testovaci material/polotovar na frezovanie

Odpovědět
terasky
Příspěvky: 47
Registrován: 2. 12. 2012, 4:30

4. 2. 2022, 8:16

Zdravim vas.
Venujem jemnej mechanike - opravujem stare hodiny, tak si sem tam potrebujem vyfrezovat tvarovu suciastku z mosadze ci duralu.
Viete niekto poradit material na otestovanie cnc frezovania?
Nechcem hned ist do "realneho" kusu materialu.

Skusal som tvrde drevo, sololyt....nevhodne vzhladom na velkost suciastok....
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

4. 2. 2022, 8:28

nerozumím otázce....materiál to musí bejt stejnej jako finální výrobek aby sis odladil řezné podmínky, povrch atd......když budu testovat frézování duralu na plastu tak sice dobrý že uvidím jak to frézuje ( to ostatně vidím už v CAMU) ale nic jiného mě to nepřinese...

vzhledem k velikosti součástek do hodin se tu bavíme o nákladech na zkušební zmetky v řádech desetikorun.
Naposledy upravil(a) Modros dne 4. 2. 2022, 11:33, celkem upraveno 3 x.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 2. 2022, 8:28

třeba POM-C ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2022, 10:47

Modros píše: 4. 2. 2022, 8:28 vzhledem k velikosti součástek do hodin se tu bavíme o nákladech na zkušební zmetky v řádech desetikorun
"Staré hodiny" sú aj orloj v Prahe :wink:
BalazKovo.sk
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

4. 2. 2022, 10:48

jergus.balaz píše: 4. 2. 2022, 10:47
Modros píše: 4. 2. 2022, 8:28 vzhledem k velikosti součástek do hodin se tu bavíme o nákladech na zkušební zmetky v řádech desetikorun
"Staré hodiny" sú aj orloj v Prahe :wink:
pokud opravuju orloj-mám prachy na matroš :wink:
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

4. 2. 2022, 10:53

když napíšeš z čeho bude finální výrobek klidně ti daruju zbytky co tu mám od všemožných slitin a duralů.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
terasky
Příspěvky: 47
Registrován: 2. 12. 2012, 4:30

5. 2. 2022, 3:06

Orloj nie, neznasam vysku :wink: .
Nejde o prasule, ze by som chcel nejako setrit na matrosi. Skor mi ide o to, ze som zaciatocnik v CNC a nerad by som ponicil stroj ci nastroje, tak som myslel na material co mi odpusti nejaku neznalost.
No a co sa tyka real materialu na frezovanie, tak je to na 80% mosadz a bronz, 20% dural .
Na sustruzenie od oceli konstrukcnych po pruzinove ocele, samozrejme zase mosadz a dural.
Na to frezovanie povacsinou mosadzne dosky hrubky od 2mm do 5mm.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

5. 2. 2022, 3:20

terasky píše: 5. 2. 2022, 3:06 Orloj nie, neznasam vysku :wink: .
Nejde o prasule, ze by som chcel nejako setrit na matrosi. Skor mi ide o to, ze som zaciatocnik v CNC a nerad by som ponicil stroj ci nastroje, tak som myslel na material co mi odpusti nejaku neznalost.
No a co sa tyka real materialu na frezovanie, tak je to na 80% mosadz a bronz, 20% dural .
Na sustruzenie od oceli konstrukcnych po pruzinove ocele, samozrejme zase mosadz a dural.
Na to frezovanie povacsinou mosadzne dosky hrubky od 2mm do 5mm.
já začínal na polystyrenu tvrdém....malejma nástrojema....pak na plastu...pom C....a zase malé nástroje...max sem ho urazil...a pak sem se na to vyprd protože reálnej materiál potřeboval uplně jinou strategii.....v klidu se zastavíš promyslíš co chceš dělat.....kvuli nulám obrobku a celkově g codu sem frézoval vzduch 5 cm nad obrobkem...proběhl celej gcode a věděl sem že nebude prušvih...a postupně boural a boural...zničil sem vřeteno...a tak postupně chybama sem se do toho dostal...mám z té doby krabičku plnou zlámanejch nástrojů....a jednoho ohnutého vodníka v regálu
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
terasky
Příspěvky: 47
Registrován: 2. 12. 2012, 4:30

