Tušírovací a rysovaci barva ?

Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 10. 2019, 8:52

Mě spíš zajímalo, která parazitující organizace si u nás nárokuje ty autorská práva na sovětské autory. :D Že se u nás zpětně dali do autorských práv už díla od nich osvobozená to vím a považuji to za pěknou sviňárnu.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 10. 2019, 9:03

mimochodem
to je čtení snad zajímavější tím, co lze vyčíst mezi řádky, než samotným zamýšleným obsahem :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2689
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

18. 10. 2019, 9:07

bobik píše: 18. 10. 2019, 8:52 Mě spíš zajímalo, která parazitující organizace si u nás nárokuje ty autorská práva na sovětské autory. :D Že se u nás zpětně dali do autorských práv už díla od nich osvobozená to vím a považuji to za pěknou sviňárnu.
To máš jak u muziky. Podle zákona vybírá tantiémy OSA, a to dokonce i když s ní konkrétní hudebník nemá smlouvu. Taky si nárokujou poplatky za lidovou hudbu. Ale jestli pak tantiémy někomu vyplatěj, ví bůh. Možná sobě :)
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

18. 10. 2019, 9:26

Bohužel, dnešní implementace autorského práva zabraňuje šíření znalostí mezi běžnou populaci.
Zajímavé je, že některé zákony uvádějí odkazy na bližší informace stanovené v normách a přitom normy nejsou veřejně přístupné. Ale zákony být veřejné musí.
Situace je taková, že například na školení elektrikářů je rozdávána příručka pro elektrikáře, kde oklikou mluví o ustanovení v normách, aniž by se přímo norma mohla citovat. Důsledkem je zmatečnost. Dřív, když jsme šli ke zkouškám, automaticky jsme dostávali sborníky posledních norem a jejich změn ve formě knížek, které na sebe navazovaly. Před cca 15 lety šlo od institutu čsn ještě koupit ucelené sborníky základních el. norem, které měli cca 2000 stran za rozumnou cenu, dnes lze kupovat pouze salátové vydání jednotlivých norem v cenách stovek korun za kus. Udržet tak přehled o platnosti je téměř nemožné. Natož byť i základní bezpečnostní normy pořizovat pro všechny elektrikáře u podniku.
Není pak divu, že kolem ustanovení v normách jsou stále diskuse, dohady a nejasnosti. Znalosti řemeslníků upadají.
Kvalita norem je další téma. Dnes se přejímají normy EN, které zpravidla pru EU zpracovávají významí výrobci. Ti se pak snaží stanovit normy tak, aby se prodalo co nejvíce materiálu s tím, že vlastní norma je vědecké dílo, které není pro přímou praxi bez dalších vysvětlení použitelné.
Před časem jsem si pořídil frézku FU32, snažil jsem se sehnat něco o frézování, po shlédnutí současných výukových textů jsem si na aukru pořídil knížku frézování od Jana Dejmka z 1951, je skvělá. Nechápu jak mohlo současné školství, a učební texty takhle upadnout. To z čeho se dnes učí technické obory je úděs a nelze to s kvalitou staré propracované literatury vůbec srovnávat. Prostě je evidentí, že dříve byla snaha dostat znalosti mezi lidi, dnes je spíš snaha s nimi keťasit.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

18. 10. 2019, 8:47

Neviem ako je to u strojárov, ale ako elektrotechnik sa na učebnice sťažovať nemôžem, väčšinou je tam všetko rozumne vysvetlené. Ale nie je to žiadna nová literatúra, obsah je ten istý ako bol pred 30 rokmi, akurát je to nové vydanie. Asi by bolo zbytočné písať nové učebnice, keď fyzikálne zákony sa zatiaľ nezmenili :lol:
Tos C45-2000
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

18. 10. 2019, 10:54

Žiaľ väčší problém je, že dnes už aj ťažko nájsť niekoho, kto by bol schopný obsahovo hodnotnú knihu napísať. Tak ju radšej buď vydá v reedícii, alebo sprosto opíše. Tak to fungovalo s vysokoškolskými skriptami.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

