SDG4046 - jednoduchý analogový STEP/DIR generátor

cnc amatér
Příspěvky: 14
Registrován: 4. 2. 2013, 5:40

18. 2. 2015, 5:34

Rozdílný napětí drive a generátor je myšleno tak, že mám dvojitý zdroj
Rozdílný napětí drive a generátor je myšleno tak, že mám dvojitý zdroj
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 2. 2015, 5:48

Hezký (až na tu ochranou fólii :wink:), tady problém určitě není.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
cnc amatér
Příspěvky: 14
Registrován: 4. 2. 2013, 5:40

18. 2. 2015, 6:57

Tak je všechno jasné !! Byl nefunční úpně nový driver ,skusil jsem jiný a hle všechno funguje. Bohužel i novej výrobek může mít závadu. Děkuju vše co mi odpovídali a pomáhali.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 2. 2015, 7:31

No vida, tak hodně zdaru při reklamaci.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

22. 2. 2015, 6:27

Mám takový dotaz. Napadlo mně, že bych využil jeden generátor současně pro dvě osy. Je možno:
1) použít signál STEP pro dva drivery (TB6600) s přepínačem ? Myslím, že to by mohlo fungovat.
2) Pro signál DIR využít druhou půlku klopáku, zapojeného shodně s první polovinou. Asi by tam bylo potřeba najak oddělit signály do vstupu INH z obou dvojic tlačítek.

Bylo by to funkční, nebo je to uplná blbost?
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 2. 2015, 2:57

Zajímavý nápad, úplná blbost to určitě neni. Ale signál DIR se žene přes klopák proto, aby se udržel jeho stav i po puštění tlačítka pro dojezd brzdící rampy. A ze stejného důvodu bude potřeba držet i stav signálu, přepínajícího osy (říkejme mu třeba AXIS :)). Na druhou stranu není třeba řešit separátně DIR pro obě osy, ten může jít do obou driverů stejný, čili druhá půlka klopáku zůstane pro AXIS. Něco takového:
SDG4046-2axis-concept.png
Otázka ale je (vzhledem k tomu, že je zde potřeba ještě vyřešit ten přepínač), jestli nevyjde lépe udělat dva nezávislé generátory, dělící se o 4013. Není to o moc komplikovanější a použití bude univerzálnější, obě osy mohou běžet najednou.. Zase by se tam nastavovala rychlost a akcelerace zvlášť, což může podle plánovaného využití být i výhoda i vopruz. Atd., je to na zvážení.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

22. 2. 2015, 4:19

Dva nezávislé generátory jsem právě nechtěl a to právě z důvodu těch rozdílných rychlostí. Jestli ten nákres dobře chápu,tak by jela vždy jen jedna osa. Představa byla, že by mohly jet i obě osy současně stejnou rychlostí, různými směry. Já vím, je to jen taková myšlenka :oops: .
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 2. 2015, 6:32

Aha, rozumim, zkusim se zamyslet, zatim mi to přijde celkem problematický..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 2. 2015, 9:54

Tenhle generátor je šikovný a pěkně navržený, je vidět, že Thomeeque ví co dělá a (nejen) s PLL je dobrý kámoš.
Ale šikovný je tak jak je. Pokud od něho budeš chtít nějké zásadné jiné možnosti, tak se ukáže základní vlastnost HW řešení - většinou obtížná přizpůsobitelnost a konfigurovatelnost.

Tak pokud chceš nějaký hodně jiný styl práce, tak raději sáhni třeba po nějakém laciném Arduinu (koupíš do 100 Kč), k němu si připoj krouťáky a tlačítka, napiš kousek programu, a můžeš ovládat třeba 5 os.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 2. 2015, 10:40

S tim PLL mi možná lichotiš až příliš :lol: Používám to jen jako VCO, komplet PLL jsem nikdy nebastlil (jen kdysi počítal na škole a matně si vzpomínám, že mi to hlava tehdy moc nebrala :oops:).

