Přebroušení kužele otočného hrotu

Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

2. 12. 2015, 10:10

Zdravím.
Mám pro někoho možná banální problém.
Našel by se někdo, kdo by mi poradil nejvhodnější způsob přebroušení kužele otočného hrotu?
A také jak a čím hroty mažete?
V prvém případě mi jde o to, zda mohu trochu opravit dosedací plochu kužele tak, aby to po smontování a seřízení běželo,
a v případě dotazu na to mazání mi jde o to, co používáte na mazání a jestli třeba hrot mažete přes zapuštěný šroubek v těle hrotu. (např ŠKODA).
To mi připadá problematické z hlediska přeplnění ložiska, ale zase na druhou stranu hrot pokaždé rozebírat rovněž.
Děkuji za případnou reakci.
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

2. 12. 2015, 10:18

zdravím, pokud ten hrot neběží, je povolená přední utahovací matice (kroužek) Do přebrušování bych se nepouštěl. Pokud háže hodně (např. z něho během soustružení něco spadlo) a je ohnutý= vyhodit. Hrot mažu tak, že kolem hrotu dávám trochu oleje, když se právě točí, a zadní ložisko-tam se vyšroubuje zadní krycí šroubek, taky trochu oleje/vazelíny). A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

2. 12. 2015, 11:20

Na přebroušení hrotu znám tři metody. U všech je hrot morse kuželem ve vřeteníku brusky na kulato. U první metody se hrot unáší vyrobeným vehementem za jeho osu v zadní části po vyjmutí víčka, u druhé podle mě nejlepší se unáší za přední válcovou část broušeného hrotu třmenem z plechu a v poslední metodě je unášen opřením protihrotem s důlkem. Poslední metoda je docela složitě realizovatelná, nelze dobrousit hrot až ke špičce a nelze brousit hroty s čelní plochou, takže v ní nevidím žádný přínos.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

2. 12. 2015, 11:55

Mi_los1 píše:Zdravím.
Mám pro někoho možná banální problém.
Našel by se někdo, kdo by mi poradil nejvhodnější způsob přebroušení kužele otočného hrotu?
A také jak a čím hroty mažete?
V prvém případě mi jde o to, zda mohu trochu opravit dosedací plochu kužele tak, aby to po smontování a seřízení běželo,
a v případě dotazu na to mazání mi jde o to, co používáte na mazání a jestli třeba hrot mažete přes zapuštěný šroubek v těle hrotu. (např ŠKODA).
To mi připadá problematické z hlediska přeplnění ložiska, ale zase na druhou stranu hrot pokaždé rozebírat rovněž.
Děkuji za případnou reakci.
Já mám tedy otočný hrot od firmy Pilsentools (Škoda) a tam se píše, že jeho mazání není zapotřebí po celou dobu životnosti a rozebírání hrotu se nedoporučuje.
otočný hrot.jpg
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

2. 12. 2015, 1:04

Zbýňa píše:Na přebroušení hrotu znám tři metody. U všech je hrot morse kuželem ve vřeteníku brusky na kulato. U první metody se hrot unáší vyrobeným vehementem za jeho osu v zadní části po vyjmutí víčka, u druhé podle mě nejlepší se unáší za přední válcovou část broušeného hrotu třmenem z plechu a v poslední metodě je unášen opřením protihrotem s důlkem. Poslední metoda je docela složitě realizovatelná, nelze dobrousit hrot až ke špičce a nelze brousit hroty s čelní plochou, takže v ní nevidím žádný přínos.
Zbýňa to přesně vystihl.
Špička hrotu musí i podle mého názoru "běžet" ve vlastním uložení na ložiskách.
Podle mého názoru je použitelná pouze metoda číslo dvě, ale ještě nemám potuchy, čím bych ten plech unášel.
V každém případě by to musel být speciální unášení, mě napadl třeba plochý řemen. Ten by mohl fungovat.
Jen pro doplnění. Hrot není ohnutý, jen už ten kužel není, co býval. :)

Jinak díky za reakci Salulovi.
Možná to dnes mají kluci ušatí ve Škodovce vychytany a je to opravdu namazáno na celou dobu životnosti. Možná jde o to, jakou má hrot životnost. :D
Jen vím, že kdykoliv hroty čistím a domazávám, jsou tam zbytky emulze a všechen bordel z rezavé kůry z povrchu materiálu.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2015, 2:02

