Brošení soustružnických nožu 2

Odpovědět
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

13. 4. 2014, 4:54

Neviete ako je to s brusenim nožov na sustružnicke automaty? na tu 11 109 tku tam asi lamač triesky nie je potrebny?brusim pre jedneho pana upichovaky na automaty teda začinam preňho brusiť a zaujima ma všetko okolo tejto problematiki aj ked upichnuť 11 109 tku ozaj nie je problem ale chcem aby to bolo na 100 percent nabrusené.
sustruh sv18 ,vrtačka
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

8. 2. 2015, 8:54

Zdravím, chci se zeptat zda někdo zkoušel zhotovit přípravek na broušení nožů. Když to držím v ruce tak si občas škrtnu a 10minituve hraní si s ostřím je v háji. Koukal jsem, že nejednodužší je udělat jakýsi stoleček v ose brusného kotouče a tam si nůž opírat. Ale ja jasme takový, že když už něco dělám mohlo by to být trochu promyšlené někdy i zbytečně složité ale ve finále funkční. Napadlo mě použít starý suport. i s nožovou hlavou ten připevni ke knstrukci brusky. Moje představa -upnu si nuž do nožovky nastavím si uhel nožové hlavy - pomocí otáčení nožovky (požadovaný uhel výbrusu) a pomocí suportového pojezdu si dojedu k brusnému kotouči a pěkně pomalinku obrousím. Koukal jsem, že jsou profi brusky, ale zcela na rovinu jsem hobby soustružník a kupovat brusku za X tisíc se mi neche.
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

9. 2. 2015, 3:26

Ahoj, taky se mi něco podobného hmyzí lebkovnou. Zhruba něco podobného:
HFXYTableAttach.jpg
HFXYTableAttach2.jpg
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

9. 2. 2015, 8:24

Mne sa páči tento systém, ani to nie je moc zložité
Nož.jpg
002.JPG
platn.jpg
2.JPG
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

17. 5. 2016, 8:51

Nedá mi to ale musím :D
Dneska jsem sebral celý šuplík mojich letovaných plátkových nožů a donesl je do nástrojárny kam chodím na praxe. Mistr - dědeček kolem 75 let si je s úsměvem prohlédl a ptal se jestli s tím opravdu dělám :D tak jsem řekl že dělám jenom s VBD :D No a tak mi ukázal co a jak, jaký kotouč, jakou brusku, jak držet a jak postupovat.
Takže základ. Na karbidové nože ZELENÝ kotouč C49. Cokoliv jiného ne! Osobně vyzkoušeno :? Kotouč by to chtělo aspoň nahrubo orovnat ručním orovnávačem. Bruska nějaká stará a poctivá. Výkon říkal minimálně 750W (třífázové brusky!!! ) Na bazoši jich je dost a ceny nejsou taky špatné. Pokud bude dvoukotočová tak z jedné strany bílý a z druhé strany zelený.
Samotné broušení jsem dělal pouze z ruky ale nějaký přídržný stolek není vůbec od věci. Hlavně to moc nepřehřívat. Třeba si vzít k brusce 5 nožů a postupně je brousit. Prudké ochlazení ve vodě je smrt. Úhly vám nepovím protože jsem to dělal tak nějak od oka, ale všechno jde najít.
Po nahrubování se nože dokončují na diamantovém kotouči. Na to je dobrá nástrojová bruska, hlavně proto že má větší točky. Kotouč vám nepovím co byl zač ale brousilo se čelem kotouče. přebrousí se všechny úhly na čisto, povrch musí být jak zrcadlo. Nakonec rádius na špičce. Pro hrubování větší, pro malý úběr minimální úhel.
No a tím to bylo tak nějak hotovo, sám jsem nechápal jak je to jednoduché. Doma mi to nedalo a hned jsem to musel vyzkoušet. Oproti VBD podstatný rozdíl. Soustruh snesl podstatně větší šponu, což bylo pro mě nejdůležitější protože při VBD mu výkon moc nestačil. A neříkejte že mám blbé destičky... Vyzkoušel jsem hodně destiček ale nabroušený nůž je prostě špica. Tak jak uznal už mistr Tumlik.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 5. 2016, 2:10

máš blbé destičky :D, nebo je používáš při nevhodných řeznejch podmínkách.. ale klidně si mysli, že broušenej klasickej nůž je lepší než správná VBD, já ti to vyvracet nebudu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 5. 2016, 2:41

RaS píše:máš blbé destičky :D, nebo je používáš při nevhodných řeznejch podmínkách.. ale klidně si mysli, že broušenej klasickej nůž je lepší než správná VBD, já ti to vyvracet nebudu..
souhlas
ale
každej pokus o vyzkoušení nového typu destičky stojí v nejlepším případě stokorunu (když mám držák a mám kam jet/sahnout pro destičku)
na nějaké čudlání kudla z rychlořezky nebo s letovaným plátkem bohatě stačí
zvlášť na mašinách, kde nelze potenciál destičky využít
zas k těm letovaným nožům musí mít člověk brusku a na té čínské na 220 za 500,- to jde nabrousit hodně blbě
ps
z 95% používám nože s VBD
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

