Polymerbeton

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 8. 2018, 5:15

To ze se to udava s rocnim odstupem taky naznacuje jednu zaludnost.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

18. 8. 2018, 5:29

Chce to tak půl roku pak už je to pohoda
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 8. 2018, 5:46

Dobry vedet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2018, 7:05

Dobré ránko:)

...vrátil bych se ještě naposled k tomu granitu.

Já myslel že bych si nechal vyřezat z bloku přímo celou základnu. Cenově to není tak špatné, protože 1kg opracované (pískované nebo opalované řezané ze všech stran) vyjde tak na 12Kč. K tomu dopravu. Tedy za takovou základnu bych se do 40tis vešel.

Otázkou zůstává jak ukotvit výztužné prvky pod koleje. U betonu je to jasné, tam se to v pohodě zalije, ale u kamene? Jasně, borci co dělají stroje z granitu, tak ti to mají vychytané, ale v jak se s tím vypořádat v amatérských podmínkách?

Aby jste mně pochopili... Pavím se čistě teoreticky, zda by takový postup byl realizovatelný a zda by takto vyrobená mašina nebyla nakonec lepší, než všechny ty betony, litiny a pod.

Základní charakteristika granitu:
pevnost v tlaku 215MPa
pevnost v tahu 16Mpa
tvrdost 5-6
hustota 2655kg/m3
nasákavost 0,3%
tepelná vodivost 2,9-4 W/mK
tepelná odolnost 180-250C

Jde řezat pilou nebo práškem, kartáčovat, pískovat, brousit, leštit...

Pokud tedy prodejce kamene umí vyrobit požadovaný tvar a umí vybrousit žlab pro kotvicí prvky, tak pak stačí jen ty kotvicí prvky připevnit. Otázka je jak?

Četl jsem zajímavou diskuzi na téma polského producenta strojů Kimla. Tam se bavili o materiálech. Hádali se zda je lepší ocel nebo litina. Bylo nemálo technikálií a jednoznačně litina nevyhrála. Totéž o polymerbetonu. Žádná sláva to není. Tak mně napadlo, jak by se to dalo vyrobit jako jediný blok ze žuly nebo jiného kamene.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

19. 8. 2018, 7:22

Ať teoreticky nebo jinak je to blbost.....
Kámen...má malou pevnost v tahu
Kámen...je křehký
Kámen...je nehomogenní
Kámen...je na stroj k prdu
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2018, 7:27

Ok, díky za rychlou reakci.
Je ale pevnější než polymerbeton. Navíc jsem viděl dost Mašín, které jsou z granitu udělaný, takže mne to zajímá. Tak úplně na led asi nebude, ale chápu, že odlévání litiny je běžnější.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

19. 8. 2018, 7:41

Můžeš sem hodit nějakou tu mašinu co je z kamene udělaná ? Na to bych se rád mrknul já vím akorád o stolech z granitu ...třeba datron
Jinak kámen neeení pevnější pevnost v tlaku je k ničemu.
Užitečná je pouze při spolupůsobení s výztuží na kompresní straně :arrow: beton
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
petrib
Příspěvky: 5
Registrován: 6. 6. 2018, 4:26

19. 8. 2018, 8:11

Začalo mě zajímat jaký má žula tedy granit útlum dynamických rázů? Ať je srovnání s litinou, betonem, polymerbetonem. A on už to srovnání někdo napsal do bakalářky ... srovnatelná s šedou litinou (str.12), (str.16). https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=39420 i biografií a odkazy http://kovotech.kvalitne.cz/view.php?ci ... 2006032701
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

19. 8. 2018, 10:19

tady jedna postavená z granitu https://www.youtube.com/watch?v=gUFeoDf1YvM

jen mi to z běžného nahlédnutí použitých technologií výroby přijde, že důvodem je hlavně dostupný granit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

19. 8. 2018, 10:43

Já myslel nějakýho ofiko výrobce.
By se dalo souhlasit s tou bakalářkou tzn.mikrofrézování nebo přesná bruska.
Při standardním frézováni z toho podle mě zbude velká kopa fajnovýho štěrku do akvárka..
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2018, 10:58

grade065 píše: 19. 8. 2018, 10:43 Já myslel nějakýho ofiko výrobce.
By se dalo souhlasit s tou bakalářkou tzn.mikrofrézování nebo přesná bruska.
Při standardním frézováni z toho podle mě zbude velká kopa fajnovýho štěrku do akvárka..
Mohu mít dotaz na to mikrifrezivani? Lidi, přijde mi, že tady snad většina frezuje komponenty pro lodě, apod. Pak ale vidím, že děláte i menší věci, takže myslím si, že to mikrofrézováni vede😂

