Nový koník sústruh SV 18 RD

Odpovědět
Niperix
Sponzor fora
Příspěvky: 93
Registrován: 10. 8. 2011, 7:01
Bydliště: Kysuce

13. 7. 2013, 2:12

Podarilo sa my za výbornú cenu zohnať sústruh SV 18 RD naneštastie takmer bez príslušenstva, preto by som sa s Vami rád podelil o to ako ho dávam dokopy.

Ako prvé som potreboval koník v bazáre som ho zohnal za 120€ (úplný fungláč, nikdy nebol na stroji)
Prvé položenie na stroj.
Prvé položenie na stroj.
Schéma:
Rez koníkom
Rez koníkom
Vysvetlivky:
1., Základná doska
2., Výsuvná pinola
3., Matica posunu
4., Skrutka posunu
5., Posuvné koleso
6., Istenie strmeňa
7., Strmeň
8., Zaisťovanie pinoly
9., Uťahovacia páka

Iný pohľad:
Iný pohľad iné názvoslovie...
Iný pohľad iné názvoslovie...
V prvom rade bolo potrebné zaaretovať (fuj to je slovo :P ) maticu vodiacej skrutky pinoly. na toto slúžia dve pred pripravené diery v tele odliatku. Nakoľko som nikde nezohnal kužeľový výstružník D=10 zvolil som o niečo komplikovanejšiu metódu s kužeľovým kolíkom D=8 (nakoľko tento výstružník mám).

Ako prvé bolo potrebné vyrobiť vodiace púzdro pre presné vŕtanie (vystredenie) diery.
Sústružené kalené
Sústružené kalené
Toto púzdro bolo vyrobené na sústruhu a následne kalené, zahriate na "Třešnovú červeň" a následne kalené v oleji (63 – 65 HRC) aby sa nepoškodilo pri vŕtaní.

Osadenie púzdra bolo absolútne bezproblémové (vyrábalo sa do mínusu cca 2 stotiny)
Vloženie púzdra úspešné
Vloženie púzdra úspešné
Na rad prišlo vŕtanie obyčajným vrtákom na kov (predtým som ho prebrúsil) za pomoci obyčajnej vŕtačky. Pri vŕtaní som použil vrtno-rezný olej pre dosiahnutie lepších výsledkov.
Zachytenie púzdra proti pretočeniu
Zachytenie púzdra proti pretočeniu
Pri začatí diery bolo potrebné zachytiť púzdro proti pretočeniu.

Samotné vŕtanie:
Vrtanie2.jpg
Vrtanie3.jpg
Následne bolo potrebné tieto diery vystružiť (je to spisovné :?: ) kužeľovým výstružníkom.
Pomocou vratidla
Pomocou vratidla
Pri vystružovaní som narazil na problém nakoľko sa vratidlo nezmestilo (nedalo sa ním točiť) ponad lože sústruhu, preto som to riešil obyčajným nastaviteľným kľúčom:
Vystružovanie za pomoci kľúča.
Vystružovanie za pomoci kľúča.
Takto vystruženú dieru som následne vyfúkal kompresorom a tým ju pripravil na kolík:
Kolík
Kolík
Kolík som následne naklepal do diery za pomoci tvrdého imbusového šróbu:
Dotlačenie kolíka.jpg
A výsledok je takýto :D :
Dotlačený kolík
Dotlačený kolík
Keďže máme skrutku pinoly zaistenú môžeme prejsť k samotnému zaisteniu pinoly.
Na to slúžia 2 istiace elementy:
Istiace elementy
Istiace elementy
Ten zo závitom je spodný, a ten s priechodnou dierou je vrchný a takto sa tam vložia:
zaistenie2.jpg
Funkcia Zachytenia1.jpg
Opätovne sa vloží pinola, vrchný diel istiace-ho elementu a uťahovacia páka. Samotné zaistenie pinoly funguje na princípe toho, že keď sa zatiahne za páku tak sa istiace elementy stiahnu ku sebe a tým pinolu zaistia proti akémukoľvek posunu.
Zaistenie pinoly
Zaistenie pinoly
Ďalším krokom je samotné zaistenie celého koníka proti posunu po loži. Na toto slúži strmeň (nemám fotku :roll: ) a jeho objímka (tá červená kocka za koníkom / na väčšine fotiek) + istiaci hriadeľ a jeho uťahovacia páka.
Zaistenie koníka
Zaistenie koníka
Istiaci hriadeľ som naneštastie nikde nezohnal za rozumnú cenu tak som sa rozhodol ho vyrobiť a takto to dopadlo:
Výroba bez výkresu. Hodnoty namerané na stroji.
Výroba bez výkresu. Hodnoty namerané na stroji.
Záchyt páky2.jpg
Funguje to na princípe excentrického uloženia objímky voči hriadeľu ktoré po zatiahnutí páky pritiahne strmeň a tým sa celí koník zaistí o lože.

