nožová hlava pro SU32

echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

28. 7. 2015, 11:51

zvažuju, že bych si na SU32 ubastlil masivnější nožovku na stavitelné držáky (klasická orig. nožovka má rozměry 115x115xvýška 78mm)

* tohle je zatím první nástřel ... bazíruju na masivním upnutí + jednoduchou vyrobitelnost a nechci aby z toho koukaly nějaké šrouby
(upínací střed bud upravím, aby šel použít originál šroub s ložiskem ..., nebo bych udělal nějaké vlastní řešení, aby šla klika po utažení přenastavit do jiné polohy, kde nepřekáží)
*všechny šrouby jsou na 6-ku imbus klíč

* asi by to šlo předělat i na extentr, ale povolit/utáhnout 2 šrouby o půl závitu taky není zas takovej problém - nevím ten excentr/páka bude asi uživatelsky příjemnější :?:
Přílohy
snap01872.jpg
snap01871.jpg
Naposledy upravil(a) echt dne 29. 7. 2015, 5:30, celkem upraveno 1 x.
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

28. 7. 2015, 9:05

Ahoj, sam jsem nedavno rychloupinaci nozovku poridil. Dotahovaci excentrem. Naprosto nechapu, jak jsem bez toho doposud mohl zit. Na tvem navrhu nechapu, proc ma tvar takto uzkeho obdelniku a proc ma upinaci casti protilehle. (Edit chapu, abys mohl mit soucasne nasazene 2noze)
Z me zkusenosti bohate staci jen jedna upinaci strana, ale na ctvercove zakladne.
Pokud budes obrabet vnitrni prumer, nebudes mit problem se dostat suportem na stred? ja na svem su50 s tim mam celkem problem.
Z jakeho materialu planujes delat vyrabet? A nejake tepelne zpracovani?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 7. 2015, 9:38

ty imbusy tak za 10-11,5 výměn nože ožužláš
když budeš přitahovat tu naříznutou část rybiny, spotřebuješ většinu síly na ohnutí materiálu a jen málo na vlastní upnutí držáku nože
upínat to musíš nějakou pákou a excentrem nebo něčím takovým a to pohyblivé musíš mít na pantu nebo hodně dlouhé naříznutí
ta naříznutá část má velmi malý zdvih, tzn. jednotlivé držáky musí být shodné ve velmi malé toleranci
na držácích musíš mít nějaký výškový doraz abys nože nemusel podkládat, jinak to ztrácí kouzlo
......
líbí se mi na tom že vtlačuješ držák nože do lůžka-rybiny
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 7. 2015, 9:41

a není praktičtější mít ty dvě polohy na sousedních hranách - tedy otočené o 90st? jeden na čelní a druhej na osové obrábění.. k čemu je dobré mít dva nože takhle za sebou? v naprosté většině případů použiješ stejně jen ten přední držák a tomu zadnímu bude vlastní tělo překážet.. teda alespoň u běžnejch soustružnickejch prací.. dokážu si samozřejmě představit k čemu je to dobré.. ae ten v ose ti bude chybět určitě..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

29. 7. 2015, 5:43

- dvě polohy 180° + aretace polohy / nebo dvě pozice 90° ... každé má své pro a proti
* myslím že častěji využiji možnost, mít osazené 2 nože přístupné otočením hlavy ... ale možná se pletu

- (dík za připomínky) rev.2
Přílohy
snap01890.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 7. 2015, 6:35

ok
ale
dej si tam místo normálních imbusů šrouby buď s hlavou Torx nebo s dvanáctihrannou hvězdičkou
anebo čtyřhran, to by asi bylo nejlepší, mohl by být hodně hluboký
ten obyčejný 6hr imbus okamžitě ožužláš
.....
teď mě napadlo, že by to bylo možná elegantní nahradit ty dva imbusy jedním speciálním šroubem se závitem třeba M22x1,5, který by měl v celé délce v sobě 6hr díru tak 12 nebo 14 mm
pak by se do ní ten běžný 6hr imbusový klíč zasunoval třeba 20mm a neožužlal by se
navíc by to bylo rychlejší než se pořád trefovat do dvou děr, to tě brzo začne sr....
......
tl. 1,2 mm stěny v "pantu" už mi pocitově přijde zase moc malá
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 7. 2015, 7:40

výhoda výměnné nožové hlavy je mimojiné v tom, že nemusím pod nůž shánět podložky, upnu jakýkoliv a výšku si nastavím na držáku ...
a v tom okamžiku zjistím, že mám třeba krátké šrouby na upnutí nože a malé radeko už bez podložky neupnu, a nebo, že jsem celou kostku udělal nízkou a mám dost malý prostor pro výškové nastavení.

zkráceně - koukni na "profi kostky", jsou výrazně vyšší.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 7. 2015, 8:13

pokud s tím chceš otáčet tak budiž.. nicméně musíš ještě vymyslet jak udělat přesný opakovaný rychlootáčecí mechanismus.. klasická nožová hlava viz třeba S28ka s tou zubatkou po 45st je sice strašně rychlá, ale do opakovatelné přesnosti má hodně daleko.. to se musí vymyslet nějak sofistikovaněji..podle mě jedině na nějaké přesné kolíky nebo nevím jak jinak a to bude dost pomalé..a stejně tam na vyloženém noži budou lítat stovky možná desetiny jak nic.. já mám třeba na SUIce tuhle hlavu napevno nakolíkovanou a otáčet nejde a jsou tam dvě polohy po 90st.. celej ten mechanismus upínání je jednou pákou nahoře v ose kde přes excentr vyjíždí asi 20mm čep kterej to stahuje..to u Tebe takhle nelze neboť s tím chceš otáčet..
nicméně já to mám u CNC SUIky kde je psána opakovatelnost výměny nástrojového držáku v manuálu do 0,005/30mm vysunutej nástroj což je u CNC výměny asi nutnost, pokud je to na klasiku tak je to asi zbytečný..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

