Sústruženie brzdových kotúčov

jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2021, 8:14

Sancho Panza píše: 3. 9. 2021, 7:39 tam kde jsem kdysi dělával se to dělalo na tehdy ruční S20 nebo na BUA16A s tisícinovýma hodinkama oproti stolu. Šlo to docela dobře. Na těch 16, dokonce i v serií - hrany na šoupátkách. Na čemkoli jiným, z východního bloku to bylo na ránu a čirý opruz.
Mj. v ČR je asi pořád k mání S40 s numerikou, je sice hrubě olezlá, ale jako polotovar by asi šla (stav neznám, jen jsem na ní náhodou narazil).
Myslíš Studer S40?

Ešte pohodlnejšie sa mi robí s digitálnymi Mahr (tie s toleranciou 0,0005mm). Spravím dotyk, obrúsim, vynulujem, zmeriam a len dobrúsim voči nule. Ten mikrometrický posuv je ako hovoríte u vás - Boží, bez problémov ide pridať po tisícine. Akurát treba do stola naliať redší olej s anti stick prímesou.
BalazKovo.sk
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

3. 9. 2021, 8:34

Já tyto věci vůbec nedělám, myslim si že když někdo nemá na nový kotouče, tak ani nemá nato aby adekvátně zaplatil můj čas. Po té litině soustruh navíc vypadá jako by ho někdo zasypal pískem. Ne ne, radši dělat míň za víc než víc za míň.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2021, 8:51

Přesně ,,když máš na opičku musíš mít i na banány"
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2021, 9:34

To bol jeden z dovodov preco som predal moju sv18tku - nemam, neda sa, bohuzial a mam pokoj :D
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

3. 9. 2021, 10:22

K tým hádzavým kotúčom je ešte teória prečo vlastne hádžu. Niekto tvrdí že sa zvlnia a preto... Nie vždy je to však pravda. Najväčším problémom je u nich zlý štýl brzdenia a následný problém nerovnomerného chladenia kotúča. V princípe ide o to, že pokiaľ sa kotúč rovnomerne zahrieva a chladne, tak sa nič nedeje. Problém nastáva pri brzdení kde sa napr pred križovatkou značne brzdí a po zastavení sa nechá noha na brzde. V mieste kde je doštička stále na kotúči je chladenie pomalšie a za účasti materiálu samotnej doštičky, čím dôjde k miernej cementácii povrchu. Táto časť kotúča je potom trochu tvrdšia. Následným brzdením sa kotúč postupne opotrebuváva ale už nerovnomerne - kde je kotúč mäkší, ubúda z neho rýchlejšie. Ak je takých miest viac, vznikne efekt zvlneného kotúča. Ešte skôr toto vzniká za daždivého počasia.
To isté vznikne aj keď sa zatiahne ručná brzda hneď po prudkom brzdení...odtlačky doštičiek na kotúči sú až viditelné.
Z tohto dôvodu prerovnávanie "zvlnených" kotúčov nemá väčšinou dlhodobý účinok. Je nutné zmeniť štýl jazdy a brzdy zaťažovať miernejšie a dochladzovať pred ukončením jazdy. Podobný princíp sa používa pri turbe, kde po dynamickej jazde sa nevypne hneď motor, ale sa nejaký úsek ešte jemne jazdí, prípadne sa nechá motor na voľnobeh nech sa turbo vychladí. Predlžuje to jeho životnosť
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2021, 11:40

shaolin píše: 3. 9. 2021, 10:22je ešte teória prečo vlastne hádžu
Áno aj. Na mojom firemnom aute jazdím len ja, stále rovnako. Po najazdení prvých 190 tisíc museli ísť všetky kotúče a platničky na výmenu. Všetko vymenené za značku XY. Po najazdení 10 tisíc začali predné kotúče hádzať, rovnaký štýl jazdy, dokonca z toho bolo 2 tisíc do Norimbergu po diaľnici. A začali sa problémy, raz sa vyhovárali servisáci, potom predajca náhradných dielov. Prerovnať kotúče, prebrúsiť, vymeniť, atď stále dookola. Nábeh 2 tisíc a znova hádzanie, trasenie a neviem čo ešte. Nabehal som cca 20 tisíc s prechodnými obdobiami trasenie / netrasenie. Nakoniec som to odniesol kamarátovi do servisu do Smižian, auto tam bolo týždeň, kotúče a platničky dal AB a ďalších cca 100 tisíc km som mal pokoj.
To obdobie kedy som potreboval na aute jazdiť, a kotúče hádzali, mi rozmlátilo guľové čapy na riadení, samotný hrebeň riadenia, obidva predné náboje a tuším ešte jedno rameno na náprave.
Takže značka bŕzd XY je u mňa hnoj, podvod a už ich v živote nechcem vidieť.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 9. 2021, 2:12

