Dřevo

Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 8. 2017, 5:02

čau borci, moc děkuji za ohlasy, momentálně dřevo mám, nechal jsem si z toho ořechu nadělat u souseda truhláře ještě pásky cca 12x50x300 na nože a bude se dělat rukojeť (doufám že letos) na takový nůž https://s3.amazonaws.com/internet-retai ... 557273.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;, výřezek z 4mm N695 na parsku už mám. Vrátil jsem se dnes z dovolené tak reaguji až teď, chvíli mi trvalo to počíst ... to nad tímhle postem si zarámuji a jak budu něco potřebovat, vím kde hledat, ještě jednou moc díky
P.S. machi díky za nabídku, to se pak určitě ozvu, mmj. ty hodiny jsou voskované tvým Osmem, díky :wink:
P.P.S. Grad - díky za pochvalu i když ta 2D alias 3D fotka .. no, dneska bych to dělal jinak, ale v tu dobu nejlíp jak jsem uměl a moc se líbilo. Ty odkazy ohledně teorie počtu na mobilu na koupáku, mám ještě týden volno 8) na uklid v dílně, dodělání restů, s dětma na koupáky kolem a tak, jinak ten stolek je parádní
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

6. 11. 2017, 10:00

a to nevíš že mám černé osmo ideál na dub.
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
RattusArtem
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 9. 2017, 12:14

6. 12. 2017, 5:12

Ahojte všetci :)
Nedávno som sa pustil do kúpi menšieho CNC a mám v pláne prácu primárne s drevom, chcel som sa spýtať či mi neviete niekto odporučiť nejakú literatúru poprípade osobné skúsenosti s tým aké otáčky používať na jednotlivé druhy dreva. Zatiaľ skúšam rôzne typy dreva pri rôznych otáčkach, experimentujem a pomaličky zapisujem poznatky štýlom pokus omyl :D :D
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

7. 12. 2017, 7:36

na dřevo podkud máš karbidové (stříbrné) frézy plné točky co ti to dá a posuv taky pořádně naval, ať to nestojí na místě a netupí se zbytečně ošmrdláváním, dřevo snese vše, pokud máš ale běžné šmejdy frézy typu nástrojová ocel (jak běžný vrták) tak tam opatrně, co máš za průměry a mat. fréz?
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

9. 12. 2017, 5:18

RattusArtem píše:Ahojte všetci :)
Nedávno som sa pustil do kúpi menšieho CNC a mám v pláne prácu primárne s drevom, chcel som sa spýtať či mi neviete niekto odporučiť nejakú literatúru poprípade osobné skúsenosti s tým aké otáčky používať na jednotlivé druhy dreva. Zatiaľ skúšam rôzne typy dreva pri rôznych otáčkach, experimentujem a pomaličky zapisujem poznatky štýlom pokus omyl :D :D
Pokud budeš chtít něco konkrétního, klidně se ptej, obrábění dřeva a profi dřevoobráběcí CNC jsou můj denní chleba.

Nepředpokládám,, že hodláš nějaké velkosériové obrábění s velkými úběry materiálu. Takže bavíme-li se o vřetenu řekněme do 2kW s nějakým malým upínačem, jeví se jako optimální stopkové nástroje např od IGM, nebo třeba Titman.

https://www.igm.cz/kategorie/stopkove-frezy/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ty bývají většinou s pájenými HM plátky, v případě obrábění masivu jsou však lepší monolitické - obrábí podstatně čistěji, lépe vynáší třísky. Každopádně je dobré mít vřeteno, které dá aspoň 20.000 ot/min, u truhlářských profi CNC je standardem 24.000. Určitě nemá smysl otáčky nějak snižovat, tím docílíte jen a pouze nižší řezné rychlosti a horší kvality obrábění. Posuvy podle typu dřeva a třeba tuhosti stroje - lešení z aluprofilů nesnese ani zdaleka tolik, co několikatunová mašina , ale obecně platí ,,trojkou nic nezkazíš´´ - neboli 3m/min jsou rozumný výchozí bod pro testování. Ze zkušenosti však doporučuji raději menší hloubku obrábění v kombinaci s vyšší rychlostí posuvu, než to drtit na jeden hluboký úběr s nízkou rychlostí posuvu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2017, 9:02

A když má vřeteno jen 12,000 otáček (i když výkon "dostatečný") je kvalita obrobené plochy nějak zcela zásadně horší?
Aleš Procháska
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

10. 12. 2017, 8:46

Ja by som sa pridal s otazkou kedy pilit ovocne stromy aby bolo drevo co najkvalitnejsie?
Mam v sade hrusky slivky jablone.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

10. 12. 2017, 9:13

všetko sa dá píliť, dřevo se fakt pěkně dělá, naopak čím tvrdší tím lépe, ovocné má navíc krásnou krsbu, málo otáček se dá kompenzovat větším průměrem nástroje (vyšší řezná rychlost), ale zase neuděláš detaily, na detaily s malou frézou dáš pak jen menší posuv, ale půjde to
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

10. 12. 2017, 9:18

bronek999 píše:Ja by som sa pridal s otazkou kedy pilit ovocne stromy aby bolo drevo co najkvalitnejsie?
Mam v sade hrusky slivky jablone.
Vhodný čas je, keď má v sebe najmenej vody- v zimnom období po opade lístia zhruba do polovice februára.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

10. 12. 2017, 2:12

prochaska píše:A když má vřeteno jen 12,000 otáček (i když výkon "dostatečný") je kvalita obrobené plochy nějak zcela zásadně horší?
Ano, otáčky 12.000 jsou adekvátní tak profilovacím nástrojům na okna o průměru 100mm. Pro stopku s průměrem 10mm je to hodně málo, řezná rychlost bude pod psa, zejména měkké dřevo bude dost špatně obrobené. Pár jednoduchých rad a doporučení pro stopky je zde :
https://www.igm.cz/tematicke-clanky/jak ... frezovani/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

10. 12. 2017, 2:22

bronek999 píše:Ja by som sa pridal s otazkou kedy pilit ovocne stromy aby bolo drevo co najkvalitnejsie?
Mam v sade hrusky slivky jablone.
No, jsem původní profesí truhlář, takže tohle úplně do detailu neřeším. Ale jak už zde padlo, za nejlepší období se považuje zima, kde dřevem tolik neproudí míza. Ale daleko více podstatné je pak správné sušení po nařezání fošen. Tedy ideálně několik let v zastřešené hráni
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“