Jakou čelní frézu na srovnání plochy

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 10:11

Hezký den,

...zajímalo by mně, jakou by jste doporučili čelní fréza na srovnání povrchu. Podle všeho mám omezení na průměr D80 a minimální otáčky 360ot/min. Kužel je ISO30

Chtěl bych prozatím jedinou hlavu s výměnnými destičkami. Je rozdíl mezi samotnou hlavou těch nejlevnějších produktů jako je Vertex a pod a dražšími Akko, Pramet? Záleží nějak zásadně na geometrii? Já chci jen obyčejnou rohovou 90st s max 1,5mm radiusem (může být bez něj). Předpokládám, že kvalita obrobku a vůbec řezné podmínky vycházejí z kvality destiček. Jaké by jste tedy doporučili pro obrábění hliníku a jaké pro běžnou konstrukční ocel?

Koukal jsem se tady po těchto...
Akko.jpg
Pramet.jpg
Díky
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 2. 2018, 10:56

Mariane, Mariane - ty jsi zoufalec - máš tohle kde upnout?
Máš na to dostatečně výkonný a tuhý stroj?

Řekl bych že nikoliv!!!

Tohle je podle mne správné řešení:
http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?f=52&t=5063" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 1:20

Zdeňku pleteš se. Fly cutter mám teď z vyvrtávací hlavy a momentálně dělám kostku. Takže výkonu mám dost. Problém u těchto držáků je nevyváženost. U nějakého 40-50-60mm průměru to ještě jde, ale já zkoušel trochu víc (2x) a tam jsem narazil na problém. Takže ne výkon, ale tuhost.

Mám čelní frézu průměru 80 (5 břitů), co jsem dostal k mašině a je to rozhodně stabilnější. Udělal jsem na tom celou kostku (základnu vřetena), takže se toho nebojím.
Mám ale Mk4 a chci BT30. Redukci sice mám, ale nejde ji použít. Nesedí:( ten upínací šroub se netočí a pokud to tak má být, tak je v tom případě ta redukce dlouhá, nebo je tam něco špatně. Můžu jí vrátit, což taky udělám. Chci ale jednu hlavu mít.

Takže fly cutter není špatný, ale hlava mi přijde lepší (stabilnější, klidnější), i když na flycutteru můžu zase částečně regulovat průměr.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 2:00

Mrosconi píše: Mám čelní frézu průměru 80 (5 břitů), co jsem dostal k mašině a je to rozhodně stabilnější. Udělal jsem na tom celou kostku (základnu vřetena), takže se toho nebojím.
.
Kefalín a čo si predstavujetě pod slovom frézování :mrgreen: Mám taky frézu 80 a když jí pustím do materiálu tak těch 8-10kW z 20kW je asi potřeba,a že by byla mašina okolo 4-5tun nějak moc tuhá to taky není :wink:
Tak že tím frézováním myslíš asi nějaký šmrdlání ? záběr asi 5mm na celej průměr asi bude trochu problém :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 2:09

Není náhodou frézování třískové obrábění? To když nemáte zrovna třeba McLaren F1 tak nejezdíte? Trochu ubohé.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

2. 2. 2018, 2:19

* u Fly cutter ti zabírá 1 zub - u tech čelních fréz ti zabírá najednou 4-5 zubů - potřebuješ tedy za stejných řezných podmínek 4-5x větší výkon vřetene :idea:
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 2:48

echt píše:* u Fly cutter ti zabírá 1 zub - u tech čelních fréz ti zabírá najednou 4-5 zubů - potřebuješ tedy za stejných řezných podmínek 4-5x větší výkon vřetene :idea:
Nejde jen o výkon, ten záběr nikdy nebude stoprocentně rovnoměrnej (tolerance rozměrů plátku, kvalita osazení atd.) takže nároky na tuhost stroje budou vyšší než u flycutteru - mám prokticky ověřeno na Fehlmann Picomax co má 3,5tuny a 9Kw na vřeteni, ale třeba tomu nerozumím a pan kolega fotograf nás přesvědčí o opaku.... :lol:
Myslím, že je mnohem snažší udělat kvalitní vyváženej Flycutter, než řešit 5-6 násobnej výkon pro stroj a ladit řezný podmínky na hobby stroji u frézovací hlavy, která je primárně určená po x-tunovou tuhou mašinu!!!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 2:57

echt píše:* u Fly cutter ti zabírá 1 zub - u tech čelních fréz ti zabírá najednou 4-5 zubů - potřebuješ tedy za stejných řezných podmínek 4-5x větší výkon vřetene :idea:
...já vím. Mám to odzkoušeno na 5ti břité frézy. Do hliníku jsem dělal 75mm hluboké drážky (160x82x75mm) a frézoval jsem to na otáčky úběrem 0,4mm rychlostí 150mm/min. Šlo to bez problému.

