Polymerbeton

Odpovědět
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 12. 2019, 4:33

Mrosconi píše: 26. 12. 2019, 8:40 Ale mně zajímá to, jak pevná forma by musela být, aby šlo usadit opracované inserty (připevnit k formě), pak kompletně zalít aby to bylo finální řešení bez nutností opracovávat.
Na to, že by jakkoliv pevná forma udržela smrskávající se pryskyřici můžeš zcela jistě zapomenout. To by neudržela ani forma ocelová. Když si vezmeš modul pružnosti v tahu a vynásobíš plochami, dostaneš se k tunám tahu. Spíše k desítkám tun. Takže pokud se to bude hýbat, žádná forma to neudrží.
Podle mne existuje jediné řešení, jak neobrábět celou konstrukci se zalitými inserty.
A to je následující (jak již naznačil grad). Nechat si pro inserty relativně malé prostory (v podstatě kanálky). Pak po zatuhnutí usadit hranoly a podlít s přesahem asi 10 mm nahoru. Nechat zatuhnout a dolít po úroveň horní hrany.
Touto metodou máš slušnou šanci, že se hranoly hnou o velmi málo - tuhne pouze malé množství pryskyřice s výplní, takže i smrštění je malé.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2019, 4:39

miv píše: 26. 12. 2019, 4:33
Podle mne existuje jediné řešení, jak neobrábět celou konstrukci se zalitými inserty.
A to je následující (jak již naznačil grad). Nechat si pro inserty relativně malé prostory (v podstatě kanálky).
Jo tohle dává smysl a i v relativně hobby podmínkách jde zvládnout .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

26. 12. 2019, 5:00

miv píše: 26. 12. 2019, 4:33 A to je následující (jak již naznačil grad). Nechat si pro inserty relativně malé prostory (v podstatě kanálky). Pak po zatuhnutí usadit hranoly a podlít s přesahem asi 10 mm nahoru. Nechat zatuhnout a dolít po úroveň horní hrany.
Touto metodou máš slušnou šanci, že se hranoly hnou o velmi málo - tuhne pouze malé množství pryskyřice s výplní, takže i smrštění je malé.
Tohle řešení je možnost, ale nesmí se zapomenout na fakt že se hranolky musí k sobě velmi přesně zaškrabat(po zalití). Pozitiv musí být taky přesně zaškrabaný. Snadno se to napíše ale je to prdel práce. Sehnat dopravu a dovézt to k obrobení bude vycházet určitě lépe.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2019, 5:07

No ono už se dneska pod lineáry nezaškrabává (nebo jsem zatím ještě neviděl )zatím co jsem viděl při generálkách tak všude brus nebo kvalitní frézování , pokud uteče nějaká rozumná stovka tak se to snažej dohnat korekcema v softu .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

26. 12. 2019, 5:57

fmodel píše: 26. 12. 2019, 5:07 No ono už se dneska pod lineáry nezaškrabává (nebo jsem zatím ještě neviděl )zatím co jsem viděl při generálkách tak všude brus nebo kvalitní frézování , pokud uteče nějaká rozumná stovka tak se to snažej dohnat korekcema v softu .
No sice to s tématem nesouviselo... Ale když necháš ofrézovat a na broušení nemáš, zbude ti škrabák....
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

26. 12. 2019, 6:08

Mrosconi píše: 26. 12. 2019, 4:22 No v pár bakalářských pracích to zaznělo. Obecně se odkazují na to, že jsou schopni docílit odlitku bez nutností dalšího obrábění.
Tak nějak jsem čekal konkrétní odkaz. Bakalářských prací jsem přelouskal hodně, ale tenhle závěr mi v paměti neulpěl....
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 12. 2019, 6:27

