Dlouhá špona a chuchvalec

Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

6. 6. 2022, 4:22

asi tak - v prvé řadě je dobré si uvědomit, jak taková "normální" destička vypadá - pro ilustraci nová vytažená z krabičky Sumitomo CCMT09T302N-SU AC820P
krabičkový posuv má předepsaný: 0.1 (0.05 -0.2)mm/ot.
destička je R0.2 a to zkulacené ostří je cca šest stovek - takže při posuvu 0.05 je ten radius větší (nebo cca stejný) jako posuv. Samozřejmě - pokud bude tříska 2x0,2, bude to fungovat jako víno.
S malou třískou (tj. třeba těch 0.3x0.2) - stačí si zkusit domyslet čím to asi tak může řezat a jak ta tříska vypadá - jaký má průřez - tvar, kam se rozkládají řezné síly, jaká je skutečná geometrie té části, co to s ní při takto malé třísce má řezat - spíš pěchuje s pomocí nárůstku.
To zkulacení je dělané zjevně až v finálu (až po poslední vrstvě) - protože ta zlatá je na tom radiusu (břitu) nejspíš odleštěná - proto je to ostří na té fotce takové černé.
CCMT09T302N-SU H9150 AC820P.png
No a k tomu R0.02
Ostré destičky (a ostré tvary nebo tvarové nože) obecně jsou problém - v komunálu to pokud vím nedodává nikdo.
Ale pro ilustraci jestli to jde nebo nejde - je to dělané narychlo a nevhodným postupem (postup je takto, aby bylo vidět, co to dělá, když se to dělá obráceně - nejdřív hřbet a radius, pak čelo. Navíc se mi nechtělo měnit kotouč, takže to bylo celé na D76/K100, to přelapování čela pak bylo v ruce na D3 (ty rýhy jsou tam protože by to chtělo ještě o chvilku déle, ale nechtělo se mi s tím matlat a ještě by se to muselo před tím umýt v ultrazvuku, protože samozřejmě ta D76 sviní a stačí jedno volné zrno a hned je to vidět.)
polotovar (nějaká stará vyhozená ccmt 060602) - je vidět vyloupaný povlak, fazeta je nějakých sedm stovek
pred prebrousenim.png
oba hřbety a radius, D76, bez oscilace (se mi to nechtělo seřizovat - vypnutá oscilace na radius má nulový vliv, akorát jsou přímkové části břitů míň rovné)
Je vidět, že jednak povlak moc nedrží, ale hlavně se není čeho chytit s měřením (vadí zbytky utvařeče), takže radius je "tak nějak" (snažil jsem se pod tři stovky).
pouze hrbet a radius.png
čelo do nuly - to je pouze aby bylo vidět kolik je skutečný radius - náběžná hrana je dobrá, výstup je vyštípaný - to je dané tím, že to je hrubý kotouč a hlavně - buď se musí vybrat destička, co se na čelo nebude hrabat a nebo se musí nejdřív nabrousit žlábek (obecně čelo) a až pak hřbet.
celo po D76.png
----------
přelapování čela (v ruce) do roviny - aby bylo vidět jak vypadá ten radius - jestli to je ta brambora a nebo taky ne.
prelapovane celo.png
Kdyby byl jemný kotouč a oscilace a brousilo se to správně (ne čelo naposled - aby bylo vidět, co tam je za radius), tak by bylo odhadem tak o 30% přesnější - s lepší geometrií.
To jen aby bylo jasno, jestli R0.02 dodatečně nabrousit na destičku jde a nebo ne.
Samozřejmě - pro běžnou práci se matlat s R0.02 absolutně nemá smysl, akorát přebrousit do ostra, nasmahnout třeba 0.02x45° a vyfič :lol: - stejně to běžný zákazník na kusu pak nezměří ani kdyby se rozkrájel - obvykle je nadšený z toho "jak je to wostrý"
Naposledy upravil(a) Sancho Panza dne 7. 6. 2022, 5:15, celkem upraveno 1 x.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 6. 2022, 5:50

Vďaka za geniálne fotky a obsažný popis.
teraz už chápem, čo robím zle na sústruhu, keď to robí tie drôty. iná vec je, či tomu môžem zabrániť pri výrobe dačoho špeciálneho z neznámeho materiálu a v množstve 1ks - typicky väčšina mojej sústružníckej roboty, prípravky a pod.

na čom boli spravené tie fotky a aké to je vlastne zväčšenie? cca 80-100x?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 6. 2022, 7:02

Sancho Panza
díky za hodnotný příspěvek
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 6. 2022, 8:11

to Sancho :
Pěkné a poučné - děkuji.

