Kluzné pouzdra

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2018, 9:08

Ciao:)

Pánové, nevíte prosím o nějakých levnějších kluzných pouzdrech s malou přírubou? Potřeboval bych zapouzdřit svěrku stativů, protože hliníková trubka v hliníkové objímce moc dobře nefunguje a nonstop se odírá barva. Navíc ani nějak lehce to nechodí. Chtělo by to vložit kluznou vložku. Otázka zní jakou. Potřebuji aby byla dělená, tedy rozříznutá a aby příruba nebyla moc velké.

Rozměry d1 jsou 20, 25, 30, 35, 40mm. Výška b1 by měla být ideálně u všech 20 až 25mm, ale to asi bude další problém. Ideálně pouzdro pro hliníkové hřídele.
csm_J200FM_01_ea3b108133.jpg
Kdyby jste věděli o nějakém funkční eshopu, kde se dozvím i ceny, byl bych vděčný.

Díky
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2018, 11:44

Já je soustružím z POM-C
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 9. 2018, 10:51

Mrosconi píše: 9. 9. 2018, 9:08 Ciao:)

Pánové, nevíte prosím o nějakých levnějších kluzných pouzdrech s malou přírubou? Potřeboval bych zapouzdřit svěrku stativů, protože hliníková trubka v hliníkové objímce moc dobře nefunguje a nonstop se odírá barva. Navíc ani nějak lehce to nechodí. Chtělo by to vložit kluznou vložku. Otázka zní jakou. Potřebuji aby byla dělená, tedy rozříznutá a aby příruba nebyla moc velké.

Rozměry d1 jsou 20, 25, 30, 35, 40mm. Výška b1 by měla být ideálně u všech 20 až 25mm, ale to asi bude další problém. Ideálně pouzdro pro hliníkové hřídele.

csm_J200FM_01_ea3b108133.jpg
Kdyby jste věděli o nějakém funkční eshopu, kde se dozvím i ceny, byl bych vděčný.

Díky
Jak psal Jova Pom-c ale i Teflon či třeba Zedex jsou ideální materiály pro kluzná pozdra.
Asi jsem méně chápavý tak bych Tě rád poprosil o náčrt, já to z Tvého popisu prostě nechápu.
Myslím si, že to asi v požadované velikosti neseženeš a budeš to muset poptat k výrobě.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

10. 9. 2018, 5:09

Čau, jak to zpěchá ???

není problém vyrobit . Z čeho to chceš ?
POM-C je šuntový matroš !!
Zedex ?

ale samozřejmě, jak je libo ...
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2018, 5:29

.
Naposledy upravil(a) filla dne 10. 9. 2018, 5:31, celkem upraveno 1 x.
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2018, 5:30

hastroha píše: 10. 9. 2018, 5:09 Čau, jak to zpěchá ???

není problém vyrobit . Z čeho to chceš ?
POM-C je šuntový matroš !!
Zedex ?

ale samozřejmě, jak je libo ...
Vaše činnost:Výskum a Vývoj - Simulace zatížení , :roll:
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2018, 7:56

hastroha píše: 10. 9. 2018, 5:09 Čau, jak to zpěchá ???

není problém vyrobit . Z čeho to chceš ?
POM-C je šuntový matroš !!
Zedex ?

ale samozřejmě, jak je libo ...
To se bude Mrosconi divit až mu to vyrobíš z toho Zedexu :D
To co chce, jsou vložky kterým se vymezí rozdílný průměr mezi hliníkovou tyčí a stahovacím pouzdrem kterým to sevře a musí pevně držet. Žádný kluzný pohyb tam není žádoucí, jinak by mu všechna foto výbava skončila brzy na zemi. Takže podle mě je ten POM ideální. Je dost tvrdý aby se časem nevymačkal, ale ten hliník nepoškrábe.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

10. 9. 2018, 8:33

Pokud potřebuje všechny rozměry, tak to by šlo asi vytočit z PVC trubek pro rozvod vody, pokud jenom jeden, tak použít hrdla PET láhví :wink:
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 9. 2018, 7:49

Nebo z korku :) důležité je jak to bude zatížené jestli se to bude otáčet a jakýma otáčkama pak se teprve určí vhodný materiál
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

