Brošení soustružnických nožu 2

Odpovědět
Pepa.cz
Příspěvky: 287
Registrován: 31. 1. 2007, 5:44
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2007, 11:03

Chtěl jsem se zeptat jestli musí mít nůž žlábek jestli ano, tak jak se brousí a na jakém kotouči.Děkuji.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2007, 11:19

to je na lamani trisek aby se nedelali dlouhe spony
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2007, 2:36

Pepa.cz píše:Chtěl jsem se zeptat jestli musí mít nůž žlábek jestli ano, tak jak se brousí a na jakém kotouči.Děkuji.
Pro hobby účely to není nutné, jenom z některých materiálů polezou dlouhé špony což může být za určitých okolností nebezpečné pro obsluhu, případně se špona namotá na obrobek a zkazí povrch.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2007, 3:47

Zlabek se dela na hrane kotouce a nuz se drzi v ruce. Je idealni kdyz bruska nema kryt a nebo ho ma upraveny aby ses tam s nozem vesel. Samosreme na to existuje specialni bruska ale to uz jsme nekde jinde.
stelerp
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 10. 2008, 9:12

30. 10. 2008, 8:08

Dobrý den
Rád bych se zeptel zasvěcených, jak se zorientovat v brusných kotoučích pro broušení různých materiálů různých nástrojů. Jsem naprostý laik a tak netuším, jaký kotouč pořídit. Jde mi o broušení soustružnických nožů z Radeco, s SK plátky a taky samosebou broušení vrtáků (HSS) do toho taky zapadá. Někde jsem četl, že kotouč má být zelený, někdo jiný zase píše o bílém, ale barva asi nebude směrodatná. Poprosil bych tedy, zda by se někdo nemohl na toto téma rozepsat.

Jaký typ kotouče (jak jej poznat, jak se značí), jakou zrnitost, jaké otáčky...

Děkuji za jakékoliv informace.
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 10. 2008, 8:32

Ja tyhle veci kupuji v Abrasivu - http://www.abrasiv.cz/ .Kupuju tam vse od platna do pasovky az po gumovky ,filce a samo i brusne koutouce.Reknu jim na co to chci a oni mi vzdy neco vyberou a poradi.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

30. 10. 2008, 8:53

Tady jsou texty a tabulky ofocené z jedné chytré knížky. Snad to pomůže.
Přílohy
Text1.jpg
tabulka 1.jpg
tabulka2.jpg
pokrač. tab.2.jpg
tabulka3.jpg
tabulka4.jpg
stelerp
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 10. 2008, 9:12

30. 10. 2008, 11:11

Díky moc za studijní materiály, jdu si to pročíst. Případně se ještě pozeptám :wink:
stelerp
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 10. 2008, 9:12

8. 11. 2008, 12:09

Takže díky této dokumentaci jsem 'vydedukoval', že pro mé účely broušení jsou vhodné brusné kotouče těchto typů:

Pro SK plátky: C49 zrnitost střední až jemná
Pro HSS: A99 zrnitost střední

A moje další otázka je, zda toto značení platí nějak univerzálně, a nebo jen pro naše výrobky. Na stránkách Abrasiv.cz jsem totiž našel jen označení, např:

1A - HK: hnědý korund
8A - BK: bílý korund
9A - RK: korund legovaný chromem (rubín nebo rosa)
a
2C - C49 zelený karbid křemíku (tento bych chápal jako vhodný pro ty SK plátky)

Nedoporučili by jste mi něco konkrétního z vlastních zkušeností?

Díky
petrL
Příspěvky: 115
Registrován: 3. 11. 2007, 1:04

8. 11. 2008, 5:01

Je udivující že v době lehce dostupných informací na internetu si někteří nedokážou poradit s problémem když na doporučeném odkazu nenajdou co chtěli. Tím chci říci že můžeš hledat i jinde např. stránky našeho výrobce brusiv CARBORUNDUM nebo TYROLIT

Jinak obecně platí čím tvrdší materiál tím měkčí kotouč a naopak.

