Jaká překližka?

prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2021, 3:14

Chci nechat udělat několik montážních stolků a připadá mi, že by bylo vhodné udělat desku z truhlářské překližky 15 mm. Teď koukám, že se kromě bukové dělá i březová, dá se to použít nebo je to blbost?

Dík za názory :-)
Aleš Procháska
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 2. 2021, 3:32

udělej to z vodovzdorné hnědé foliované, má to hladký celkem odolný tmavohnědý dobře vypadající povrch
pozor, doporučuju použít tzv. protiskluzovou, ta má jednu stranu hrubou, je to primárně určeno na podlahy náklaďáků a tak
ta protiskluzová je výrazně lepší a pevnější než ta oboustranně hladká určená na betonáže
myslím že ji mají v Bauhauzu v Chabrech, tam jezdíš okolo
i ti ji tam nařežou
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 2. 2021, 3:46

dobré jsou kuchyňské desky - prodejci je neřežou a proto se většinou rádi za levno zbaví naražené/poškozené desky.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2021, 4:53

Dík, ty kuchyňské desky (mám pár stolů z kuchyňské spárovky) jsou výborné, ale těch stolků má být víc a asi by bylo dost pracné poshánět nějaké zlevněné (i když nějaký dloubanec nebo poškození by mi byl fuk), takže musím jít do nového materiálu. Jen nevím co s tou břízou :-) nikdy jsem z toho nic nedělal, tak jestli na to mám zapomenout nebo to zkusit.

Tu foliovanou bych mohl zkusit, ale spíš na ty stoly budu dávat ESD fólii, takže nevím, jestli to využiju.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

23. 2. 2021, 5:37

Já mám fóliovanou protiskluzovou překližku a slouží parádně. Březová má z jedné strany hrubší strukturu a používá se do náklaďáků atd.
Pak se dělá fóliovaná z topolu, ale tu rozhodně nebrat. Moc nevydrží.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 3. 2021, 10:06

testone píše: 23. 2. 2021, 3:32 udělej to z vodovzdorné hnědé foliované, má to hladký celkem odolný tmavohnědý dobře vypadající povrch
pozor, doporučuju použít tzv. protiskluzovou, ta má jednu stranu hrubou, je to primárně určeno na podlahy náklaďáků a tak
ta protiskluzová je výrazně lepší a pevnější než ta oboustranně hladká určená na betonáže
myslím že ji mají v Bauhauzu v Chabrech, tam jezdíš okolo
i ti ji tam nařežou
Dalo by se na tom "drobně" (tj. nic velkého a jen sem tam) svařovat? MIG, svařování by probíhalo pár cm od desky.. příp. které strana je vhodnější?

Dík a nekamenovat, prosím, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 3. 2021, 10:32

Ani jedna, jedine ze si nato das plech, inac si do nej vypalis dierky.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 3. 2021, 10:49

OK, úplně se mi do plechu nechtělo, ale asi ho tam tedy dám. 2mm ocel bude OK? Nebo nějaký pozink (nevím, jak by se obyč ocel ochránila před korozí, separační sprej to asi neřeší.. nebo jo?).

Příp. pokud bych se smířil s vypálenými dírkami, hrozí i něco horšího?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

3. 3. 2021, 10:56

Já myslím, že březová překližka bude OK.
Ale sám bych dal přednost té vodovzdorné, fóliované, protože bude mít odolnější hrany, které se nebudou tak snadno vyštipovat, jako u obyčejné překližky.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 3. 2021, 11:55

Thomeeque píše: 3. 3. 2021, 10:06
testone píše: 23. 2. 2021, 3:32 udělej to z vodovzdorné hnědé foliované, má to hladký celkem odolný tmavohnědý dobře vypadající povrch
pozor, doporučuju použít tzv. protiskluzovou, ta má jednu stranu hrubou, je to primárně určeno na podlahy náklaďáků a tak
ta protiskluzová je výrazně lepší a pevnější než ta oboustranně hladká určená na betonáže
myslím že ji mají v Bauhauzu v Chabrech, tam jezdíš okolo
i ti ji tam nařežou
Dalo by se na tom "drobně" (tj. nic velkého a jen sem tam) svařovat? MIG, svařování by probíhalo pár cm od desky.. příp. které strana je vhodnější?

