Vyroba ozubenych kolies na sustruhu...

Odpovědět
toodoo
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 6. 2010, 10:29

26. 6. 2010, 10:41

Je tu někdo, kdo my mi byl schopen udělat šnekový převod (šnek a ozubené kolečko) modul 0,15 s 34 zuby na kolečku?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5197
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 6. 2010, 11:02

toodoo píše:Je tu někdo, kdo my mi byl schopen udělat šnekový převod (šnek a ozubené kolečko) modul 0,15 s 34 zuby na kolečku?
Určitě se tu někdo najde ;-) , ale musíš to trošku blíž specifikovat -
z jakého to chceš materiálu, na jakou osu (průměr) ;-)

Taky by se možná hodilo Tvou poptávku dát jako do jiného vlákna "výpomoc při výrobě" - tohle je vlákno popisu technologie ;-) tedy jak se takové věci dělají atp.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

6. 10. 2010, 3:11

Vracím se k prvnímu příspěvku. Má zde někdo praktické zkušenosti s "Vávrovou odvalovkou"? Zbastlil jsem si ze šrotu něco jí víceméně podobného, upnul do Asista a tohle se mně (prvním hodem) udělalo.
Přílohy
DSC01059.JPG
První pokus z pertinaxu.
První pokus z pertinaxu.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2010, 7:40

Hoď sem foto té tvé odvalovky pro inspiraci.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2010, 12:49

.
Naposledy upravil(a) tumlik dne 21. 7. 2018, 11:46, celkem upraveno 1 x.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

7. 10. 2010, 8:10

...Tož hodně štěstí s tym pertinaxem :lol:

Dík za účast a vřelé přáníčko! 8) Všechno je jednou poprve, na něčem jsem to rychle vyzkoušet musel. Zvědavost je sfiňa. V životě jsem totiž žádné odvalování zubů neviděl, čučel jsem na ta kolečka a nožík jak neandrtálec na sprchu.

Jen na extra přání teda přidám i fotku toho mého zdaleka nehotového bastlu. :oops: Potřeboval bych totiž inspiraci já. Radu, tip, nápad jak na Asistu vyřešit upevnění točny na suport tak, aby šla o pár stupňů naklánět (alespoň) vlevo a to nastavitelně, prosím. Nic kloudného mě nenapadá, talentu zjevně nemaje, :cry: nesahám po kotníky ani kostruktérům páté kategorie.
Frézička je gut, ale tu konzoli na točnu musím dodělat=předělat. Tak předem díky za každou pomocnou myšlenku.
Přílohy
Točna s konsolí - jen omezeně funkční a nehotová
Točna s konsolí - jen omezeně funkční a nehotová
frézička - už funkční
frézička - už funkční
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2010, 8:26

.
Naposledy upravil(a) tumlik dne 21. 7. 2018, 11:46, celkem upraveno 1 x.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

7. 10. 2010, 9:18

Ano, je to "JENOM" :wink: taková odvalovací kopírka...
Fór strojku a genialitu konstruktéra vidím hlavně v tom, že tím vzorovým kolem může být cokoliv kulatého-zubatého, čehož se v krabici najde vždy přehršel, ne? Pomocí toho "něčeho" zubatého s patřičným počtem zubů se na točně vyrobí napřed kolo vzorové (bez evolventních zubů), ale s požadovaným modulem - třeba ve více stupních, když je rozdíl modulů velký. A pak... 8)

Měnit poměr převodu frézky je také možné, ale mění se přitom i modul v opačném poměru.

