Prípravok na výrobu gule, koule

Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2015, 6:54

Narychlo jsem ještě udělal jednu kuličku, aby bylo vidět jak vypadá po vytočení tím nožíkem. Průměr kuličky 3mm, dřík 1mm.
Více už to tu plevelit nebudu, jestli bude o víkendu čas, tak to nafotím a dám na web.
Přílohy
3.jpg
Toník
Příspěvky: 121
Registrován: 19. 5. 2015, 8:16

11. 12. 2015, 10:15

jova píše:Narychlo jsem ještě udělal jednu kuličku, aby bylo vidět jak vypadá po vytočení tím nožíkem. Průměr kuličky 3mm, dřík 1mm.
Více už to tu plevelit nebudu, jestli bude o víkendu čas, tak to nafotím a dám na web.



Je to zaujímavé stím radiusom ak sa ti podarý aj nejaké to videjko
:D
Toník
Příspěvky: 121
Registrován: 19. 5. 2015, 8:16

11. 12. 2015, 10:18

Francotirador píše:Tak jo, kdo a zakolik udělá přípravek na rádiusy na SV18 (o něm je toto vlákno) a na míru k MN80A, aby byl použitelný bez úprav? :wink:

Skadial pochadzas ak mas zaujem o prípravok za flašu kvalitnej slivovice :D :D :D :D :D
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

12. 12. 2015, 7:18

https://www.youtube.com/watch?v=ayxyKPDm8ts" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=__hf6JOiKvE" onclick="window.open(this.href);return false;
Koukám, že na MN80 zas tolik místa není, aby se konstruktér přípravku rozmáchl.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

12. 12. 2015, 8:02

Dobrý den. Dovolte abych se také zapojil do debaty.Jak je již jasné z tohoto vlákna, jsou dva různé základy pro tento přípravek a já bych si dovolil z mého pohledu je zhodnotit.A prosím netahejte mne za fusekli kvůli špatnému názvosloví - nemám chuť sedět nad normou neb jinou knihou jen kvůli šťouralům.
1) přípravek s točnou uchycenou vodorovně - tj. na lože,nebo místo malého suportu ap.
Výhody - pokud je dobře vyroben dělá opravdu koule s minimální ovalitou - pokud by se ještě více vypiplal, daly by se s ním dělat i některé vnitřní radiusy.
při doplnění stavěcím - posuvovým šroubem je možné poměrně přesné nastavování průměru.
Nevýhody - zástavbová výška (u MN80 je 40mm mezi suportem a osou vřetene) - nebudu s největší pravděpodobností dělat větší průměr koule jak 40mm
max.50mm.
problematiská použitelnost i na jiné soustruhy
2) přípravek s osou točení kolmou k loži - tento jsem se rozhodl si vyrobit(kdo má vyvrtávací hlavu má kus práce ušetřen)
Nevýhoda - pracnější seřízení na relativně přesnou kouli (ovalita)
Výhody - lze soustružit nejen koule ale i různé radiusy
(domnívám se že i vnitřní radiusy půjdou dělat - možná v omezené míře)
jednodušší úprava i na jiné soustruhy
Na MN80 si dovoluji tvrdit, že jsem schopen tímto přípravkem vyrobit kouli o průměru 80mm a možná i větším(u těchto průměrů si ale nejsem
jist zda z oceli)

A teď pár fotek.
03b.jpg
Použití na frézovacím suportu
04b.jpg
použití destičky na držáčku nebo lze přímo použít nožík z radeca - protože jsem si hlavu vyráběl a je na průměr nože z radeca 6mm a nechtělo se mi radeco zkracovat(a nelaboroval jsem příliš s nabroušením) tak byl výsledek soustružení pro mne lepší s destičkou
06b.jpg
a tyto kličky jsem na přípravku vyráběl.
Ve shrnutí výhod a nevýhod přípravků určitě něco schází ale jak jsem psal je to moje zhodnocení a dojem.Přípravek jsem si vyrobil pro moji MN80. Příspěvěk jsem sem dal i pro Elbarta který chtěl vidět jak to bude vypadat.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 12. 2015, 11:31

Dekujeme mistre. Bohuzel ne kazdy mame stesti na frezovaci suportik. Muj stroj byl napriklad koupeny lacino, ale bohuzel uplne holy. Vetsinu veci mam uz pohromade i diky fandum MN80 tady na foru. Bohuzel frezovaci suportik je nesehnatelny. Ani ho vylozene neshanim, kdyz vidim cenu treba za koniky co chteji prekupnici. Porad mi prijde nejuniverzalnejsi neco co dame misto rychle sundane nozovky i kdyz mam obavu, ze potom nejspis nastane problem s vyskou ?

P.S. Klicky mas paradni !!
P.P.S. Ted se na Sbazaru objevilo dost novych veci, vcetne suportiku. Bohuzel prodejce smecko Kasik Celakovice. Docela by me zajimalo, kde to lovi nejspis ma nejakou levou v byvalem ucnaku. Ten na strankach nabizi prodej dilu i vsech opravd uvedenych stroju ! Tento sortiment si pan reditel hlida sam. Po 10 slibech "najdu, poslu, ceny zavolam jsem zkousel asistentu a stejny vysledek. Byla alespon slusna a uz se omlouvala za trapnost tohoto jednani. Pomalu mi dochazi, ze zasoby jeste jsou, ale bohuzel pouze pres Kasika. Nejsem sám, kdo mel s Celakovicema tuto zkusenost. Rida v tom proste zrejme "docela lita".
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

13. 12. 2015, 12:51

Tento přípravek by šel udělat i přímo na upnutí místo nožové hlavy nebo i nandavací do rychloupínací hlavy, ale ztratíš tím univerzálnost (ale při přesné práci na výrobě přípravku získáš - rychlejší seřízení na výrobu koule a čím přesněji bude přípravek vyroben tím menší ovalita) bohužel zárověň se stím sníží možnost použití přípravku na jiný stroj
Co se týká frézovacího suportu je podstatně sehnatelnější jak koník a dokonce se dá pořídit i nový. P.Tumlík jej také co já vím vyráběl.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tato inzerce p.K je i na Sbazar.cz - a pozor nejsou to nové věci ale opravené (možná s výjimkou koníků kde píše nové ale???)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2021, 7:20

rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

16. 2. 2021, 7:43

Na to Číňani prodávají mašinky; všimnul jsem si jich cca 2 roky zpátky, když jsem finišoval dřevěnou plachetnici. (Ale jako mikro soustruh na dřevo jsem je zavrhnul a nekoupil.)
https://www.banggood.com/search/bead-wood-make.html

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 2. 2021, 10:06

Na urýchlenie nastavenia prírpavku by stačilo škrabnúť na suport rysku, alebo použiť merku vkladanú medzi pohyblivú časť suportu a domček ložiska skrutky.
Přílohy
suport mn80.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“