11. 9. 2018, 9:19

Takže podle mě je ten POM ideální. Je dost tvrdý aby se časem nevymačkal, ale ten hliník nepoškrábe.
Jednou jsem udělal kluzák ze silonu na desce z EN AW 5083. Ten kluzák se ovládal ručně, byl na něm namontovaný úchylkoměr. Na desku se přenášelo zatížení minimální, jen váha toho úchylkoměru a ruky co s tím šoupala. Po měsíci provozu jsem tu desku musel nahradit ocelovou, protože ten plast udělal hluboké rýhy do té hliníkové desky a zadíralo se to. Problém slitin hliníku je ten, že nemají skoro žádnou otěruvzdornost. Při tření se z povrchu oddělují šupinky materiálu, který se pak vzájemě spojují a obzvlášť na ocel se dobře pod tlakem "navaří". To byl druhý případ, kdy jsem udělal polohovadlo na svařování. Ocelový čepy nesly desku se svařovacím přípravkem a ty čepy byli uloženy ve svěrném spoji ze slitiny hliníku. Jsem si říkal, že s tím budou hýbat jen občas, tak to vydrží. Jo i když to bylo namazaný, stačilo tou deskou dvakrát otočit a už to bylo zadřený, ty čepy šli vymlátit hodně ztuha a byli na nich vrstvy zapečenýho hliníku. Asi všechny slitiny hliníku nebudou mít tak mizernou otěruvzdornost, třeba EN AW 7075 je v tomhle směru i použitelnej. Další věc, co by zvýšila otěruvzdornost je eloxování.
Takže možná takovéto vypouzdření stativu bude mít za následek opačný efekt, totální zadření.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 9. 2018, 11:33

broušené kalené vyhazovače chodí v hliníku mnoho let bez mazání a zadření , ale neni to rotační pohyb
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2018, 1:56

je fakt, že když jsem udělalal ocelovou svorku a do něj hliníkovou trubku (komaxitovanou), tak to chodí rozhodně lépe. Dělám taky z 5083 a to bude ten problém.

Tam sice nejsou nějaké extra síly, ale musí to jít lehce vytáhnout a lehce zasunout. I když to vyleštím, tak se to po pár sevřeních začne drolit a lepit a rýhovat a je to v...
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

11. 9. 2018, 5:23

To se bude Mrosconi divit až mu to vyrobíš z toho Zedexu :D
To co chce, jsou vložky kterým se vymezí rozdílný průměr mezi hliníkovou tyčí a stahovacím pouzdrem kterým to sevře a musí pevně držet. Žádný kluzný pohyb tam není žádoucí, jinak by mu všechna foto výbava skončila brzy na zemi. Takže podle mě je ten POM ideální. Je dost tvrdý aby se časem nevymačkal, ale ten hliník nepoškrábe.

Ano , v tom to případě by postačilo PVC,POM-C atd. , s povrchem do Ra 0,8 a trubku Komaxit // Elox. ...

Byl jsem v domění , že jde doslova o kluz. pouzdro, a né jen vymezení ...


PS : Ano moje činnost: Výskum a Vývoj - Simulace zatížení atd. , a né jen plastických hmot Zedex

Především to jsou zkoušky kluzné a to krátkodobé nebo dlouhodobé, zkoušky ložisek pro vysokorychlostní hřídele nebo naopak pro pomalorychlostní s vysokým zatížením. Další možnosti zkoušek jsou tahové nebo ohybové.

Tímto můžu zvolit vhodný materiál pro jeho konstrukční řešení, zvolit vhodné pracovní vůle a odsimulovat v reálném provozu.

s pozdravem
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

11. 9. 2018, 6:22

A co skoumáte?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

11. 9. 2018, 10:31

Ahoj,
Igus ti pošle vďačne vzorky zdarma. Skús si vybrať tu, ale sú to primárne klzné ložiskové púzdra:

https://www.igus.sk/info/plain-bearings ... formations

Apropo, aj keby si to kupoval, cena je zanedbateľná pri priemeroch ktoré potrebuješ a počte pár kusov.
A tu máš na mnoho položiek aj ceny aspoň pre orientáciu: https://www.arkov.cz/pouzdra-kluzna
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“