shaolin píše: 3. 9. 2021, 10:22 K tým hádzavým kotúčom je ešte teória prečo vlastne hádžu. Niekto tvrdí že sa zvlnia a preto... Nie vždy je to však pravda. Najväčším problémom je u nich zlý štýl brzdenia a následný problém nerovnomerného chladenia kotúča. V princípe ide o to, že pokiaľ sa kotúč rovnomerne zahrieva a chladne, tak sa nič nedeje. Problém nastáva pri brzdení kde sa napr pred križovatkou značne brzdí a po zastavení sa nechá noha na brzde. V mieste kde je doštička stále na kotúči je chladenie pomalšie a za účasti materiálu samotnej doštičky, čím dôjde k miernej cementácii povrchu. Táto časť kotúča je potom trochu tvrdšia. Následným brzdením sa kotúč postupne opotrebuváva ale už nerovnomerne - kde je kotúč mäkší, ubúda z neho rýchlejšie. Ak je takých miest viac, vznikne efekt zvlneného kotúča. Ešte skôr toto vzniká za daždivého počasia.
To isté vznikne aj keď sa zatiahne ručná brzda hneď po prudkom brzdení...odtlačky doštičiek na kotúči sú až viditelné.
Z tohto dôvodu prerovnávanie "zvlnených" kotúčov nemá väčšinou dlhodobý účinok. Je nutné zmeniť štýl jazdy a brzdy zaťažovať miernejšie a dochladzovať pred ukončením jazdy. Podobný princíp sa používa pri turbe, kde po dynamickej jazde sa nevypne hneď motor, ale sa nejaký úsek ešte jemne jazdí, prípadne sa nechá motor na voľnobeh nech sa turbo vychladí. Predlžuje to jeho životnosť
No evidentne nejezdis s automatem :lol: Zkus po dobrzdeni do krizovatky sundat nohu z brzdy a uvidiš vnitřek kufru auta stojiciho pred tebou. Tahle teorie co jsi vymyslel je bohuzel k prdu :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 9. 2021, 2:57

shaolin píše: 3. 9. 2021, 10:22 K tým hádzavým kotúčom je ešte teória prečo vlastne hádžu. Niekto tvrdí že sa zvlnia a preto... Nie vždy je to však pravda. Najväčším problémom je u nich zlý štýl brzdenia a následný problém nerovnomerného chladenia kotúča. V princípe ide o to, že pokiaľ sa kotúč rovnomerne zahrieva a chladne, tak sa nič nedeje. Problém nastáva pri brzdení kde sa napr pred križovatkou značne brzdí a po zastavení sa nechá noha na brzde. V mieste kde je doštička stále na kotúči je chladenie pomalšie a za účasti materiálu samotnej doštičky, čím dôjde k miernej cementácii povrchu. Táto časť kotúča je potom trochu tvrdšia. Následným brzdením sa kotúč postupne opotrebuváva ale už nerovnomerne - kde je kotúč mäkší, ubúda z neho rýchlejšie. Ak je takých miest viac, vznikne efekt zvlneného kotúča. Ešte skôr toto vzniká za daždivého počasia.
To isté vznikne aj keď sa zatiahne ručná brzda hneď po prudkom brzdení...odtlačky doštičiek na kotúči sú až viditelné.
Z tohto dôvodu prerovnávanie "zvlnených" kotúčov nemá väčšinou dlhodobý účinok. Je nutné zmeniť štýl jazdy a brzdy zaťažovať miernejšie a dochladzovať pred ukončením jazdy. Podobný princíp sa používa pri turbe, kde po dynamickej jazde sa nevypne hneď motor, ale sa nejaký úsek ešte jemne jazdí, prípadne sa nechá motor na voľnobeh nech sa turbo vychladí. Predlžuje to jeho životnosť
Dost by mě zajímalo, odkud a jak (z čeho) :mrgreen: se jako ten huhlík do tý litiny při té cementaci :lol: tím, že někdo zabrzdí, asi tak může dostat.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

3. 9. 2021, 5:16

Material desticky se smicha se zakladnim materialem kotouce a pouze bodove a v miste prehrati...pri kazdem brzdeni se tento material nabaluje a v tomto miste je kotouc silnejsi...dochazi k pulzaci kapaliny ktera se prenasi na ostatni kola....k zadnemu krouceni nedochazi a ten kdo si nechava stacet kotouce aby usetril je luzr a vzal bych ho lati pres koule
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

