Přípravek na řezání závitů - zmetek

mikiki
Příspěvky: 592
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

4. 1. 2020, 7:45

V roce 2011 jsem koupil přípravek na řezání závitů na soustruhu.
Neměl jsem moc zkušeností .. .. a hledal jsem nějakou pomůcku a našel na Aukru.
Už když to přišlo, tak mne nemile překvapilo zpracování - takové "hrubé" zámečnické.
No asi 5x jsem s tím řezal malé závity a nějak mi to moc nešlo. :(
Hodil jsem přípravek do stolu a nechal tak.
----
Dnes jsem potřeboval vyříznout větší závit, vložím očko a koukám, že mi nějak nesedí :(
Tak jsem začal lépe prohlížet a zmetek nad zmetky.
Díry nejsou tam kde by měly být - klidně i 5mm mimo osu (je to vidět na obr.)
Další věc je ta, že závity na červíky jsou i šikmo řezané a hlavně nejsou v "obvodové" ose.
Tzn. když utáhnu červíkem, tak se chytí v díře očka a táhne ho jinam a výsledek je ten, že je očko šikmo upnuté.
No běs běs .... jen mne udivuje, že jsem na to nepřišel dřív. :(
Cena byla 1180,-Kč a jméno "tvůrce" taky mám ale radši nebudu zmiňovat kvůli GDPR :mrgreen:
Máte taky podobné zkušenosti s těmito přípravky?
sada_závity_1.jpg
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2020, 7:51

Tyhle přípravky :wink: dělaj učni jako práci v dílnách a někteří mistři z toho mají kšeft .Tak že asi tak .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

4. 1. 2020, 8:08

mikiki píše: 4. 1. 2020, 7:45 V roce 2011 jsem koupil přípravek na řezání závitů na soustruhu.
Neměl jsem moc zkušeností .. .. a hledal jsem nějakou pomůcku a našel na Aukru.
Už když to přišlo, tak mne nemile překvapilo zpracování - takové "hrubé" zámečnické.
No asi 5x jsem s tím řezal malé závity a nějak mi to moc nešlo. :(
Hodil jsem přípravek do stolu a nechal tak.
----
Dnes jsem potřeboval vyříznout větší závit, vložím očko a koukám, že mi nějak nesedí :(
Tak jsem začal lépe prohlížet a zmetek nad zmetky.
Díry nejsou tam kde by měly být - klidně i 5mm mimo osu (je to vidět na obr.)
Další věc je ta, že závity na červíky jsou i šikmo řezané a hlavně nejsou v "obvodové" ose.
Tzn. když utáhnu červíkem, tak se chytí v díře očka a táhne ho jinam a výsledek je ten, že je očko šikmo upnuté.
No běs běs .... jen mne udivuje, že jsem na to nepřišel dřív. :(
Cena byla 1180,-Kč a jméno "tvůrce" taky mám ale radši nebudu zmiňovat kvůli GDPR :mrgreen:
Máte taky podobné zkušenosti s těmito přípravky?
sada_závity_1.jpg
Vyprdni se na to , očko dej do normálního vratidla , jeden konec vratidla opři o nožovku nebo malý suport a na očko vytvářej tlak koníkem - můžeš do něj strčit ten bazmek z toho přípravku a budeš mít závity ok
mikiki
Příspěvky: 592
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

4. 1. 2020, 8:18

jj dělám to podobně a někdy do koníka dávám otočný hrot na vystředění.
Já jen že jsem netušil jaký poklad mám v šuplíku :lol:
----
M.j. prodávají podobný přípravek např. zde:
https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pr ... a-MK3.html
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2020, 9:34

Je to sice blbé zjištění, ale má to řešení.
Stačí udělat nové závity na očko a je vyřešeno, navíc u menších nemusí být ani plný počet.
Horší když si někdo koupí něco, co může tak akorát vyhodit.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

4. 1. 2020, 9:58

Mám podobné, kupil som ho volakedy na nete za podobnú cenu. Akurát moje ešte pamätá Husáka na hrade, ale dokurvené je podobne (kur*vy bolševické). Nechápem ktorí blb ho kreslil, keď dal tie centrovacie závity na stred očka. Samo, že nie sú presne, a neni sú presne ani navŕtané jamky v očku, takže očko je šikmo. Pritom čelo vo vnútri je brúsené, keby boli závity trebárs 1 mm posunuté ku tomu čelu, červíky dotlačia očko o brúsenú plochu, a beží v pár stovkách. A ešte to hňupy zakalili, takže nové závity jedine po vyžíhaní. No upravil som si čeľuste na malém 4-čeľ. sklúčidle, vyrobil stopku, a používam to.
014.JPG
009.JPG
006.JPG
mikiki
Příspěvky: 592
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