Ale, moje prvotní myšlenka byla porovnat schopnosti litinové mašiny a kamenné o stejné váze. Ta litina bude uvnitř dutá, pokud ji nevylili betonem, ale ten kámen je monolit. Pokud na přiměřenou pevnost tak pochybuji že by se to nějak pohlo. A vibrace se přenesou do 6x silnější stěny, než v případě 10cm stěny litinové konstrukce. A když tak koukám, většina z nich nemá ani výkovků z betonu ani nějak zásadně upevňované stěny. Tedy pro eventuální výpočty je to dutý hranol.

Možná že to totální blbost, ale nechce se mi tomu věřit. Měli jsme kdysi v klubu basové bedny ze žuly. Super jsme a klidně basy.😎
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2018, 11:03

chb píše: 19. 8. 2018, 10:19 tady jedna postavená z granitu https://www.youtube.com/watch?v=gUFeoDf1YvM

jen mi to z běžného nahlédnutí použitých technologií výroby přijde, že důvodem je hlavně dostupný granit.
To není to pravé ořechové. Já mluvím o základní konstrukcí sloupové frézky, jde celek je tvořen jediným kusem kamene o prurezu 600*600mm. Ne o 50mm obkladačce😋
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2018, 11:10

Ti co pozaduji tuhost na normalni frezovani ne vyrobu kovoveho prasku vedi proc to chteji
Jednoduse receno ta vyroba prasku vychazi sakra draho. Brit je daleko casteji v kontaktu s obrobkem na stejne mnozstvi odebraneho materialu. Obrabi se mala hloubka jinak to drnci takze se opotrebovava pouze konecek nastroje.
Nebudu dalko od pravdy kdyz reknu ze takovehle smrdlani muze stat treba 20ti nasobek nakladu na nastroje. Mozna mnohem vic. Kdyz jeden nastroj stoji v prumeru 3 az 500 podle zdroje tak dat 500 nebo 10 000 je sakra rozdil.
Jednoducha uvaha a jednoduche kupecke pocty.
A to pomijim spoustu dlasich nevyhod jako delka frezovani. Tudiz i hluku coz v zastavbe limituje nocni klid. A milion dalsiho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2018, 11:19

chb píše: 19. 8. 2018, 10:19
jen mi to z běžného nahlédnutí použitých technologií výroby přijde, že důvodem je hlavně dostupný granit.
Až se začnou ztrácet hrobky tak je jasný že čtenáři CNCfora začínají stavět z granitu :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 8. 2018, 11:25

Mrosconi píše: 19. 8. 2018, 10:58
grade065 píše: 19. 8. 2018, 10:43 Já myslel nějakýho ofiko výrobce.
By se dalo souhlasit s tou bakalářkou tzn.mikrofrézování nebo přesná bruska.
Při standardním frézováni z toho podle mě zbude velká kopa fajnovýho štěrku do akvárka..
Mohu mít dotaz na to mikrifrezivani? Lidi, přijde mi, že tady snad většina frezuje komponenty pro lodě, apod. Pak ale vidím, že děláte i menší věci, takže myslím si, že to mikrofrézováni vede😂

Ale, moje prvotní myšlenka byla porovnat schopnosti litinové mašiny a kamenné o stejné váze. Ta litina bude uvnitř dutá, pokud ji nevylili betonem, ale ten kámen je monolit. Pokud na přiměřenou pevnost tak pochybuji že by se to nějak pohlo. A vibrace se přenesou do 6x silnější stěny, než v případě 10cm stěny litinové konstrukce. A když tak koukám, většina z nich nemá ani výkovků z betonu ani nějak zásadně upevňované stěny. Tedy pro eventuální výpočty je to dutý hranol.

Možná že to totální blbost, ale nechce se mi tomu věřit. Měli jsme kdysi v klubu basové bedny ze žuly. Super jsme a klidně basy.😎
Souhlasím s grade065 použití kamene či polymerberonu je pouze náhražka drahé lité litinové konstrukce.
Nevýhodou je nízké nebo výrazně nižší zatížení v tahu oproti tlaku.
Stroj typu frézka je v konstrukci namáhán daleko více v tlaku a tahu než Tebou zmiňovaná ozvučnice. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“