3. 9. 2021, 5:38

Nie každý ale jazdí na felícií, kde kúpiš kotúč za 10€ :lol: na novšie autá stojí kvalitnejší kotúč kľudne 150€, tak prečo ho nezrovnať. Kotúč uchytím v prípravku za náboj, tak ako bude namontovaný v aute. Obe strany stiahnem na jedno upnutie a stovkové hodiny sa na obrobenej ploche skoro nepohnú. Nie je možné, že by taký kotúč po založení triasol. A ak začne hádzať po týždni, tak to už naozaj nie je môj problém, potom ho treba vyhodiť a kúpiť nový.
Tos C45-2000
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

4. 9. 2021, 3:26

Když jsem ještě měl SU 50, tak jsem občas někomu přetočil kotouče, ale jen na ty lepší auta, jako Audi nebo BMW a škodovkářům jsem říkal, že je vyjde levněji koupě nového kotouče.
Vždycky jsem u toho nadával, všechno bylo špinavý, já měl ruce jako čert a půl dne vylo v háji.
Co mám S28, tak mám svatý klid a nijak mi tahle činnost neschází a nedělám to ani na svém pažoutovi. :)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 9. 2021, 6:08

turnigy píše: 3. 9. 2021, 5:38 Nie každý ale jazdí na felícií, kde kúpiš kotúč za 10€ :lol: na novšie autá stojí kvalitnejší kotúč kľudne 150€, tak prečo ho nezrovnať. Kotúč uchytím v prípravku za náboj, tak ako bude namontovaný v aute. Obe strany stiahnem na jedno upnutie a stovkové hodiny sa na obrobenej ploche skoro nepohnú. Nie je možné, že by taký kotúč po založení triasol. A ak začne hádzať po týždni, tak to už naozaj nie je môj problém, potom ho treba vyhodiť a kúpiť nový.
Po 100tkm,neviem co tam chces zrovnavat. Zahodit nove dosky a kotuc.

Zrovnas kotuc ostane tam horko tazko nejaky material, dame nove dosky, tie asi davaju zadarmo ze? Plus robota sustruznik a automechanik
O 30tkm, mierne zjazdene dosky zahodime, a kupume nove kotuce a dosky samozrejme robota je asi tiez zdarma.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

4. 9. 2021, 10:58

atlan píše: 4. 9. 2021, 6:08
turnigy píše: 3. 9. 2021, 5:38 Nie každý ale jazdí na felícií, kde kúpiš kotúč za 10€ :lol: na novšie autá stojí kvalitnejší kotúč kľudne 150€, tak prečo ho nezrovnať. Kotúč uchytím v prípravku za náboj, tak ako bude namontovaný v aute. Obe strany stiahnem na jedno upnutie a stovkové hodiny sa na obrobenej ploche skoro nepohnú. Nie je možné, že by taký kotúč po založení triasol. A ak začne hádzať po týždni, tak to už naozaj nie je môj problém, potom ho treba vyhodiť a kúpiť nový.
Po 100tkm,neviem co tam chces zrovnavat. Zahodit nove dosky a kotuc.

Zrovnas kotuc ostane tam horko tazko nejaky material, dame nove dosky, tie asi davaju zadarmo ze? Plus robota sustruznik a automechanik
O 30tkm, mierne zjazdene dosky zahodime, a kupume nove kotuce a dosky samozrejme robota je asi tiez zdarma.
Samozrejme treba vždy overiť minimálnu hrúbku, keď už je to na hrane, tak to ani nerobím.

Kotúčov a bubnov som už zrovnal desiatky a zatiaľ som nemal jedinú reklamáciu, že by niečo hádzalo alebo vibrovalo. Pár krát už som robil bubny práve z dôvodu, že to neprešlo cez STK kvôli hádzavosti. Po zrovnaní to prešlo bez problémov.

Ak si ale taký milionár, že radšej kúpiš 2 kotúče za 300€ ako by si mal dať 30€ za prerovnanie tak prosím, mne je to jedno. Nerozprávaj tu ale bludy, že prerovnaný kotúč vydrží 30t km. Zrovnával som už totiž kotúče aj na mojich autách a nepostrehol som, že by sa drali rýchlejšie ako nový kotúč.
Tos C45-2000
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 9. 2021, 7:28

Tak ono ked je kotuc krivy a osuchany a ty zneho este vezmes dole, tak snad nechces tvrdit ze vydrzi dalsich 100tkm. Tada vam samovrahom hej, ale inak rychlo dospeje k tej minimalbej hrubke, ale to VY neriesite sak to brzdi.

Ked mam na auto, co ma kotuce za 300E tak kde vidis problem, ked na to nemam tak to nekupujem.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2021, 7:40

Ještě pořád soustružíme kotouče ? :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“