uzemnění a rušení CNC+PC

VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

27. 12. 2022, 9:25

Zdravím všechny mezi svátky :) rád bych se zeptal na zkušenosti k tématu zemění a rušení…

Elektronika CNC komplet vše je zeměno přes jeden společný zdroj. Pak je tu ale ještě PC napojené přes parallelní port na oddělovací desku, které má vlastní zeměný zdroj, jsou tu repráky, čerpadlo … tak mám několik zdrojů a signály jsou propojeny přes řídící desku CNC a motherboard v PC, vidlice jde každá do vlastní zásuvky na společného PSA, který vše slučuje dál na UPS zdroj. Může takhle vznikat smyčka nebo rušení? Předpokládám, že smyčky by hrozily naopak v případě, kdy by zdroje šly do zásuvek na separátních větvích popř. okruhách rozvodu v domě? A hádám, že přes paralelní port se zemění PC na CNC desku nepropojí? :)

Dodatečné uzemění (CNC konstrukce, vřeteno, ponk) vše pospojit na vlastní zásuvku nebo stačí propojit spolu se zeměním ostatních zdrojů znovu na společného PSA? … jaké máte zkušenosti, že by cokoli kovového ale vodivě odděleného v nejkratší vzdálenosti od elektrických komponent (kov je v magnetickém poli komponent) do sebe cokoli indukovalo? (jak z hlediska bezpečnosti, tak rušení).

Nakonec jsou nějaké minimální vzdálenosti, jak daleko od sebe dáváte pro sichr PC, CNC, UPS a jiné srandy nebo zbytečný tohle řešit? (nevím, jaké frekvence z toho jdou a jak se můžou rušit) mám elektroniku CNC v plastové skříni, říkám si, jestli to nevyměnit za kov, ten galvanicky oddělit od komponent CNC a separé uzemnit? snad vznikne nedokonalá Faradayova klec. Pokud bych skřín neuzemnil, tak se dosah polí komponent tuším naopak znásobí?
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

27. 12. 2022, 9:57

Bohužel tohle není zcela jednoduchá problematika, záleží na poloze kabelů, jejich souběhu a křížení atd.
U malejch strojků obecně platí, že by se vše mělo přizemnit separátně paprskovitě do jednoho bodu ( do tzv. HUPky - hlavní uzemňovací přípojnice ) min. 6mm2 a silový kabely netahat ve společnejch trasách jako jsou signálový a datový. Pokud je použit např. měnič, tak použít stíněnou kabeláž a stínění přizemnit.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 12. 2022, 10:07

HUP je Hlavní Uzávěr Plynu, je to vidět na plotech ve většině vesnic, tam bych nic nezemnil .. :) .
Jinak je pravda, že to je hodně složitá záležitost a je třeba dodržovat nějaké obecné zásady, které jsou tu popsané - signály tahat stíněnými kabely, pokud možno mimo silové trasy, zemnit do jednoho bodu (typ star, ne bus), a pokud něco stříká moc rušení, tak zavřít do plechový krabice (farradayova klec). Jsou na to normy, jak zemnit, ale dost často se nedaj použít. Typickej příklad - stíněná strukturovaná kabeláž.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 12. 2022, 10:34

Za roky co se věnuji elektronice a CNC jsem si vypracoval nějaké postupy. Striktně odděluji silové a datové napájení. To znamená na trafu dvě vinutí a to pro napájení motorů je galvanicky oddělené od stroje. K motorům zásadně stíněné kabely (CNC shop je má za slušné prachy a jsou to ty ohebné) a u svorkovnice motoru ničemu neublížíš velkým feritem. Sice lze říct, že ten ferit fungule někde od MHz výš, ale třeba na 200kHz sníží rušení o skoro 40 procent. To mám z měření z EZU, neb jeden strojek byl pro lékařské účely a bez opravdu měřeného EMC to nešlo.
Dlouhá léta jsem navrhoval komponenty k VHP - tedy k hracmí automatům. Každej vstup od tlačítek, senzorů .... byl precizně ošetřenej. Kde mohly courat nějaké potenciály okamžitě optočlen, v postatě 1/3 základní desky byly jenom ochrany a filtry. Samozřejmě tyhle postřehy platí pro stejnosměrně napájené stroje s bezuhlíkovými motory.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 12. 2022, 10:45

pafik píše: 27. 12. 2022, 10:07 HUP je Hlavní Uzávěr Plynu, je to vidět na plotech ve většině vesnic, tam bych nic nezemnil .. :) .
No HUP je taky Hlavní Uzemňovací Přípojnice, až na to že je to pospojení, ne uzemnění :)
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 12. 2022, 10:58

jenicek píše: 27. 12. 2022, 9:57 ... Pokud je použit např. měnič, tak použít stíněnou kabeláž a stínění přizemnit.
Setkal jsem se s několika teoriemi a dodneška nevím ...

