diamond tool holder

Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 11:11

Hľadal som nejaké info o sústružníckych nožoch a našiel som toto:

Obrázek

Stránky sú tu: http://www.eccentricengineering.com.au/ ... &Itemid=19

Zaujalo ma hlavne to, že prakticky s dvoma držiakmi urobím 95% roboty. A to nehovorím o relatívne jednoduchom nabrúsení, alebo výrobe tvarového noža.

Ešte aj nejaké video:http://www.youtube.com/watch?v=0yxaoTY9D7w
Ide s tým do všetkého, a na malom číňanovi.

Čo vy na to, má to zmysel objednávať, alebo je to niečo také ako od Horsta? Zdá sa mi to super vecička, ale takých mám nepoužitých doma už plné šuflíky :)
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 12:03

No myslím, že je to poněkud na ho... :)
Broušení toho hranolu je možný rozumně jen na čele, tedy pokud otupíš a oštípneš hřbet musíš odbrousit celkem velký kus materiálu než se dostaneš na "zdravý maso" Navíc tohle uchycení "hranolku" je celkem dost náročný. Pokud to neutáhneš na krev tak, ti ten hranolek bude s vysokou pravděpodobností klouzat v tom lůžku dolů když kapku víc zabereš do masa (nevšimnul jsem si, že by to tam mělo nějaký zachycení řezný síly opěrkou vespod). A to nejhorší je že ta montáž je velmi rozměrná a přitom i poměrně málo tuhá, když budeš chtít točit malej průměr mezi hrotama což je celkem běžná hodinářská práce pokud se nepletu :wink: , tak se špičkou nože možná ani nedostaneš k obrobku u hrotu. Tohle není kudla na jemnou práci....
Ale abych ten princip jen nehaněl tak se opravdu velmi dobře hodí a taky používá při obrábění dřeva, kde se nestává, že bys výrazně opotřebil hřbet kudly, ale jen se prostě otupí řezná hrana, kterou jde lehce obnovit líznutím čela a jede se dál. V hromadný výrobě dřevěných soustružených tvarových součástek se tento typ nože používá velmi často (profilový tangenciální nůž), ale v kovovýrobě potažmo v jemném obrábění to až na čestné vyjímky (existují, tedy spíš existovaly takto řešené speciální závitové nože a popř. různé tvarové zapichováky či upichováky) není moc ideální řešení.
Broušení se u týhle kudly nevyhneš stejně jako je tomu u broušení běžných radeko či TK nožů a představa, že Ti budou takový dvě kudly z odkazu stačit na vše co děláš je velmi nepravděpodobná.... nemluvě o tom, že ten řezný hranolek asi nezeženeš v např. TK provedení.
Vybrušování tvarovýho nože v podélným profilu je už vůbec šílenost.... to je jen na drátořez a to není nic levnýho.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 12:19

To je tak pro ten teleshopping :-) Ale ještě to není úplně vychytané, já bych jim poradil, jak pouhým vertikálním natočením držáku udělat závit s vrcholovým úhlem 55 i 60 stupňů pomocí jediného nože :-) To by se to pak Horstovi prodávalo.

To video je mnohem užitečnější, v 6:15 je tam detailně ukázáno, jak se nemají brousit soustružnické nože.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 2:59

Tak dík za názory, aspoň som ušetril... :)

Ináč, dostal som sa k tomu, keď som hľadal držiak (10x10) na radeco (2x2), takže keby ste o niečom vedeli, dajte vedieť. Zatial som nič nenašiel.

Niečo takéto:

Obrázek

ale štvorcové - držiak aj brit
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

7. 11. 2013, 3:17

prochaska píše:To video je mnohem užitečnější, v 6:15 je tam detailně ukázáno, jak se nemají brousit soustružnické nože.
Muzes to prosim trochu rozvest, co je na tom brouseni spatne? Orientace a uhly hran to predpokladam nebudou, to zrejme vyplyva z koncepce toho drzaku.

Noze jsem si vybrousil sam (vsechny 4 co mam ;-)) z Radeca, ale jsem samouk (nebo si spis pripadam jako nedouk), tak to urcite delam blbe. Tak abych vedel, ceho se vyvarovat.
Ja to teda brousim jenom v ruce, takze po shlednuti toho videa jsem si naopak rikal, jaka je to pohoda, ze k tomu je pripravek, ktery zajisti spravne uhly. A rekl jsem si, ze si taky nejaky pokud mozno univerzalni pripravek na to udelam. Ted ale nevim, co a proc je na tom spatne.

