SV18 ER32

Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

23. 9. 2021, 12:32

prochaska píše: 23. 9. 2021, 8:07
Sancho Panza píše: 23. 9. 2021, 5:17jaký konkrétní výrobek má smysl (logiku :mrgreen: ) pro točení v SV18 upínat do ER32 v nějakém šíleném skládaném morsebastlu.
Třeba tenhle :D

obrazek.JPG

Jasně že na tohle ses vlastně neptal, ale je to tak, když dělám jednou za půl roku jeden takovýhle plastový čudlík, tak se spokojím s jakýmkoliv kleštinovým upnutím jaké se mi povede poskládat :-)
Hm, a to je velký 1mm, 1m, 1 km......JAK?
A ten plast je CO? bakelit, POM, PE....?
Bez komentáře.
Btw, pokud by to bylo cca 1:1 a třeba z POMu, tam mi naprosto uniká, PROČ a k ČEMU bych na 1ks na SV18, potřeboval na takový dílec nějakou kleštinu (navíc takovou, co u ní naprosto není cit na malé utažení).
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

23. 9. 2021, 12:37

Meki píše: 23. 9. 2021, 9:22 Mě teda upínání na soustruhu do kleštiny ER32 moc nenadchlo, potřebuju občas upínat krátké díly (např. něco jako imbus šroubek za hlavičku). Potřeboval jsem upnout za 3mm a klasické sklíčidlo by udělalo stopy na povrchu. Problém byl v tom, že se kleština vykřivila a obrobek potom šíleně házel. Je to tím, že kůžel na ER kleštině je jak ve předu, tak vzadu a kleština se při upínání sevřela víc vzadu než na obrobku (čili do kůželu), Ty ER kleštiny jsou zkrátka stavěné na nástroje, které mají dlouhou stopku. Na soustruh jsou asi lepší ty tažné kleštiny které jsou jako příslušenství k některým soustruhům. Když mám upínat tenkostěnnou součástku tak si stočím váleček který nasunu do díry, trubka se pak nemá kam deformovat a upínam normálně do sklíčidla. pokud potřebuju točit díru v trubce tak potom ano, potom je asi nejlepší volbou ta kleština, ale s tím se moc nesetkávám a pokud něco takového dělám tak "trojúhelníková" díra nevadí.
Mj, asi tak - ta ER totiž upíná dobře, pouze pokud je nástroj (dílec) v celé délce, tvrdý a hlavně, pokud jí pořádně dotáhnu (viz jak je rozřezaná a jak a kde při malém dotažení tahne - drží).
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

23. 9. 2021, 12:53

Keď chceš upínať za 3mm v ER klieštine, tak treba dozadu klieštiny strčiť kúsok materiálu rovnakého priemeru. Originál klieštiny k sústruhu sú samozrejme najlepšie, ale nie na každý sústruh sa robilo klieštinové upínanie. Prípadne sa dá zohnať 5c klieštinové skľučovadlo, ale tam sú zasa trochu iné ceny.
Tos C45-2000
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2021, 1:31

Sancho Panza píše: 23. 9. 2021, 12:32 Hm, a to je velký 1mm, 1m, 1 km......JAK?
A ten plast je CO? bakelit, POM, PE....?
Bez komentáře.
Btw, pokud by to bylo cca 1:1 a třeba z POMu, tam mi naprosto uniká, PROČ a k ČEMU bych na 1ks na SV18, potřeboval na takový dílec nějakou kleštinu (navíc takovou, co u ní naprosto není cit na malé utažení).
Není to fuk, jaký je rozměr? Podstatné je, že je ten díl dutý. Ale když se ptáš, průměr je 15 mm a materiál je PPS, což znamená, že se nedá v univerzále rozumně utáhnout, při řezání závitu buď prokluzuje nebo vznikne ve výsledku trojhranná díra. Jestli někdo nemá cit na utažení, já ano, zatím mi všechny ty díly fungovaly.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“