SDG4046 - jednoduchý analogový STEP/DIR generátor

expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

4. 9. 2014, 1:36

Tak jsem postavil úspěšně druhý exeplář SDGka. Stala se mně ale taková věc. Chodilo to na první zapojení,ale po nějaké době začalo blbnout. I přesto,že mám včechny ovladaci prvky vypnuty(rozpojeny) ,stále to vysílá pulsy. Přepnout DIR, lze až po uplném odpojeni napájení. Oba IO jsem zkoušel vyměnit-stav stejný. Pak najednou, po mém laborování, se to zase chytlo a šlapalo. No a dnes jsem si popjížděl motorem-vše ok, pak jsem odešel a po příchodu se zase motor točil. Zajímala by mne jedna věc. Jaké napětí by mělo být na pinu3 4046, pokud zmáčknu pravé,či levé tlačítko,popř. přepnu přepínač trvalý chod?
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 9. 2014, 12:51

expertdb píše:Jaké napětí by mělo být na pinu3 4046, pokud zmáčknu pravé,či levé tlačítko,popř. přepnu přepínač trvalý chod?
Ahoj, pokud zmáčkneš S_LEFT (a bavíme se o v2), měla by tam být čistá zem, pokud S_RIGHT, tak cca 0.7V (úbytek na D1) - obojí by mělo být vyhodnoceno jako logická nula a na PC1 (4046, pin 2) by se měla objevit jednička (LED se rozsvítí a rozjednou se pulzy). Trvalý chod analogicky. Pokud není zaplý ani trvalý chod ani zmáčklé žádné tlačítko, mělo by tam přes pull-up R2 být cca +5V (a na PC1 nula, mezi CIN a PC1 je uvnitř 4046 invertor).

Směr se nezmění, dokud nepřejde PC1 z nuly na jedničku.

Vidim to na vadný tlačítko.

Dej vědět, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 9. 2014, 1:54

Ahoj, dopadlo to už nějak?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

22. 9. 2014, 3:04

No momentálně to zase jede. Příčinu jsem vlastě neodhalil, ale podle všeho to fakt vapadá na to tlačítko. I když jsem je samozřejmě proměřoval. Myslím, že chyba byla v pájecí vodě, kterou jsem použil pro pájení tlačítek (některá tl. špatně chytají cín).Jenže to je voda, která asi naleptavá kontakty,má se oplachovat, proto ty problémy. Zatím jsem je prostříkl nějakým kontoxem a ok. Pokud to ještě jednou zblbne, tak je ihned vyměním. Jinak s generátory jsem zcela spokojen, pro moji potřebu ideální. Ještě dodělám popisky, no možná..někdy... :( :D .
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
cnc amatér
Příspěvky: 14
Registrován: 4. 2. 2013, 5:40

17. 2. 2015, 4:03

Zdravím postavil jsem si generátorek v2. Na plošńáku je vše jak má být, ale ve spojení s driverem Leadshine M752 motor stojí na místě je slyšet jak reaguje na měnící se frekvenci z generátoru jen neví na kterou stranu se má točit. driver je nastavený správně jen základní krokování je 2x motor - 400 impuzů na otáčku.Vodiče od motoru do driveru jsou taky správně. Když připojím osciloskop mění se frekvence na signálu step ( u driveru pul). Signál dir na obrazovce přechází se změnou stisku tlačítka směru na vzestupnou,nebo sestupnou hranu, kde zůstává a nijak nepulzuje.Čítač ukazuje cca 18 Khz. Nerad bych plýtval vašim časem poprosil bych o pomoc s tímto problémem., Nechci připojovat pc na odzkoušení mechaniky další frézky tohle řešení malým generátorkem je pefektní. Už jsem jednu frézku postavil a chodí bez problémů, tady si ale nevím rady.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2015, 4:07

neni tech 18khs precijenom hodne
zvlast na pulkroky
nastavil bych si nejaky mikrokroky
jestli motor kvici a netoci se, tak to asi bude jen timhle
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 2. 2015, 4:39

18kHz je poměrně dost, nicméně točit by se to mohlo (při tvém nastavení 18000/2/200*60=2700RPM, mě se to tady točí až 130000/8/200*60=bez mála 5000RPM).

Jak máš nastavenou rampu (TRIM_ACC, větší hodnota = delší rampa), zkoušel jsi menší kmitočet? Obecně platí, že čim delší rampa a nižší kmitočet, tim spíš se to roztočí (ale to už po první frézce asi víš..?). Nastav maximální rampu, frekvenci zhruba na polovinu a zkus.