4. 1. 2020, 10:07

Taky jsem přemýšlel, že vyříznu závity nové .... jak psal Cjuz.
Ale až mi klesne tlak a bude nálada :D
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 1. 2020, 10:15

qwer píše: 4. 1. 2020, 9:58 Mám podobné, kupil som ho volakedy na nete za podobnú cenu. Akurát moje ešte pamätá Husáka na hrade, ale dokurvené je podobne (kur*vy bolševické). Nechápem ktorí blb ho kreslil, keď dal tie centrovacie závity na stred očka. Samo, že nie sú presne, a neni sú presne ani navŕtané jamky v očku, takže očko je šikmo. Pritom čelo vo vnútri je brúsené, keby boli závity trebárs 1 mm posunuté ku tomu čelu, červíky dotlačia očko o brúsenú plochu, a beží v pár stovkách. A ešte to hňupy zakalili, takže nové závity jedine po vyžíhaní. No upravil som si čeľuste na malém 4-čeľ. sklúčidle, vyrobil stopku, a používam to.
014.JPG009.JPG006.JPG
Původní český (nejen český, ale i od Indexu, Tornose a další) starý očka byly silnější, než ty současný, takže samozřejmě ty šroubky pak při použití nových oček nesedí.
Takže pro příště by bylo lepší si to hodnocení s "blbama" nechat od cesty (viz efekt zvaný bumerang :mrgreen: ) - stačí používat očka, co to na ně bylo kdysi dělany.
Proč jsou sočasné očka tenčí - bez komentáře.
Jestli je lepší držák z bláta (ten současný) nebo z zušlechtěný - to je asi taky bez komentáře.
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

4. 1. 2020, 10:23

Očká mám ešte pôvodné z 70-80-tich rokov, takže tam pes zakopaný nebude
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 1. 2020, 10:32

qwer píše: 4. 1. 2020, 10:23 Očká mám ešte pôvodné z 70-80-tich rokov, takže tam pes zakopaný nebude
No v tom mezidobí se dělaly očka i držáky dvoje :D na nový (tenký očka) a starý (silnější). Mj pořádný držáky nemají vůbec žádný šroubky (ty jsou tam pouze proto, aby se daly používat levný historický seřiditelný rozřízlý očka z NO - proto tam taky jsou ty šroubky tři vedle sebe - dva utahovací, jeden rozpínací do té prořízlé drážky) - je tam pak pouze zepředu naražená jehla a celý ten držák je cementovaný, broušený, včetně závitu .
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

4. 1. 2020, 10:50

To poznám, tých starých očiek mám hromadu. No keď som ten držák kupil, bol evidentne nepoužívaná- nástavce vybrúsené bez zaschnutého repkového oleja, no osadené imbusmy viz foto. Takže rok výroby nebol až v tak dávnej histórii :?
A naviac: aj tie nádstavce nepasujú do toho telesa držáku- vložím nádstavec, zatlačím ho na doraz do čela, a jak priťahujem tie dva protiľahlé aretačné šrobky, tak mi ten nádstavec vysunie 0,2-0,5 mm von (ako ktorý). No hrúza. Na to, že to je celé brúsené, mohol konštruktér trochu zapojiť šedú kôru.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2020, 11:32

No to jste si ještě asi nezkusili měřit vnější průměry oček co by měly být stejný. Rozdíly jsou někdy i desetina, takže u menších závitů je jakej koliv takovej držák s natvrdo upnutým očkem baterií červíků prakticky nepoužitelnej. Nemluvě o tom, že se ne vždy podaří takový přípravek usadit přesně do osy mašiny.
Pokud chci přesně závitovat a protože dělám běžně závity i pod M2 velikost, tak vím co špatnej přípravek nebo špatně usazený očko provede, je jediná cesta k dokonalosti a to je udělat si to sám a každej "ořech" na očko dělat na míru konkrétního očka co do něj osadíte. Červík pak samo s sebou jen jeden a to jen do drážky v čelisti. Abych měl přípravek v ose tak si dám do koníku trn MK a vyvrtám si a vystružím přesnou díru pro vedení závitování přímo ve svý mašině. Vodící trn mám 10mm nebo 8mm. Potom takovej přípravek nemůže nefungovat. :wink:
Přílohy
zavitovani01.jpg
zavitovani02.jpg
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

5. 1. 2020, 6:13

Já minulý rok koupil od známého tuhle sadu, včetně nástavců na závitníky a jsem maximálně spokojený.
111791778.jpg
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1117917 ... itniku.php

Cena je podle mne odpovídající kvalitě zpracování, materiál není žádné bláto a závity jdou jedna báseň.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

5. 1. 2020, 7:59

Z těch držáků na netu tenhle vypadá nejlíp.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

5. 1. 2020, 8:10

Pán je profík a tak trochu kšeftuje s nástroji, ale ceny má velice příznivé.
https://www.bazos.cz/hodnoceni.php?mail ... 3%A1%C5%A1
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“