Prípravok na výrobu gule, koule

Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

10. 12. 2015, 9:50

Tak jo, kdo a zakolik udělá přípravek na rádiusy na SV18 (o něm je toto vlákno) a na míru k MN80A, aby byl použitelný bez úprav? :wink:
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

11. 12. 2015, 5:51

A nebo si ho udělá každej sám a pak tu předvede svoje provedení. :wink:
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

11. 12. 2015, 6:31

Engineer píše:
darc píše:ja obcas potrebujem vyrobit gulu priemeru 6mm, myslite, ze je to mozne vyrobit na tomto pripravku?

Dik
Riso
Nevím jestli to jde na tom výše odkazovaným přípravku, ale já bych určitě uměl přípravek na takovej průměr udělat ... 8) nicméně 6mm se dá už dělat i tvarovou kudlou z drátořezu.
Kudla z dratorezu...
raz som si chcel dat urobit radiusovy noz na dratoreze, panko povedal 35€ za jeden noz (priemer gule 6mm) z 8x8mm radeca... sorry, ja mam toto ako hobby... zdalo sa mi to ako sialene, kedze to je jednoucelovy nastroj.. na obcasne pouzitie..
Material som mal svoj..
Bohuzial nikoho ineho s dratorezom nepoznam.. a po tejto skusenosti som nenabral ani odvahu niekoho sa pytat..

Riso
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2015, 6:43

Zrovna nedávno jsem zkoušel ty rádiusy v amatérských podmínkách. Dá se to vcelku jednoduše zvládnout na obyčejné fréze mosaznou kulatinou, za pomocí stejnosměrného zdroje a pár dalších součástek. :)
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

11. 12. 2015, 9:50

jova píše:Zrovna nedávno jsem zkoušel ty rádiusy v amatérských podmínkách. Dá se to vcelku jednoduše zvládnout na obyčejné fréze mosaznou kulatinou, za pomocí stejnosměrného zdroje a pár dalších součástek. :)
Ahoj,
můžeš to prosím trochu rozvést?
Určitě nejsem sám, koho by to taky zajímalo. :o)
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

11. 12. 2015, 10:19

Mi_los1 píše:
jova píše:Zrovna nedávno jsem zkoušel ty rádiusy v amatérských podmínkách. Dá se to vcelku jednoduše zvládnout na obyčejné fréze mosaznou kulatinou, za pomocí stejnosměrného zdroje a pár dalších součástek. :)
Ahoj,
můžeš to prosím trochu rozvést?
Určitě nejsem sám, koho by to taky zajímalo. :o)
(má dělanou vyjiskřovačku)

dá se to vyrobit broušením radeka na brusce (R3) a následnou kontrolou rádiusovými měrkami.
Pokud by to mělo být přesnější, dalo by se to udělat do měkké oceli (třeba 12 050) frézou D6 a pak zakalit. Trvanlivostně a řezivostí samozřejmě je lepší 19 830 měkká (radeko) a následném zakalení, to (smysluplně) doma hned tak někdo nezakalí, musí se to pak 2x popouštět (bez teploměru je postup KO). Uhlíkovka 12 050 doma zakalit jde bez problémů (ohřát do třešňového žáru a do vody). A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

11. 12. 2015, 11:18

jova píše:Zrovna nedávno jsem zkoušel ty rádiusy v amatérských podmínkách. Dá se to vcelku jednoduše zvládnout na obyčejné fréze mosaznou kulatinou, za pomocí stejnosměrného zdroje a pár dalších součástek. :)
Jova, mame nejake foto.. videl som tu uz vlakno ze si o tom pisal.. ale netusim kde to bolo..

Riso
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2015, 11:19

Zatím s tím experimentuji a ladím velikost proudu. Nejsem příliš spokojený s povrchem :(
Takhle vypadá "vyjiskřené" radeco mosazným svářecím drátem o průměru cca 3mm, po lehkém přebroušení toho povrchu.
Přílohy
1.jpg
Naposledy upravil(a) jova dne 11. 12. 2015, 11:52, celkem upraveno 1 x.
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

11. 12. 2015, 11:37

Vyzera to zaujimavo... !!

