Vrtání do Alu 7075 průměry 26 a 34mm

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2022, 10:30

Ciao,
Rejd R v5.png
Přípravek bude možno jemně doladit, abych to mohl podle hodinek vystředit. Obrobek bude frézovaný, takže krohovitost nebude dokonalá, ale lépe to udělat neumím. Nejde mi o setiny, ale do 2 desetin bych to chtěl.

Potřebuji provrtat 120mm hlubokou a 34mm velikou díru. Materiál je Alu 7075. Vrták nemám, ale chtěl bych vyzkoušet nějaký ten plátkový. Našel jsem něco takového: https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 5297%21sea
Mají i 4D, takže by mi to stačilo na skrz. Jak koukám, tak je tam možnost přivést i chlazení, což by bylo super.
Mám jen 40Nm, ale snad by to šlo vrtat stejně jako na frézce s 2Nm vřetenem (malé kroky a velkou Vc, protože jinak vřeteno nemá výkon) a jelikož to bude na CNC, tak není problém napsat program s kroky třeba po 0,25mm a co 5 kroku povytáhnout více.

Otázka tedy zní:

Dá se takto vrtat bez předvrtání?
Jaký použít navrtávák? Nebo není třeba?
Pokud předvrtávat, tak jakým průměrem?
Stačí chladit mastným (sprej s emulzí) vzduchem?
Jde těmito vrtáky jakž takž rozšířovat otvory? Mám trubku s vnitřním 24mm průměrem a potřebuji hloubku 30mm ubrat na průměr 26mm. Dá se použít takový vrták, nebo je třeba vyvrtávací vrták? Popřípadě jaký.

Díky za Vaše tipy.

Hezký den
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

29. 7. 2022, 11:06

Nešlo by to obrátit? V bloku vyvrtat ďouru a teprve pak podle ní to obrobit?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 7. 2022, 11:07

soustruh...předvrtat na otvor pro vyvrtávací tyč...používám antivibrační...a odsoustružit na čistý průmer

když chci něco vyrábět musím mít vybavení a nebo to nekomu dát...tak šup pro soustruh! MN80 a podobné...když nemáš místo
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 7. 2022, 11:23

Také by to šlo díky tvaru a dírám na šrouby (pokud už tam budou) celkem pěkně upnout na support soustruhu (místo složitého přípravku jen nějaký distanc).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2022, 12:10

Jasně mohu to udělat všelijak.

Doposud jsem to dělal tak, že jsem nejdříve obrobil materiál, abych dostal referenční rozměry polotovaru. Pak jsem vyfrézoval dlouhou frézou ten otvor a pak jsem obráběl z obou stran.
Myslel jsem, že to mohu otočit a udělat to opačně a na soustruhu odvrtat díru přímo na rozměr bez nutností vystružování a podobných činností. To nemusí být h6 rozměr, ale aby dobře vešla miska, tak 34,00mm by bylo super.
Kdyby to šlo jedním vrtákem, tak by to bylo super.

Jinak mám vyvrtávací tuč 40-55mm s nástavci na 200mm, ale ta umí stejně jen 1mm rozšiřovat, takže i kdybych koupil menší průměr /opět stavitelný, tak stejně to musím předvrtat.
Myslel jsem, že ty plátkové vrtáky jsou poměrně přesné a umí udělat přesný rozměr.

Ten přípravek se mi zdá senzační, protože potřebuji jen jeden a budu to mít vždy vystředěno. Nebudu muset laborovat, jen upnu, navrtám a pak rovnou vrtám na rozměr. Reference v ose, takže nic složitého. Na ručním soustruhu to dělat nechci, protože pro něj je i 16mm vrták velká zátěž a navíc koník má použitelných jen 30mm, bez možností chlazení a tak dále. Na mé malé frézce to udělám raz dva.

