Jaký svěrák k frézce ?

Odpovědět
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 10. 2018, 8:12

napřed si ujasnit, co se bude asi vyrábět - modelařina nebo opravuji traktor
jakou mám frézku - 100 kg čínu, nebo tunový stroj
je to CNC nebo klasika - u CNC dělá šikmou plochu CAM, u klasiky otočný/naklápěcí svěrák
dosažitelnou přesnost dělá součet (možná i součin) přesnosti stroje, svěráku, nástroje a jeho upnutí, to by mělo být tak nějak v souladu.
+ v souladu by měla být i cena těchto komponent

mám CNC čínu 150kg, začal jsem takovým tím svěrákem s trapezem a výměnnými čelistmi 100 mm za 2000,-
šel brzo pod vrtačku, na frézku nepoužitelné.

Pak přišel 100mm přesný (psali v popisu, ale čína ?) litinový s výměnnými čelistmi - v popisu uváděná rovnoběžnost a kolmost v setině byla jen nenaplněným snem. Byl jsem hloupý, že jsem ho nevrátil hned co dorazil - ale těšil jsem se na práci s "přesným" svěrákem ... šel záhy z domu.

Nyní mám brusičský 80mm, pohyblivou čelist přitahuje při upínání k základu. Vím, že když nastavím výšku nástroje 2mm nad svěrák tak že díl bude mít 42mm +/- 0,02 případně s přesnou podložkou 10mm to bude 32 +/- 0,02 mm. Také jsem přišel na to, že nepotřebuji ten největší, co se mi na stůl vejde - stačí rozumná velikost. Velké obrobky jdou většinou upnout samostatně bez svěráku. (zde hodně záleží co vlastně dělám)
https://eshop.markagro.cz/presne-brusic ... 80100.html

PS k tomuto svěráku bych doplnil - v odkazu jsou obrázky "zásady práce" - je z nich patrná drobná nešikovnost - spodní upínací váleček má snahu svou vahou vypadávat z drážky. Řeším tím, že imbus mám ve tvaru kříže (ne L) aby byl symetrický a protiváhou tlačí váleček do záběru. Druhá možnost je koupit provedení, které tuto necnost řeší pružinkou v mechanismu upínání (viděl jsem někde v UK za shodnou cenu)

PS2 Naklápěcí jsem si v prvotním nadšení koupil také, a ještě ani jednou nepoužil :-)

PS3 přesné podložky do svěráku - myslel jsem, že je něčím nahradím - to ani náhodou. Krásný pocit když úhluji polotovar a obě podložky přiměřeně "drží" pod materiálem i po upnutí, to bych skoro bral jako hlavní test na kvalitu svěráku.

Toto je také užitečné video jak používat svěrák
https://www.youtube.com/watch?v=-lgMcDOkeg8
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

18. 10. 2018, 7:08

mám skoro tunový stroj, ale máte pravdu mohl jsem napsat víc. Chci dělat drobné věci a asi budou i tvarově složitější. Zatim se spíše učit. Když kouknu na bazoš tak tam svěráky jsou i otočné naklapěcí. Asi jak psal Grad nebo chb koupit pořádný ale jak jej poznám? Nerozvrtaný je asi to první co uvidím, ale na co kouknout dál přece jen 4000tis jsou taky peníze.
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

18. 10. 2018, 7:49

a ješte jsem nepochopil ty přesné podložky a proč tam cpal tu kulatinu tím dělal úhel?
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 10. 2018, 8:25

Ta kulatina ti zajistí dosednutí obrobku na pevnou čelist svěráku i když ten obrobek nemá kolmé strany a souběh ploch. Je důležité, aby výchozí strana dosedla dobře k pevné čelisti, která je kolmá k základní (spodní) ploše svěráku. No a ty přesné (paralelní) podložky slouží k podložení obrobku a taky se dobře pozná, jak máš upnutý a doklepnutý obrobek. Prostě se ty podložky nesmí volně pohybovat. Taky je budeš potřebovat, když máš obrobek menší, než je hloubka čelistí svěráku na podložení. Musí mít obě stejné rozměry a souběhy. Proto paralelní.
Na dobrém svěráku by neměly být žádné "podpisy" od nástrojů a nářadí. Pevná čelist musí být kolmá k základní ploše. Posuvná čelist se nesmí při dotažení zvedat, protože to pad nadzvedne i obrobek. Já nejvíce používám výrobek z Michalovec, i když k němu nemám otočnou desku. Sklopně otočný nahazuju jen, když je to potřeba a jinak to nejde udělat. Prostě si ho šetřím, koupil jsem nepoužitý kousek. Je taky dobré mít dva stejné (párované) svěráky pro dlouhé obrobky.
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

18. 10. 2018, 8:43

Díky
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

21. 10. 2018, 4:10

Tady máte tip na svěrák, tedy podle ceny musí snad chodit na tisíciny nebo je tam něco ze zlata ... viděl jsem ledasco a jsem na ledasco zvyklej, ale cena tohoto produktu mne donutila jít si nalejt panáka ... :shock:
https://wegstr.com/double-jaw-clamp
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

21. 10. 2018, 11:35

Někoho by mohly zajímat tyhle možnosti https://toolsmach.com/12-vise-accessories je to polsko, ekvivalent v česku je tady https://eshop.markagro.cz/12-sveraky-a-prislusenstvi

