Materiál na formy

Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2019, 9:02

Jejda to diskuze. :-)

1, Ano šlicht tam chybí. Zkopírovál jsem totiž parametry jen 4 fréz z 5. Poslední je kulová.

Kód: Vybrat vše

1mm fréza
par: ov 39000rpm; cs 125m/min; cf 7800mm/min; fd 5000 mm/min; fd 39,3m mt 11:40
Poupravil jsem posův na zub. Ebalta uvadí posuv 0,1mm (měl jsem 0,2). Výsledný čas se zvedl o cca 5min.

Počitám se strojem co zvladné i hliník. Takže vetšinou je to už profesinál tři osa mašina (jelikož už je potenciál využit ji jinde). Pohledál jsem i parametry strojů (dostupný strojů, případně do kterých bych investoval), vyzkoušel v camu a plus minus je to vždy těch 30min. U jednoho stroje by se toeroetický vešlo do 15min, ale to znamenálo koupi :-)) (A levný taky není).

Co se tyče času obrabění, tak ebaboard i fortal vycházi stejně. U fortalu jsem limitovaný strojem.

Počet kusu vylisku netuším, teoretický to mělo jít tak, že udělám formu, použiji, uskladním a po 10 letech použiji. A pravě jsem více nakloněný hliníku. Jednak v případě ostrých hran a druhá je, že u hliníku obrobím kopyto, povrch by měl být ve finální podobě. Použiji, zakonzervuji a uskladním.

U těch dřev, co jsem si obstarál paramatry, tak překližka, atd. mají nizké obraběcí parametry, tak by se asi nevyužilo parametru stroje. Sice by to šlo udělát na meně tuhé mašině. Ale nejsem nadšený z prachu, teď otázka co uděla ta forma po x letech.

To skladaní mě napadlo, ale to prvně musím "nářezát" díly na určitě rozměry, poskladát a dle těch obráběcích času ušetřím 5min. Což odpovída si tomu poskladaní. Možna ušetřím za materiál, pár desítek kaček. Ale řezaní taky něco spolkne.

Ale když vezmu kolik je práce pak s uprávou povrchu na tom dřevěném kopytu atd....

Možna jsem měl poznamenát, že nejmenší detaily má i 0,17mm, menší už překryje barva.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 3. 2019, 9:17

bobik píše: 10. 3. 2019, 8:35 Ze dřeva jedině překližku.
Kvůli čemu? Kvůli rozměrové stálosti?
Dělal jsem nějaké větší 3D věci, které mohly být z libovolného materiálu, jen musely být zachované jemné detaily. Zkoušel jsem i několik různých překližek, ale proti dřevu to nebylo ono.
Konkrétně jsem použil olši, která je (podle slov truhláře) prý hodně dlouhodobě rozměrově stálá.
Je možné, že jsem neměl tu správnou překližku. Ale po těchto zkušenostech už bych do budoucna šel vždy jen do dřeva, tj. do masivu (slepené špalky).
I to lepení by se mělo dělat se znalostí problematiky.

Dotaz na Permonika: kolik toho budeš dělat, že počítáš strojové sekundy? To budeš vyrábět formy ve velkém na kšeft?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2019, 9:47

Mex píše: 10. 3. 2019, 9:17 Ale po těchto zkušenostech už bych do budoucna šel vždy jen do dřeva, tj. do masivu (slepené špalky).
I to lepení by se mělo dělat se znalostí problematiky.
Myslím že ta knížka ve která to všechno je se jmenuje výroba dřevěných modelů ,nebo tak nějak ,mám ji v knihovně.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2019, 9:51

Permonik píše: 10. 3. 2019, 9:02
Poupravil jsem posův na zub. Ebalta uvadí posuv 0,1mm (měl jsem 0,2)
To tam maj napsaný posuv na zub v závislosti na průměru frézy a počtu zubů nebo jenom všeobecně 0,1 bez udání průměru ??
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

