě v UPS a pospojení dodatečného zemnění na PE sběrnici, jak už tu párkrát zaznělo. nic víc s tím teda už asi potřeba laborovat není žene :)
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 4. 2023, 4:46

t256 píše: 29. 12. 2022, 6:26 Ani optocleny nejsou vsespasne. Pokud treba vedou kabely vedle silovych (nekdy jina moznost proste neni) Neni naprosto zadny problem aby se tam naindukoval takovy curbes ktery rozne ledku v optoclenu. Pokud to jde, pouzivam radeji diferencialni vedeni a optoclenem oddelim az za prijimacem. Funguje to o poznani lip.
Dovolím si oživiť tému. mám problémy s plazmou a rušením v RS. Pôvod rušenia je hlavne indukované VN pri zapaľovaní oblúka. to mi dokáže falošne spustiť signál do systému.
káble mám tienené, opletané a oplet uzemnený (detaily neviem, robil som to dávno)
na vstupoch signálov od horáku mám optorelé. na napájanie týchto snímačov mám použitý iný zdroj.

otázka:
treba na diferenciálne vedenie požiť diferenciálny vysielač?
alebo to stačí zjednodušiť a použiť "twisted pair" s tým, že jeden vodič bude signálna zem a druhý signál?
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 4. 2023, 7:19

Zalezi cim a ako su budene diady v optorele, a aky puul up odpor je na vystupnejbstrane optoclena co ide do systemu. Este si treba polozit otazku ci jenpotrebne mat vstup do systemu bez osetrenia RC clenom.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 4. 2023, 10:04

ošetrenie RC členom mám.
DSCF7125a.jpg
mám tam viac chýb v inštalácii, ktoré vo výsledku vedú k občasným nepravidelným chybám systému. tak to chcem celé znovu premyslieť a postupne prekáblovať.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

9. 4. 2023, 10:37

Smotanim dratu zadne diferencialni vedeni neudelas. Na princip fungovani zadej do google RS485. Ty obvody jsou korunove polozky, pripadne se daji pouzit i hotove moduly z ebay. Kupuj jen tak rychle jak potrebujes, je kravina davat na step/dir prevodnik 50Mbps. Bude prenaset kdeco.

Co se tyka filtru, dopln tam urcite tlumivky, staci takove ty male smd https://www.ebay.com/itm/333992450058
Hodnotu tezko rict, zavisi na spouste veci. Nejjistejsi bude pustit do vedeni nejrychlejsi signal co se tam muze vyskytovat a mrknout se osciloskopem a zvetsovat hodnoty filtru dokud signal nezacne prilis menit svuj tvar. Udelej to na desce v smd provedeni s co nejkratsimi cestami. Nevim jake jsou frekvence ruseni z plazmy, ale je klidne mozne ze vlivem indukcnosti tech dlouhych dratovych vyvodu muze filtr ztracet ucinnost.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2687
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

9. 4. 2023, 10:47

r4cv píše: 8. 4. 2023, 4:46
t256 píše: 29. 12. 2022, 6:26 Ani optocleny nejsou vsespasne. Pokud treba vedou kabely vedle silovych (nekdy jina moznost proste neni) Neni naprosto zadny problem aby se tam naindukoval takovy curbes ktery rozne ledku v optoclenu. Pokud to jde, pouzivam radeji diferencialni vedeni a optoclenem oddelim az za prijimacem. Funguje to o poznani lip.
Dovolím si oživiť tému. mám problémy s plazmou a rušením v RS. Pôvod rušenia je hlavne indukované VN pri zapaľovaní oblúka. to mi dokáže falošne spustiť signál do systému.
káble mám tienené, opletané a oplet uzemnený (detaily neviem, robil som to dávno)
na vstupoch signálov od horáku mám optorelé. na napájanie týchto snímačov mám použitý iný zdroj.

otázka:
treba na diferenciálne vedenie požiť diferenciálny vysielač?
alebo to stačí zjednodušiť a použiť "twisted pair" s tým, že jeden vodič bude signálna zem a druhý signál?
Netreba, ale degraduješ tím diferenciální vedení na nesymetrické. Spojíš jeden vstup se zemí. U diferenciálního vedení se ti případné rušení indukuje do obou vodičů, ergo ve výsledku nula. U nesymetrického se to samé rušení indukuje jen do "živého" vodiče.
Na tahání symetrickejch vedení je nejlepší kabel pro strukturku; čím vyšší kategorie, tím lepší (má víc zkrutů na jednotku délky). Už samotnej nestíněnej cat5e kabel je mnohem odolnější, než stíněnej obyčejnej vodič.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

9. 4. 2023, 11:03

r4cv> pro takove dotazy je dobre prilozit co nejpodrobnejsi schema, jinak je to takove strileni od boku. Bez schematu si tezko udela nekdo spravnou predstavu kde ruseni vznika, jakym mechanismem se muze prenaset (vedenim po napajecich vodicich, vedenim po signalovych vodicich, radiaci) a jakym mechanismem se muze ci nemuze kde vazbit (kapacitne, indukcne, galvanicky). Bez toho, pripadne namerenych casovych prubehu napeti na inkriminovanych vodicich se neda rozumne doporucit reseni (filtry, clampy, stineni, galvanicka ci prostorova izolace...).
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 4. 2023, 1:11

takto nejako si to predstavujem:
20230409_135750.jpg
snímače sú mechanické kontakty, alebo mg jazýčkové relé na snímanie polohy pneu piestu.
X1 - plastová netienená rozvodnica, môžem spraviť tienenie
vzdialenosť od X1 po snímač je cca 0,7m. tam by som asi dal krútenú dvojlinku
R1 R2 - asi 1k odpory
pred R2 ešte môžem navliecť toroidné jadro s pár závitmi.
R3C1 - RC člen na vstupe RS, viz foto vyššie

zdroje 24V sú 2ks, jeden pre napájanie RS a druhý pre obsluhu "von"

ten HF kábel v prívode ku horáku nie je tienený, len má dvojitú izoláciu

ešte som našiel foto, ako sú vo vnútri zdroja všetky vodiče krútené, asi vedia prečo.
20190610_082501a.jpg
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“