Dík a nekamenovat, prosím, T.
rozprskané kuličky ti do toho vypálí dírky, podle velikosti té kuličky od poškození té hnědé folie po zuhelnatění dřeva pod tím do hloubky třeba i půl mm i víc
na pevnost té desky to vliv samozřejmě nemá, ale je to hnusný, poškodí to povrch a šeredně to smrdí
to není dobrej nápad
u COčka se rozstřiku nelze vyhnout
jinak samotné hoření oblouku kutilských parametrů třeba 3 cm od té desky jí neublíží
plech by byl samozřejmě lepší
pozink asi lepší než černej plech, nerez v tomto případě nevhodnej, na ten se kuličky veeelmi ochotně lepí
bacha i na podlahu, odprsklá kulička se umí kutálet i několik m
bacha aby to něco nezapálilo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 3. 2021, 12:03

to Thomeeque

Na svařování se docela osvědčil hliníkový plech // čím silnější - tím lépe // . Kuličky jdou docela snadno odstranit, dobře to vede proud a nic z toho nesmrdí.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

3. 3. 2021, 12:07

prochaska píše: 23. 2. 2021, 4:53 Dík, ty kuchyňské desky (mám pár stolů z kuchyňské spárovky) jsou výborné...
Jestli to myslis na ty montazni stolky z vedlejsiho tematu, kde je pro vrchni desku treba odolnost politi, tak kuchynska deska neni rozhodne vhodna.
Prestoze bys na ni mel PVC, PTPB, mikroporezku nebo jakykoliv elastomer, tak ti pod tuto vrstvu zatece tekutina a na hranach ti tu kuch. desku nabobtna (v tehle cenove relaci to je lamino). Nepomuze zadny druh olepeni, ohraneni, nic. Zasilikonovani jako u normalni kuch. linky bez pridani listy s tesnenim na hranach taky nepomuze (viz problematicke zafrezovane hrany u slozitejsich tvaru desek). A lista je na ten stolek nesmysl. Pomuze jen lak, ale ten se nezaplati.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 3. 2021, 12:13

Hliník je fajn, ale nemůžeš použít žádné magnetické podpěrky/uhelníky. Což se od svářecího stolu dost čeká. Dvojka je málo, mám stůl z asi pětky, šestky pičaplechu, samozřejmě výstupkama dolu. Můžeš si na to i něco heftnout, když potřebuješ vařit složitější tvar. Kuličky odstraníš hranolkem s hranou, zbytek lamelák, ale hranolkem sundáš 90 procent ( teda ne to heftování ). Udělej to co nejsilnější.
Už jsi byl nucen někdy svářet pozink v místnosti? Zkus to a přejde tě chuť na pozinkovaný stůl :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2021, 12:14

Jj, dík, myslel jsem na to, ale už jsem vlastní výrobu vzdal a nechám to radši profíkům, ono to nebude tak snadné jak jsem si představoval :-)
Z té spárovky ale tady nějaké stoly máme, natřené fremeží a bez gumy nebo je na tom jen volně položená ESD fólie, takže se to případně dá utřít když tam někdo něco vyleje (což je něco jiného než ty montážní stolky).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 3. 2021, 12:17

Dawe píše: 3. 3. 2021, 12:07
prochaska píše: 23. 2. 2021, 4:53 Dík, ty kuchyňské desky (mám pár stolů z kuchyňské spárovky) jsou výborné...
Jestli to myslis na ty montazni stolky z vedlejsiho tematu, kde je pro vrchni desku treba odolnost politi, tak kuchynska deska neni rozhodne vhodna.
Prestoze bys na ni mel PVC, PTPB, mikroporezku nebo jakykoliv elastomer, tak ti pod tuto vrstvu zatece tekutina a na hranach ti tu kuch. desku nabobtna (v tehle cenove relaci to je lamino). Nepomuze zadny druh olepeni, ohraneni, nic. Zasilikonovani jako u normalni kuch. linky bez pridani listy s tesnenim na hranach taky nepomuze (viz problematicke zafrezovane hrany u slozitejsich tvaru desek). A lista je na ten stolek nesmysl. Pomuze jen lak, ale ten se nezaplati.
Máš pravdu, boptná to fest. Ale zase záleží na co ty stolky chce, jestli v dílně na to budou odkládat matroš nebo klíče, přežijou to. Jestli na to poleje emulze, rozpadne se to. Já mám obyč kuchyňské desky za cca 7 stovek třímetrovka na odkládací stoly v dílně a jsou tam už asi deset let bez úhony.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“