18. 10. 2019, 11:32

Ale co novýho bys tam chtěl psát, všechno už popsaný bylo, takže vyjma novejch norem a nástrojů všechno můžeš použít ze starý knihy. Teď jsem dočetl jednu strojnickou příručku z 50tejch let a je to v ní pěkně popsaný. Stačilo by vydat znova třeba Černocha a jen ho doplnit o soudobý materiály, normy a nástroje, jenže, kdo by byl cílová skupina, když moderní obrábění už dneska není v knihách, a já tady plně souhlasím s Tumlikem, že správnej strojař (tím zejména nemyslím sebe) sáhne po papíru, jenže to je spíš záležitost pro pár lidí. Když vidím dnešní fabriku, tak jsou tam mladí kluci, co jen založí kus a odpálí to entrem, všechno ostatní už je dávno vyřešený v programu. Na co by jim byla kniha.

Mám sice i novější knihy, třeba učebnice pro učňáky kolem 80 roku, ale je to všechno takový stručný, kdežto starý knihy, Černoch, Dobrovolný, Janyš, jsou prostě jiný, jednak je tam kouzlo starýho papíru a taky je to psaný zajímavější formou. A při ceně max. pár stokorun bych si po soudobejch knihách vůbec nestejskal. Maximálně tabulky kvůli plátkům a normám, ale spíš jako doplněk ke knihám starejm.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2019, 9:03

DwPetr píše: 18. 10. 2019, 11:32
Mám sice i novější knihy, třeba učebnice pro učňáky kolem 80 roku, ale je to všechno takový stručný, kdežto starý knihy, Černoch, Dobrovolný, Janyš, jsou prostě jiný, jednak je tam kouzlo starýho papíru a taky je to psaný zajímavější formou. A při ceně max. pár stokorun bych si po soudobejch knihách vůbec nestejskal.
Myslím že to bylo asi taky o hrdosti na své povolání ,vlastně tehdy ti strojaři byli to nejprestižnější (pokud nepočítáš doktory a učitelé což ale patří do jiné kolonky) Hold globalizace a nástup povolání kde se jen mele hubou místo rukama tohle změnilo.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 10. 2019, 9:49

Jo účitelé. Pamatuji si, že jsme si dělali srandu, že tam tomu spadnul most tak učí, tomu zase bouchnul kotel, tak učí ... :D SPŠS Klatovy 1986-1989.
Ale něco mi z té strojařiny naučili, díky jim.
Dneska už není vtip vtipem ten o těch dvou inženýrech, co si povídají mezi sebou. "Ty vole, jestli je ten doktor jako my inženýři, tak se bojím k němu jít". Smutná pravda. :(
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2019, 10:12

To už byli ti socíkovský učitelé a vydrželo to doteď ,když to neumíš tak to běž učit ,stačí se podívat co učí na učňácích.Myslím učitelé v době když si Baťa z nejlepších dělníků dělal mistry atd.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

19. 10. 2019, 11:07

Najdou se i dnes kvalitní učebnice, má to svá ale...
https://books.google.cz/books?id=oILAAg ... &q&f=false
Ale i zde se někteří snaží udělat to jinak
https://www.soubosonohy.cz/e-knihovna
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

19. 10. 2019, 3:02

Pěkné! Tak snad ta řemesla nevymřou. Jen toho holiče jsem tam nenašel. A to jsem se tak těšil, že budu konečně zavodou. :D 8)
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

19. 10. 2019, 3:11

Ta první v angličtině je dost dobrá, takovéhle texty by se měly vyhledávat a překládat.

Kdyby byl stát co k čemu, bude nové učebnice aktivně financovat a alespoň v elektronické formě je zdarma zpřístupňovat veřejnosti.
Rozhodně bych to považoval za lepší investici než současné mnohdy nesmyslné dotace.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2019, 3:27

No peníze jsou zřejmě na humanitní vzdělání to přináší zisky naší ekonomice :lol: a hlavně ekologie ,genderové vyvážení a podobné důležité věci ,k čemu jsou nějaký přízemní obory jako strojírenství atd.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“