nožová hlava pro SU32

RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 7. 2015, 5:53

Francotirador píše:
RaS píše:... budeš dělat díru třeba průměr 30mm, potom ten nožovej držák vyndáš zatočíš s ním a zase ho nandáš zpět, pokud je to udělané dobře bude opět rovnoběžnej s osou Z a zase udělá díru 30mm.. nicméně budeš-li to opírat jen o nějakou řehtačku tak to upneš jednou tak a podruhé jinak a ten úhel bude +- třeba stupeň (asi méně) a ten jeden blbej stupeň ti na konci toho nože udělá strašně moc a ta díra u dalšího kusu nebude už 30 ale třeba 30,2mm ....
Furt si myslím že na nějakým jednom stupni nezáleží - to se tak moc změní řezný úhly, nebo co? :roll:
Vždyť těch 30 mm stejně pojede příčným suportem a podle skutečného změřeného průměru díry přidávat na noniu.
Podle mě je důležité akorát to, aby výškově zůstala špička nože v ose.

Jestli Google nekecá tak by měla ta rychloupínací nožovka přijít na toto:
Obrázek

ono je práce na soustruhu a práce na soustruhu.. jak už popsal testone, pokud pojedeš kusovku a budeš se spoléhat buď na CNC nebo i jen na odměřování tak prostě potřebuješ přesnou výměnu nástroje.. pokud jedeš jeden kus a nebo každej kus odměřuješ, tak je uplně jedno jak to tam nandáš..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

30. 7. 2015, 7:40

Vcelku rozumiem, čo tou opakovateľnosťou chcete povedať, ale možno som to prehliadol, to nieje predsa CNC sústruh. 2/3 vlákna sú o niečom, čo nesúvisí s témou na začiatku. Ak bude chcieť robiť 10 rovnakých dier, nemusí s tou nožovkou točiť, bude iba meniť nástroje na rýchloupináku. A je to. Zrejme pri frekvencii výroby 10 a viac kusov naraz 3 x ročne to bude jednoduchšie ako prerábať ustavenie nožovej hlavy.
Mám tiež tento skvelý sústruh (aj s jeho neduhmi :-) ) a rýchloupínacia nožovka by sa hodila ako soľ. Inak pozor na rozjazd priečneho suportu, naozaj ide iba pomerne málo za stred a občas to robí problémy.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

30. 7. 2015, 8:13

RaS píše:... jak už popsal testone, pokud pojedeš kusovku a budeš se spoléhat buď na CNC nebo i jen na odměřování tak prostě potřebuješ přesnou výměnu nástroje.. pokud jedeš jeden kus a nebo každej kus odměřuješ, tak je uplně jedno jak to tam nandáš..
To je právě ono, ten soustruh CNC není. Dle fotky DRO ale má, a to se přece musí "nulovat" podle nějaké referenční plochy o známém průměru vždy při každé výměně nástroje*) nebo při jeho natočení úplně stejně jako by se soustružilo podle nonia. To dodržení kolmosti chápu třeba u závitových nožů, které se rovnají podle měrky.

*) Tyhle DRO mají paměť na x referenčních nul souřadného systému? Podle mě ne. Takže první nůž kterým se soustruží je nastaven. Pak nastane potřeba druhého nože a otočí se nožovkou o 180°a odměřování se "vynuluje" protože druhý nůž má špičku úplně někde jinde než ten první. V případě, že je opět potřeba nože prvního, nožovka se zase otočí sice do původní polohy, ale odměřování zůstává kalibrováno na druhý nůž. A ejhle takže se musí udělat co? Opět vynulovat odměřování.
Pokud jsem nenapsal nesmysl, nějak postrádám výhodu opakovatelnosti natočení nožovky.
Aby ta opakovatelnost polohy hlavy fungovala, domácí soustružník by musel být sám sobě zároveň seřizovačem a pod mikroskopem (který má odhaduji cenu soustruhu) musel seřizovat v držákách nože tak, aby jejich špička měla vždy stejné vyložení - a i tak se kvůli rozdílným tvarům břitů bez nulování DRO neobejde.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 7. 2015, 8:23

nemáš pravdu..
když máš systém s DRO nebo třeba i jen s noniusy a budeš dělat třeba 100 součástek stejných na dva nože.. tak ty to uděláš tak že si vždy najedeš, vynuluješ, přeměříš a to 100x do zblbnutí..
pokud budeš mít nože ustavené vždy stejně - nemusíš mít žádné přesné ustavování nože v držáku, protože nůž jako takový z držáku nevyndáváš, ale měníš ho celej najednou do nožové hlavy, která bude mít opakovatelnou přesnost třeba do 0,01mm - takže ten nůž bude vždy ustaven stejně a tedy bude dělat vždy stejnej průměr atd.. s takovýmto systémem budeš vědět že máš najet na nulu podle DRO a bude to pořád stejné a nemusíš nic měřit.. ten druhej nůž bude zase pořád na stejnou hodnotu podle DRO (nemusíš to nulovat) ten zase bude třeba na 35,365 ale pořád stejně..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

