Vc při soustružení

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2022, 7:14

Ok, díky.
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 8. 2022, 9:11

atlan píše: 13. 8. 2022, 5:47 Radsej chod do 2mm upichovaku pac ta 1,5 je taka ze lup, a nie ze platok je v tahu ale cely nozik urves ani nevies ako. Teda aspon moja cinska....
Ještě jsem žádnou tu čínskou neurval, ale nemá takovou tuhost do boku a na upichování "načisto" je to trochu opruz. Jinak z těch 2mm používám TaeguTec // už moc let // a naprostá spokojenost.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2022, 8:08

OK, zatím to zkusím těmi V noži, protože to jde v té hloubce parádně.

Ještě hloupý dotaz...

Když budu muset měnit řezné podmínky tak jasně, první je Vc podle mého vřetene. Dejme tomu že mám max 4500ot. Maximum trvalého momentu 2,7Nm (servo) a dle doporučení výrobce mám zvolit minimální úběr na otáčku 0,1mm. Výslednou hloubku řezu, tedy Ap dopočítání podle výkonu vřetene.

Úběr na otáčku můžu mít mezi 0,1 až 2,5mm. Ap až 12mm. Výkonové mám na to abych obrázek tak 1mm hloubku v hliníku. Při těch 0,2mm na otáčku.

Co je lepší pro životnost nože a stroje, lépe ubírat Ap, nebo úběr na otáčku, nebo současné.
Pod doporučené hodnoty nepojedu.

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2022, 8:29

Zkusmo podle toho jak bude drobit sponu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2022, 8:59

Takže pokud to chápu správně. Vc má největší vliv na životnost nože. Pokud budu v dolní hranici doporučených hodnot, tak by to mělo mít blahodárný efekt a zároveň nemusím řešit nedostatečné otáčky dle průměru. Třeba nože které jsem našel, tvar V pro hliník, mají třeba 400 až 700. Když zůstanu u těch dolních hodnot, tak vlastně ušetřím na životnosti.

Posun je 0,1 až 2,5mm. Vliv na životnost je menší než u Vc. Výkonové mám tak na 0,5 a Ap 0,5mm. Takže zkusím maximum a pak se budu řídit tvorbou třísky, aby se alespoň. Trochu lámala a nenatočila na obrobek.

Takže pokud snižování Vc není až tak velký problém, tak je to v pohodě.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2022, 9:12

U hliniku s Vc neni problem.
U lepsich oceli nerezi atd... Je to potreba dost resit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2022, 9:14

Řezné podmínky pro soustružení
Při volbě vhodné řezné rychlosti a rychlosti posuvu pro soustružení vždy vezměte v úvahu stroj, nástroj, břitové destičky a obráběný materiál.

Má-li být zajištěna bezpečnost břitové destičky a drsnost obrobené plochy, začněte s nízkou rychlostí posuvu a následně ji zvyšujte, aby se zlepšilo dělení třísek
Používejte hloubky řezu větší, než je poloměr zaoblení špičky. Minimalizuje se tak radiální vychýlení břitové destičky, což je velice důležité při obrábění vnitřních ploch
Použití příliš nízké řezné rychlosti má za následek nedostatečnou životnost nástroje. Vždy dodržujte doporučenou řeznou rychlost, vc m/min (ft/min
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

14. 8. 2022, 7:47

Vyrabas seriovku alebo prototipy?
Pri vyrobe kolies do prevodovky vypadne kazdych 40s jedno koleso z stroja, ak by sa znizila rycjlost a predlzila zivotnost platku o 20% koleso by bolo vyrobene za 50s. Ale sa to neoplati po prepocitani na naklady a zisk. Cca nejake rake hodnoty tam boli uz nepametam davno to je.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2022, 3:17

Zatím prototyp a pak maximálně kuskvka. Takže na série to nikdy nebude. Spíše mne zajímá přesnost a povrch. Nebude se to barvit ani eloxovat. Materiál 7075
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 8. 2022, 6:25

Takové shrnutí, chceš dělat něco .. máš soustruh typu malej číňan a k němu 3 nějaké nože, zkušenosti 0, a do budoucna stavíš "stroj" co bude tužší...
moje rada zní vezmi kus té 7075ky a zkoušej a zkoušej a moc se neptej, a když tak konkrétně, jinak je to úsměvné čtení na dobrou noc.. :D
hlavně se nechoď dívat někam na skutečnej soustruh ať nejsi sklamanej z postupu, výsledku atd.. .

promiň, ale tak to vidím já.. čtením příspěvků a sledování na youtube se soustružit nenaučíš, začátky jsou hlavně o zkušenostech, které jinak než soustružením nezískáš a jsou protkány nezmary, zničeným materiálem, noži, plátky a stojí dost peněz..

za mě bych asi nedělal vše jedním nožem, i když těžko radit já bych se s takovým vybavením do toho nepouštěl.. a myslím si že zrovna W není pro tvoje podmínky nejvhodnější univerzální nůž resp. plátky
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2022, 6:35

Nějaký vzorečky na životnost jsou, učili jsme se je, ale všechny jsem zapomněl, protože reálně jsou na prd. Jedině relevantní je začít soustružit a když budou na nějaké konkrétní operaci moc často odcházet plátky, začít to řešit - experimentálně, s dodavateli nástrojů, radami od zkušenějších lidí :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2022, 7:11

Jsem na dovolené takže sondují. Je mi jasné, že to musím hlavně zažít na vlastní kůži, ale je dobré vědět čeho se vyvarovat a ta trocha teorie snad neuškodí. Něco jsem už točil ale na Číňanovi za 30tis s lidí nitěmi a bez se posuvu. Teď mám CNC a 10x větší tuhost a přesnost, tak mne zajímá na co si dávat pozor. A jak říkám, o životnost ani produktivitu mu tak nejde. Nechci ale zalomit dešti ku při prvním zajetí do obrobku.

Ale díky za rady.
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“