Pokud se to vůbec nepokusí roztočit, problém bude jinde - popiš (ideálně nakresli), jak to máš přesně propojeno a jak jsou nastaveny interní jumpery J1 a J3 v tvém driveru..

T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 17. 12. 2019, 2:06, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
cnc amatér
Příspěvky: 14
Registrován: 4. 2. 2013, 5:40

17. 2. 2015, 8:30

Tak maximální frekvenci jsem stáhnul na 2Khz, na driveru to jde všechno proti zemi teda mínusu, myslím tím společný mínus a signály plus. Napájení driveru 24v ze stabilizovaného zdroje. Po zapnutí sestavy stejně motor kvičí a neví kam navíc pěkně topí, je divná ještě jedna věc a to že když zapojím jen napájení a motor rozsvítí se na driv. zelená led, kamile připojím enabble, driver umře a zelení ledka zhasne. Po překročení určité dráhy poteciometru se rozsvítí červená led- porucha driveru a pěkně topí driver i motor. vnitřní jumpery nejsou osazený to znamená režim step/dir s reagováním na náběžnou hranu, to si myslím že je správně. Ta moje první frézka jedena modrýho číňana a zcela bez problémů. myslím,že dělám někde banální chybu, ale nevím kde.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

17. 2. 2015, 8:36

co si pamatuju, tak jednoduchej (sofistikovanej) STEP/DIR tu někde na fóru dával Thomeeque

zkus pohledat, ale třeba se pletu, celé vlákno jsem nečetl
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2015, 8:36

nemas spatne draty mezi driverem a motorem?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2015, 8:37

Hades píše:co si pamatuju, tak jednoduchej (sofistikovanej) STEP/DIR tu někde na fóru dával Thomeeque

zkus pohledat, ale třeba se pletu, celé vlákno jsem nečetl

Ale o tom zde již dobrou čtvrthodinu hovoříme, Mlho ...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
cnc amatér
Příspěvky: 14
Registrován: 4. 2. 2013, 5:40

17. 2. 2015, 9:03

20150217_215105 (Kopírovat).jpg
20150217_214739 (Kopírovat).jpg
Jestli nebude problém v tom,že zdroj pro generátor a driver jedno zařízení neměly by být 2 kazdý zvlášť odděleně ?
Přílohy
20150217_215046 (Kopírovat).jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 2. 2015, 9:42

Jaké napěťové úrovně máš na vstupech toho driveru (vždý signal+ proti signal-) ?

Zkus napřed samostaný driver. Odpoj vystupy z generátoru, všechny signály kromě STEP+ a STEP- nechej nezapojené. STEP- připoj na GND a na STEP+ vyráběj pulzy brnkáním o svorku +5V. Motor se musí pomalu točit. Pokud ne, hledej problém mezi driverem a motorem.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

17. 2. 2015, 11:02

robokop píše:
Hades píše:co si pamatuju, tak jednoduchej (sofistikovanej) STEP/DIR tu někde na fóru dával Thomeeque
zkus pohledat, ale třeba se pletu, celé vlákno jsem nečetl
Ale o tom zde již dobrou čtvrthodinu hovoříme, Mlho ...
aha, no jak jsem napsal, celé vlákno jsem nepřečet, tak sorry
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 2. 2015, 10:57

cnc amatér píše:na driveru to jde všechno proti zemi teda mínusu, myslím tím společný mínus a signály plus.
To si myslím, že je správně.

Co se topení týče: jakmile je driver ENABLED, driver pouští do motoru nastavený proud, čili to, že to obojí topí, je v pořádku (samozřejmě do určitý míry :))
cnc amatér píše:kamile připojím enabble, driver umře a zelení ledka zhasne.
"připojím enabble" kam? Na +5V? To je divný, pokud platí, co píšeš o interních jumperech.
cnc amatér píše:vnitřní jumpery nejsou osazený to znamená režim step/dir s reagováním na náběžnou hranu, to si myslím že je správně.
Taky mi přijde.
cnc amatér píše:Ta moje první frézka jedena modrýho číňana a zcela bez problémů. myslím,že dělám někde banální chybu, ale nevím kde.
Zkoušel jsi tento generátor s tou modrou deskou?
cnc amatér píše:Jestli nebude problém v tom,že zdroj pro generátor a driver jedno zařízení neměly by být 2 kazdý zvlášť odděleně ?
Společná zem je v pořádku, ale do driveru ti jde +24V, generátor je na +5V, tak nevim, jak to přesně myslíš (bylo by fajn, kdyby jsi zkusil psát trochu srozumitelněji).

Jak píše Mex, zkus nejdřív samotnej driver..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“