30. 7. 2015, 8:46

Tak som sa napašmal aj ja. Tiež si to planujem spravit. A čo ten materiál? Aký?
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

30. 7. 2015, 9:40

RaS píše:...když máš systém s DRO nebo třeba i jen s noniusy a budeš dělat třeba 100 součástek stejných na dva nože...
V tomto (pro mě ojedinělém) případě máš pravdu. To by si člověk při 100 kusech i mohl v hlavě zautomatizovat, že na displeji svítí hodnota (vlastně dvě), která se musí v hlavě pro druhý nůž přepočítávat. Já sám bych asi v prvních desítkách kusů nasekal hodně zmetků.
Každopádně tohle musí rozseknout echt, ten ví jaký věci soustruží a hodlá soustružit.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

30. 7. 2015, 7:42

Francotirador píše:
RaS píše:...když máš systém s DRO nebo třeba i jen s noniusy a budeš dělat třeba 100 součástek stejných na dva nože...
V tomto (pro mě ojedinělém) případě máš pravdu. To by si člověk při 100 kusech i mohl v hlavě zautomatizovat, že na displeji svítí hodnota (vlastně dvě), která se musí v hlavě pro druhý nůž přepočítávat. Já sám bych asi v prvních desítkách kusů nasekal hodně zmetků.
Každopádně tohle musí rozseknout echt, ten ví jaký věci soustruží a hodlá soustružit.
Na to vyzrál perfektně známej kterej koupil starší DRO z frézky (tedy 3ose)
A na pricny suport namontoval na jedno pravitko dva snimace.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

8. 8. 2015, 11:13

rev.3
- jako základnu použiji upravenou originální nož.hl. (naštěstí mám dvě)
*(zachovám tak orig. polohování po 45° a orig. upnutí s ložiskama s horním rozpínacím kroužkem )

- volím dvě pozice po 90° ( pevná část tak bude vždy co nejblíže k ostří = lepší tuhost )
- kostka je nalisovaná na čep základny a na několika místech je přichycená sváry (z vrchu + po stranách na 4 místech)
- odpružená část kostky se tak nepohybuje přímo po ploše suportu, ale po vrchní ploše základny
- ponechám fixaci pomocí 2 pevnostních šroubu M12 = větší tuhost upnutí
- zredukována hloubka rybiny z původních 12mm na 8mm, na držáky tak padne méně materiálu ...
Přílohy
snap01901.jpg
snap01902.jpg
snap01904.jpg
snap01907.jpg
snap01910.jpg
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

9. 8. 2015, 12:48

přikládám pár obr. z úpravy orig. nožovky ... ted se pustím do kostky *ale musím dopředu promyslet jednotlivé úkony ... :evil:
Přílohy
snap01918.jpg
snap01916.jpg
snap01917.jpg
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

25. 6. 2018, 10:02

... po menší pauze jsem se jal o víkendu přiložit ruku k dílu
Přílohy
snap072.jpg
snap074.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 6. 2018, 9:07

To je krásné 3 roky přemýšlet :D
to je řezané kotoučem, nebo drátem?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

26. 6. 2018, 3:02

... matně si vzpomínám že jsem to vyhodnotil tak, že mi to vlastně nic nepřinese - tak jsem se na to ***

* jinak je to říznuté 250mm kotoučem - tuším tl. 2 (2.1)
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

30. 6. 2018, 10:50

Uz sa tesim na vyrobu nozovych drziakov. (taktiez o 3 roky?) :(
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

17. 7. 2018, 8:18

zatím budu vyrábět držáky pro :
- vnitřní nože pr..10, 12, 16, 25
- upich. planžetu *vyrobeno
- pouzdro MK2 s vyrážečem
- držák pro vlastní vyměnitelné segmenty
+ další vymoženosti
Přílohy
snap080.jpg
snap082.jpg
snap086.jpg
snap089.jpg
snap091.jpg
snap094.jpg
snap096.jpg
snap097.jpg
snap099.jpg
snap100.jpg
snap101.jpg
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“