Článok budem postupne dopisovať ako mi to dovolí čas :roll:
Naposledy upravil(a) Niperix dne 18. 7. 2013, 1:11, celkem upraveno 2 x.
S prianím pekného dňa Niperix
Vopred sa ospravedlňujem za gramatické chyby

KX3 + GWE64 + GRAVOSTAR Profi v štádiu ťažkého testovania.
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

13. 7. 2013, 3:17

Mna by zaujimalo ako je natom suosovost konika a vretena ?
Niperix
Sponzor fora
Příspěvky: 93
Registrován: 10. 8. 2011, 7:01
Bydliště: Kysuce

13. 7. 2013, 5:02

SO 545 píše:Mna by zaujimalo ako je natom suosovost konika a vretena ?
Popíšem ďalej :D nemám na to toľko času ako by som chcel. Inak tento projekt je dorobený už asi pol roka ale až teraz som sa dostal k tomu niečo o tom napísať :oops: .

Samozrejme že som súosovosť meral medzi trnmy... mal som pripravené aj plechy na podkladanie ale nič som podkladať nemusel sedelo to od výroby čo je až neuveriteľné. :D
S prianím pekného dňa Niperix
Vopred sa ospravedlňujem za gramatické chyby

KX3 + GWE64 + GRAVOSTAR Profi v štádiu ťažkého testovania.
vrtani
Příspěvky: 115
Registrován: 12. 1. 2016, 5:42

23. 10. 2016, 3:22

Zdravím
Kúpil som SV18 RA len s takou zlátaninou a lá koník. Ma to normalne výsuvnú pinolu s morse 4 len to prevedenie stoji za prd, ziadne moznosti nastavenia...Kúpil som si teda originál koník akurat nemá kolečko, paku aretacie pinoli a jeden kuzelový kolík pre maticu ale to nevadí. Problém vidím v zodretých vodiacich plochách. Dá sa s tým niečo robiť?
IMAG0080.jpg
IMAG0081.jpg
Niperix
Sponzor fora
Příspěvky: 93
Registrován: 10. 8. 2011, 7:01
Bydliště: Kysuce

29. 11. 2016, 9:21

vrtani píše:Zdravím
.... Problém vidím v zodretých vodiacich plochách. Dá sa s tým niečo robiť?
IMAG0080.jpg
IMAG0081.jpg
Pýtal som sa svojho "učiteľa" a podľa jeho informácií stačí celé lože jemne preškrabať (za vzorkovať). Pravdaže toto stačí len v prípade že stroj je určený do domácej dielne a nie do prevádzky 24/7. Inak je nutné dať lože prebrúsiť a následne koníka podložiť plechom s presne danou hrúbkou, ktorá sa vyrátava na základe nameraných hodnôt pomocou meracieho trna (v koníku a vo vretene). Je možné že lože je už teraz opotrebené (bolo už prebrusované) resp. koník je z iného modelu tak výška nemusí sedieť, je potrebné premerať pomocou trnov a nastaviť osové výšky vretena a koníka do jednej roviny.
S prianím pekného dňa Niperix
Vopred sa ospravedlňujem za gramatické chyby

KX3 + GWE64 + GRAVOSTAR Profi v štádiu ťažkého testovania.
vrtani
Příspěvky: 115
Registrován: 12. 1. 2016, 5:42

11. 12. 2016, 8:46

V akom stave su loze, to neviem posudit, na sustruhu este len zacinam ale podla jedneho vlakna s tejto stranky su asi v dobrom stave. Bolo tam popisane nasledovne: handrou ocictit loze a namazat, suport co najblizsie ku koniku a stiahnut skrutky aby siel suport tuhsie, potom rpejst k vreteniku a posudit vybehanost loze. povedal by som ze suport siel skoro rovnako, v strede trocha volnejsie ale nie velmi, jedine co mi je zvlastne tak sa nedokazem dostat suportom[myslene telesom] pod hlavu, jednoducho tam ma cosi nepusti a pripada mi to akoby sa nieco kuslo...konika ako som pisal mam len taku zlataninu, tento konik ktoreho som kupil nema kolecko a paku zaistenia pinoli ale to su veci lahko vyrobitelne a teda neriesim, len tie vybehane vodiace plochy. Rozpraval so ms jednym panom a ten my povedal ze nerovnosti prefrezujeme a potom bud skrabat, alebo ma nejaku brusku na plocho na ktorej vie natocit vreteno do uhla...no neviem si to predstavit ale uvidim, a samozrejme ze nasledne kona podlozime,neviem preco, mosadznym plechom potrebnej hrubky
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“