Idea miniaturního CNC soustruhu

prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2007, 10:38

Nějak jsem neměl na Silvestra co dělat tak jsem si postavil CNC soustruh. Sice jenom virtuálně, vyrábět to asi nebudu, ale stejně mi to můžete zkritizovat nebo navrhnout vylepšení.

Je to udělané z ocelových desek a bloků. Celková délka 760 mm, průměr nad suportem 120 mm, váha vychází na 150 kg. Vedení Hiwin HGW15CC, kuličkové šrouby Hiwin 16 x 5, předepjaté matky. Pohony nejsou vymyšlené ani nakreslené, motor od podélného posuvu by měl být pod vřetenem, příčný vzadu na suportu.
Přílohy
soustruh.gif
Aleš Procháska
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

3. 1. 2007, 12:26

Opravdu hrubá stavba. Myslím že koník by slušel přesunout podélny šroub z prostoru největšího znečištění a podélný suport ptotáhnout aby příčnej nebyl tak ve vzduch
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2007, 1:00

Jako dat pohon toho podelneho sroubu z opacne strany? To by asi slo. Ale samozrejme by to v realu prislo necim zakryt. Co s tim suportem nevim. Hodne jsem o tom premyslel, vychazi mi, ze reakcni sila od toho noze by se vzdycky mela vejit mezi voziky na suportu a pak by to trceni nevadilo.
BTW, konik by tam asi nebyl, jen pozice pro drzak na osove nastroje na suportu.
Aleš Procháska
walter
Příspěvky: 163
Registrován: 4. 12. 2006, 2:44

3. 1. 2007, 1:11

Tím. že se podélný šroub přesune z oblasti největšího znečištění za osu obrábění, či před osu obrábění dostáváme se k vzhledu "normálního" soustruhu.
Tím, že by se podélný posun dostal za středovou osu obrábění musel by se změnit směr otáčení vřetene i posunu.

Docela by mne ale zajímalo, jak řešit gravírování v ose obrábění. Tedy 3 osou gravírku "dokulata". Na soustruhu udělat krokování i u rotační osy a místo nože otáčející se vřeteno s nástrojem.
Pokud by ale toto téma bylo do jiné rubriky, prosím administrátora o přesunutí do jiné rubriky. :idea:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2007, 1:51

Dík za tip. Ale není mi moc jasné jestli by nevzniklo nějaké nevýhodné namáhání kdybych dal podélný šroub až za soustruh (čili jako u normálního soustruhu závitový posuv, jen na opačné straně). Řešilo by se tím zároveň zakrytí šroubu, takže oba posuvy by mohly být zakryté pevným plechovým krytem. Nebo se přichytit praxe velkých mašin a udělat suport šikmý nebo rovnou svislý?
Aleš Procháska
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

3. 1. 2007, 2:36

A dostáváme se k tomu že už vše někdo vykoumal. Ale koník se přeci používá i k něčemu jinému něž na osové nástroje???
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2007, 2:55

On ten koník není v jádru špatná věc, jen mně nenapadlo jak ho tam chytře vrazit :-) Nevím jak by se mu dařilo na společných kolejích se suportem.
Aleš Procháska
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

3. 1. 2007, 3:07

Na společnejch kolejích to asi těško pokud by též nebyl poháněm šroubem jinak na kluzném vedení protože na vozíkách nejde jednoduchým způsobem zajistit
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2007, 4:16

On by ten pohon koníku šroubem leccos zjednodušil. Kdyby se udělal jako řízená osa, odpadne problém s výrobou výsuvné pinoly. A kdyby se ještě udělalo ovládané sklíčidlo ... no, to už je moc na hobby konstrukci, ještě podavač tyčoviny a můžu si v obýváku zřídit fabriku :-)
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 1. 2007, 7:06

Ono by tomu soustruhu více slušelo alespoň šikmé lože. Bylo by to šetrnější k lineárům i šroubu. Dá se to lépe přikrýt. Pamatuju si na problémy co měly SPL 25. Věčně zarezlé šrouby, i když byly "kryté". Koník na lineárech? Jak to brzdit? Škoda peněz za vozíky. Osové nástroje na suport.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2007, 7:14

Osové nástroje patří na suport, to je jasné. S koníkem jsem původně vůbec nepočítal, to jen takhle nahlas přemýšlím. A to šikmé lože ještě promyslím. A šroub pěkně někde uklizený stranou. Ale nevím jak to bude s tuhostí.
Aleš Procháska
walter
Příspěvky: 163
Registrován: 4. 12. 2006, 2:44

3. 1. 2007, 8:19

Já jsem viděl na nějakém profi CNC soustruhu ono šikmé uložení za soustruhem. Také jsem ho viděl na strojích které jsem viděl na ČVÚT na jedné katedře. Docela mne zaujato i to, že z počátku páni docenti na svých pokusných strojích používali uložení na broušených tyčích a na vozíku navrženém jako zde. Vývoj tvaru končil na jedné silné středové trubce a na druhé slabé šikmo uložené + šroub. Suport na " nejnovějších " soustruzích a fresách klasický používané přes sto let na soustruzích a fresách. Když jsem se ptal proč návrat ke klasice odpověděli, že jde nejlépe opravovat, že je dobře cenově dostupný, a že to na rychlosti obrábění dosahované krokovými motory stačí.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2007, 9:53

Pro zajištění vozíku na vedení se dělají i "brzdy" sice jsem to netestoval, ale asi to funguje. Jako další možnost zajištění a dokonce i pohybu koníku by bylo použít "rotující šroub i rotující matku" Na jednom vedení by to tedy znamenalo dva motory. Jeden by točil matkou (suport) a druhý šroubem (koník) . Koník je docela potřebná věc, pokud tam nebude, tak bude problematické obrábění dlouhých věcí.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2007, 7:02

QNX píše:Pro zajištění vozíku na vedení se dělají i "brzdy" sice jsem to netestoval, ale asi to funguje. Jako další možnost zajištění a dokonce i pohybu koníku by bylo použít "rotující šroub i rotující matku" Na jednom vedení by to tedy znamenalo dva motory. Jeden by točil matkou (suport) a druhý šroubem (koník) . Koník je docela potřebná věc, pokud tam nebude, tak bude problematické obrábění dlouhých věcí.
Zajímavé. Ale asi by to komplikovalo řízení, čehož se trošku bojím.

Ten koník by se možná obešel i bez brzdy, jenom ho dynamicky přitlačovat stále puštěným pohonem (servomotor, pneumatický válec). Zároveň by to vyřešilo (?) problém řízení přítlačné síly, protože u NC je na to potřeba mít odpružený hrot, pinolu nebo matici.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2007, 9:28

prochazka: to řízení by bylo realizovatelné. Pokud budu chtít pohybovat suportem, točím maticí a koník stojí. . Pokud budu potřebovat posunout koník, tak točím stejně rychle šroubem i maticí - suport stojí, koník jede.
Když budu chtít pohybovat koníkem i suportem, tak točím obojím , ale různě rychle :-)
Tohle by neměl být tak velký problém.
Odpovědět

Zpět na „Ruzne jine fotecky videa a dokumenty“