Nakonec jsem to spáchal z z Boehlerit DCGT 070202 BAL LC610T. Měl by být z ultra jemnozrnného SK.
bohl.PNG
bohl.PNG (139.38 KiB) Zobrazeno 2041 x
Když jsem pod optikou viděl tu oranici co tam nechal D35 // jemnější jsem neměl // tak jsem rezignoval, upravil jsem několik plátků. "Radius" jsem vytvořil na filcáku s diamantovou pastou, ale co tam je za tvar nevím. Nakonec jsem obrousil čelo. Zatím to docela dělá co je potřeba. V pátek dorazil lapovací kotouč zrnitost 7. Jsem docela zvědavý na ten povrch.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

7. 6. 2022, 5:14

obecné rozdíly v substrátu bývají neuvěřitelné - a jakmile se začne brousit, tak je to pak okamžitě vidět.
Jak na vyštipování, tak hlavně na tom, jak vypadá vlastní ostří - některé typy SK se do skutečného ostra vůbec dostat nedají - pořád je to takový chlupatý a při skutečně velkém rozlišení je i vidět jak je to porezní.
U té sedmičky (předpokládám, že to je "bakeliťák" - tj. teda "měkkoš" - ne keramika a nebo bronz) jsem docela zvědavý, jak to bude fungovat - protože poslední solidní dokončovací kotouč, co funguje jak má, mám starý skoro třicet :roll: let - a od té doby jsem na kvalitu, co by se tomu alesoň trochu přibližovala, nenarazil.
Jinak jak se pozná slušný kotouč na finál - to je jednoduché - povrch musí být o kategorií (spíš dvě) lepší než na těch dokončovacích destičkách od Korloye (tj. jako naprosto absolutní zrcadlo), ale musí pořád alespoň trochu brát (aby vzal alespoň třeba stovku nebo půlstovku) a moc neubývat a nezamatlávat se.
To u současných kotoučů (zřejmě s nastupem ekologické :roll: pojivové sabotáže - kdy to není na tom tmavém klasickém tvrdém fenolovém pojivu) prostě není. Navíc se ty skutečně jemné kotouče nikomu nechce dělat - protože to není vůbec jednoduché a tudíž je to drahé, zákazníků, co to potřebují je minimum.
Takže by mě pak zajímalo od koho to bylo a jak to funguje a drží.
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 6. 2022, 7:16

Kotouč je od Winter. Mají sice v katalogu i jemnější, ale kroutili se jak pochcaná žížala i na tu 7. Musím na kotouč udělat patronu s axiálním doladěním. Dám vědět a ppokud se mi podaří rozběhnout focení na optice, tak i něco předvedu.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

7. 6. 2022, 9:54

Milan199 píše: 7. 6. 2022, 7:16 Kotouč je od Winter. Mají sice v katalogu i jemnější, ale kroutili se jak pochcaná žížala i na tu 7. Musím na kotouč udělat patronu s axiálním doladěním. Dám vědět a ppokud se mi podaří rozběhnout focení na optice, tak i něco předvedu.
no jo - ale který winter - ten"starý" (než byl koupen) a nebo ten současný - protože teď je winter Norton a Norton zase pro změnu :mrgreen: (R.I.P, .....minutu ticha) je Tyrolit........takže opět Swarowski.
Obraz doby - kdysi legendární samostatné firmy, teď ve skutečnosti jeden vlastník.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 6. 2022, 11:04

