plech k tváření za studena

Odpovědět
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

14. 12. 2021, 9:11

poprosím o radu. Momentálně (a i do budoucna) mi zkončil zdroj plechů, které jsem používal k opravě karoserií verglů a samohybů. Ani nevim co to bylo zač, podstatné pro mne bylo to, že se s tím dobře pracovalo. Nezbívá mi tedy než najít zdroj a něco zakoupit. Vždy se mluví mezi klempíři o hlubokotažném či tvárném za studena. Bylo mi doporučováno různých číselných specifikací, sám jsem také porůznu načetl různé specifikace. Někdo 11321.21, někdo 11 305, ve Feroně mi řekli že prodávají 11373. Mohu poprosit o osobní zkušenost a radu, kde se mám v Brně - Boskovicích poptat a kde mi prodají takový, z kterého se bude dobře dělat (preferuji 0,8 či 1 mm). děkuji
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

14. 12. 2021, 9:38

Na tažení používáme DC01 až DC06 (což je de facto 10 139). Čím vyšší číslo za DC, tím lepší tažnost. Bližší info o mechanických vlastnostech např. zde.
Tomáš S.
Příspěvky: 95
Registrován: 14. 2. 2014, 9:35
Bydliště: Brno

15. 12. 2021, 6:06

Kdysi dávno, když jsem ještě fušoval do verglů jsem to taky řešil, ale správný plech se mi sehnat nepodařilo. Až později jsem zjistil, že je třeba použít plech žíhaný na měkko. Ten ale v těchto malých tloušťkách není běžně k dostání. Normálně jde koupit jen válcovaný za studena a s tím se blbě pracuje.
Podle výše uvedené tabulky bych sháněl ten z prvního řádku - žíhaný, na třídě materiálu až tak moc nezáleží. Jestli něco v Brně seženete tak sem napište.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

17. 12. 2021, 12:07

Bežne spracovávam plech 0,8-1mm v akosti DC01. viem, že občas sa dá zohnať aj DC04, to ale len v prípade, že ju niekto dovezie a spracováva.

včera som dopytoval DC01 a exaktne som chcel zistiť stav podľa vyššie uvedenej tabuľky. Bohužial predajca nemal ani šajnu, čo od neho chcem.
poslali mi ale atest (v prílohe)
vie mi niekto z neho vyčítať stav toho materiálu?
je to toto?
QUALITY AND SURFACE CONDITION: A M - "A" by znamenalo žíhaný, to mi u lesklého plechu nejako nesedí.
alebo z tabuľky zoberiem "Elongation" a mám ťažnosť 35%? (to mi nesedí na DC01 ale DC03)
Přílohy
Anl_002.PDF
(41 KiB) Staženo 90 x
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

17. 12. 2021, 2:46

můj odhad je:
-----------
Surface A
Mistakes such as pores, small grooves, small warts, slight scratches and a slight discoloration that does not affect the ability to reshape and adhere to surface coatings are permitted.
-----------
Surface finish
The surface finish may be particularly smooth, dull or rough. If no details are given when ordering, the surface finish will be delivered in a matt finish. The four surface finishes listed correspond to the center roughness values ​​in the following table and must be tested in accordance with EN 10049.
------
M je: Matt
Matt - Average surface finish
0,60 µm ˂ Ra ≤ 1,9 µm
-----------------
Re je Re, Rm je Rm, Re/Rm je poměr těch dvou hodnot, prodloužení bývá pro A80% a těch 35% cca sedí.
Tj. je to pro počáteční délku 80mm.
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“