SV18 ER32

tichy
Příspěvky: 29
Registrován: 27. 12. 2016, 10:49

19. 9. 2021, 7:50

Čau, potřebuji radu ohledně mého skvělého nápadu 8) . Mám soustruh SV18 chtěl bych ve vřetenu používat kleštiny ER32. Moje řešení je následující:
Do vřetena dát redukci z Met.50 na Mk4 a tam pak dát kleštinový upínač s MK4 na ER32.
https://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje ... chozi.html
https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pr ... atici.html

Je to úplná kravina, nebo je to použitelné řešení pro lehké obrábění? :D

Díky
Tichy
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 9. 2021, 8:03

tichy píše: 19. 9. 2021, 7:50 Čau, potřebuji radu ohledně mého skvělého nápadu 8) . Mám soustruh SV18 chtěl bych ve vřetenu používat kleštiny ER32. Moje řešení je následující:
Do vřetena dát redukci z Met.50 na Mk4 a tam pak dát kleštinový upínač s MK4 na ER32.
https://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje ... chozi.html
https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pr ... atici.html

Je to úplná kravina, nebo je to použitelné řešení pro lehké obrábění? :D

Díky
Tichy
Není to kravina, i když to chceš zbytečně složitě redukovat.
Na soustruhu velikosti MN80 používám adaptér na ER16, ale je to trochu nepraktické na upínání.

Proč nepoužiješ origo kleštiny na SV 18 ?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

19. 9. 2021, 8:13

Přesně tenhle mám na frézce, i od Čejky. Vůbec není špatný, mám i sadu kleštin a za mě spokojenost. Bylo k nim i prkno jako držák, provizorně, než vyrobím lepší, jsem ho dvakrát přelakoval nitrem, aby mi nerezly.
Jak píše milan, origo se dají sehnat slušně, kupoval jsem sadu asi za bůra kamarádovi.
Na menší věci tvoje řešení vyhoví, origo budou mít daleko větší tuhost. Ještě jak tu sestavu dostaneš ven? Tyčka, kladivo, no fuj :D


edit: pardon, já mám ER40, nekoukal jsem, ale jsou z jedné líhně :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2021, 9:17

Já to přesně takhle používám na SN50 (jen ta redukce je Morse 6/Morse 5) a spokojenost. Od nějakého průměru se dají upínat jen krátké kusy, ale mně to většinou nevadí.

Vyrážení kladivem je samozřejmě zvěrstvo, na upínač používám trubku + podložku + šroub, na vyndání té redukce jsem si udělal takovýhle jednoduchý stahovák viewtopic.php?p=384483#p384483

Kromě toho většinou není nutné tu redukci vytahovat a dokonce dvoustovka univerzála se dá nasadit i když je tam ten kleštinový upínač, tak když nepotřebuju průchod vřetenem ho tam klidně nechávám.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2021, 9:40

Asi hloupý dotaz, jaká je pak přesnost takové sestavy? Není lepší koupit, nebo vyrobit něco takového:
https://www.primadilna.cz/Presny-klesti ... -d4875.htm
a podle potřeby to eventuelně „doklepnout“ do stovky?
tichy
Příspěvky: 29
Registrován: 27. 12. 2016, 10:49

19. 9. 2021, 10:04

Díky za odezvu. Jinak řeším to takhle, protože kleštiny do SV-18 jsou poměrně drahý a na moje hobby by sada vyšla na moc peněz. ER32 mám komplet, takže mi stačí ta redukce. Jinak na tu hlavu na přírubu jsem taky koukal, ale todle mi přišlo takový čistší řešení.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 9. 2021, 8:11

Jo,tak pokud jsou ti origo kleštiny drahý,tak tím jsi měl začít a nazvat to ,,koupil jsem si nádhernou opici,ale chtěl bych jí krmit slámou,nebo dotaz lakomce" a podobně.Samozřejmě je mi jasný,že redukci me50/(něco) a držák kleštiny s kuželem (něco )už máš,nebo najdeš ve šrotu.Zvláště ty redukce jsou takovej artikl,že je nikdo nechce a běžně se ve šrotu nacházejí.Jednotlivé kleštiny pak vietve posílají zadarmo,takže takhle to vyjde finančně nejlíp.Co na tom,že výsledná přesnost bude v desetinách mm,hlavní je ušetřit..Když je celá orig. sada na prodej v inzerci za pár tisíc, tak je to drahý:-))
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2021, 8:59

S těma desetinama mi to přijde jako přehánění, mně tohle chodí do pěti stovek. Jasně, žádný zázrak, ale zase se to dá poskládat z toho co člověk už beztak má v dílně :-)
Aleš Procháska
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2021, 12:20

david.1 píše: 21. 9. 2021, 8:11...
Na toto použijem jednu vetu z českého filmu: "málem sem si počurala stehna" :lol:
BalazKovo.sk
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

