Morse kužel (materiál)

Kuba815
Příspěvky: 9
Registrován: 4. 2. 2020, 9:58

5. 2. 2020, 8:32

Děkuji za radu, vzhledem k zadání to asi jen osoustruží a ať si s tím zadavatel dělá co chce... 😀 Ale děkuji, rozhodně zajímavé řešení
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

5. 2. 2020, 9:35

Nechtěl sem odpovídat ale musím,

tu mk redukci do vrtačky jak napsal jova používám, ale jednou mi už 13mm stopka upadla přímo na montáži a tak sem jí přímo tam znovu navařil a odté doby už neupadla, nutno dodat, že to bylo vrtání prům. 28mm do 12mm dýnka v úrovni očí (klasickou narex příklepovou vtračkou s prodlouženou ručkou na 40cm, abych to udržel) a děr bylo kolem 30ks, několikrát sem musel přebroušit, ale účel splnilo (taky se mě nechce prasit mk vrták, který pak už nedám přes morse kužel do sloupovky )

Ale pak jsou aplikace na montáži kde je ten vrták s mk redukcí tak dlouhý, že se stím nedá vrtat a na to mám vrtáky, který majů zprasený mk kužel - není mě líto jim stočot stopku.

No a jak to udělat, aby se stopka nikdy neprotácěla?
Já tigem navařím na stopku podélně 1cm dlouhý svár (někde mám dokonce 3cm) no a svár pak jde vždy mezi čelisti sklíčidla, jednoduchý efektivní neháže to. nikdy se stopka nepřetočí.

Je otázka jestli borec dal na stočení funglovku vrták nebo nejaký s protočeným- poškozeným mk kuželem.
Kuba815
Příspěvky: 9
Registrován: 4. 2. 2020, 9:58

5. 2. 2020, 12:12

ovi-ivo píše: 5. 2. 2020, 9:35 Nechtěl sem odpovídat ale musím,

tu mk redukci do vrtačky jak napsal jova používám, ale jednou mi už 13mm stopka upadla přímo na montáži a tak sem jí přímo tam znovu navařil a odté doby už neupadla, nutno dodat, že to bylo vrtání prům. 28mm do 12mm dýnka v úrovni očí (klasickou narex příklepovou vtračkou s prodlouženou ručkou na 40cm, abych to udržel) a děr bylo kolem 30ks, několikrát sem musel přebroušit, ale účel splnilo (taky se mě nechce prasit mk vrták, který pak už nedám přes morse kužel do sloupovky )

Ale pak jsou aplikace na montáži kde je ten vrták s mk redukcí tak dlouhý, že se stím nedá vrtat a na to mám vrtáky, který majů zprasený mk kužel - není mě líto jim stočot stopku.

No a jak to udělat, aby se stopka nikdy neprotácěla?
Já tigem navařím na stopku podélně 1cm dlouhý svár (někde mám dokonce 3cm) no a svár pak jde vždy mezi čelisti sklíčidla, jednoduchý efektivní neháže to. nikdy se stopka nepřetočí.

Je otázka jestli borec dal na stočení funglovku vrták nebo nejaký s protočeným- poškozeným mk kuželem.
Vrták jsem zatín neviděl, to s tím svarem (podélným) je dobrý nápad... Avšak, jak jsem již odpověděl kolegovi, stočím mu to podle zadání a ať si s tím pak dělá co chce... :-) ale děkuji mnohokrát za odpověď, přeji hezký den
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

5. 2. 2020, 1:35

Vrtáky do dřeva mají šestihran, ten se ti nikdy neprotočí
WEILER LZ280, FNA22
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

5. 2. 2020, 8:52

ves178 píše: 5. 2. 2020, 1:35 Vrtáky do dřeva mají šestihran, ten se ti nikdy neprotočí
Ovšem co je výrobně jednodušší v dílně? brousit tři plošky nebo nanést svár- oboje dvoje sem dělal a řeknuti, že nanést svár je daleko rychlejší.
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

5. 2. 2020, 10:45

jova píše: 5. 2. 2020, 8:25 upravit ten vnější MK kužel, ale je to už zušlechtěné a muselo by se to zřejmě řezat flexou a brousit nebo tepelně popustit, aby se to dalo obrábět.
Tak na takéto stáčanie používam nôž s tvrdokovom H1 (tuším to potom bolo S1) a po malej špóne nemá žiadny problém ísť do kaleného. Dokonca berie docela dobre radeco, vyrábal som takto z guľatého radeca nože na vyvŕtavanie. Povrch je po sústružení ako zrkadlo a netreba tú tyčku ani oprierať do koňa jak je tvrdá :). Nôž musí byť nabrúsený, potom to len tak sviští.
P.S: Tie redukcie a tŕne sú tvrdé iba na povrchu, zhruba 1 mm, jadro je bez problémov obrobiteľné. Nedávno som z MK tŕňov na vrtačkové skľúčovadlo vyrábal držiaky navrtávačíkov. Keď osústružíš tvrdý povrch, ide to bezvadne aj HSS nožom.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“