Co s třešní?

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 4. 2023, 6:43

Sám bych nevěděl, na pažbu či ručky pěkná, ale ta činnost odvoz, řezání, sušení, nevím zda bych do toho šel. Všechno asi záleží na tvých možnostech pro uložení a sušení, případně zda toho napidláš víc. S jedním kusem bych se asi nejeb .. :-)
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

9. 4. 2023, 9:28

Třešeň rádi používali restaurátoři nábytku. Kamarádův táta na třešni nějakou kačku trhnul. Skácel, doma nařezal na pásovce, nechal vyschnout a šup s tím pryč. Ale už to nějaký ten rok bude.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

9. 4. 2023, 10:52

jova píše: 7. 4. 2023, 4:50 Jsem tak 8m od pařezu a 35cm lišta už nestačí. Co by jste mi doporučili udělat s takovouhle třešní pláňkou?
Na pálení se mi to zdá rozřezat škoda, katr a odvoz na něj bych měl bez problémů.
Mám to nějak nasyslit do budoucna nebo prohnat komínem?
třešeň.jpg
Prohnat komínem? Chraň tě ruka páně. Třešeň je nádherné dřevo. Nech na katru udělat tak 80-ky fošny a vysuš je (nezapomeň zabarvit konce, aby to neprasklo. Zbytky usuš a použij na uzení.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

10. 4. 2023, 6:19

Já to zkusil s ořechem. Oběhal jsem 4 pily, než jsem sehnal někoho, kdo by byl ochotný mi nařezat 1 kmen na fošny. Prý je moc práce s nastavením katru a milion dalších výmluv.
Nakonec mě nařezání fošen i s dopravou stálo 5 000. Když jsem je po letech nabídnul k prodeji, každý si ťukal na čelo, že chci nesmyslnou cenu a to jsem požadoval jen to, co mě to stálo.
Podruhé už bych do něčeho takového nešel.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2023, 8:06

Britt píše: 10. 4. 2023, 6:19 Já to zkusil s ořechem. Oběhal jsem 4 pily, než jsem sehnal někoho, kdo by byl ochotný mi nařezat 1 kmen na fošny. Prý je moc práce s nastavením katru a milion dalších výmluv.
Nakonec mě nařezání fošen i s dopravou stálo 5 000. Když jsem je po letech nabídnul k prodeji, každý si ťukal na čelo, že chci nesmyslnou cenu a to jsem požadoval jen to, co mě to stálo.
Podruhé už bych do něčeho takového nešel.
mám identickou zkušenost :wink: ořech tak 1,5m obvod krásný kmen 4m i kořen jsme vykopal, dával jsem to zadarmo, každej dojel, jé kurva to je velký, to by se muselo to a to, nakonec to leželo na zahradě dva roky, tak jsem se nasral a šlo to do komína, to stejný s třešní: nech to, dojedu si na uzení, vzal bych jen trochu, ty to nemáš nařezaný?....krb to vyřešil ku spokojenosti a žádný výčitky nemám :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

10. 4. 2023, 8:22

Ahoj kluci
Hele to je divný . Vždyť na schody , ořech na cokoliv je to paráda krásná kresba pevné dřevo .
Zkuste si třeba sehnat suché fošínky na schody ,co za ně chtějí za raketu.
Mě už se dva roky suší na schody
Ještě , že to sem Jova tohle téma dal. Díky
Byl jsem nakrmit slepice , tak jsem si je byl za barakem zkontrolovat
Doprde.. hned příští týden zatřu konce , to mi nikdo neporadil a přeložím je a
hlavně hned stáhnu jeklama a sešroubuju
1C882AE0-049A-46F4-9783-0A1E15259ED1.jpeg
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

10. 4. 2023, 8:28

Schody mám dubový a nedám na ně dopustit. Vždyť jsi je viděl.
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

10. 4. 2023, 8:39

Problem je, ze v cca 80% ovocnych kmenu dovezenych na pilu jsou natluceny nejake hrebiky, skoby apod. i navzdory tomu ze se majitele dusuji ze tam nikdo nikdy nic netloukl. Detektor nelže. Jenze ne kazda pila ma detektory, proto tyhle "superksefty" odmitaji a tezko se jim divit. Je tam i spousta dalsich problemu. Lidi casto kmeny narezou na kratke kousky o delce jeden nebo dva metry aby je mohli dovezt na tech svejch hlinikovejch minivozicich ze autem, (i zde to nekdo radil) a vetsina pil ma s timto problemy nebo to nedokaze porezat vubec z duvodu konstrukcnich omezeni stroju. Z vozicku to nejde nijak normalne vyndat ani nalozit, protoze nesklopi bocnice, takze musi zamestnanci prerusit svou beznou cinnost a bavit se timhle. Na tvrde drevo se pouzivaji pily s hustsim zubem a jinymi uhly a geometrii zubu nez na jehlicnatou hmotu, coz vzhledem k objemu takovych zakazek ne kazda pila ma, pripadne da praci preserizovat brusky, pilu apod.