grade065 píše: 26. 12. 2019, 6:08
Mrosconi píše: 26. 12. 2019, 4:22 jsou schopni docílit odlitku bez nutností dalšího obrábění.
Tak nějak jsem čekal konkrétní odkaz. Bakalářských prací jsem přelouskal hodně, ale tenhle závěr mi v paměti neulpěl....
Mně ano, ale týkalo se to vždy pouze vlastního tělesa, nikoliv ploch pro lineární vedení. Ono je to logické, neuvažuje se o tom, že by to obrobení měl být problém. Protože v průmyslové praxi to problém prostě není. Naopak, je to lacinější, než se crcat s přesným odlíváním.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 12. 2019, 6:29

fmodel píše: 26. 12. 2019, 5:07 pokud uteče nějaká rozumná stovka tak se to snažej dohnat korekcema v softu .
Ano to mám v záloze také. Proto půjdu do LinuxCNC, protože jsou k dispozici zdrojáky a leccos půjde upravit či dodělat.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 12. 2019, 6:35

grade065 píše: 26. 12. 2019, 6:08 Tak nějak jsem čekal konkrétní odkaz. Bakalářských prací jsem přelouskal hodně, ale tenhle závěr mi v paměti neulpěl....
Já zatím považuji za bezkonkurenční tu metodu, kterou jsi vymyslel ty. A to jsou ty malé hranoly, na něž se teprve usazují podkladové hranoly lineárů.
Jen jsem si ji dovolil dotáhnout o to, že i ty malé hranoly budu zalévat až do těch malých kapes a usadím je před zalitím co nejlépe. To by mohlo ušetřit trochu škrabání, protože tam by se to už prakticky nemělo hnout. Chce to dělat až po uzrání toho betonu (já osobně půjdu do UHPC, polymer použiju jen na výpln Z osy).
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

26. 12. 2019, 7:05

No jasné tak jsem to myslel...
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

26. 12. 2019, 7:17

fmodel píše: 26. 12. 2019, 5:07 No ono už se dneska pod lineáry nezaškrabává (nebo jsem zatím ještě neviděl )zatím co jsem viděl při generálkách tak všude brus nebo kvalitní frézování , pokud uteče nějaká rozumná stovka tak se to snažej dohnat korekcema v softu .
No, pokud jsi to neviděl, tak to neexistuje. Můžeš nám říci, jak se softem dožene nějaká rozumná stovka na souběhu dvou (někdy i čtyř) kolejnic? Asi jsem těch GO viděl málo a těch ploch pro lineáry ještě míň.
miv píše: 26. 12. 2019, 6:35 Já zatím považuji za bezkonkurenční tu metodu, kterou jsi vymyslel ty. A to jsou ty malé hranoly, na něž se teprve usazují podkladové hranoly lineárů.
Jen jsem si ji dovolil dotáhnout o to, že i ty malé hranoly budu zalévat až do těch malých kapes a usadím je před zalitím co nejlépe. To by mohlo ušetřit trochu škrabání, protože tam by se to už prakticky nemělo hnout. Chce to dělat až po uzrání toho betonu (já osobně půjdu do UHPC, polymer použiju jen na výpln Z osy).
Jak to chceš do toho betonu kotvit a máš vyzkoumáno, jak se ten beton po odlití chová rozměrem v čase? Přesný recept a postup na netu moc nebude, to si každý hlídá. A každá receptura se chová svojsky. Na to pozor. Nejprve si udělej vzorek alespoň metrové délky a ten měř po několik týdnů, jak se chová a poté teprve naostro, když budeš vědět, jak se to chová.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

26. 12. 2019, 7:18

Vůbec nejlepčí bude když ty hranolky přitáhneš na to pravítko a pak to položíš do těch kapsiček s epoxidem (podložka mezi pravítkem a základnou). Největší problém bude, to srovnat s protilehlou stranou. Tam to může být dost mimo a bude scrapfest...
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 12. 2019, 7:51

Josef píše: 26. 12. 2019, 7:17 Můžeš nám říci, jak se softem dožene nějaká rozumná stovka na souběhu dvou (někdy i čtyř) kolejnic?