Co se stalo? sanča pouští žilou a to je dobře.
Napsat "některé" zkušenosti neznamená, že cosi nedotknutelného pustím do světa. Ono lidí kteří takové informace dokáží vstřebat a hlavně použít je opravdu málo. Zadalší alespoň pár lidí, kteří takové informace poberou se něco přiučí což je super.
Díky
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

7. 6. 2022, 11:14

No taky je tu konečně něco zajímavého...
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2022, 7:52

kenybz píše: 7. 6. 2022, 11:04 Co se stalo?
Stalo sa to, že všetky kotúče predávané v našich končinách robí jedna polska firma. A firmy na brusivo skupili buď comet alebo swar.
Keď sa ti podarí zohnať kotúče spred dvadsať rokov, tak čumíš ako ľahko a dobre sa dá brúsiť, pretože to sú rakety v porovnaní s tým terajším odpadom.
BalazKovo.sk
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

8. 6. 2022, 6:12

jergus.balaz píše: 7. 6. 2022, 7:52
kenybz píše: 7. 6. 2022, 11:04 Co se stalo?
Stalo sa to, že všetky kotúče predávané v našich končinách robí jedna polska firma. A firmy na brusivo skupili buď comet alebo swar.
Keď sa ti podarí zohnať kotúče spred dvadsať rokov, tak čumíš ako ľahko a dobre sa dá brúsiť, pretože to sú rakety v porovnaní s tým terajším odpadom.
A tie lepšie predávajú kde ? Mne v rm náradie povedali že sú dva tyrolity jeden dobrý druhý je zlý. Myslím že hovoril o českom a Rakúskom ( alebo nemeckom ?) Boli to ale len kotúče do bad20, a tak 4 roky spet.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
trnkav
Příspěvky: 978
Registrován: 12. 8. 2006, 9:45

29. 7. 2022, 1:24

Abych nezakládal nové vlákno, zkusím se zeptat zde.
Jak mám postupovat, abych srovnal vrták do osy a do čeho ho upnout. Vyhoví klasické vrtačkové sklíčidlo, nebo jsou lepší kleštiny. Potřebuji vrtat díru 3 mm v délce 75mm. Materiál ocel i mosaz.
MN 80, R 12, Mazak QT8, VR2, V20, LR2, UME 200-2x, KV-250,
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

29. 7. 2022, 2:10

Srovnat do osy - tedy asi na soustruhu.

Pak jsou to dvě věci :

a) upnutí do kleštiny bude vždy lepší nežli sklíčidlo // při srovnatelné kvalitě //

b) pinola koníku musí být v ose vřetene, zasunutá i úplně vysunutá. Do sklíčidla si upni ramínko s hodinkami a kontroluj to otáčením sklíčidla. Už se to tu rozebíralo.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 7. 2022, 3:57

Ono je to asi samozřejmé, ale podle mě je třeba použít navrtávák (což tady nezaznělo).
Aby díra dobře začala.
Když blbě začne, tak o to blběji po desítkách milimetrů skončí.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

29. 7. 2022, 5:27

Já na CNC soustruhu používám takovéto rychloupínací sklíčidlo pro HSS a HSSCO5 vrtáky a nemůžu si jej vynachválit. ještě se nestalo aby se vrták protočil, podobné používám i na klasice. Tk vrtáky (moc je na cnc soustruhu nepoužívám) by bylo asi lepší upínat do kleštivy. při té hloubce díry to bude chtít navrtávku. Při větších hloubkách je lepší odjet cca 3/4 díry krátkým vrtákem a pak to dojet prodlouženým vrtákem. Centruju pomocí jednoduchého přípravku (trubka která se upne do sklíčidla a z boku je vyvrtaný otvot pro hodiknky) a obkroužím kulatinku upnutou v vrtačkovém sklíčidle. Jde použít i dostatečně tuhý stojánek s hodinkama který se přilepí na sklíčidlo a obkrouží se s ním okolo to vrtačkové sklíčidlo, většinou to je ale problém a vlivem gravitace to zkresluje.
Přílohy
P_20220729_181034.jpg
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“