Kdyby šla víc naklánět ta konzola točny, umělo by to i šikmé ozubení.
Naposledy upravil(a) 613ziza dne 8. 10. 2010, 1:01, celkem upraveno 1 x.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2010, 9:35

.
Naposledy upravil(a) tumlik dne 21. 7. 2018, 11:46, celkem upraveno 1 x.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

7. 10. 2010, 10:01

Ano, vím, že "to" řádné šikmé ozubení neudělá, to už by bylo opravdu mooooc. :D
Takhle, jak je to zkonstruované, tak to dělá vlastně jen jakási šnekově-šroubová kola s šikmostí zubů danou stoupáním šneku. Aby zuby byly rovnoběžné s osou kola, je nutné vřeteno točny naklonit. U "Vávrova" soustruhu jde nějak naklánět suport nebo držák nožové hlavy na který je točna ochycená. A to je problém, který neumím na pevném suportu Asista vyřešit. Já si ten strojek začal dělat spíš jen pro zábavu a potřebu malého šnekového převodu, ale když tak krásně funguje, rostou mně křídla jak Ikarovi. :roll: :lol:


...a co kraje ? tam si ten nožík už ani nehrábne tam už pouhým nakloněním šikmé kolo nevyfrézuješ...

Z mé fotky konsole točny se možná nedá poznat, že držák vřeténka kol(to "učko") se při běhu posunuje nohoru (podle osy Z - zespodu šroubem, který na fotce není vidět), takže nožík udělá správný modul po celé šířce kola. To moje první pertinaxové má 10mm.
No, a proč to píšu... té odvalovce je v podstatě fuk, jaké vzorové kolo kopíruje. Jestli s křivými, rovnými nebo šikmými zuby. Jen musí mít to vzorové kolo šikmé zuby. Kde ho vzít? Prý se dá vrobit ze svazku 1mm planžet s přímým ozubením a pak ty planžety vůči sobě pootočit o požadovaný úhel, fixovat a šnek frézičky to "vezme"..... :wink: no nic, jak jsem koupil, tak prodávám. Nemám sebemenší důvod ing.Kapounovi nevěřit a časem možná i vyzkouším.
To první pertinaxové Z45 M1 kolo jsem teď dal do převodovky egalizace Asistu - co napsat? Jede. Podotýkám znovu, že vzniklo jako zkouška na nedodělaném, improvizovaném strojku, kdy jsem neměl jedinou zkušenost a má tušení co bude a má následovat byla velmi mlhavá - spíš naprosto nulová. A až se s tím naučím zacházet a jestli to dodělám - pro kutila je to úžasnej strojek již teď! Jen dovymyslet to naklánění... já to měl podložené hřebíkem :oops: :roll:
Naposledy upravil(a) 613ziza dne 8. 10. 2010, 1:04, celkem upraveno 2 x.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
friu
Příspěvky: 18
Registrován: 24. 12. 2009, 2:37
Bydliště: senec

8. 10. 2010, 7:46

Ahojte sledujem tuto temu.A neviem pochopit tento pripravok od 613ziza hlavne ako a čo otača obrobok ?? nožik otača vreteno a obrobok je kde uloženy ? za vysvetlenie dakujem ..... :? 8)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2010, 9:06

.
Naposledy upravil(a) tumlik dne 21. 7. 2018, 11:46, celkem upraveno 1 x.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2010, 9:08

Teď jenom nevím jestli z toho co jsem napsal pochopí funkci i friu :lol: :lol: :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2010, 9:34

To friu:
Princip této odvalovky je založen na tom, že se na pomocnou hřídel nad sebe upevní polotovar budoucího kola a originál. Zuby originálu, který je nahoře zapadají do šneku, polotovar pak obrábí lichoběžníkový nožík který je poháněn soustruhem.
Na snímku originálu od p.Vávry se originální a budoucí kolo upevňuje nad sebe do C třmenu vlevo pomocí hrotů, odvalovka se naklopením šneku do originálního kola nahoře zesynchronizuje a najetím suportu se začne obrábět nové kolo dole. Pokud ti ještě není jasné jak to funguje tak ti to nafotím při práci, také jsem si jí dělal ve dvou velikostech.
Přílohy
odvalovka.jpg
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

8. 10. 2010, 10:29

jova píše:.... také jsem si jí dělal ve dvou velikostech.
A co? Dobrý? Špatný? Na jakém soustruhu je máš?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“