Úhel β na odvalovací fréze

Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2019, 8:06

Zdravím.
Snažím se nějak dopočítat úhlu beta na odvalovacích frézách. Na Tumlíkových stránkách jsem našel tento výpočet:
Šroubovice odvalovací frézy není žádná speciální alchymie, je to závislost rozteče zubů v roztečné základní rovině vůči průměru frézy a je vyjádřena jednoduchým vztahem
tgβ = m/D
Kde:
Úhel β- je sklon zubů a hodnota o kterou se vykloní fréza při odvalování přímého ozubení.
m – modul ozubení
D – průměr nástroje na hlavách zubů
ale když jsem zpětně propočítal pár fréz co mám, došel jsem k rozdílným výsledkům :(
Například:
m0,5 průměr frézy 39,6mm popsáno 0st.45vt. vypočteno 0st.43vt.
m0,8 průměr frézy 45mm popsáno 1st.5vt. vypočteno 1st.1vt.
m1,5 průměr frézy 63mm popsáno 1st.29vt. vypočteno 1st.21vt.
Když to zpětně přepočítám na průměr frézy, vyjde mi to vždycky o několik mm méně než naměřím na skutečné fréze.
Čím je to dáno? Počítá se s nějakým středním údajem kvůli přebrušováním frézy?
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 4. 2019, 8:29

Ahoj,
D je určitě průměr ROZTEČNÉ kružnice. Hlavový průměr je D+2m. Dej bacha na to, že existují také odvalovací nástroje s přídavkem pro brus.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2019, 3:04

Milan199 píše: 27. 4. 2019, 8:29 ...Dej bacha na to, že existují také odvalovací nástroje s přídavkem pro brus.
A pod tímhle termínem si mám představit co? Mohl by jsi mi to prosím trochu popsat?

S tím průměrem roztečné kružnice se mi to nějak nezdá. Přece když počítám úhel na té fréze, tak bych to měl počítat z celého průměru frézy, protože naklápím celou frézu. Mám tu spoustu atypických frézek popsaných ručně a tam to sedí taky vždy na celý průměr. Ale vyučený nejsem, proto se ptám.
Bavíme se o tomto: http://www.tumlikovo.cz/vyroba-ozubeni- ... #more-2101 druhý odstavec ODVALOVÁNÍ PŘÍMÉHO OZUBENÍ
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 4. 2019, 4:26

Predstavuje prídavok na ozubenom kole na brúsenie, nie prídavok na fréze na brúsenie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2019, 4:32

Aha, a mají takové frézy nějaké speciální označení?
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 4. 2019, 11:30

Ahoj,
je to poměrně obsáhlé, tedy :
Veškeré nastavení a měření se počítá na ROZTEČNÉ kružnici.
Když budeš chtít brousit ozubení, tak se vždy (asi existují výjimky) brousí pouze boky zubů. Hlavová a patní površka (kružnice) není z hlediska ozubení funkční plochou. Bylo by proto zbytečné ji ještě brousit /ševingovat/. Abys měl přídavek na bocích zubů pro broušení nebo ševingování musí být zub na odvalovacím nástroji užší a tedy v podstatě hlubší.
K tomu značení :
dle staré ČSN 222501 by měly být frézy z hlediska přídavku značeny takto :
Římská I je fréza která má profil "nahotovo" // dokončovací //
Římská II je fréza s přídavkem pro ševingování
Římská III je fréza s přídavkem pro broušení
Římská IV byly hrubovací frézy
Existovaly ještě další pro náběhy kol co se řadí za chodu, ale to si fakt už nepamatuju.
Značení dle ISO/DIN nevím, ale mrknu se ve firmě a snad to doplním.