Bavíme se v kategorii malých "domácích" strojů. Mi to tedy stačí:)

Koupil jsem nakonec tu od Prametu. Prý je dobrá.

Jo, ještě k tomu výkonu. Teď se mi motor točí 1700ot/min, tedy na fréze je polovina a "žere" podle měniče 1,4A. Pokud toto se dá přeložit do výkonu, tak motor 1,5kW s 5,5N.m. je zatížený ani ne na třetinu.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 3:03

Engineer píše:
echt píše:* u Fly cutter ti zabírá 1 zub - u tech čelních fréz ti zabírá najednou 4-5 zubů - potřebuješ tedy za stejných řezných podmínek 4-5x větší výkon vřetene :idea:
Nejde jen o výkon, ten záběr nikdy nebude stoprocentně rovnoměrnej (tolerance rozměrů plátku, kvalita osazení atd.) takže nároky na tuhost stroje budou vyšší než u flycutteru - mám prokticky ověřeno na Fehlmann Picomax co má 3,5tuny a 9Kw na vřeteni, ale třeba tomu nerozumím a pan kolega fotograf nás přesvědčí o opaku.... :lol:
Myslím, že je mnohem snažší udělat kvalitní vyváženej Flycutter, než řešit 5-6 násobnej výkon pro stroj a ladit řezný podmínky na hobby stroji u frézovací hlavy, která je primárně určená po x-tunovou tuhou mašinu!!!!
...tomu rozumím. Jen říkám co jsem zažila na vlastní kůži. Určitě dobře vyvážený létající nůž bude na tom lépe, než nevyvážená atrapa z vyvrtávací hlavy od Unimaxe (75ka, ve slevě za 2700Kč). Porovnávám jí s frézou, kterou jsem dělal celý vřeteník. Takže já Vám chlapi věřím, ale tentokrát mám vlastní zkušenost na stejném stroji.
Ptal jsem se na úplně něco jiného, ale to je už jedno, protože se diskuze opět svedla někam jinam.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 2. 2018, 3:07

Pokus chceš tu frézu používat takhle tak si pořiď jinej typ, rychloposuvove s ap max cca 1mm zabírá celou řeznou hranou..a nebudeš kurvi plátky který jsou na ap třeba 12mm
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 7:31

Souhlas s rasem
Jsou nastroje ktere se na to hodi lip kdyz mas malej stroj
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 8:12

Ok, a máte nějaký konkrétní tip? Nebo je to jedno? Diky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2018, 8:21

Mrosconi píše:Není náhodou frézování třískové obrábění? To když nemáte zrovna třeba McLaren F1 tak nejezdíte? Trochu ubohé.
Nic jsi nepochopil ,ostatně jako vždy :(
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 7:52

Myslím že pochopil. Nejde mi o to, abych frezoval Aplikace 12mm, ale chci srovnat plochu, tedy ubrat do 1mm. občas udělat hluboký otvor. Včera jsem dělal hodinu díru 110mm hlubokou 50mm. Nemám delší frézu a ta 12mm je na ty hloubky asi moc. S čelní frézou a delším trnem bych udělal celý otvor 140mm hluboký a troufám si říct, že kvalitněji než se stopkovou D12. Proto jsem se ptal. 90% času budu srovnávat plochy. Proto chci něco, co mi to udělá dobře a najednou.
Takže co jsem podle Tebe nepochopil?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 7:54

Pouzij 20 monolit bude zatezovat masinu i pohon vretene asi tak z 10% jak ta hlava na kterou potrebujes hafo kilowat a dve tuny litiny

Podivej se na specifikaci platku co tam prijdou
Tam ti vyjdou minimalni otacky minimalni uber a minimalni posuv. Min nesmis dat nebot budes akorat kurvit platky.
Dej to do nejake online kalkulacky
Vyjde ti pro dany material potrebny vykon a hlavne moment v danych otackach. Porivnej se svym pohonem vretene.
Prepocti si moment na dany prumer nastroje a vyjde ti sila pusobici v miste frezovani.
De ja stroj hodinky a zmer si vychylku pri podobne sile.
Nebo si to jen predstav.

Az to udelas hod sem vysledky
V tu chvili uz budes vedet kde se pohybujes
Vyhoda je ze tenhle teoreticky pokus nestoji zadne penize a je dost presny na to abys zjistil o co jde
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“