Diky za pripadnou osvetu.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 5:53

rollfree píše:Muzes to prosim trochu rozvest, co je na tom brouseni spatne? Orientace a uhly hran to predpokladam nebudou, to zrejme vyplyva z koncepce toho drzaku.
Viklal tam s tím, jako když tomu chce srážet hrany a ne brousit :-) A nůž byl dokola celý modrý, i když ho jenom líznul, to svědčí o nevhodném materiálu kotouče.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 5:57

WatchManiac píše:Tak dík za názory, aspoň som ušetril... :)
Ináč, dostal som sa k tomu, keď som hľadal držiak (10x10) na radeco (2x2), takže keby ste o niečom vedeli, dajte vedieť. Zatial som nič nenašiel.
Niečo takéto: ale štvorcové - držiak aj brit
To na fotce by sice šlo upnout do nožového držáku, protože to typicky má nahoře, dole a po jedné straně plošku, ale je to ukrutně drahé a na tohle použití vcelku zbytečné. Tady by nejspíš bylo lepší vzít železný hranolek a doprostřed vyfrézovat drážku 2x1.5 mm, do ní vložit to radeco a utáhnout to přímo šrouby v nožové hlavě.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 7. 11. 2013, 6:02, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

7. 11. 2013, 5:58

prochaska píše:Viklal tam s tím, jako když tomu chce srážet hrany a ne brousit :-) A nůž byl dokola celý modrý, i když ho jenom líznul, to svědčí o nevhodném materiálu kotouče.
Tak to jsi me uklidnil. Konkretni provedeni jsem vubec neresil, bal jsem se, ze je tam nejaky principialni problem.
Diky.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

7. 11. 2013, 6:05

Já ho používám už dva roky, jestli chceš, tak ti ho pošlu na vyzkoušení, uděláš si obrázek sám... :)

Omluva zakladateli vlákna, moje nabídka byla určena pro "rollfree" :oops:
Mini soustruh SC-4
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

7. 11. 2013, 6:57

To Miller -To by chtělo rozepsat - používám už dva roky. Nedavno jsem na ten nožík taky koukal a docela by mě zajímalo jestli dobrý , nebo ne.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

7. 11. 2013, 7:38

Hmm, rozepsat... to se to těžko píše, po tom, co to odborníci sepsuli :wink: To, co je na videu i na stránkách výrobce, je prostě fakt (pravda, nemůžu potvrdit obrábění nerezu). Brousím nůž asi stejně špatně, jako na videu a přesto mi ten nůž dovolí brát větší třísku, než si dovolím normálním uběrákem, povrch je také slušný. To, že při přetížení ta síla nůž vystrčí, to beru jako plus - než aby nůž obrobek "poskákal", nebo se ulomil, případně poškodil dokonce suport.
Neumím ale určit, nakolik je ta cena adekvátní, navíc sám jsem ho měl tehdy levněji a hlavně, prodejce mi ho poslal letecky a přitom za pár šupů, že jsem tomu nemohl uvěřit - třeba jsem byl první v ČR :D
Mini soustruh SC-4
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

7. 11. 2013, 8:48

Myslel jsem si to, že na tom něco bude. Díky za info.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 11. 2013, 9:08

Miller píše:Hmm, rozepsat... to se to těžko píše, po tom, co to odborníci sepsuli :wink: To, co je na videu i na stránkách výrobce, je prostě fakt (pravda, nemůžu potvrdit obrábění nerezu). Brousím nůž asi stejně špatně, jako na videu a přesto mi ten nůž dovolí brát větší třísku, než si dovolím normálním uběrákem, povrch je také slušný. To, že při přetížení ta síla nůž vystrčí, to beru jako plus - než aby nůž obrobek "poskákal", nebo se ulomil, případně poškodil dokonce suport.
Neumím ale určit, nakolik je ta cena adekvátní, navíc sám jsem ho měl tehdy levněji a hlavně, prodejce mi ho poslal letecky a přitom za pár šupů, že jsem tomu nemohl uvěřit - třeba jsem byl první v ČR :D
No a kde kupuješ ty nože ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

8. 11. 2013, 10:47

Zdenek Valter píše: ... No a kde kupuješ ty nože ?
Prosím pane: :D
Nože jsem hned tenkrát koupil na eBay od prodejce jayhoward53 pod názvem "HSS Lathe Tool Bits 1/4" sq. M2 High Speed Steel", za cca 32 Kč jeden (doprava byla v ceně !), ale už je nemá v nabídce, místo nich teď nabízí kobaltové nože, za cca dvojnásobek a co je horší, omezil se jen na USA a okolí :( . Nožíky mají mít čtvercový průřez, což prý někteří prodejci nedodržují a pak by nůž mohl v držáku hůř držet. Ty ošklivé prodejce nemám vytipované, protože mám malou spotřebu a další nože jsem ještě nekupoval :wink:
Sám výrobce držáku nabízí nože HSSCo a Crobalt za poměrně velké pálky.
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 11. 2013, 5:27

Miller píše:
Zdenek Valter píše: ... No a kde kupuješ ty nože ?
Prosím pane: :D
Nože jsem hned tenkrát koupil na eBay od prodejce jayhoward53 pod názvem "HSS Lathe Tool Bits 1/4" sq. M2 High Speed Steel", za cca 32 Kč jeden (doprava byla v ceně !), ale už je nemá v nabídce, místo nich teď nabízí kobaltové nože, za cca dvojnásobek a co je horší, omezil se jen na USA a okolí :( . Nožíky mají mít čtvercový průřez, což prý někteří prodejci nedodržují a pak by nůž mohl v držáku hůř držet. Ty ošklivé prodejce nemám vytipované, protože mám malou spotřebu a další nože jsem ještě nekupoval :wink:
Sám výrobce držáku nabízí nože HSSCo a Crobalt za poměrně velké pálky.
Takže by vlastně mělo stačit čtvercové Radeco ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“