Akumulátor do vysavače

Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 10:39

Manželka má několik vysavačů Dyson. Překvapivě fungujou docela slušně. Před časem jeden po chvíli cca 1 minuta přestane fungovat. A že bude asi vadná baterka. A v tu chvíli přišla moje role elektrikáře v rodině. Na netu jsem nastudoval rozebrání akouše, rozebral. Oměřil, oměřil se zátěží 1A, oměřil se zátěží 2A a všechno OK. Tedy jsem manželce akouš vrátil že je určitě OK a ať vyčistí filtry ..... Po pár týdnech mě manželka požádala, abych ve vysavači vyměnil akumulátor, že ona nemá šroubovák s hvězdičkou. Tak jsem ho vyměnil, dal nabíjet a škodolibě čekal na první vysávání. A ono JO vysavač vysával.
Tedy opět demontáž obalu a detailní testování. Podle výrobce je nominální zátěž kapacita/2 a maximální je kapacita x 2. SONY US18650vtc4 má kapacitu 2100mAh, tedy vybíjecí proud cca 1A. Při nominálu vše OK, při 3A opět vše OK, při 4A dva články cca o 0,1V méně, při zatížení 5A stejné články o 0,15V méně. Tak jsem je vyměnil a vysavač vysává :|
Ty dva vyndané jsem dal otestovat podle procesorem řízené nabíječky má jeden kapacitu 2215 mAh a druhý 2200 mAh a jsou OK.
Z dvoudenního testování plyne jediný rozumný závěr, když manželka řekne že je daterka blbá, jdi bez keců okamžitě koupit novou a těch 1500 stovek co za ní zaplatíš se vyplatí. :lol: :lol:
Ještě že nemám a nikdy nebudu mít elektroauto.
el_fuego333
Příspěvky: 617
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

6. 1. 2023, 10:50

A nebola tam nejaka tepelna poistka? Moze byt aj vstavana v akumulatore.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2566
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 11:22

Moc z toho nejsem moudry, ale co jsem pochopil :) .
Ty jsi proste v nekolika-clankove baterii vymenil 2 clanky, ktery oproti ostatnim vykazovaly odchylny pokles napeti pri zatezi, kterou jsi popisoval (1 - 5 A)?
Ten Dyson ma na tu baterku neco jako balancni konektor (z kazdeho clanku vyvod a kazdy se tedy meri samostatne) nebo nema? Balancni myslim v tom smyslu, jak to maji modelarske LiX baterie.
Tedy tou vymenou 2 clanku (z kolika celkem?) si Dyson zase zacal myslet, je baterka OK?
To mi prijde ponekud zahadne - on ma pri provozu porad stejny odber a tudiz predpoklada stejne celkove napeti baterie a pri odchylce 0,3V (2x tvych namerenych 0,15) prohlasi baterku za NotOK?
To je od nich moc dobry kseft :-).

Ale mozna jsem to cele spatne pochopil :( .

Jinak v datasheetu je nekolikrat max. load az 30 A pro dany clanek.
Mozna jsem spatne pochopil tu max. zatez, jak ji pises ty - 2C, coz by byly 4A.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 12:35

Baterie má 6 článků + samozřejmě docela složitej balancér. Přes to, že napětí baterie nekleslo pod minimální mez, elektronika na baterce vyhlásila chybu a odpojila jí. Jedinej rozdíl byl to nepatrně nižší napětí při zátěži na dvou článcích. Ovšem nejsem schopnej změřit opravdu odebíraný proud.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2566
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 1:06

lubbez píše: 6. 1. 2023, 12:35 Baterie má 6 článků + samozřejmě docela složitej balancér. Přes to, že napětí baterie nekleslo pod minimální mez, elektronika na baterce vyhlásila chybu a odpojila jí. Jedinej rozdíl byl to nepatrně nižší napětí při zátěži na dvou článcích. Ovšem nejsem schopnej změřit opravdu odebíraný proud.
Takze maximalni prisnost na clanky a tedy max. prinos pro zakaznika a max. vyvar pro producenta :-).
Dik za doplneni.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2671
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

6. 1. 2023, 1:06

Bůhví jestli to nefunguje jako u Makity. U každého akumulátoru počítá počet nabití a po dosažení určitého počtu řekne nazdar. :(
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 1:35

Lapa má pravdu maximální přísnost na články a je to v podstatě kurvítko, protože v katalogovém listu mají napsáno minimální počet nabití 300.
p.s. myslím k akouši 18650
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 1. 2023, 1:47

nejspíš to není balancer ale jen ochrana nehlídá jen koncové napětí , ale také porovnává rozbalancování článku během nabijení a vybíjení a pod zátěží se můžou rozhodit a ochrana to vypne - určitě bych vždy měnil všechny články .
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 1. 2023, 2:08

Nemám rád nevysvětlitelné záhady. Tak bych zkusil zjistit kde je problém, když by se mi něco podobného stalo.
Zvlášť když už jsi to měl rozebrané a tedy jsi měl snadnou možnost testování.
Zkusil bych ty nové články, se kterými to jede, uměle uvést do stejného stavu, jako měly ty podezřelé.

Pokud to při proudu 4A vykazovalo pokles o 0.1V, tak to odpovídá vnitřmímu odporu 0.025R, tedy 25mR.
Kvalitní výkonové články 18650 mívají tak 10-12mR.

Tak bych u těch nových článků zařadil do série odpor kolem těch 0.025R, jestli to taky přestane fungovat.
Takový odpor asi doma mít nebudeš. Ale například drát (ne licna) z běžného UTP kabelu má zhruba 0.1R na metr.
Tak když bys ten článek připojil 25cm drátem, tak by to mohlo být zhruba to samé.
Lze samozřejmě změřit, když už jsi uměl předtím ten pokles změřit.

Doufám, že jsi ty vyměňované články nevyhodil.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 3:41

Přiznám se, že nebýt xichtů manželky po výměně baterie, tak bych to všechno shrnul do koše. Neříkám, že 15-16 stovek je málo peněz, ale!!! Ta destička na článkách je složitá asi jako malina, některé součástky prakticky nevidím a jsou tam dva brouci s nohama kolem dokola. Jo a celý je to více méně zalitý, ale nic tam neni nijak moc teplý. Ovšem otázka je, co je na spodní straně plošňáku, protože tam vedou 10 a 4mm široké pásky. :D Na trubce je pár videí o opravách, ovšem opravující jsou vesměs taky trubky. Žádná teorie, docela poškozené krabičky při demontáži, chaotické měření napětí článků bez zátěže a posléze výměna všech šesti kousků. Neumím anglicky a tak mi něco třeba uniklo. Faktem je, že sice po výměně dvou článků vysavač běžel, ale nakonec jsem pro klid duše dal nové všechny. Koupil jsem je od Luboše a mají na konci v5, tedy jsou 2600mAh. Oproti notebookovým bateriím kde se dá vadný článek snadno identifikovat je tohle duchařina která výrazně převyšuje mé znalosti a ochotu se tomu věnovat. Uvidím jak opravená baterka bude fungovat z dlouhodobějšího pohledu a pak buď sem tam vyměním články a nebo půjde rovnou do baterkového odpadu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 1. 2023, 5:49

Ať už to dopadne jakkoli, tak články do odpadu rozhodně ne.
Ale pro napájení všelijakých elektronických hraček a hejblátek, kde vyšší vnitřní odpor nevadí.

Ten pokus s umělým zvětšením vnitřního odporu kusem drátu by stálo zato udělat.
Není to asi nijak moc pracné, a hned budeš vědět, jestli je problém v tomhle nebo někde jinde.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“