11. 3. 2019, 7:54

Kvůli čemu? Kvůli rozměrové stálosti?
Ano, přesně tak. Dřevo má docela velký rozdíl mezi délkovou roztažností v závislosti na teplotě a vlhkosti dřeva ve směru vláken a kolmo na vlákna. Dřevo pracuje a vlhkost se do něj dostane, ať je ošetřené sebelépe. Tak u nějakého malého kopyta z jednoho kusu dřeva to nemusí vadit. Nejhorší varianta je, že se udělá rám z dřevených hranolů a na to se hodí překližka. Takové kopyto je jen na několik desítek kusů a pak se musí boky přebrousit, protože tam vznikne schod mezi překližkou a rámem a to právě díky rozdílné délkové roztažnosti akcelerované vysokým teplotním zatížením při provozu kopyta.
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2019, 10:39

To fmodel:
Byla tam konkretní fréza. Udáje jsem zkopírovál, ikdyž jsem změnil otáčky vřetena na dvojnásobek.... tak to možna bude bude obrabět blbě a v praxi by se to změnší.

To Mex: Na kšeft ne (ale možna se to chytne a bude to na kšeft). Kdysi jsem dostál chuť pořitit si mašinu na vakuové formování, našel jsem diplomku, kde je to pěkne popsáno, ale ceny byly šilene a nepřesné. Teď jsem zjistil, že nejlevnejší varinata mě přide na desítku za materiál, a postupně bych si tam přídál automatické podavaní atd.
A pravě vloni jsem narazíl na HSC milling (vysokorychlostní obrabění), a tak chci porovnát
a, levný snadno obrobitelný materiál
b, dražší tuhší materiál ale pomocí HSC, zda kratší obráběcí čas kompenzuje cenu materiálu a ostatních materiálu.
Ty časy jsem zkopírovál. Nechál jsem i sekundy, kdy bych chtěl pozměnit parametry a vyšlo by místo 2:41 třeba 2:20 -> což je rozdíl 21s a procentualně je to 13 procent z původního času.
Kdy si jsem taky zaokrouhlovát nějaké hodnoty a jak jsem v poznámkach použival v dalších a dalších vypočtech tak nakonci se mi to zakrouhlování nakupilo a dost to nezhodnotilo výsledek.


Ohledně dřeva mám několik knižek o truhlařině a pravě dřevo mí přijde jako živý materiál. Vlastnosti se mění na směr vlaken, vysušuje se atd oproti hlíniku nebo oceli. A pravě eliminace těchto vlastnosti nebo jejich vliv mi přijde prácne nebo jak to lepé říct.

Spojování pomocí lepidla, má taky své specifika. Určitě bych formu i skolikovál. U toho lepidla je problém , že při určitěm působení sily (třeba od nástroje) dojde k přeušení sil (tedˇ si nevzpomenu jakých) a lepidlo neplni svoji funkci.

U dřevo-třisky bych měl strách že mi odleti tříska z hrany a znehodnotí povrch....
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 3. 2019, 11:31

Můžu se zeptat kolik jsi toho zatím prakticky nafrézoval nebo jinak třískově obrobil?
Možná je to jenom můj nesprávný dojem, ale tak nějak z toho mám pocit, že toho zatím moc nebylo.
Jestli se pletu a jsi starý praktik, tak se předem omlouvám za svůj špatný odhad.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 3. 2019, 11:43

Permonik píše: 11. 3. 2019, 10:39 A pravě vloni jsem narazíl na HSC milling (vysokorychlostní obrabění), a tak chci porovnát
a, levný snadno obrobitelný materiál
b, dražší tuhší materiál ale pomocí HSC, zda kratší obráběcí čas kompenzuje cenu materiálu a ostatních materiálu.
Ja som toto porovnával pri obrábaní oceli. nástroje HSSCo a TK.
Vyšlo mi, že nástroje TK sa zaplatia na ušetrenom čase obrábania. (rezná rýchlosť cca 30m/min vs. 150-250m/min)
V mojom prípade ale úspora nedosahuje tak veľké percento. V prípade frézovania priemerného dielu mi robí obrábanie cca 30min. Strata času spôsobená nedorobeným ATC je cca 1-2min, podľa počtu výmen. Príprava stroja, nástrojov a ustavenie obrobku cca 30-60min.
ale nedávno som robil 3D tvar s HSS a len dokončovanie (riadkovanie) trvalo 3,5hod.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2019, 11:47

