Kuželový výstružník 1:5, D16 mm

Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 12. 2016, 12:38

Ahoj,
nevie niekto kde kúpiť takýto výstružník? Potrebujem ho na vystúženie dutiny na prírube brúsneho kotúča a všade narážam len na kuželovitosť 1:50 a 1:10.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2016, 4:17

zverodoktor píše:Ahoj,
nevie niekto kde kúpiť takýto výstružník? Potrebujem ho na vystúženie dutiny na prírube brúsneho kotúča a všade narážam len na kuželovitosť 1:50 a 1:10.
podle mě tohle nikde nekoupíš, leda nabrousit ze strojního, na zkalibrování otvoru stačí i pětihran
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 12. 2016, 5:18

Ďakujem Tumlík,
som aj myslel, že sa nevyrába. Takže idem dať vybrúsiť 5 hran :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

7. 12. 2016, 9:45

Taky jsem ho sháněl a nesehnal. Mám jenom takovej co se hodí na ty větší přírubičky, ale asi ani po opravě nebude dobrej. Už delší dobu mám připravený vhodný válcový strojní na úpravu, ale čert ví kdy se k tomu dostanu. Když jsem dělal přírubičky, tak jsem si "na barvu" nastavil nožovej suport a udělal kužel soustruženej. Funguje to v pohodě.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2016, 9:58

jj, ale ten pětihran funguje dobře, jen to musí buď vylapovat a nebo alespoň na finále brousit ne čelem ale jakoby obvodem kotouče po ose aby to mělo ostrý hrany :wink:
já na cbn a diamanťáky dělám hliníkové příruby, kužel, závit, to lupnu na brusku, sjedu čílko aby to "běželo" navrtám kotouč nasadím přišroubuju a sundávám celou přírubu jak člověk, s matičkama si nehraju :D
P1120365.JPG
P1120366.JPG
P1120370.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 12. 2016, 10:58

Ja potrebujem vyrobiť príruby na maďarský klon Deckel SO ostričky. Klieštiny pasujú s E1N sústruhu, ale s tými prírubami je to horšie. Dokonca niesom si ani úplne istý tým kuželom. Meraním mi to vyšlo na 1:5, ale asi nastavenie suportu na "farbu" by mohlo byť najlepšie na tie 2 kusy čo mi treba.
Dokonca by som vedel funkčné plochy pre kotúč dofinišovať priamo na stroji.
Teraz ma napadlo: ak použijem existujúcu prírubu ako kaliber, budem mať nožové sane natočené opačne ako potrebujem (teda za predpokladu sústruženia vnútorného kužela od D). Ideálne by teda bolo, použiť ako kaliber na farbu kužel z vretena brúsky, ale ten by bolo treba vybrať po rozobratí stroja, čo sa mi moc nechce.
Existuje na to nejaká finta okrem sústruženia vnútorného kužela od malého priemeru?
PS Tumlík: To upnutie CBN skrutkami na osadenie je super, príruba je hotová za chvíľu.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

8. 12. 2016, 6:47

zverodoktor píše:Ja potrebujem vyrobiť príruby na maďarský klon Deckel SO ostričky. Klieštiny pasujú s E1N sústruhu, ale s tými prírubami je to horšie. Dokonca niesom si ani úplne istý tým kuželom. Meraním mi to vyšlo na 1:5, ale asi nastavenie suportu na "farbu" by mohlo byť najlepšie na tie 2 kusy čo mi treba.
Dokonca by som vedel funkčné plochy pre kotúč dofinišovať priamo na stroji.
Teraz ma napadlo: ak použijem existujúcu prírubu ako kaliber, budem mať nožové sane natočené opačne ako potrebujem (teda za predpokladu sústruženia vnútorného kužela od D). Ideálne by teda bolo, použiť ako kaliber na farbu kužel z vretena brúsky, ale ten by bolo treba vybrať po rozobratí stroja, čo sa mi moc nechce.
Existuje na to nejaká finta okrem sústruženia vnútorného kužela od malého priemeru?
Nevím, jestli tě chápu dobře, ale když budeš mít ten suport jako obráceně (natočený podle té origo příruby),tak si napřed vyrobíš kalibr, který potom otočíš, upneš do soustruhu a na tento natočíš saně.
Zatím mi to vždycky stačilo a na barvu sedělo.
M
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

8. 12. 2016, 11:35

Pěkný den,
pokud je ta ostřička typu TMP-K (SZERSZÁMGEPIPARI MÜVEK), jdou na ní použít malé příruby z BN 102, a tedy jako kalibr pro výrobu, upínací trn z téže.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

8. 12. 2016, 9:46

Ďakujem všetkým za odpovede.
Mi_los1: Možno to nieje napísané úplne výstižne, ale presne tak som to myslel, ďakujem.

Mílap: Áno, je to TMP-200-K/A, presne taká ako na obrázkoch.
Tá krabica príslušenstva ma žiaľ obišla, dostal som k nej asi 3 klieštiny a jeden diamant, s ktorého ostal skoro len držiak :-). Nevieš prosím ťa, ako sa orovnávajú na tejto brúske kotúče (teda okrem diamantu v pracovnej hlave)? Napadlo ma, či k tomuto účelu neslúžila páka z prvého orázka vpravo, ale neviem presne ako.
tumlik píše:
zverodoktor píše:Ahoj,
nevie niekto kde kúpiť takýto výstružník? Potrebujem ho na vystúženie dutiny na prírube brúsneho kotúča a všade narážam len na kuželovitosť 1:50 a 1:10.
podle mě tohle nikde nekoupíš, leda nabrousit ze strojního, na zkalibrování otvoru stačí i pětihran
Tumlík prosím ťa máš ešte na predaj malé príruby na BN-102? Problém s výstružníkom by sa vyriešil raz-dva :-)

Prajem všetkým pekný deň, Andrej.
Přílohy
bruska.jpg
bruska 2.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

9. 12. 2016, 8:01

Pěkný den, po pravdě řečeno, to příslušenství vidím poprvé. Ta šedivá páka se nasadí na vodicí tyč a zajistí šroubem, vloží se diamant a kotouč se orovná kývavým pohybem jako při broušení.
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“