Vyroba ozubenych kolies na sustruhu...

Odpovědět
friu
Příspěvky: 18
Registrován: 24. 12. 2009, 2:37
Bydliště: senec

8. 10. 2010, 10:53

jova:
konečne poriadna fotka ,dikes už som to pochopil :oops: :oops: kludne tie fotečky možeš sem prilepit 8) 8)
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

8. 10. 2010, 11:43

tumlik píše: Správně by to ovšem bylo tak,že .... a to už je princip odvalu například u FO6 :lol:
FO6 je asi nějaký sofistikovaný stroj na kolečka, že? :) Tumlíku, já jsem technický diletant, nevyučený, bez technického vzdělání, pouhý přírodovědný intelektuál - už na penzi, tak mě šetři, prosím. :lol: Mám velmi skromnou dílničku, nářadí spíš jen tak pro barák, auto, zahradu, nástroje - ach jo - věčný problém, nic neumím, i z jednoduchých prací se mi dělají boule na hlavě, ve všem objevuji Ameriku, udělat něco opravdu rovného či kulatého nebo do vinglu se mi jeví jako holá nemožnost, kamoši jsou na tom s technikou podobně jako já a i ti ubývají :cry: , - tak jen strýček drogista ze Saturnina je mi parťákem. Ovšem z mého diletantsví si moc vrásky nedělám, z latiny vím, že "per dileto" znamená něco jako "pro potěšení". :) 8)

Ve všech výtkách máš samozřejmě pravdu. Kdyby všechno "to" bylo... jooo, to by bylo! 8) Leč není. Ano, pro každého strojaře (a s jistou výhradou i pro mě) je to "Vávrovo" kolečko zmetek. Avšak snad moc nepobouřím fundamentalisty, když si ve vší skromnosti - popravdě spíše s veškerou ješitnou pýchou začátečníka :wink: - dovolím výkřik: "A přece se (dnes už v převodovce Asista) točí!"
8)
Ano, vím a konstruktéři strojku to samosebou věděli mnohem lépe, že do turbín ani traktorů ta kolečka nebudou. Ale tam kde jsou rozměry příhodné, otáčky nevelké, působící síly menší než malé, tolerance a geometrické nepřesnosti únosné... a vemkocem do těch mých hraček - proč ne? Soběstačnost přece má i jisté půvaby! Teda - s hezkou babou je to rozhodně lepčííí! :P 8) :)

K tomu uchycení točny: čmárám, gumuju, přemýšlím a čmárám ... a pořád mě vycházejí jen obludy. Sice snad funkční, ale bez náznaku jakékoliv invence a elegance řešení. No, snad to někdo talentovanější má už vyřešené a podělí se. Díky předem!
Naposledy upravil(a) 613ziza dne 8. 10. 2010, 12:50, celkem upraveno 1 x.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2010, 11:44

Zkoušel jsem je původně na SPA-500p od Promy. V podstatě jsem skončil na tom že je to funkční, ale jsou problémy s nastavením toho sklonu aby byly zuby rovné a s pohybem nahoru dolů aby zuby nebyly prohnuté.
Pro práci s touto odvalovkou se mi zdála mnohem výhodnější vertikální fréza /odvalovka ve vřetenu, držák s pomocnou hřídelí upevněný na stole/. Není u ní problém příčným posuvem odstranit to prohnutí a podélným nastavit správnou hloubku zubu. Pouze ten úhel by se musel opět doladit podle potřeby, ale to je otázka jedné šikmé podložky spárované se šnekem kterou se bude podkládat držák pomocné hřídele s kolečky :lol: .

PS přiznám se že jsem to zatím nedotáhl do konce. Přešel jsem na děličku a sehnal modulové sady frézek od M0,3 do M3 tak ani nevím zda to ještě někdy použiji. Přeci jenom je to pouze kopírka a člověk je vázaný stále na to vzorové kolečko.
Naposledy upravil(a) jova dne 8. 10. 2010, 12:46, celkem upraveno 1 x.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

8. 10. 2010, 12:11

jova píše:
Pro práci s touto odvalovkou se mi zdála mnohem výhodnější horizontální fréza ... :lol: .
Horizontálku bohužel nemám, ale již od počátku přemýšlím jak to adaptovat na moji vertikálku Asista. Hlavním problémem zřejmě bude (by byla) tuhost takové sestavy. No, uvidíme! Sehnat si pořádnou děličku a sadu fréz nedokáži, zato na vzorová kola mám času habaděj.. 8)
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2010, 12:34

613ziza píše:
jova píše:
Pro práci s touto odvalovkou se mi zdála mnohem výhodnější horizontální fréza ... :lol: .
Omlouvám se za omyl :oops:
Jedná se samozřejmě o frézu vertikální (svislou) jakou je zřejmě i váš Asiat. To co jsem popisoval jsem zkoušel na Proma FP25
Opravil jsem to i v původním textu abych nemátl ostatní.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2010, 12:50

.
Naposledy upravil(a) tumlik dne 21. 7. 2018, 11:47, celkem upraveno 1 x.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

8. 10. 2010, 2:00

tumlik píše:to 613žíža: :lol:
Žíža? Uff... znáš tedy moje "pravé" jméno?! :shock: No, já su též z Moravskej... od Brna. :wink:

