SDG4046 - jednoduchý analogový STEP/DIR generátor

Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 2. 2015, 12:22

sice tu sviníme vlákno...

jasně, já s tímhle naprosto souhlasím, nasadit proc kde jen to jde, ale na druhou stranu pohledu...
proč cpát proc tam, kde to zvládne logika, a jak si napsal, je to snadněji opravitelné

je to jen MŮJ úhel pohledu, nehodlám se o tom přít a ani hádat, protože "mproc" se dnes vyrobí za nula nula nic, ale logika už něco stojí, není o ni zajem a i technologije je náročnější

no a proto dnes blbej "mobil" stojí víc něž dobrej notebook, bo všichni chtěj ten mobil (tablet... dosaď si co potřebuješ) :D
tarvisio
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 10. 2013, 3:11

4. 11. 2015, 5:58

Zdravím,

díky za tohle téma.
Chtěl jsem si udělat více generátorů podle tohoto návodů spolu s driverem DRV8825 na jedné desce.
Nápajení je 24V a je redukované na 5V.
Ovládání jen doprava a doleva.
Součástky byly použity co byly v šuplíku.

Celé mi to ale nechce fungovat, mám někde něco špatně nebo je někde nevhodná součástka a v elektronice jsem začátečník. Motor drží polohu, ale nereaguje na směr vlevo - vpravo.
Věděl by někdo kde je co špatně ?

Díky moc :)
board.jpg
schema.png
3.jpg
4.jpg
generator dir_step+driver.rar
(899.61 KiB) Staženo 305 x
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

4. 11. 2015, 7:33

No člověče- při tomhle stylu pájení bych si vzal pípák a kontroloval všechny spoje a případné zkraty a když už v tom budeš, tak rovnou zapojení podle schémátka.
Naposledy upravil(a) Kilovolt dne 4. 11. 2015, 7:54, celkem upraveno 1 x.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

4. 11. 2015, 7:52

určitě si nejdřív vyhod ten driver a na signál step dej ledku přez odpor kolem 470ohmu , nejdřím musíš rozchodit generátor , propípej všechny sousední cesty jestli nejsou zkraty.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 11. 2015, 7:54

tarvisio píše:Věděl by někdo kde je co špatně ?
Chyba může být kdekoli, vzhledem k fyzickému provedení.
Jinak ta dokumentace, co jsi sem postnul, je taky kousek k pohledání.
Pošleš sem soubory z Eagle i s 19 backup soubory, nemáš konzistentní schéma a desku, signály na desce jsou absolutně nelogicky označené atd.
Jen pro ilustraci:
STEP se u tebe jmenuje MODE,
DIR je MODE1,
GND je VIN,
M0 je VCC,
VMOT je MGND atd.
To je vážně dost silné kafe.
tarvisio
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 10. 2013, 3:11

5. 11. 2015, 5:55

Mex píše:
tarvisio píše:Věděl by někdo kde je co špatně ?
Chyba může být kdekoli, vzhledem k fyzickému provedení.
Jinak ta dokumentace, co jsi sem postnul, je taky kousek k pohledání.
Pošleš sem soubory z Eagle i s 19 backup soubory, nemáš konzistentní schéma a desku, signály na desce jsou absolutně nelogicky označené atd.
Jen pro ilustraci:
STEP se u tebe jmenuje MODE,
DIR je MODE1,
GND je VIN,
M0 je VCC,
VMOT je MGND atd.
To je vážně dost silné kafe.
S Eaglem dělám asi dva týdny a toto je moje první vytvořená DPS. Ten driver není originál co by tam měl být. Vy jste taky nějak začínaly...

Ale díky za rady, dám si to nějak dohromady.
Luboš
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 11. 2015, 6:54

my muži jsme začínaliiiiiiiiiii
my ženy jsme začínaly
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 11. 2015, 7:35

nedělej z něj hned negramota,třeba se jen s muži nebaví.. :D jsou tady experti kteří neznají ani vyjmenovaná slova..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 11. 2015, 9:34

A tendle znáte? Sejdou se grammar-nazi a troll v jednom audítku.. :roll:

Luboši, za mne by byla první rada vzít pájku, kalafunu a propájet všechny spoje, cín se musí pěkně rozlít, viz. http://www.schematics.wz.cz/pro_zacinajici_pajeni.html. Zároveň u každého vždy proti světlu zkontroluj, že tam nemáš můstky na sousední spoje (pertinax i kalafuna jsou průsvitný, měď a cín ne :)). Pak postupuj podle rady pana packy, z tvého popisu je jasný, že problém je v signálu STEP. Pro začátek můžeš vyndat i tu 4013 a rozchodit čistě generování STEP.