22. 9. 2021, 9:40

prochaska píše: 21. 9. 2021, 8:59 S těma desetinama mi to přijde jako přehánění, mně tohle chodí do pěti stovek. Jasně, žádný zázrak, ale zase se to dá poskládat z toho co člověk už beztak má v dílně :-)
no,já netvrdím,že to nemůže chodit v pěti stovkách,ale měl bys k tomu taky dodat,jak dlouho to pootáčíš proti sobě,než tam tu pozici najdeš..
Jen technická pozn.:do kleštiny se upíná,když potřebuješ,aby něco " běželo "s co možná minimální házivostí.Pokud budu chtít upínat v téhle přesnosti,stačí mi to nacpat do univerzálky,na to si věru nemusím zřizovat kleštinové upínání :D :shock: :? 8) :lol: ..
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2021, 10:24

Nechcem tu písať niečo na držiaky z kovonástroje, ale tie držiaky ER/MK nie sú vyrobené nejako top presne. Bavíme sa o hádzavosti 0,05mm.
Za ďalšie ani samotná MK dutina nie je brutál top, z vlastnej skúsenosti opakované vybratie a narazenie MKáčka kľudne môže robiť hádzanie 0,01mm.
Z môjho pohľadu je najväčší problém upnutia (vrátanie klieštin) súososť. Teda keď upnem kus či už do klieštiny alebo skľučovadla, tak pri klieštine / skľučovadle nehádže ale na vysunutej strane kusu hádže. Ideálne riešenie je mať krátke čeľuste a skľučovadlo "na voľno", upnem kus, doklepem na indikátor pri čeľustiach, doklepem na konci vysunutej časti a v mojom prípade brúsim. Zatiaľ som nič rýchlejšie a efektívnejšie nenašiel.
Mám aj upínanie MK3/ER32 ale to používam len v prípadoch kedy urobím kus na jedno upnutie celý s technologickým prídavkom (za ktorý to držím v klieštine) a potom prídavok odpichnem.
BalazKovo.sk
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2021, 2:19

david.1 píše: 22. 9. 2021, 9:40no,já netvrdím,že to nemůže chodit v pěti stovkách,ale měl bys k tomu taky dodat,jak dlouho to pootáčíš proti sobě,než tam tu pozici najdeš..
Jen technická pozn.:do kleštiny se upíná,když potřebuješ,aby něco " běželo "s co možná minimální házivostí.
Natáčení neřeším, do těch pěti stovek to chodí vždycky (upínač je běžná konfekce, kdybych potřeboval, přitlačím tady). Vlastně jsem to měřil jen ze zvědavosti, kleštiny používám hlavně na upnutí dutých dílů.
Aleš Procháska
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

23. 9. 2021, 5:17

prochaska píše: 21. 9. 2021, 8:59 S těma desetinama mi to přijde jako přehánění, mně tohle chodí do pěti stovek. Jasně, žádný zázrak, ale zase se to dá poskládat z toho co člověk už beztak má v dílně :-)
No, mě by osobně zajímalo, jaký konkrétní výrobek má smysl (logiku :mrgreen: ) pro točení v SV18 upínat do ER32 v nějakém šíleném skládaném morsebastlu.
Mj, ER jsou kleštiny které jsou sice fantastický nápad, ale překvapivě :mrgreen: byly navržené na upínání nástrojů - na upínání dílců (až na zcela speciální případy) nemají žádný smysl (teda pokud nemám potřebu absolvovat cestu, která byla horší a delší).
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2021, 8:07

Sancho Panza píše: 23. 9. 2021, 5:17jaký konkrétní výrobek má smysl (logiku :mrgreen: ) pro točení v SV18 upínat do ER32 v nějakém šíleném skládaném morsebastlu.
Třeba tenhle :D
obrazek.JPG
Jasně že na tohle ses vlastně neptal, ale je to tak, když dělám jednou za půl roku jeden takovýhle plastový čudlík, tak se spokojím s jakýmkoliv kleštinovým upnutím jaké se mi povede poskládat :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

23. 9. 2021, 9:22

Mě teda upínání na soustruhu do kleštiny ER32 moc nenadchlo, potřebuju občas upínat krátké díly (např. něco jako imbus šroubek za hlavičku). Potřeboval jsem upnout za 3mm a klasické sklíčidlo by udělalo stopy na povrchu. Problém byl v tom, že se kleština vykřivila a obrobek potom šíleně házel. Je to tím, že kůžel na ER kleštině je jak ve předu, tak vzadu a kleština se při upínání sevřela víc vzadu než na obrobku (čili do kůželu), Ty ER kleštiny jsou zkrátka stavěné na nástroje, které mají dlouhou stopku. Na soustruh jsou asi lepší ty tažné kleštiny které jsou jako příslušenství k některým soustruhům. Když mám upínat tenkostěnnou součástku tak si stočím váleček který nasunu do díry, trubka se pak nemá kam deformovat a upínam normálně do sklíčidla. pokud potřebuju točit díru v trubce tak potom ano, potom je asi nejlepší volbou ta kleština, ale s tím se moc nesetkávám a pokud něco takového dělám tak "trojúhelníková" díra nevadí.
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“