Prosím Tě: poučuj, poučuj, poučuj! V dobrým nebo třeba i dokonce ve zlým, to je n a p r o s t o fuk! 8) Proč bych sem jinak chodil? Jen mě mrzí, že k tomu "učení" nejde internetem třeba nalít čtvrtka bílého. Jen z verbálních díkuvzdání nikdo nicmoc nemá. :evil: Že? :lol: 8)

Těším se na nápady i každou čáru Tvé skicy!
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2010, 3:29

Takhle vypadá to moje pojetí Vávrovi odvalovky upevněné na frézce.
Srovnání osy zubů se provádí nakloněním toho držáku koleček ve svěráku, posuvem stolu vpřed-vzad se "zfrézují" zuby do roviny, posuvem vpravo-vlevo se nastavuje hloubka zubů.
Je to ukázková sestava, ta kolečka jsem tam dal pouze pro představu.
Přílohy
odvalovka.jpg
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

9. 10. 2010, 8:54

jova píše:Takhle vypadá to moje pojetí Vávrovi odvalovky upevněné na frézce.
:shock: Gut!
Já jsem věděl, že to bude jednoduché, když se toho zmocní chytrá hlava. Kdybys viděl, co mám (na papíru) za úděsný svařenec pro upevnění konsoly na stůl ... :cry: :cry: :cry: :roll: Mě prostě obyčejný svěrák nenapadl. :oops:
Hned v pondělí se vydám Tvoji cestou. Děkuju!
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2010, 9:01

.
Naposledy upravil(a) tumlik dne 21. 7. 2018, 11:47, celkem upraveno 1 x.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 10. 2010, 11:10

jova píše:Takhle vypadá to moje pojetí Vávrovi odvalovky upevněné na frézce.
Srovnání osy zubů se provádí nakloněním toho držáku koleček ve svěráku, posuvem stolu vpřed-vzad se "zfrézují" zuby do roviny, posuvem vpravo-vlevo se nastavuje hloubka zubů.
Je to ukázková sestava, ta kolečka jsem tam dal pouze pro představu.
Jak při tom řešíš záběr šneku do ozubeného kola ?
Co když se dostaneš mimo ?
Nebo mi něco uteklo ?
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

11. 10. 2010, 6:08

Zdenek Valter píše: Jak při tom řešíš záběr šneku do ozubeného kola ?
Co když se dostaneš mimo ?
Nebo mi něco uteklo ?
U nóbl řemeslníků k sobě oba díly k sobě přitahuje (šnek do kola) vinutá pružina ukrytá v teleskopickém pouzdru zakončeném kulovými čepy, jiní to k sobě stáhují vhodně dimenzovanými Dunlop neoprenovými "O" kroužky. Mně fungovala stará "zavařovačka". Tato veledůležitá, pro odvalení kola naprosto zásadní součáska na fotkách strojku obvykle nebývá a smrtelnému člověku je tím, pochopitelně :wink: , pochopení principu funkce CELÉHO strojku nedostupné. Aspoň mně to teda trvalo pár let. :oops:
Naposledy upravil(a) 613ziza dne 11. 10. 2010, 6:44, celkem upraveno 1 x.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2010, 6:13

To Zdenek Valter
Stejně jako u originální použití na soustruhu. Celá ta odvalovka je volně otočná na ose s frézovacím nožíkem, takže při obrábění se šnek musí stále k vzorovému kolu přitláčet buď rukou nebo např. gumou. Proto je tam ten delší plocháč vpravo. Díky tomu pružnému přítlaku je jedno v které části vzorového kola se šnek pohybuje.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

11. 10. 2010, 6:41

tumlik píše: Tak v pátek jsem to trochu přehnal večer s prací (10piv) :lol: ale potom jsem ještě asi ve dvě ráno kreslil (manželka na noční)a druhej den jsem čuměl na ten výtvor :roll: a byla tam jedna zásadní pitch..na kvůli které by to bylo složité to co jsem měl jak jsem říkal "v hlavě".Prostě by to bylo v domácích podmínkách neuskutečnitelné :shock:
Škoda... ale ono zjednušovat jednoduché asi opravdu není snadné. :?

tumlik píše:Jo a jaká že to je Moravská u Brna? tam žádná není :lol:
613žíža jsem spletl ale nick mě asocioval žíznivou šestsettřináctku :lol:
"Žíža" je pradávná zkomolenina mého křestního jména, ale s tatroffkou - to ses trefil! Její bájnou žíznivost ovšem deklarovali ve svých stazkách výhradně jen panští kočí, jejichž hladové rodinné škodofky čekaly, až co tatínek večer v bandasce přinese. :roll:
Nu, a když s Mary Loo (moje T613) jezdíme z Moravského krasu denně do Brna, tak jezdíme po zemi Moravské! Nebo už to VV změnily? :)
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Bohjos
Příspěvky: 1
Registrován: 23. 5. 2020, 11:35

24. 5. 2020, 10:31

Ahoj, nemáte nějaké výkresy této odvalovky? Snažil jsem se jí vyhledat na internetu, ale marně. Díky
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“