Na jaký maximální kmitočet by se člověk při dostatečně plynulých rampách (což bohužel neumim definovat) s Arduinem dostal?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 2. 2015, 11:00

Kdyby se použila jen jedna osa, tak by se to dalo generovat pomocí HW, tedy přímo výstupem čítače. A to by šlo hodně vysoko.
Pokud by se honilo víc os, tak už by to asi taková sláva nebyla. 50 kHz? Možná 100 kHz, podle toho, jak by si s tím člověk vyhrál.
Ještě by se dala udělat kombinace - procesorem generovat napětí, podle kterého by pak vlastní pulzy generovaly tvé oblíbené VCO. ;-)
Pak by to opět mohl být pořádný cvrkot, navíc se zachovanou možností variabilního řízení.
Jinak pokud by se místo Arduina použil nějaký modul s ARMem (opět v kategorii kolem 5-10 USD), tak tam je čítačů víc a lepších, takže by se to i pro více os dalo dělat pomocí HW. kromě toho ty ARMy jedou na výrazně vyšší frekvenci, takže tady udělat nějakých 200 kHz jen pomocí SW by asi nebyl žádný velký problém.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 2. 2015, 11:07

IDEA...
no ale pak by se vyplatilo dát Arduino na každou osu a máš klid
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 2. 2015, 11:18

To by jistě taky šlo, jen by to možná chtělo nějaký synchronizační SW, pokud by byl požadavek na synchronní řízení jednotlivých os.
To už by s tím jedním malým ARMem vyšlo asi líp.
Třeba něco takového:
http://www.ebay.com/itm/Hot-STM32F103C8 ... 2a4a0081af" onclick="window.open(this.href);return false;
Mám jich pár doma a už jsem je i nasadil v reálném provozu. A cena je i pro Skota.
Ale i tím externím VCO to možná není taková blbost. Takový 74HC4046 stojí kolem 10 Kč u nás v maloobchodě, tak dát jeden pro každou osu není nic nepředstavitelného.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 2. 2015, 11:46

kurňa, to je pěkný z toho ebay...
hele ty mne docela dobře sereš, já si to arduino snad i pořídím... :D

ale Z5 k VCO...
mám tu nejdražší digitálni hodiny na světě, procesor 8085/6MHz, display a klávesnice HEX, spotřeba cca 5V/1,2A, přesnost???
za tři roky odchylka (programová) 0,2 sec (lítá to s teplotou, krystal není nijak teplotně chráněn)

takže za nme, tomíkovo VCO-čko je hodně dobrá volba.
proto obhajuju ty staré součástky, kde se muselo vymyslet jak na to, než napsat několik řádků kodu.
já tvrdím, že na jednoduché věci je potřeba jít jednoduše a nevymýšlet řízení kosmické rakety
za "stovku" udělám jednoduchý jednoúčelový obvod, který bude sloužit do smrti... za pět stovek uděláš řízení atomovky na pár vteřin :D
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 2. 2015, 11:59

Hades píše:já tvrdím, že na jednoduché věci je potřeba jít jednoduše a nevymýšlet řízení kosmické rakety
No ono to s programovatelnou logikou (tj. procesorem) bývá často jednodušší. Samozřejmě se to nehodí všude, ale čím víc je obvod sekvenční, tím větší smysl má použití procesoru.
A když je dneska k dispozici tak neuvěřitelně levná velmi výkonná elektronika, tak to určitě stojí za úvahu.
Samozřejmě zapojení z běžných spučástek má jednu obrovskou výhodu - je snadno opravitelné. Zapojení s procesorem, které není moje a nemám k němu plné podklady bývá velmi obtížně servisovatelné.
Zrovna včera jsem opravoval totálně umřelou elektroniku myčky nádobí Bosch. Naštěstí odešla klasická součátka, jinak jsem kupoval novou myčku (servis s kompletní výměnou elektroniky se většinou navyplatí).
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“