Najdem niekde info na fore k tejto vyiskrovacke?
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2015, 11:45

Ještě detail na ten vyjiskřený povrch. Tentokrát měla kulatina 4mm.
Třeba tady:http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=70&t=12151&start=0
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=46&t=10312&start=0
články jsem nahrál zde:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=29& ... start=1380
Přílohy
2.jpg
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

11. 12. 2015, 12:04

Díky jovovi za souhrnné informace.
Vše si poctivě projdu a nezaručuju, že tě ještě s něčím nebudu otravovat. :D
Ještě jednou díky,
M
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2015, 2:22

Neberte to zle (čest a sláva kutilům :) ), ale myslím, že domácí "drátořez" je opravdu poněkud šílená cesta ... Právě u malých věcí je obvykle velmi důležitej perfektní povrch profilu nože a s tím často bojují i opravdický drátořezy za miliony (je to v tom případě často hodně o tom kdo u toho stojí). Jsou na to různý finty, postupy ... to je taky důvod proč ty nože z drátořezu nejsou nejlevnější produkt, nejde to pro kvalitní výsledek moc uspěchat. Troufnu si trvdit, že to v amatérských podmínkách nejde vyladit tak aby byl povrch 1A. Prostě si myslím že vynaložený čas k tomuhle pokusničení není adekvátní výsledku dosaženýmu. :( Kdysi jsem uvažoval spíše nad CNC vybrušováním profilu (samozřejmě s omezením možných tvarů kvůli rádiusu brusnýho nástroje). Mělo by to jít ... Možná to i někdy zkusím jelikož už na to mám vhodný vřetýnko, ale pokusy jsem dělal s běžnou přímou bruskou od Narexu. Dají se koupit kvalitní diamantový stopkový brousky a nestojí to majlant. Kdysi jsem si koupil průměry 3, 4 a 5mm a dělal z nich rádiusový nože na kuličky do kuličkovejch kloubků a fungovalo to v pohodě. Koupit jdou i menší průměry. Další naznačenou cestou je výroba nože z nástrojovky, zakalit, popustit, nabrousit čelo, jde to taky a nemusí to bejt někdy ani ta nástrojovka .... pokud to má být do plastu či mosazi a pár kusů jde to i z 12050 kou. Dělal jsem takhle tříbřitou profilovou frézu na delrinový pouzdra pro ty kloubky. Takže možnosti a cesty jsou různý ... :wink:
Tady máte ukázku vybroušených nožů ... ručně 3mm stopkovým diamantovým cigárkem. Podotýkám že jsem to dělal před asi sedmi lety .... dneska bych byl díky získaným zkušenostem s výrobou malých nástrojů s výsledkem asi tak o 200-300 procent dál. :)
Přílohy
tvarnuz02.jpg
tvarnuz04.jpg
tvarnuz03.jpg
tvarnuz05.jpg
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 12. 2015, 2:25

Nekde na youtubce byl chlapik co pouze uchytil do nozovky klasickou vyvrtavaci hlavu a tou pachal koulicku. Nevyhody: mel vybrousenou kudlu do nejakeho sileneho patvaru a pri kazdem prujezdu musel hlavu utahovat, aby posunul rameno. Cumel jsem na to v tabletu, kdyz jsem nemohl usnout. Pokud to najdu dam to sem.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2015, 2:36

No abysme se vrátili k tématu. :D
Osobně bych ten přípravek viděl spíš na nějakej menší soustruh ... MN80-ka popř. nějaký ty číny. Na velký SV18-ky, S28-ky to jde téměř vždy nějak zimprovizovat (dělal jsem si kdysi tvářecí nástroj na rádiusovou parabolku s rádiusem cca 250mm). Řešením pro "misku" byla tyč materiálu s dírou o průměru čepu nožový hlavy a na konci vsazenej kopírovací nůž - ručně jsem kýval tou tyčí okolo čepu a za chvíli to bylo hotový. Kulovou část jsem pak dělal pomocí kopírování ... šablona fréznutá na plotteru ze silnějšího novoduru k tomu asi tři kousky oceli a jedno kuličkový ložisko. Pochopitelně to bylo jen o jednom rozměru rádiusu, ale na formě jsem pak nalisoval stovky kusů parabolek jak vyšitejch.
Bylo by dobrý nějak vyspecifikovat zadání .... do jakýho rádiusu by to mělo chodit, stavitelný noniusem či "pokusně" atd... :wink:
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 12. 2015, 3:41

Pokud chceme abys to vyrobil, nesmime si prilis vymyslet. Stejne jsou nejcasteji potreba koule/kulicky na ovladaci packy. Neco co pujde nasadit po sundani nozovky na MN80 je parada. U vetsich flaku zeleza stejne tento prcek uz narika. VBD by byla tez idealni, brouseni ruznych radek je pro hobbiky staly boj :-)
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“