Mi_los1 píše: Zbýňa to přesně vystihl.
Špička hrotu musí i podle mého názoru "běžet" ve vlastním uložení na ložiskách.
Podle mého názoru je použitelná pouze metoda číslo dvě, ale ještě nemám potuchy, čím bych ten plech unášel.
V každém případě by to musel být speciální unášení, mě napadl třeba plochý řemen. Ten by mohl fungovat.
Jen pro doplnění. Hrot není ohnutý, jen už ten kužel není, co býval. :)

Jinak díky za reakci Salulovi.
Možná to dnes mají kluci ušatí ve Škodovce vychytany a je to opravdu namazáno na celou dobu životnosti. Možná jde o to, jakou má hrot životnost. :D
Jen vím, že kdykoliv hroty čistím a domazávám, jsou tam zbytky emulze a všechen bordel z rezavé kůry z povrchu materiálu.

No já jsem to přebrušoval už víckrát a někde mám i fotky, jak to najdu tak to sem dám, ve vlastním uložení na ložiskách je to z principu blbost...., měl jsem to upnuté v kleštině za válcovou část kde je zadní ložisko. Dal jsem pevnou lunetu, namazal, natuho přitáhl na tři body ve válcové části pro jehličkové ložisko a přebrousil :wink:
Házivost je v tomto případě s použitím lunety neměřitelná, to je pochopitelné, vlastní házivost celého trnu při práci je pak zapříčiněna vůlí ve válečkovém ložisku, ta je šelovatelná v šikmo seřízlém kuželovém pouzdře, ale nejde to dotáhnout na krev, nějaká minimální tam být musí :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

2. 12. 2015, 2:43

Vyčet jsem to ve starých strojařských časopisech. Bylo to tam i s obrázkama. Zkusim to najít.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2015, 2:48

Zbýňa píše:Vyčet jsem to ve starých strojařských časopisech. Bylo to tam i s obrázkama. Zkusim to najít.

Jo já neříkám, že to nejde :wink: jen že mě to připadá zbytečně složité, tříbodová luneta je ultimativní řešení, pochybuju, že je něco přesnějšího :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2015, 3:11

tumlik píše: tříbodová luneta je ultimativní řešení, pochybuju, že je něco přesnějšího :)
stejně v MAS přebrušujou dutiny vřeten při opravách.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1003
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2015, 4:25

salus píše:jeho mazání není zapotřebí po celou dobu životnosti
Tím vyjadřují jenom to, že dnešní "vazelína" už v tom ložisku vydrží léta a mezitím se pravděpodobně vyběhá ložisko samotné.
Zatímco za války se do ložisek kydala jenom nějaká mastnota, aby nezrezli během přepravy k zákazníkovi a ten ji měl podle návodu vymít benzínem a doplnit vlastní.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

2. 12. 2015, 5:27

Díky všem za vaše reakce a postřehy.
Líbí se mi to, co napsal Tumlik.
Chytím to do kleštiny za ten malý zadní ložiskový konec a do té lunety to musí být stopro.
Snad se tam přes tu lunetu dostanu a nebude moc zavazet.
Nevím proč, ale luneta mě v tu chvíli nenapadla. Dobrej nápad.
Přes víkend to prubnu a napíšu, jak jsem dopadl. Ostatně vyhodit se to dá vždycky, že? :)
Ještě jednou díky.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 12. 2015, 9:27

s tou náplní tuku na celou životnost je problém, když do hrotu nateče emulze a to je raz dva
po pár dnech stání s ním pak nelze hnout, oreznou dráhy a dělá to pak kravál
dá se za otáčení (normálně za provozu) z těch škodováckých vyndat mazací šroubek, tlakovým vzduchem vyfoukat sr...., a pak tam zase za otáčení olejničkou natlačit olej, vyteče to všechno předem
šla by určitě i vazelína
zrovna dvakrát košer to určitě není
použitelné ano
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

2. 12. 2015, 10:49

takto by to neslo ?

https://www.youtube.com/watch?v=X2hsCpgKD2o" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

3. 12. 2015, 5:10

Našel jsem zatím článek o tý první metodě. Maj to přizpůsobený pro broušení na BNce se základním vybavením. U druhý metody ten plech funguje přesně jako unášecí srdce a je přizpůsobená pro brusku na kulato. Mě to zase tolik nelogický nepřijde, když takhle řešej přímo souosost mezi morse kuželem a kuželem hrotu. Tu druhou metodu vyzkoušim přes svátky.
Přílohy
DSCN5160.JPG
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1003
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2015, 10:37

Mohl bys prosím uvést zdroj toho článku???
Ta fotka vypadá poněkud "nevzhledně", na to že má 2MB.
Zrovna teď, když dochází místo na serveru...
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“