Zrnitost bych volil střední tak 80-60

Na HSS rozhodně A99 bílí

Na SK C49 zelený

Ještě k té zrnitosti. Záleží co všechno chceš brousit. Pokud budeš brousit i větší vrtáky např. 35 a výš. je lepší mít hrubší kotouč.To platí i u kotouče na SK.
Většinou se v kovo dílně můžeš setkat s tím že mají dvě brusky. Jednu velkou na hrubší broušení a potom malou na finální dobroušení.
stelerp
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 10. 2008, 9:12

8. 11. 2008, 6:03

Děkuji za odpovědi, a je mi líto, že vás tímto zatěžuju. Opravdu jsem z nalezených odkazů na heldaný výraz Brusné kotouče (a podobně) nalezl jen zmatek a převážně kotouče do fričky :-( a spoustu stránek označujicí kotouče právě obdobně jako: 1A1, A8,12V,1F1

Jsem člověk této problematiky neznalý a spíše jsem doufal v rozvinutí diskuze na téma broušení všeobecně. nepovedlo se, škoda.

Ještě jednou se omlouvám, a díky za všechny poskytnuté informace.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2008, 9:26

petrL píše:Je udivující že v době lehce dostupných informací na internetu si někteří nedokážou poradit s problémem když na doporučeném odkazu nenajdou co chtěli. Tím chci říci že můžeš hledat i jinde např. stránky našeho výrobce brusiv CARBORUNDUM nebo TYROLIT
Z některých oborů se informace hedají fakt blbě. Občas se člověk ani po delším hledání nedozví nic lepšího než kecy podle vzorce "na materiál X použijte náš kotouč Y" bez dalšího vysvětlení. A takové ty paradoxy a nečekané informace jako že čím tvrdší materiál brousím tím měkčí musím mít kotouč jednoho ani nenapadne hledat.
Aleš Procháska
petrL
Příspěvky: 115
Registrován: 3. 11. 2007, 1:04

9. 11. 2008, 6:58

Předpokládám že jste se podíval na stránky společnosti Carborundum.
Je to tam krásně srozumitelně představeno podle typu broušení a podle materiálu který brousím.Co více chcete když už vám řeknou že na mat.X máte použít kotouč Y.?

V této tabulce si snad každý vybere
Přílohy
Carbo_CZ.pdf
(4.52 MiB) Staženo 3689 x
petrL
Příspěvky: 115
Registrován: 3. 11. 2007, 1:04

9. 11. 2008, 7:14

stelerp píše:Děkuji za odpovědi, a je mi líto, že vás tímto zatěžuju. Opravdu jsem z nalezených odkazů na heldaný výraz Brusné kotouče (a podobně) nalezl jen zmatek a převážně kotouče do fričky :-( a spoustu stránek označujicí kotouče právě obdobně jako: 1A1, A8,12V,1F1

Jsem člověk této problematiky neznalý a spíše jsem doufal v rozvinutí diskuze na téma broušení všeobecně. nepovedlo se, škoda.

Ještě jednou se omlouvám, a díky za všechny poskytnuté informace.
Pokud je tohle reakce na můj předešlý příspěvek tak v žádném případě se necítím být obtěžován.Pokud by tomu tak bylo ani bych se neobtěžoval odpovídat. Chápu že některé informace se těžko hledají ale kdo nehledá nenajde.

Abych vám ušetřil hledání a tápání tak jsem výše vložil tabulku brusiv kde najdete odpovědi na všechny svoje otázky co se týká značení kotoučů a jejich nejvhodnějšího použití.

Rozvinout diskuzi na téma broušení všeobecně snad ani nejde. Všeobecně by se mlátila jen prázdná sláma.

V tomto foru se spíše dočkáte konkrétní odpovědi na konkrétní otázku.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2008, 12:33

petrL píše:Co více chcete když už vám řeknou že na mat.X máte použít kotouč Y.?
Já jen, že obecné informace se shání poněkud obtížněji. Je rozdíl, když napíšou, že pro HSS se má - dejme tomu - použít kotouč z bílého korundu nebo když napíšou, že se má použít kotouč Super Premium Ultra Plus objednací číslo 12345. Netvrdím, že se to zjistit nedá ale jen že pro začátečníka to nemusí být úplně snadné - vzpomínám jak mi to trvalo než jsem tyhle informace sehnal poprvé.[/list]
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“