18. 5. 2016, 3:58

RaS píše:máš blbé destičky :D, nebo je používáš při nevhodných řeznejch podmínkách.. ale klidně si mysli, že broušenej klasickej nůž je lepší než správná VBD, já ti to vyvracet nebudu..
To je jistě pravda, ale ty nevhodné řezné podmínky často vyplývají z možností, které máme k dispozici jako jediná možnost. Je rozdíl mezi přístupem strojírenského podniku a člověka, který má doma soustruh pro sebe. Ten podnik asi nebude trápit Mn 80 pětikilovou řemenicí ani SU 50 hřídelkou do hodinek. Doma (bohužel často nejen tam) je člověk nucen vycházet z toho co má a potom je opravdu mnohdy lepší ostrý kovaný nůž než VBD.
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

22. 5. 2016, 9:01

Právě na soustruhu mi nestačí výkon. Kdyby byla padesátka tak bych mu naložil a sám bych byl zvědavý co vydrží.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

18. 8. 2021, 10:47

Zdravím pánové, chtěl bych se zeptat na vhodný kotouč na hrubování HSS, chci si vybrousit nějaké tvarové nože s polotovaru Radeco, teprve začínám, takže první pokusy na nástrojové brusce se mi moc nedaří, kotouč se mi zalepuje materiál se pálí
používám hrncový kotouč 80x40x20mm 98A 60 K 9V , TYROLIT, zkoušel jsem 3700/5600ot, ubírat se snažím 1-2setiny, vysledek stálé mizerný, tedy na přelíznutí ostři by to asi bylo dobré ale na vyboušení tvaru bych na tom strávil mládí.

Zřejmě potřebují hrubší a měkčí kotouč s otevřenou struktůrou, i když ten co mám má otevřenou struktůru, dále mi není jasné jaký je praktický rozdíl mezi druhy korundu 98A, 98RA, 99A, 99BA

Můžete mi poradit ideální kotouč na hrubování, nebo jestli něco nedělám špatně

Předem díky
WEILER LZ280, FNA22
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

18. 8. 2021, 7:11

ves178 píše: 18. 8. 2021, 10:47 Zdravím pánové, chtěl bych se zeptat na vhodný kotouč na hrubování HSS, chci si vybrousit nějaké tvarové nože s polotovaru Radeco, teprve začínám, takže první pokusy na nástrojové brusce se mi moc nedaří, kotouč se mi zalepuje materiál se pálí
používám hrncový kotouč 80x40x20mm 98A 60 K 9V , TYROLIT, zkoušel jsem 3700/5600ot, ubírat se snažím 1-2setiny, vysledek stálé mizerný, tedy na přelíznutí ostři by to asi bylo dobré ale na vyboušení tvaru bych na tom strávil mládí.

Zřejmě potřebují hrubší a měkčí kotouč s otevřenou struktůrou, i když ten co mám má otevřenou struktůru, dále mi není jasné jaký je praktický rozdíl mezi druhy korundu 98A, 98RA, 99A, 99BA

Můžete mi poradit ideální kotouč na hrubování, nebo jestli něco nedělám špatně

Předem díky
Nemám u sebe fotku kusu co používám, ale měl by to být jeden z těchto
https://www.prodejbrusiva.cz/brusne-kot ... 12][0]=140

A ještě tady jsou cca uprostřed strany
https://www.tyrolit.cz/bereiche/obraben ... ploch.html

Hrubuju na něm ale ve stolní dvoukotoučovce a pouze dokončení dělám v nástrojovce už bílým hrnečkem K25 nebo elborákem. Většinou nože na trapéz závity z radeca a vrtáky. Ta šedesátka je na to co po ní chceš dost jemná. Taky dobré orovnání je základ.
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

20. 8. 2021, 8:02

Díky za radu, ty kotouče NORTON jsou zajímavé rozhodně je vyzkouším, už jsem o nich uvažoval dříve, až budu sprovoznovat broušení na kulato určitě si nějaký pořídím, máš nějakého favorita pro takové to univerzální použití v dílně, brousí to všechno celkem slušně :lol:

Ještě bych chtěl vyzkoušet tento kotouč
https://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t6- ... 43-tyrolit
toto už by na nějaké hrubování mohlo byt
WEILER LZ280, FNA22
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 8. 2021, 3:41

Ahoj,
podľa mňa to s tým hrncom nepôjde dobre, v popise je
"Použití: ocel tř. 11 (ocel do 55HRC, ocelolitina)"
Radeco bude mať 63-65 HRC. Mne doporučili kamaráti brusiči na takýto účel Norton, ten je do 67 HRC.
(tohoto typu - https://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1- ... 100-norton)
Alebo CBN.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

20. 8. 2021, 8:06

Tady přímo tenhle používám
https://www.hoffmann-group.com/AT/de/ho ... /p/344195-

Nejpodobnější v Čechách jsem našel tenhle
https://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1- ... =89a46i7av

Liší se jenom posledním číslem a to bohužel nemám teďka čas hledat co znamená.

V těch hrnečkách asi nic moc příznivějšího než sis našel nebude.
Každopádně já bych to v nástrojovce nehruboval, jak jsem psal. Na stolní brusce hrubovat (jde to při tom chladit) a finiš v nástrojovce.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 8. 2021, 11:48

Norton má s mikrokryštalickým korundom aj hrnce. Cena je vyššia, ale je to špeciál na kalené ocele. Na druhej strane, ten kotúč pri garážovom využití dačo vydrží.
https://www.prodejbrusiva.cz/kotouce-hrncovite[103]

Niekde tu na fóre ešte bola zmienka o zjemnení výbrusu HSS upnutého pri brúsení v zveráku tým, že sa čeľuste podložia mäkkým materiálom, trebárs gumou alebo korkom.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“