29. 7. 2015, 8:31

- nože budou mít držáky dělané na míru (jiné pro 32, 25, ... , + spec pro vnitřní nástroje, upichovací planžety ...) s možností doštelování ±4,5mm od středu osy
*výška kostky je 78mm, držák (vložka) má 69mm

- na klasice na tom, zas tolik nezáleží + úhly měním docela často ... a když o něco jde, tak to stejně srovnávám na hodinky... , ale k zamyšlení to je
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 7. 2015, 12:00

souhlas s RaSovou připomínkou ohledně přesnosti polohování při otáčení hlavy
moje zkušenost je následující - mám na Masturnu zezadu Multifix a zepředu klasickou českou otáčecí nožovku
nástroje měněné v Multifixu spolehlivě opakovaně drží rozměr do stovky
polohování v otáčecí hlavě je tak +-0,02, záleží na doražení hlavy proti řehtačce
mimochodem mít zezadu Multifix vůbec není od věci
používám to na vnitřní nože, nepletou se pak vepředu v nožové hlavě - tam obsadí dvě pozice a navíc je do toho líp vidět
jestli máš na té S32 dost dlouhý pojezd na suportu, pouvažuj nad montáží zezadu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

29. 7. 2015, 2:00

RaS píše:pokud s tím chceš otáčet tak budiž.. nicméně musíš ještě vymyslet jak udělat přesný opakovaný rychlootáčecí mechanismus.. klasická nožová hlava viz třeba S28ka s tou zubatkou po 45st je sice strašně rychlá, ale do opakovatelné přesnosti má hodně daleko.. to se musí vymyslet nějak sofistikovaněji..podle mě jedině na nějaké přesné kolíky nebo nevím jak jinak a to bude dost pomalé..a stejně tam na vyloženém noži budou lítat stovky možná desetiny jak nic...
Já jsem asi natvrdlej, ale proč by se měla výška špičky nože změnit tím, že se hlavou otočí?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 7. 2015, 2:07

Francotirador píše:
RaS píše:pokud s tím chceš otáčet tak budiž.. nicméně musíš ještě vymyslet jak udělat přesný opakovaný rychlootáčecí mechanismus.. klasická nožová hlava viz třeba S28ka s tou zubatkou po 45st je sice strašně rychlá, ale do opakovatelné přesnosti má hodně daleko.. to se musí vymyslet nějak sofistikovaněji..podle mě jedině na nějaké přesné kolíky nebo nevím jak jinak a to bude dost pomalé..a stejně tam na vyloženém noži budou lítat stovky možná desetiny jak nic...
Já jsem asi natvrdlej, ale proč by se měla výška špičky nože změnit tím, že se hlavou otočí?
představ si že upneš nůž na díru rovnoběžně s osou Z a budeš dělat díru třeba průměr 30mm, potom ten nožovej držák vyndáš zatočíš s ním a zase ho nandáš zpět, pokud je to udělané dobře bude opět rovnoběžnej s osou Z a zase udělá díru 30mm.. nicméně budeš-li to opírat jen o nějakou řehtačku tak to upneš jednou tak a podruhé jinak a ten úhel bude +- třeba stupeň (asi méně) a ten jeden blbej stupeň ti na konci toho nože udělá strašně moc a ta díra u dalšího kusu nebude už 30 ale třeba 30,2mm což má samozřejmě největší vliv u CNC výroby kdy jen měníš nože tímto způsobem.. u klasiky je to asi skoro jedno..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

29. 7. 2015, 2:45

RaS píše:... budeš dělat díru třeba průměr 30mm, potom ten nožovej držák vyndáš zatočíš s ním a zase ho nandáš zpět, pokud je to udělané dobře bude opět rovnoběžnej s osou Z a zase udělá díru 30mm.. nicméně budeš-li to opírat jen o nějakou řehtačku tak to upneš jednou tak a podruhé jinak a ten úhel bude +- třeba stupeň (asi méně) a ten jeden blbej stupeň ti na konci toho nože udělá strašně moc a ta díra u dalšího kusu nebude už 30 ale třeba 30,2mm ....
Furt si myslím že na nějakým jednom stupni nezáleží - to se tak moc změní řezný úhly, nebo co? :roll:
Vždyť těch 30 mm stejně pojede příčným suportem a podle skutečného změřeného průměru díry přidávat na noniu.
Podle mě je důležité akorát to, aby výškově zůstala špička nože v ose.

Jestli Google nekecá tak by měla ta rychloupínací nožovka přijít na toto:
Obrázek
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 7. 2015, 3:52

Francotirador píše: Furt si myslím že na nějakým jednom stupni nezáleží - to se tak moc změní řezný úhly, nebo co? :roll:
Vždyť těch 30 mm stejně pojede příčným suportem a podle skutečného změřeného průměru díry přidávat na noniu.
Podle mě je důležité akorát to, aby výškově zůstala špička nože v ose.
Jestli
řezný úhly to nezmění
výšku nože taky ne
jenže právě nemusí mít ten "skutečný změřený průměr díry"
protože se může spolehnout, že při stejně natočeném noniu a použitém stejném noži to bude dělat stejný průměr
třeba když bude dělat něco na dvě kudly, víc kusů za sebou
prostě s nožem č.1 dojíždí na noniu na třeba 5,55 a nožem č. 2 na 6,66 a opakovaně to udělá stejný průměr
markantní to je u mašiny s odměřováním
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

29. 7. 2015, 4:46

to Francotirador ... to je ale hnusná fotka
... přikládám trochu reálnější pohled
Přílohy
snap01891.jpg
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“