Brošení soustružnických nožu 2

Odpovědět
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

27. 4. 2010, 5:35

koubik píše:a myslíte že bude dobré si pořídit tyhle Brusné kotouče ? Jaky koly názor mi pomuže, jsem už z toho zoufalý :( .. Dík
Na brusenie sustruznickych nozov by som to nekupoval :wink: .
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2010, 10:54

Tohle nejsou kotouče na ostření nástrojů. Ty jsou na řezání a takové to obrušování dokud se to tam nevejde (jak řemeslníci s oblibou dělají).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
golansk
Příspěvky: 106
Registrován: 21. 2. 2009, 8:14
Bydliště: Zavod Slovensko

28. 4. 2010, 7:29

Ja brusin noze na bruske BAD 20 S jeden kotuc mam na SK a druhy na HSS
na SK pouzivam 49C 80 K 9 V a na HSS 99AB 80 K 9 V, lapujem ich na bruske ktoru som si vyrbil je tam motor z chladenia SV 18, a ma 180W 2830ot a ide dobre....
Obrázek
Obrázek
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 5. 2010, 7:54

Niekoľko dôležitých rád od výrobcu brusiva:
Některé zásady při broušení
– pro větší úběr materiálu se volí hrubší zrnitost,
– pro tvrdší obrušovaný materiál se volí měkčí kotouč,
– pro broušení materiálů se sklonem k mazlavosti (měď, mosaz, hliník a podobně) se volí brousicí kotouč s hrubou zrnitostí,
– čím větší je styčná plocha (styčný oblouk násobený šířkou kotouče) mezi brousicím kotoučem a obrobkem, tím hrubší se volí zrnitost a nižší tvrdost brousicího kotouče,
– pro materiál citlivý na teplotní změny se volí měkčí brousicí kotouč,
– pro broušení přerušovaných ploch se volí kotouč tvrdší,
– při broušení obrobku čelem se obvykle volí kotouč měkčí než pro broušení obvodem kotouče.

Orovnávání brousicích kotoučů
Brousicí zrna v kotouči mohou dobře ubírat jen tenkrát, jsou-li ostrá a mají-li nezbytnou mezeru
pro třísky. Během broušení se zrna otupí, mezery se zanesou, kotouč se uhladí a někdy se též
deformuje jeho povrch. Kotouč pak pálí, nemá možnost řezat.
Orovnáváním se zanesený, zalepený a otupený kotouč zdrsní, otevře a poopraví tvar, případně se
upraví nový profil.

Deset nejdůležitějších pravidel pro brusiče
1. Pracovní obvodová rychlost nesmí překročit dovolené hodnoty. U stojanových brusek při nestejně velkých kotoučích se počet otáček řídí podle kotouče většího průměru.
2. K upínání brousicích kotoučů používat jen předepsaných přírub a podložek. Obě příruby musí mít stejný průměr.
3. Před upnutím se musí kotouč pečlivě prohlédnout, zda nemá trhlinky.
Jasný zvuk při lehkém poklepu je důkazem, že kotouč nebyl dopravou poškozen. Platí zvláště pro keramické kotouče.
4. Brousicí kotouč se musí nasadit volně na hřídel.
5. Šrouby nebo matice upínacích přírub přitahovat rovnoměrně bez násilí.
6. Brousicí stroje musí být opatřeny ochranným krytem, stojanové brusky též stavitelnou podpěrou.
7. Vůle mezi podpěrkou a brousicím kotoučem musí se rovnat nejvíce polovině šířky brousicího kotouče, nejvýše však 3 mm.
8. Před broušením je nutné nově upnutý kotouč vyzkoušet při chodu naprázdno při pracovních otáčkách nejméně 5 min., při uzavřeném ochranném krytu a při uzavřeném prostoru. Při této zkoušce musí stát brusič mimo rovinu kotouče.
9. Brousicí kotouč je dovoleno orovnávat jen zvlášť k tomu určeným orovnávacím nástrojem.
10. Při broušení i orovnávání brousicích kotoučů je nutné používat ochranné pomůcky.