6. 2. 2022, 8:45

No, nakolko mam len mini frezku, pouzivam tiez male, ci skor mikro nastroje - stopkove celne dvojbrite valcove frezy o priemere 1 az 3mm. Viem, bude sa tu kopec ludi usmievat, ale mne na moje hodinarske ucely MF70 uplne postacuje. Upravil som si krizovy stol aj zvislu os, takze mi to beha celkom v pohode. Jedine co mi na tom stroji vadilo bol fakt, ze sa otacky vretena nedali regulovat od nuly.....tak som regulator vymenil a uz mi to beha tak ako som chcel.
Nefrezujem ziadne komplexne plochy, ide vacsinou len o konturovanie, vrtanie , sem tam pocket.
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2022, 9:06

terasky píše: 6. 2. 2022, 8:45 No, nakolko mam len mini frezku, pouzivam tiez male, ci skor mikro nastroje - stopkove celne dvojbrite valcove frezy o priemere 1 az 3mm. Viem, bude sa tu kopec ludi usmievat, ale mne na moje hodinarske ucely MF70 uplne postacuje. Upravil som si krizovy stol aj zvislu os, takze mi to beha celkom v pohode. Jedine co mi na tom stroji vadilo bol fakt, ze sa otacky vretena nedali regulovat od nuly.....tak som regulator vymenil a uz mi to beha tak ako som chcel.
Nefrezujem ziadne komplexne plochy, ide vacsinou len o konturovanie, vrtanie , sem tam pocket.
A ake tam mas riadenie? Znamy mal tiez proxona a nevedelo to pracovat s G41/G42.
Inak na tu tvoju robotu je to urcite dostacujuce :)
terasky
Příspěvky: 47
Registrován: 2. 12. 2012, 4:30

6. 2. 2022, 10:23

Nerozumiem moc tvojej otazke...co nevedelo pracovat s G41/42...ved to su kompenzacie nastroja. Samotna freza MF70 nevie nic sama o sebe...
A co sa tyka mojho riadenia, tak nepouzivam ziadny PC system , ako napr. MACH xx.
Mam autonomny system RMHV2.1, made in CHNA. Ten krmim postproc. FANUC, ktrory mi vylezie z CAM CATIA V5. G41/42 vobec nepouzivam vzhladom na strojcek - kavovy mlyncek :D
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2022, 3:48

terasky píše: 6. 2. 2022, 10:23 Nerozumiem moc tvojej otazke...co nevedelo pracovat s G41/42...ved to su kompenzacie nastroja. Samotna freza MF70 nevie nic sama o sebe...
A co sa tyka mojho riadenia, tak nepouzivam ziadny PC system , ako napr. MACH xx.
Mam autonomny system RMHV2.1, made in CHNA. Ten krmim postproc. FANUC, ktrory mi vylezie z CAM CATIA V5. G41/42 vobec nepouzivam vzhladom na strojcek - kavovy mlyncek :D
No preto sa pytam, lebo ten kamos to kupil z nejakym inym riadenim a tam bol nejaky iny kod. a potreboval na tom robit nejake komplexne diely kde potreboval dodrzat aj nejake tolerancie takze kompenzacia priemeru tam bola vyslovene potrebna a ono ju to nema...
terasky
Příspěvky: 47
Registrován: 2. 12. 2012, 4:30

6. 2. 2022, 5:55

Na presnu pracu MF70 urcite nieje. Ma to metricke skrutky, matice su z plastu....takze axialna vola tam urcite bude, rybinove vedenie sa da slusne nastavit. Mne to zatial staci, mozno neskor nieco lepsie , nie vsak o moc vacsie budem potrebovat.
Uz som aj hladal, len je to sama portalka - router a sama cina.
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“