Jak to chceš do toho betonu kotvit

Přesný recept a postup na netu moc nebude, to si každý hlídá.
1/ jak se softem dožene nějaká rozumná stovka na souběhu dvou (někdy i čtyř) kolejnic?

Chyba v uložení se projeví tak, že souřadný systém není regulární. To znamená, že jednotlivé osy nejsou z matematického pohledu na sebe kolmé (zjednodušeně řečeno). Lze si to názorně představit tak, že při posunu v jedné ose se mění i souřadnice v ostatních osách (posouvaný předmět se neposunuje po přímce, ale po křivce).
Pokud ty chyby nejsou destruktivní z hlediska lineárního uložení, pak se takový prostor dá zmapovat v N bodech a lze pak výpočetně stanovit korekce pohybů servopohonů tak, že dosáhneme požadovaného bodu v prostoru i když pro pohyb v jedné ose musíme hnout i ostatními servy.
Chce to samozřejmě rychlé výpočty v reálném čase, ale to je již dnes zvládnutelné.

Samozřejmě základní problém je zmapování sledovaného prostoru v závislosti na poloze jednotlivých serv. To znamená umět dostatečně přesně měřit v prostoru. Ty korekce samotné pak nejsou již problém.

2/ Jak to chceš do toho betonu kotvit
Lepením a vhodnými zámky pro zalití


3/ Přesný recept a postup na netu moc nebude, to si každý hlídá.
Zkusím koupit suchou připravenou směs. Nebo se to dá koupit pytlované v Německu - tam to prodávají pro výrobu samo-domo kuchyňských linek.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 12. 2019, 7:55

grade065 píše: 26. 12. 2019, 7:18 Vůbec nejlepčí bude když ty hranolky přitáhneš na to pravítko a pak to položíš do těch kapsiček s epoxidem (podložka mezi pravítkem a základnou). Největší problém bude, to srovnat s protilehlou stranou. Tam to může být dost mimo a bude scrapfest...
Ano, tak to plánuji. Druhou stranu zkusím usadit na nečisto (bez zalití) a pak ji pomocí pravítka zaliju stejně jako první stranu. A holt zbytek budu brousit a škrabat. Nedělám si iluze, že by se to bez nějakého lidského sádla obešlo, ale zkusím to eliminovat na minimum.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2019, 7:56

Josef píše: 26. 12. 2019, 7:17
fmodel píše: 26. 12. 2019, 5:07 No ono už se dneska pod lineáry nezaškrabává (nebo jsem zatím ještě neviděl )zatím co jsem viděl při generálkách tak všude brus nebo kvalitní frézování , pokud uteče nějaká rozumná stovka tak se to snažej dohnat korekcema v softu .
No, pokud jsi to neviděl, tak to neexistuje. Můžeš nám říci, jak se softem dožene nějaká rozumná stovka na souběhu dvou (někdy i čtyř) kolejnic? Asi jsem těch GO viděl málo a těch ploch pro lineáry ještě míň.
No neviděl a proto mám obřadně spáchat harakiri ?? Viděl jsem jen pár mašin třeba z Kovosvitu ,ze Zlína ,Hasse ,pak nějakýho Korejce a nevím co to bylo za Japonce .Docela mě zajímá kterou běžnou mašinu s X třeba do 500mm což je tak hobby velikost o který se tu většinu času mluví znáš co má od výrobce zaškrabávaná plochy pod lineáry?
Kdo psal něco o souběhu čtyř kolejnic? to tady jako nějakej hobbík staví několikametrovou mašinu?? Ty dvě plochy se dají u malejch mašin celkem dobře dorovnat ve výrobě ,navíc jsem jsem ani nenapsal korekce přesně čeho opominu li dovolené tolerance v katalogu výrobce lineárního vedení,jinak je jasný že budeš vyhledávat ty nejkrkolomnějš problémy :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“