Závitové vložky do granitu

miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 2. 2020, 12:46

Cjuz píše: 20. 2. 2020, 9:59 Myslím že to podceňujete, pokud je to zalepené správně musí se houpat deska na jedné závitovce.
A při nějakém nárazu se spíš rozštípne deska.

Když jsme testovali robota, přikotvili ho borci od hilti do betonu 10x M16 v délce 20cm.
Měli takovou hodně růžovou hodně tekutou maltu a říkali že ty tyče dělají delší, protože je beton jak papír. Tuhla do druhého dne.
No a robot měl 3t a mával se zátěží 140kg, takže síly byly opravdu velké (třeba když člověk zmačkne stopku ve velké rychlosti)
Popravdě řečeno, taková jedna pevnostní 14-ka zalepená tak, jak jsem popsal, unese sama spolehlivě tunu, pravděpodobně i víc. Takže i když se to lepení tak úplně nepovede, je tam veliká rezerva. Ale tak, jak to zalepil Marian, to moc nedrží - je tam málo lepidla a nemá co expandovat. Navíc si nemyslím, že to dobře vyfoukal od prachu - alespoň to nezmiňoval. To je také problém.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2020, 7:03

No problém je v tom, že všechny Vaše rady oříšky až po skutků. Neměl jsem se jde poradit a uvěřil jsem borci v Hornbachu. Vyfoukla jsem to i vystříkal, takže prachu je tam snad minimum. Lepidlo nanesl do půlky a vykroutil šroub, aby se vytlačil vzduch. Drží to i tak dobre. Pověsil jsem to včera na 2 šrouby a tahal axiálně. Drží! Takže zas tak špatně to zalepené není.
Především to tak nikdy tahat nebudu, takže se není čeho bát. To jen v případě, že by prasklo lano nebo něco podobného. To snad nehrozí.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2020, 8:21

Ja jen zasnu, jak se na dvou stranach resi netrivialnost vyvrtani diry, ktrera se bez potizi zvladla vrtakem z bau a na dalsich dvou sranach netrivialnost zalepeni sroubu, ktery nakonec drzi :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

21. 2. 2020, 8:59

filla píše: 21. 2. 2020, 8:21 Ja jen zasnu, jak se na dvou stranach resi netrivialnost vyvrtani diry, ktrera se bez potizi zvladla vrtakem z bau a na dalsich dvou sranach netrivialnost zalepeni sroubu, ktery nakonec drzi :)
.... nehledě k tomu, že zalepit do té desky šrouby aby trčely ven je prasečina non plus ultra
když už, tak z kulatiny 11523 udělat vložku s vnitřním závitem a zvenku s pár drážkami, tu tam zalepit - a ne obyčejným epoxidem ale v tom lepidle musí být nějaký plnič, třeba písek jako je v těch chemických kotvách
ty kotvy držej jak čert
jen nesmí být před zpracováním na topení a tak, páč teplo výrazně urychluje tvrdnutí čehokoli a dvousložkových prysyřic všeho druhu zvlášť
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

21. 2. 2020, 9:54

Pokud na závitovku dá např. klouboukové matice bude to pohledově OK. To že tazatel řeší kotvy na dvou stranách bych za nic špatného nepovažoval, vždyt na to fórum přeci je. Horší je spíš výsledek, když se přes snahu všech co mají snahu pomoci stejně nezadaří.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

21. 2. 2020, 10:47

tak, má činy rýchlejšie ako myšlienky :) aspoň sa zabáva
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

21. 2. 2020, 11:38

testone píše: 21. 2. 2020, 8:59 .... nehledě k tomu, že zalepit do té desky šrouby aby trčely ven je prasečina non plus ultra
když už, tak z kulatiny 11523 udělat vložku s vnitřním závitem a zvenku s pár drážkami, tu tam zalepit - a ne obyčejným epoxidem ale v tom lepidle musí být nějaký plnič, třeba písek jako je v těch chemických kotvách
ty kotvy držej jak čert
jen nesmí být před zpracováním na topení a tak, páč teplo výrazně urychluje tvrdnutí čehokoli a dvousložkových prysyřic všeho druhu zvlášť
A ani by takovou vlozku nemusel vyrabet, protoze se normalne prodavaji: https://www.obchodprodilnu.cz/pouzdro-k ... -7691.html

A vzhledem k tomu, ze podle poslednich informaci, by nemel byt na kotvu vyvyjen axialni tlak. stacila by asi i uderova/zarazeci kotva: https://www.obchodprodilnu.cz/kotva-zar ... -6448.html
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2020, 11:49

filla píše: 21. 2. 2020, 8:21 Ja jen zasnu, jak se na dvou stranach resi netrivialnost vyvrtani diry, ktrera se bez potizi zvladla vrtakem z bau a na dalsich dvou sranach netrivialnost zalepeni sroubu, ktery nakonec drzi :)
Moje slova, vítej v klubu:)
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 2. 2020, 2:09

Mrosconi píše: 21. 2. 2020, 7:03 No problém je v tom, že všechny Vaše rady oříšky až po skutků. Neměl jsem se jde poradit a uvěřil jsem borci v Hornbachu. Vyfoukla jsem to i vystříkal, takže prachu je tam snad minimum. Lepidlo nanesl do půlky a vykroutil šroub, aby se vytlačil vzduch. Drží to i tak dobre. Pověsil jsem to včera na 2 šrouby a tahal axiálně. Drží! Takže zas tak špatně to zalepené není.
Především to tak nikdy tahat nebudu, takže se není čeho bát. To jen v případě, že by prasklo lano nebo něco podobného. To snad nehrozí.
Zalepené to špatně je, to neokecáš. To, že to drží je tím, že ta chmická kotva je neuvěřitelně pevná.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2020, 2:53

Mive, ato ale nikdo neoponuje, už vůbec ne já. Však jsem to taky přiznal. A ano, kotva je pevná, tak i přes to to udrží v pohodě.
Že jsem vůbec neco psal:)

Šlo mi především o to, že jsem na internetu četl, že je to staaaaaaašně složté a nebezpečné a ve skutečnosti to šlo poměrně hladce. Udělal jsem si první diru na zkoušku do menší desky a pak sjem jel naostro do te nové. Vše šlo dobře. Mít větší vrták (v obchodě měli pouze 12mm a očka M12), tak udělám díru větší. Teď to mám již zalepené a drží to dostatečně, nebudu to řšit.
Napsal jsem to jen kvůli tomu, abych podobné kutily ujístil o tom, že se nemají čeho bát.

Konec
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“