STAV :Mezi měničem a krokáčem je stíněný kabel 3 fáze + žlutozelený zemnící.
DOTAZ : Stínění je připojeno :
a) na obou koncích
b) u měniče
c) u motoru

PODDOTAZ :
a ) Stínění je spojeno se žz vodičem.
b) Stínění je samostatně vedeno a připojeno na "HUP" .

moc díky za info
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 12. 2022, 11:01

lubbez píše: 27. 12. 2022, 10:34 ... v postatě 1/3 základní desky byly jenom ochrany a filtry...
Když otevřeš rozšiřující moduly PLC od Simaticu tak ty "prezervativy" jsou možná víc nežli polovina tišťáku.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 12. 2022, 11:05

B
B
Je spravne
Jeste se za vstupem do rozvadece pouziva pospojovaci lista s perovymi sonapkami
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2022, 11:09

a ma ten hafan opravdu 3 vodice?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 12. 2022, 11:37

v mých Hermle (Heidenhain, Simodrive) je vše důsledně pospojováno systémem hvězdice (sněhové vločky) na sběrnici cca 30 mm2 v rozvaděči, ta je spojena s PE sítě a přes něj s Hlavní Uzemňovací Přípojnicí domu
kabely od motorů atd mají stínění připojeno vždy pouze na jednom konci, tj. na krabici příslušného driveru a ta krabice je dále připojena na sběrnici viz výše licnou 6mm2, přestože je přišroubovaná na nosném plechu uvnitř rozvaděče
ten je na sběrnici připojen také samostatnou spojkou, na sběrnici jsou uzemněny i všechny dveře atd
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 12. 2022, 11:48

Ovšem to pospojování třeba těch dveří a různejch plechovejch deklíků je kvůli bezpečnosti, akorát to stínění těch kabelů je EMC.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 12. 2022, 11:53

lubbez píše: 27. 12. 2022, 11:48 Ovšem to pospojování třeba těch dveří a různejch plechovejch deklíků je kvůli bezpečnosti, akorát to stínění těch kabelů je EMC.
samozřejmě, je to tak
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 12. 2022, 1:24

Já jsem rebel, já ani od měniče k motoru, ani od driveru ke KM stíněný kabely nepoužívám (ačkoliv výrobci měničů to předepisujou) a přesto jsem nikdy s rušením problém neměl. Ale může to být malým příkonem těch točivejch strojů; KM mám 4 Nm a motory do 1,5 kW. Plus striktním dodržováním pravidel; na oddělování napájení silových a datových obvodů (lubbez) jsem v předchozím výčtu zapomněl. Dokonce to dělám ještě striktněji - každé zařízení má svůj transformátor.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 12. 2022, 1:33

Milan199 píše: 27. 12. 2022, 10:58
jenicek píše: 27. 12. 2022, 9:57 ... Pokud je použit např. měnič, tak použít stíněnou kabeláž a stínění přizemnit.
Setkal jsem se s několika teoriemi a dodneška nevím ...

STAV :Mezi měničem a krokáčem je stíněný kabel 3 fáze + žlutozelený zemnící.
DOTAZ : Stínění je připojeno :
a) na obou koncích
b) u měniče
c) u motoru

PODDOTAZ :
a ) Stínění je spojeno se žz vodičem.
b) Stínění je samostatně vedeno a připojeno na "HUP" .

moc díky za info
Pointa je ta, že po tom stínění nesmí téct proud. Když (obecně) připojíš stínění na obou koncích paralelně k něčemu (nuláku, zemi), může tam nějakej proud téct a problém je na světě.
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

28. 12. 2022, 9:33

pafik píše: 27. 12. 2022, 1:33
Milan199 píše: 27. 12. 2022, 10:58
jenicek píše: 27. 12. 2022, 9:57 ... Pokud je použit např. měnič, tak použít stíněnou kabeláž a stínění přizemnit.
Setkal jsem se s několika teoriemi a dodneška nevím ...

STAV :Mezi měničem a krokáčem je stíněný kabel 3 fáze + žlutozelený zemnící.
DOTAZ : Stínění je připojeno :
a) na obou koncích
b) u měniče
c) u motoru

PODDOTAZ :
a ) Stínění je spojeno se žz vodičem.
b) Stínění je samostatně vedeno a připojeno na "HUP" .

moc díky za info
Pointa je ta, že po tom stínění nesmí téct proud. Když (obecně) připojíš stínění na obou koncích paralelně k něčemu (nuláku, zemi), může tam nějakej proud téct a problém je na světě.
Tohle je právě zcela chybná elektrikářská latina. Správně to má být zapojeno podle návodu výrobce.
Pro připojení 3f motoru na 3f měnič je správný postup použít 4 žilový stíněný kabel.
Na motoru je zž připojen na zemnící svorku a stínění na tutéž svorku nebo druhou, pokud ji motor má.
Na straně měniče je zž od motoru zapojen na PE svorku měniče k tomu vyhraženou a stínění také na kostru měniče, ideálně po celém obvodu kabelu třmenem, co je dodáván k měniči.
Pokud se zapojí stínění kamkoliv jinam než na měnič, tak se rušení projevuje náhodně všude možně i mimo rozvaděč. Největší zvrhlost, kterou vídám po fabrikách, je zapojení stínění od kabelů se smyčkami 4-20mA od regulace společně se stíněním silových kabelů od motoru do jedné svorkovnice. Druhá zvrhlost je použití 3 žilového stíněného kabelu pro připojení motoru. (většinou je jedna fáze ještě zž.) Pak se člověk nestačí divit, co to zařízení provádí.

Pointa stínění silových kabelů je právě v tom, že stíněním musí protéct rozdílový proud který vzniká ve spotřebiči nebo i v samotném kabelu zpět ke zdroji nejkratší cestou. Je na to dokonce i norma z 90tých let, bohužel pokud vím tak ještě není přeložena do češtiny. Výrobci měničů jako Siemens se jí drží.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“