tavenie hlinik

nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

19. 2. 2013, 8:18

Dúfam, že ma neukrižujú odborníci. :roll: Chcem si urobiť nejakú taviacu piecku na hliník na odlievanie puzdier. Ja viem, že je to celá veda. Mne by stačilo tak ako v Číne postaviť piecku a taviť, to čo príde pod ruku. Žiadné veľké počty. Odliatok remeničky, podstavca a pod. :lol:
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 2. 2013, 10:20

vlez na trubku, zadej backy yard alu casting a vypadne na tebe alespoň 10 návodů jak na to
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

19. 2. 2013, 2:46

Ďakujem
privítal by som nejake skusenosti, prípadne načrtok a pod. Bol by som povďačný napríklad výroba plynového horaka na PB plyn. Za všetke postrehy ďakujem.
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 2. 2013, 3:54

hořák si sežeň ten co používaj zedníci na natavování Ipy, zbytek máš opravdu v mnoha vydáních na Youtube
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2013, 4:43

Hořák se sice vyrobit dá, ale jestli to stojí zato, když číňana koupíš v baukrámu za 400,- ? O samotném lití tu jsou informace roztroušené, ale nejvíc je toho ve vlákně stavba soustruhu GINGERY svépomocí. Na youtube hledej backyard metal casting jsou toho doslova tuny. No a do toho :)
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

19. 2. 2013, 5:09

Zdravím přátelé, tenhle borec si s tím nedělá hlavu, ale záleží, jak to pak vypadá po obrobení vevnitř (póry a vměstky), až bude venku teplo zkusím. Už sbírám Al šrot. http://www.youtube.com/watch?v=AQTQds94Gmw" onclick="window.open(this.href);return false;
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

19. 2. 2013, 5:56

což o to, roztavit hliníkový šrot je jedna věc, ale nalít z něj dostatečně kvalitní odlitky je věc druhá a nebojím se říci že i o něco složitější. ta kostka na videu bude mít uprostřed staženiny až strach. a to už ani nemluvím o "kvalitě" slitiny ve které skoro hodinu plave kus železa. na druhou stranu chápu, že pro někoho i cesta může být cíl.
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2013, 7:39

Vídávám u nás v kovorotu kostky tvaru stavebního kolečka, které jsou stavené jakoby postupně švajcen nebo jak. někdo tak zřejmě zpracovává špony, domnívám se že za blok dávají víc. Navíc ve sběrně ti to vobjede magnetem a čtvrtku ti toho vyhází. Takovou menší kostečku jsem z odpadu taky ulil a na řezu to byl samý pór a k ničemu kromě sběrny se to nehodilo. Zase kdyby to odlil aby si připravil na lití něčeho pořádného, tak měl lít spíš nějaké puky, nebo tyčky, aby to mohl dávkovat a snadněji tavit.
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

19. 2. 2013, 8:56

Ale keby niekto silou mocou chcel original AL husky tak tie sa daju kupit. Aspon v regionoch ako je Ziar nad Hronom, Hlinik nad Hronom, Zarnovica a Nova bana. Tam je plno firiem co by vedeli aj odborne poradit. Kolko Simodalu, Mikronu pripadne Medi treba na ake mnozstvo a v akych intervaloch aby sa netvorili lunkre a malo to nejaku normu.
A je to schodnejsia cesta ako referaty na internete. Lebo skutocne kvalitne nieco odliat to je cela veda. Ci uz do piesku, kokily pod tlakom... Vsetko ma svoje finty. A je to celkom lukrativne. Preto ak by aj niekto tieto informacie mal, akoze ja ich nemam :) aj ked som to teda isty cas sam pripravoval, tak ich nebude davat na net. Lebo už vela sikovnych ludi o tom premysla. Ale nema know how alebo prostriedky si to vsetko zabezpecit.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

20. 2. 2013, 6:04

.. souhlas s tím litím menších polotovárků, ta staženina uprostřed baude asi fakt znatelná při té velikosti, nadruhou stranu nemám strach, je to blbej hliník při nějakých cca 700°C :) už se těším na pokus a sám jsem zvědav na vnitřní strukturu, kdyby měl někdo zkušenost, podělte se o ty hlavní "Na tohle bacha" :D
P.S. Dočetl jsem se, že se má dávat velkýcho "bacha" na vhazování studených kousků šrotu do taveniny, kvůli vnitřní vlhkosti hliníku, která se bude ihned snažit dostat ven z toho kusu, který tím exploduje a v tavenině si myslím že by to bylo extrémně nebezpečné, tak to je první "Na tohle bacha"...
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2013, 6:24

je tu spousta informaci v dalsich dvou vlaknech
odlitky amatersky
a gingery soustruh

nechce se mi opakovat
dostal jsem se do stadia kdy se mi povedlo spolehlive odlit slozitejsi odlitky bez jadra
ted musim poresit vyrobu jader atd...
ale je to pouzitelne na spoustu veci a i slitina se prilis nemeni a je ve vysledku podobna originalnimu materialu vsazky
napriklad pilnikem, soustruhem, poklepem, mech. namahanim to neni poznat

hlavne mej stale vyresene ochranne pomucky kdyby to nekde vyprsklo z formy, vycaklo, prdnul kelimek, vyteklo a steklo ze stolu na boty atd....
vcelku snadne a zabavne je liti do slevarenskeho pisku
pokusim se namichat smes pisek bentonit valcovy olej a paklize to bude fungovat poskytnu ji tady za rezijnich podminek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2013, 9:11

Robe udělej nějaké fotky, třeba pícka, kelímek, kleště a tak. prostě pomůcky se kterýma se dobře pracuje. Třeba taky jak formuješ, čím, jaký rámeček.
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
PetrT30
Příspěvky: 145
Registrován: 13. 11. 2012, 7:19

20. 2. 2013, 12:07

tady jsem něco našel třeba to pomůže...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2013, 5:11

Jedna taktická poznámka.
Odléval jsem hliník, už je sice dlouho, ale:

Vstupní kvalita je hodně důležitá a přetavením se snižuje. Pokud máte hromadu těl HDD (velmi kvalitní vstup), nepřidávat k tomu kousek nějakého nekvalitního hliníku. zkazí to celou várku
Není možné používat velmi malé kousky, je z toho potom jen hromada oxidu.
Bez předehřáté formy a regulovaného ochlazování dělat jen "ploché" výrobky. Jednou jsem odlil válec 50mm průměr 200mm délku. Použitelá byla půlka.
Naopak odléval jsem plotny 400mm x 300mm x 20mm a po zfrézování byla sem tam malinká (do 1mm) bublinka
Kvalita působila při opracování stejně i když je vždy horší.

Tavení jsem vždy dělal na chalupě v běžném ohništi. Mám "kotlík" z trubky 200/8mm výška 250mm s navařeným dnem tl 8mm.
Rozdělaný oheň byl zadarmo a tavba byla proti peci velmi rychlá
Přenášení bylo pro dva a opatrnost je na místě. Bez kožené zástěry a bot to radši nedělat.

Formy jsem míval většinou plechové a ty pak odfrézoval - riziko že mi bouchne hliník v nevysušené formě jsem nechtěl riskovat a písek používat neumím.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2013, 6:26

neni to az takove drama
ale tvar odlitku se musi umet navrhnout
s bublinkama nemam problem prakticky zadnej

nejaky navod zkusim vymyslet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“