Vady při broušení a jejich příčiny

Brousicí kotouč se zamazává a pálí
-Brousicí kotouč je příliš tvrdý
-Zrnitost kotouče je příliš jemná
-Obvodová rychlost je příliš vysoká
-Brousicí kotouč je špatně orovnán
Brousicí kotouč se příliš rychle opotřebovává
-Brousicí kotouč je příliš měkký
Brousicí kotouč málo ubírá
-Brousicí kotouč je příliš tvrdý
-Zrnitost je příliš jemná
Brousicí kotouč nedrží profil
-Brousicí kotouč je příliš měkký
-Zrnitost je příliš hrubá
-Počet otáček je příliš malý
Stopy po chvění na broušené ploše
-Bruska nepracuje klidně
-Nevyváženost u velkých kotoučů
-Ložisko vřetena brusky není v pořádku
-Brousicí kotouč není správně vyvážen
-Brousicí kotouč je příliš tvrdý
Rysky na broušené ploše
-Nečistota v chladicí kapalině
Skvrny na ploše
-Brousicí kotouč je příliš tvrdý nebo příliš jemný
-Posuv je příliš velký
-Rychlost obráběného kusu je příliš malá
-Chladící kapalina není vhodná
Brousicí kotouč tluče
-Nesprávné uložení brusky
-Brousicí kotouč je špatně orovnán

Myslím, že sú to dôležité informácie nielen pre začiatočníka. A hlavne polopate napísané.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

13. 5. 2010, 5:35

Přilepím se s jinou otázkou...
Sehnal jsem upichováky z Radeka a soustružím jimi mosaz a silon. V podstatě všechny operace, ubírá to po desetinách. Železo nikdy. Nože by chtěly už obtáhnout (doostřit), ale otázka zní jak. Kotoučovou brusku sice mám, ale je doslova na motyky, o správné volbě kotouče a orovnávání diamantem podle výše zmíněných rad taky nemůže být řeč. Zkoušel jsem to teda ručním brouskem, co mám na nože (dříve kosy) - tady byl částečný úspěch, ale pořád to není ono, hlavně je ostří nepatrně šikmo, což na tom silonu dělá pořádnou neplechu.

Takže otázka zní, jestli jde rozumně brousit nějak v amatérských podmínkách anebo to mám vzdát předem.

Díky, Radek

P.S.: Na "hrubší" práce mám nože s VBD, kde není problém. Jde jenom o ten 2mm a 1mm upichovák z Radeka 12x12.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 5. 2010, 5:40

rawen píše:Přilepím se s jinou otázkou...
Sehnal jsem upichováky z Radeka a soustružím jimi mosaz a silon. V podstatě všechny operace, ubírá to po desetinách. Železo nikdy. Nože by chtěly už obtáhnout (doostřit), ale otázka zní jak. Kotoučovou brusku sice mám, ale je doslova na motyky, o správné volbě kotouče a orovnávání diamantem podle výše zmíněných rad taky nemůže být řeč. Zkoušel jsem to teda ručním brouskem, co mám na nože (dříve kosy) - tady byl částečný úspěch, ale pořád to není ono, hlavně je ostří nepatrně šikmo, což na tom silonu dělá pořádnou neplechu.

Takže otázka zní, jestli jde rozumně brousit nějak v amatérských podmínkách anebo to mám vzdát předem.

Díky, Radek



P.S.: Na "hrubší" práce mám nože s VBD, kde není problém. Jde jenom o ten 2mm a 1mm upichovák z Radeka 12x12.
a co do te brusky na motiky koupit jeden novy kotouc patricne kvality a mit ho jen na ty radeca? delat to rucne je podle me nesmysl
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2010, 7:26

prubezne muzes doostrovat rucne kamenem
ja mam rucni i diamant
obcas prejedu plochy noze na jiz upnutem nozi v soustruhu a tim dozenu ostrost
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

13. 5. 2010, 9:35

robokop píše:prubezne muzes doostrovat rucne kamenem
ja mam rucni i diamant
obcas prejedu plochy noze na jiz upnutem nozi v soustruhu a tim dozenu ostrost
Můžeš to prosím upřesnit? Jaký diamantový brousek a jak ručně obtáhnout nůž, abych ho "nezakulatil".

Díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2010, 12:00

ted hned nenajdu kde jsem to tenkrat koupil
ale uz je to tu nekde na foru uvedene

nicmene je to rucni nastroj s nalepenou destickou ze stejneho materialu jako je na dia kotoucich na brouseni karbidovych nastroju

rucne to prejedu stejne jako s pilnikem tak abych zbytecne nezakulacoval
drobne odchylky nehraji prilis velkou roli
horsi je potrhana hrana nez mirne zhorsena geometrie
jako nedilna soucast teto operace je potreba nejaky mikroskop s cca 20x zvetsenim aby se clovek podival jak ten brit vypada
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
mato
Příspěvky: 20
Registrován: 17. 10. 2010, 9:31
Bydliště: SVK-Zvolen

25. 10. 2010, 6:12

Delenie brusív a spojív, možno to pomôže.[/img]
Přílohy
IMG03.jpg
IMG02.jpg
IMG01.jpg
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

19. 10. 2012, 2:33

Zdárek, konečně jsem se dostal k prvním pokusům s nástrojovou bruskou. Nabrousil jsem radeco na úhly (hřbety 7°, čelo 20°) a zaoblení špičky udělal jenom ručním brouskem. Chtěl jsem brousit žlábek, ale zatim nemám správnej přípravek abych se dostal s nožem pod kotouč. Nůž jsem testnul v oceli, pravděpodobně nějaká 11373 nebo 11600 a byl jsem příjemně překvapenej úběrem, použitelnej produktivní záběr třísky se cca zdvojnásobil oproti mnou broušenýmu noži z ruky na žlábek, co se mi ale nedařilo byl povrch, ten mám po ručně broušený kudle lepší. V čem byste hledali problém, úhly, malej rádius na špičce, absence žlábku?
Přílohy
dscn3061.jpg
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

28. 10. 2012, 8:37

Zbýňa píše:Zdárek, konečně jsem se dostal k prvním pokusům s nástrojovou bruskou. Nabrousil jsem radeco na úhly (hřbety 7°, čelo 20°) a zaoblení špičky udělal jenom ručním brouskem. Chtěl jsem brousit žlábek, ale zatim nemám správnej přípravek abych se dostal s nožem pod kotouč. Nůž jsem testnul v oceli, pravděpodobně nějaká 11373 nebo 11600 a byl jsem příjemně překvapenej úběrem, použitelnej produktivní záběr třísky se cca zdvojnásobil oproti mnou broušenýmu noži z ruky na žlábek, co se mi ale nedařilo byl povrch, ten mám po ručně broušený kudle lepší. V čem byste hledali problém, úhly, malej rádius na špičce, absence žlábku?
..ahoj..ja ked chcem naozaj ostre radeko tak zliabok na konci brusenia preostrujem brusnym telieskom (cigarkom) upichovaky napriklad si takto stale brusim ..No ale ako tu pišeš material 11 600 tam by to chcelo skor klasicky platkovy nôž .
sustruh sv18 ,vrtačka
petce
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 8. 2011, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 12. 2012, 1:13

TU
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=38&t=10100" onclick="window.open(this.href);return false;
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

7. 6. 2013, 8:15

Pánové prosí Vás nenašlo by se pár fotek,jak má správně vypadat nabroušené radeko na vnitřní , vnější . čelní,a upychování ? Moc jsem tu toho nenašel,jestli jsem špatně nehledal . Díky . radeko mám 6x6 mm , 6,12 mm a 10x20 mm
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

8. 6. 2013, 6:48

prikladám základne uhly ostria nožov sňad to bude použitelné :wink:
Přílohy
brouseninozu.pdf
(36.73 KiB) Staženo 1623 x
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“