Permonik píše: 11. 3. 2019, 10:39
A pravě vloni jsem narazíl na HSC milling (vysokorychlostní obrabění), a tak chci porovnát
a, levný snadno obrobitelný materiál
b, dražší tuhší materiál ale pomocí HSC, zda kratší obráběcí čas kompenzuje cenu materiálu a
Máš tak nějak představu co HSC obnáší ? já jsem starej a zkostnatělej (a ještě machruju a tahám si kšandy jak napsal jeden místní ing),ale jestli se dobře pamatuju tak jde o jev kdy při obrábění dochází v řezném místě k jakoby měknutí materiálu a tím pádem je potřeba mašina i cam který se v tom úzkém režimu udrží jinak to není HSC ale jenom frézování vysokými posuvy a otáčkami.Já na to mašinu nemám a cam kterej to v tom režimu udrží taky ne tak jsem to dál neřešil .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2019, 1:09

JJ HSC je dost specifické. V principu jde o to měknutí materiálu a vlastně 95 procent tepla při obrábění jde třískou (tím padém jsou i nižší řezné síly atd, z hlavy to ted přesně nepopišu) a vlastně ty rychlosti jsou vyšší než u klasického obrábění. Nástroje i stroje na HSC jsou specifické o tom vím a počitám s tím.

U toho CAM nevím, že by nějaký byl na HSC, spíš se dělají moduly, které se integrují do něho a jde předvším o vypočet těch dráh a dál přesně nevím, zatím zkoumám.

A už vím kde je chyba. Mám špatné info o řezným rychlostech. Do teď jsem myslel že HSC je od určite rychlosti, ale ty jsou pro každy materiál jiné.......takže tím padém se nejedna o HSC obrábění toho Fortalu, ale obyčejné konveční.... budu muset některé parametry přehodnotít.

Takže neřeším hodnoty parametru HSC, ale obyčejné konveční. Ale tím pádem se nic nemění jen už se o tom neda mluvít, že je to HSC. Jsem limitován velikosti fréz.

To Mex: Teď jsem teoretik, kdysi jsem párkrát obraběl ocel a dřevo (fréza, soustruh), ale to bylo spíše na ochutnání. Pravě to mi vadí, že když navrhuji konstrukci, tak chybí předstva o následne vyrobě.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2019, 1:17

Jo jde o moduly za dost peněz .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2019, 4:03

fmodel píše: 10. 3. 2019, 9:47 Myslím že ta knížka ve která to všechno je se jmenuje výroba dřevěných modelů ,nebo tak nějak ,mám ji v knihovně.
Mohu se zeptát na přesný název knižky?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2019, 4:52

Permonik píše: 6. 5. 2019, 4:03
fmodel píše: 10. 3. 2019, 9:47 Myslím že ta knížka ve která to všechno je se jmenuje výroba dřevěných modelů ,nebo tak nějak ,mám ji v knihovně.
Mohu se zeptát na přesný název knižky?


Základy výroby dřevěných a kovových modelů Josef Krčmář 1952


Modelářství učebnice pro 3 ročník středních a průmyslových škol ,Kropáč ,Magoš,Málek ,Vondráček 1965
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

19. 5. 2019, 7:52

fmodel píše: 6. 5. 2019, 4:52
Základy výroby dřevěných a kovových modelů Josef Krčmář 1952

Modelářství učebnice pro 3 ročník středních a průmyslových škol ,Kropáč ,Magoš,Málek ,Vondráček 1965
Děkuji. Mrknu na to.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“