Polskej originál je samozřejmě cenově přívětivější jak česká kopie. Některý věci mají výhodnější jak na Ebay, některý zase ne.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
rkr
Příspěvky: 40
Registrován: 31. 5. 2020, 8:58

6. 12. 2023, 2:13

Dobrý den
Nevím co koupit zda svěrák samosředíci otočný a nebo jen otočný, pod malou frézu. Mám starý otočný výklopný 150 gottwaldov a je moc vysoký. Potřeboval bych poradit co a jak se dá, jaké výhody má ten středící vůči tomu otočnému. Oba zatím koupit nemůžu. Dělám jen příležitostně, drobnosti. Vybral jsem si viz.na foto.
svěrák stojní samostředící rozsah upnutí 125 mm šířka čelistí 160 mm.jpg
Děkuji za rady. rkr.
Přílohy
sverak strojní vertex-vk-5.jpg
rkr
Příspěvky: 40
Registrován: 31. 5. 2020, 8:58

6. 12. 2023, 2:20

Ještě bych chtěl přidat dodatek ke svěrákům. Vadí mi že tam není u čelistí nahoře vyfrézovaná hrana nahoře na usazení obrobku. Podkladky mám jen radeka mezi čelisti. Proč to mají levnější číny a tyto né? rkr.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 12. 2023, 2:34

Ahoj,
zverák ktorý má jednu čeľusť pevnú a druhú pohyblivú bude z princípu presnejšie upínať. Tá pevná čeľusť bude slúžiť ako etalón (je obrúsená tak, aby bola kolmá na drážku stola aj os Z. A tá pohyblivá čeľusť bude obrobok pritláčať o pevnú, ale sama má z princípu určitú (väčšiu, alebo menšiu) vôľu vo vedení.
Samostrediaci zverák má výhodu v tom, že ak upneš obrobok ľubovoľných rozmerov, jeho stred po osi zveráku bude vždy na rovnakom mieste. Má to zmysel napríklad ak vyrábam drážky do hriadelí, ak vŕtam diery na stred, ak obrábam polotovary a koordináty mám nastavené podľa stredu (trebárs ak sa okraj polotovaru aj tak nakoniec dfrézuje, často napr. pri cnc obrábaní).
Ale tým, že obe čeľuste sú pohyblivé (čítaj viec, alebo menej vaklavé), presnosť upínania bude o poznanie horšia. Tým skôr pri čínskom zveráku. A taký čo upína opakovane v rozumných toleranciach bude stáť majland.
rkr píše: 6. 12. 2023, 2:20 Ještě bych chtěl přidat dodatek ke svěrákům. Vadí mi že tam není u čelistí nahoře vyfrézovaná hrana nahoře na usazení obrobku. Podkladky mám jen radeka mezi čelisti. Proč to mají levnější číny a tyto né? rkr.
Čo sa týka drážky na obrobok: To väčšinou majú zveráky pod vrtačku. Pri frézarskom zveráku to nemusí byť bytostne výhoda - ak je obrobok menší ako šírka tej drážky, si v háji. Ak potrebuješ upnúť a frézovať tenký obrobok, bude ti vibrovať, pretože bude upnutý pol centimetra pod frézou. Zase si v háji. Na podloženie sa používajú presné brúsené podložky, ktoré majú výšku podľa typu v krokoch 2-5 mm, aby si mohol podložiť koľko treba. Na špeciálne operácie (zväčša pri brúsení) existujú aj nastaviteľné podložky (také 2 kliny oproti sebe s rybinou).
Samozrejme možnosť tu je. Môžeš si kúpiť zverák s drázkou, alebo si ju tam TK frézou vyrobiť.
Čo sa týka RADECA ako podložky, tak ťa asi sklamem, ale okrem toho že je lesklé, často nebýva ani úplne rovné a ani rozmerovo presné. Skús si tie svoje pomerať mikrometrom a poprokladať k sebe, alebo ideálne k nožovému pravítku. Možno máš šťastie a sedia a možno aj nie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

6. 12. 2023, 5:47

rkr píše: 6. 12. 2023, 2:13 Dobrý den
Nevím co koupit zda svěrák samosředíci otočný a nebo jen otočný, pod malou frézu. ....
Pod malou frézu můžeš dát jakýkoliv svěrák. Malá fréza nebude stejně na žádném svěráku vidět :) .
mirek53
Příspěvky: 194
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

6. 12. 2023, 7:21

rkr píše: 6. 12. 2023, 2:13 Dobrý den
Nevím co koupit zda svěrák samosředíci otočný a nebo jen otočný, pod malou frézu. Mám starý otočný výklopný 150 gottwaldov a je moc vysoký.
Pokud to máš opravdu jen pro příležitostnou práci, tak bych se podíval na bazar třeba na tohle:
175220165.jpg
175220165.jpg (22.31 KiB) Zobrazeno 1120 x
Stačí hlídat a nechají se sehnat zánovní za rozumnou cenu.
Ty z tvého výběru mi přijdou na občasné použití fakt zbytečně drahý, ale zaleží na preferencích. Samostředicí není vhodný pro kusovku, ten otočný je zbytečně vysoký, uvádíš, že máš málo místa na výšku. Stejně ho budeš používat bez otoče. Mám to tak se svými svěráky, otoče mám sundaný, aby byl svěrák tuhý a když je zapotřebí úhel, tak je skoro rychlejší ho chytit upínkama na stůl, než tam montovat otočnou podstavu :)
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“