Proste velka spousta prace navic a velice maly objem zakazky ve kterem se daji naklady rozpustit, proto je cena takova jaka je a ochota rezat to velice nizka, protoze dotycny zakaznik pilu nakonec vsude pomluvi ze jsou zlodeji apod. (viz. i priklad zde). Nekomu se muze zdat ze to jsou prkotiny, ale pilarskou vyrobu nedela nikdo pro zabavu. Kazdy pilar vi, kolik vydela za hodinu prace sve firmy pri zpracovavani standartni kulatiny a pokud by ti nauctoval takovou cenu aby to bylo srovnatelne se smrkovou kulatinou co ma v zasobniku, to bys teprve valil oci :-)

Jinak drevo je to pekne, ale kazda sranda neco stoji.
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

10. 4. 2023, 9:00

Ak mate doma alebo v susedstve poriadnu motorovku....tak aj takto:

https://www.youtube.com/watch?v=eC3iwflSvnM

a na fosne aj takto

https://www.youtube.com/watch?v=zqg_MVbe4Wg

Kamarat riesil tu samu situaciu...len trosku vacsie mnozstvo drevnej hmoty.
Na pile ako sa pise vyssie tak si to skutil sam...a na pocudovanie velmi pekne.


Kutilov je to viac ako dost.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

10. 4. 2023, 9:06

Než tohle, tak to raději hodím do čarodějnic.
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

10. 4. 2023, 9:13

Ahoj kluci
Hele kupodivu ja na pile ve vedlejší vesnici neměl vůbec žádný problém
Zavolal, řekli ať přijedu dovezl 4ks kmenu 120cm -125cm délka
Za 14 dnů zavolali přijel zaplatil 800,- naložil a odjel
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2023, 9:14

t256 píše: 10. 4. 2023, 8:39 Problem je, ze v cca 80% ovocnych kmenu dovezenych na pilu jsou natluceny nejake hrebiky, skoby apod. i navzdory tomu ze se majitele dusuji ze tam nikdo nikdy nic netloukl. Detektor nelže. Jenze ne kazda pila ma detektory, proto tyhle "superksefty" odmitaji a tezko se jim divit. Je tam i spousta dalsich problemu. Lidi casto kmeny narezou na kratke kousky o delce jeden nebo dva metry aby je mohli dovezt na tech svejch hlinikovejch minivozicich ze autem, (i zde to nekdo radil) a vetsina pil ma s timto problemy nebo to nedokaze porezat vubec z duvodu konstrukcnich omezeni stroju. Z vozicku to nejde nijak normalne vyndat ani nalozit, protoze nesklopi bocnice, takze musi zamestnanci prerusit svou beznou cinnost a bavit se timhle. Na tvrde drevo se pouzivaji pily s hustsim zubem a jinymi uhly a geometrii zubu nez na jehlicnatou hmotu, coz vzhledem k objemu takovych zakazek ne kazda pila ma, pripadne da praci preserizovat brusky, pilu apod.

Proste velka spousta prace navic a velice maly objem zakazky ve kterem se daji naklady rozpustit, proto je cena takova jaka je a ochota rezat to velice nizka, protoze dotycny zakaznik pilu nakonec vsude pomluvi ze jsou zlodeji apod. (viz. i priklad zde). Nekomu se muze zdat ze to jsou prkotiny, ale pilarskou vyrobu nedela nikdo pro zabavu. Kazdy pilar vi, kolik vydela za hodinu prace sve firmy pri zpracovavani standartni kulatiny a pokud by ti nauctoval takovou cenu aby to bylo srovnatelne se smrkovou kulatinou co ma v zasobniku, to bys teprve valil oci :-)

Jinak drevo je to pekne, ale kazda sranda neco stoji.
No, bohužel je to úplně přesně tak. klasický katr to nevezme, toto je ideální pro horizontální pásovku - a je fakt nutné počítat s tím, že v kmeni bude natlučené hafo železa. Mě se takto podařilo jednou přeříznout 20 cm kramli, kterou někdo do toho kmene doslova zamlátil. A to už nemluvím o spoustě hřebíků, skob, kulek, nebo střepin od granátu. Když ti toto chytne pilový pás, tak to sice přeřízne (zvlášť když má kalené špičky, nebo tvrdokov) - ale pila je pak vždy na odpis. Podle typu pásu se pohybuje cena od 600 do 3,000 - no a když pilař na takovém kmeni zk****CENSORED**** 3 pásy, tak je hned vyděláno .....
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2023, 9:19

Není zvláštní, že jova ani jeden z těch hřebíků, skob, kulek, nebo střepin od granátu, netrefil při tom řezu který už udělal ???
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

10. 4. 2023, 9:23

Ne každý zatlouká kramle těsně nad zem.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2023, 9:32

Ono nejen kramle, ale při pořezu dřeva lze narazit i na naprosté unikáty .... :lol: :lol: :lol:
Přílohy
zarostlá brokovnice.jpg
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“