Schema (pokud ignoruju ten zmatek se jmény kolem nožiček DRV8825 modulu, zmiňovaný Mexem) vypadá dobře, ale je potřeba vědět, že pojmenované uzly se stejným jménem se na boardu spojí (=mohou tam být spoje, které na schematu nejsou vůbec vidět!). Nemám teď čas kontrolovat to zevrubněji, ale pokud jsi udělal copy/paste ze dvou schemat, k něčemu takovýmu mohlo dojít. Btw. nereaguje na směr vlevo - vpravo - LED1 reaguje? A jak jsi měl nastavený TRIM_ACC? Pokud bys ho měl na tom 1M, tak by to mohlo nabíhat docela dost pomalu. A POT_FREQ2 měj někde v půlce, nemusí to jet úplně odspoda.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
tarvisio
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 10. 2013, 3:11

2. 12. 2015, 8:25

Thomeeque píše:A tendle znáte? Sejdou se grammar-nazi a troll v jednom audítku.. :roll:

Luboši, za mne by byla první rada vzít pájku, kalafunu ......

Díky za pomoc Thomeeque. Značně jsem se zlepšil v pájení a měl jsem tam skrat, proto to nešlo, takže už mi to funguje. :wink:
Jo a díky za tvoje schéma tohoto generátoru STEP/DIR, ovládám s tím dopravníky.
IMG_20151202_211646.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 12. 2015, 11:01

tarvisio píše:Díky za pomoc Thomeeque. Značně jsem se zlepšil v pájení a měl jsem tam skrat, proto to nešlo, takže už mi to funguje. :wink:
Jo a díky za tvoje schéma tohoto generátoru STEP/DIR, ovládám s tím dopravníky.
Pane jo! Gratuluju, potěšení na mé straně :) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
sae
Příspěvky: 35
Registrován: 28. 3. 2016, 8:49

6. 4. 2016, 8:45

Thomeeque:
tak jsem obvod apgrejdl na v2 (ověřeno zatím pouze na nepájivym poli):

..tak na tomto by si si mohol založiť svoj malý biznis, že by si to predával ako skladačku v sáčku :-)
pre nás, čo nemáme možnosť vyrobiť DPS by to bolo super :-)
Výkričná cena: 10€ :-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 4. 2016, 9:13

To by byl ale opravdu hodně malý biznis :) Nicméně pokud někdo dělá stavebnice a chtěl by toto přidat do svého portfólia, směle do toho, po prvních stech prodaných kusech mi může poslat něco dobrýho k pití (jestli tou dobou budu ještě online) :)

Samotný plošňák ti asi vyrobí leckde, případně, pokud na to fakt nespěcháš, mohl bych příležitostně spáchat a poslat, dej kdyžtak vědět, jestli je to aktuální.

Každopádně dík :), T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
sae
Příspěvky: 35
Registrován: 28. 3. 2016, 8:49

6. 4. 2016, 9:51

Thomeeque píše:To by byl ale opravdu hodně malý biznis :) Nicméně pokud někdo dělá stavebnice a chtěl by toto přidat do svého portfólia, směle do toho, po prvních stech prodaných kusech mi může poslat něco dobrýho k pití (jestli tou dobou budu ještě online) :)

Samotný plošňák ti asi vyrobí leckde, případně, pokud na to fakt nespěcháš, mohl bych příležitostně spáchat a poslat, dej kdyžtak vědět, jestli je to aktuální.

Každopádně dík :), T.
Len veľmi nesľubuj, lebo tu bude fronta :-). Takých ako ja tu je hodne :-) (som prvý v rade :D )
Ak má niekto KM a chce ho využiť trebárs na "otvárane garáže", určite Ťa osloví :-)
Vďaka Ti za pekné riešenie generátora. Ak sa Ti teda bude chcieť urobiť DPS, pošlem Ti adresu do SZ.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 4. 2016, 10:06

Ale pozor, "já" generuju fakt jen řídící signály STEP a DIR, pokud chceš přímo připojit KM, musíš postavit něco jako tarvisio (resp. musíš tam někam ještě vmáčknout driver KM včetně jeho napájení). T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“