Lis na karty by Clickspring

testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 10. 2019, 11:44

milan584 píše: 4. 10. 2019, 10:13 Proč na kalení používat borax (kromě toho, že je taky žlutý) - to mi nějak uniká - nic to nezlepší, akorát to bude flekatý.
první co mě napadlo když jsem to viděl bylo, že bod roztavení toho boraxu používá jako indikátor pro dosažení správné kalící teploty té 19421
ale blíž jsem to nezkoumal, teploty ani tavení boraxu (nebo co to vlastně je) ani kalící 19421 jsem nehledal
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 10. 2019, 2:05

testone píše: 4. 10. 2019, 11:44
milan584 píše: 4. 10. 2019, 10:13 Proč na kalení používat borax (kromě toho, že je taky žlutý) - to mi nějak uniká - nic to nezlepší, akorát to bude flekatý.
první co mě napadlo když jsem to viděl bylo, že bod roztavení toho boraxu používá jako indikátor pro dosažení správné kalící teploty té 19421
ale blíž jsem to nezkoumal, teploty ani tavení boraxu (nebo co to vlastně je) ani kalící 19421 jsem nehledal
Možný to sice je - ale nepamatuji si, že by někdo z lidí, kteří byli z praxe, včetně mě, na tohle borax použili (používali). 421 má poměrně široké okno - 760 - 840°C - tj 80° - a to je okem bezproblémů vidět.
Takže čudl ohřeju, barvičku vidím, když mám stejnou barvu všude (je to ohřáté), tak počkám ještě 30 sec, píchu to do oleje, za 5 minut vyndám košík, umeju kusy a pilníkem zkusím. Když nechytá, tak otryskám, popustím na barvu (co chci), hotovo.
Pokud jsou kusy větší a nebo jich je hodně tak pec, zbytek stejný.
Žádná věda.
Když si to zasviním tím boraxem, tak jednak se mi změní vjem barvy, bude mi to jinak odvádět teplo v tom oleji, budu si svinit olej, pak to boraxový sklo z toho budu muset čistit.
Samý mínus, přínos čistá nula.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 10. 2019, 3:27

Páni prdlajs krvná soľ ani indikácia teploty. Kyselina boritá a používa ako ochranné tavidlo pri tepelnom spracovaní bez inertnej atmosféry.
Viac tu:
https://www.riogrande.com/article?name= ... arrierFlux

Ešte pár poznámok po nejakom tom samovzdelávaní:
1. Borax nieje žltý, ale biely.
2. Kyselina boritá je tiež biela.
3. Borax je tetraboritan sodný, teda sodná soľ kyseliny boritej, nieje to synonymum.
4. Borax sa na tento účel používa vždy pretavený (bezvodý). Taký aký je z obchodu obsahuje kryštálovú vodu (dodekahydrát, teda 10 molekúl na každú jednu boraxovú). Po pretavení a rozdrvení na prášok už nepení.
5. Kyselina boritá je bezvodá, nepení a účel splní rovnako, preto ju hodinári a šperkári používajú miesto boraxu.
6. Princíp použitia spočíva jednak v pokrytí ohrievanej súčasti sklovitou taveninou, ktorá bráni oxidácii vzdušným kyslíkom a naviac mierne dezoxiduje povrch. Preto sa často borax používa ako tavidlo pri spájkovaní natvrdo.
7. Borax ani kyselina boritá sa v oleji nerozpúšťa, teda ak nejaká časť tavidla opadá, ostáva bezo zmeny na dne nádoby. Odhliadnuc od toho, keď kalím ručičku do hodiniek, asi ten olej môžem po použití kľudne vyliať ak by som chcel, bez výraznejšej finančnej straty. Ten borax alebo kyselina boritá sa sám po chvíli rozpustí v teplej vode. Hlavnou úlohou v tomto prípade je zamedziť oxidácii drobnej súčiastky.

Predsa len tí hodinári nebudú úplní blbci. :mrgreen:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2019, 7:16

Presne tak
Kyselina borita to je, jako ochrana pred oxidaci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2019, 7:01

Dneska jsem zase potřeboval kalit jeden pastorek. Průměr cca 4mm, materiál ocel 19642.
Kyselinu boritou jsem rozmíchal v lihu, pastorek omotal drátem a celé to v ní opatlal. Na kalící teplotu jsem to zahříval plamenem (kyslík, vodík, propan/butan) a kalil v oleji. Po vyjmutí byla ocel jako sklo, kyselinu stačilo to lehce oškrábat nožem :D
kaleni.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 7. 2021, 9:59

Ahoj,

měl by plz někdo tip, jak se k té https://www.funchem.cz/www-funchem-cz/e ... 0g-OMEZENI dostat (viz OMEZENÍ PRODEJE - nesplňuji)? Případně nějaká alternativa?

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 7. 2021, 5:05

Dostal jsem v SZ tip na tento obchod. Jsou mi to ochotni kyselinu prodat a i za celkem rozumný peníz dodat až sem. Takže do toho půjdu, jen mne ještě napadlo: mají dost velký výběr, tak jestli je nějaká další užitečná chemie kolem domácího kutění, která se jinak špatně shání a kterou by se tudíž vyplatilo přihodit..? Chápu, že je to hodně obecná (až blbá) otázka, ale co už, třeba se i tak něco dozvím :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ruzne jine fotecky videa a dokumenty“