Takže změním otázku na:

Dá se takovém vrtákem provrtat bez předvrtání do hloubky skoro 3,5D aby rozměr byl v tolerancí 0,1mm?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2022, 12:12

Thomeeque píše: 29. 7. 2022, 11:23 Také by to šlo díky tvaru a dírám na šrouby (pokud už tam budou) celkem pěkně upnout na support soustruhu (místo složitého přípravku jen nějaký distanc).
To měn taky napadlo, jen já chci použít to vnitřní chlazení a tak potřebuji aby se vrták netočil.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 7. 2022, 12:56

já nemyslel vyvrtávací tyč co se nastavuje...prostě nůž na vnitřní soustružení děr.....jám mám antivibrační abych mohl soustružit velké hloubky....je to nejpřesnější
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

29. 7. 2022, 1:02

Kdybych měl jenom soustruh, tak bych chytnul svěrák místo suportu, čelisti podélně s osou soustružení, obrobek chytil za dvě oka s dírami. Ve svěráku bych měl bajlák, tak aby na něm ležel obrobek oky s malými dírami. Pouze bych si zkontroloval, že díra v oku běží s vnějším povrchem oka. Je to jednoduché, přesné a dostatečně tuhé. Vrtat postupně několika průměry a finále bych projel výstružníkem (potažmo i výhrubníkem pokud bych našel).
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2022, 1:11

Zbýňa píše: 29. 7. 2022, 1:02 Vrtat postupně několika průměry a finále bych projel výstružníkem (potažmo i výhrubníkem pokud bych našel).
OK, takže klasicky, vezmu to třemi průměry a poslední bude hlava s jedním plátkem, a tím to vystružím.

Budu to rozhodně dělat na CNC fréze s možností soustružení. Obrobek bude v ose A a vrtáky v nožové hlavě na vřeteníku. Mohu navíc chladit vnitřkem vrtáku.

Takže co, na přímé vrtání plátkovým vrtákem zapomenout a dělat to raději více průměry? Zatím to z toho vyplývá.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2022, 6:05

Videl si niekedy platkovy vrtak 36mm ? To je uz celkom klacek, a predrtavat ho fakt netreba...
akurat ak mas slabe vreteno tak stym neviem ako to das, ale skus. Ak mas polotovar trubku tak neviem potom naco sa pytas na predvrtavanie.
Ja by som ten diel vrtal na freze kludne - spravit pripravok na vertikalne upnutie za tie 2 bocne otvory a pouzit napr toto

https://www.hoffmann-group.com/SK/cs/ho ... lders?tId=
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 7. 2022, 7:01

Marián má dar z uplně triviální operace s průměrně vybavenou dílnou hobíka udělat kolosální problém hodný laboratoře NASA....Mariáne dovez mi to...vydloubu ti to po večeři než pujdu koukat na TV..
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2022, 7:49

Modros, kiko... co dodat:)

Polotovar je obdélník a z něj udělám skoro trubku. Mám dvě možností. Frézovat to dlouhou frézou průměru 21mm, protože jediné taková mi dostáhne do 120mm hloubky a nebo to udělat na soustruhu, což mi přijde jednodušší a koneckonců přesnější. Ten přípravek není nutný a dá se to upnout do svěráku a vrtat třeba magnetkou. Takže opravdu v tom nevidím problém.

Po páté se tedy ptám, zda je ten vrták "do plného" a zda eventuálně jaké plátky by jste doporučili. Chci ten co jsem posílal, protože je levný a má i vnitřní chlazení. Z toho důvodu upřednostním vrtání na soustruhu s nehybným vrtákem.

Co zas jakože vymýšlím???
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 7. 2022, 7:52

ten vrták vubec nepotřebuješ, víceméně protože nemáš absolutně tuhost na takovou krávu s plátkama a smysluplnou šponou...a to jako vážně

tvůj soustruh bude jako uřvaný rozklepaný dítě

na nákresu toho vrtáku je snad jasně vidět že jeden plátek jede přes střed...takže bez předvrtávání...dva plátky plnejma hranama a při zachování řezných podmínek aby ty plátky dělali co maj...tak to je přece na tvém soustruhu nereálné...tak na co se 5x ptáš?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2022, 8:15

Na soustruhu ne, na frézce ano. Nechci to dělat na tom malém heblu. Tuhost na to mám a jede to do 7075ky, se kterou mám už dobré zkušenosti. Mám 50Nm. Podle kalkulačky od Hoffmanna stačí 23Nm a 3500ot. Plátky do hliníku.

Takže díky. Nebyl jsem si jistá tím plným a nevěřím tomu co píšou na Aliexpressu.
A ano, je mi jasné, že je to na velkou mašinu s velkou tuhostí. Ta moje stavba to dá. Omezení mám v motoru a ne v konstrukci. Nebavím se o tom pidisoustruhu.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 7. 2022, 8:20

Já myslel že to chceš dělat na něm, tam to je nesmysl...ostatní stroje neznám, ty jsou jak paní Kolombová...mluvíš o nich ale nikdo je nikdy neviděl
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“