Je třeba si uvědomit, že frézy tady za sociku vyráběl kdekdo a značil si je taky po svém. Já jsem dělal v nářaďovně automobilky MB a tam se frézy značily přímo číslem dílu /operace/. Doma mám frézy z Waltrovky a ty mají značení taky po svém. Obecně by ale fréza měla být označena modulem (bacha na korigované moduly) úhlem boku (15°nebo 20° /vetšinou/) a úhlem šroubovice na roztečné kružnici. Jediné korektně značené frézy co mám jsou M 12 a ty používám na štěpkování dřeva a tedy mne nastavení β příliš netíží.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2019, 11:37

Milan199 píše: 27. 4. 2019, 11:30ty používám na štěpkování dřeva a tedy mne nastavení β příliš netíží.
:D :D :D
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

27. 4. 2019, 11:42

Ty frézy M12 už jsou pěkný kousky. Můžeš dát pro zajímavost foto toho štěpkovače? Díky
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2019, 8:54

To Milan199
Děkuji za obsáhlou odpověď. Co jsem koukal, tak všechny označené frézy které mám, mají označeni římská II. Trochu jsi mě vyděsil tím, že by měly být jen na to ševelingování, ale třeba f. Kasiktools pod tím označením II vyrábí frézy jako: základní profil pro odvalovací frézy dokončovací (s možností použití pro přídavek na ševingování) http://www.kasiktools.cz/files/files/katalog.pdf
Broušení, ani ševelingování v plánu nemám. Takže to asi nebudu moc řešit a budu frézovat podle toho co naměřím za rozměr přes zuby. Maximálně to kolo bude mít hlubší zubovou mezeru, jestli jsem správně pochopil ten profil. Je to tak?
Bohužel jak píšeš, většina mých fréz jsou nějaké speciálky, takže na většině je pouze údaj o modulu a to ještě hodně šílených hodnot. I ta má odvalovačka funguje na trochu jiném principu, proto potřebuji znát ten úhel beta co nejpřesněji, aby správně fungovala.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 4. 2019, 9:07

to Stanik84
Fotku sem hodím až to budu čistit po "sezoně". Nyní zpracovávám to co jsem v zimě položil. Je to dost zakrytované protože z toho jde strach. Fotit krabici s násypkou mi přijde zbytečné.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 4. 2019, 9:28

to Jova
K tomu ševingování. On je to v podstatě záběh. Odstranil se při tom svinčik po kalení a nejhoší vady povrchu co by skončily v oleji v převodovce. Je tam tedy přídavek minimální. Z toho vyplývá, že tvoje úvaha "moc to neprožívat a doměřit to přes zuby" je technicky korektní.
Úhel β musíš znát dost přesně vždy, jinak ozubení nebude mít správný profil. Teoreticky se dá průměr roztečné kružnice (ze kterého β vypočítáš) změřit na 3D, ale je to dost náročné.
Myslím, že jsem někde zahlédl video s odvalováním synchronizací vřetene se čtvrtou osou, ale nevím jestli jsi to byl ty. Já jsem to před několika lety taky zkoušel jako adaptér ke starému systému. Chodilo to, ale zatím jsem to na nic neprotřeboval.

Milan
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2019, 11:37

Tak jsem znova propočítal ty frézy a pokud skutečně z naměřeného vnějšího průměru odečtu 2x modul, jsem cca na těch stupních na fréze. Není to většinou přesné, ale nepřesnost je už v řádu vteřin. :)
Odvaluji elektronickou synchronizací ozubené kolo na stolní čínské frézce a pod tím úhlem to musím posouvat do řezu, abych vytvořil zuby rovně. Ještě jednou dík, jdu to vyzkoušet v praxi na pár kolečkách. Musím dneska udělat jedno s modulem 0,4 a pak tam mám i frézy které se tváří že by mohly mít cykloidní nebo hypocykloidní profil, tak jsem zvědavý jak ty zuby budou ve výsledku vypadat. :roll:
Slick7
Příspěvky: 13
Registrován: 25. 1. 2014, 12:13

20. 10. 2021, 6:46

Já bych měl k tomu dotaz, jak odměřujete ten odklon osy na fréze proti ozubenému kolu. Popravdě ty podmínky na to nejsou ůplně ideální a jak aspoň trochu odměřit odklon od osy, například 47 minut si moc nedokážu představit. Máte na to třeba přípravek? Na mé odvalovací frézce pro přímé ozubení vubec není noniusová stupnice, úhel se prostě musí asi odhadnout :-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2021, 7:00

Ta moje odvalovací frézka je postavená trochu jinak. Já naklápím kolo i s posuvem, do řezu o ten úhel beta. Takže pak vlastně posouvám to kole ve stejném úhlu jako je šroubovice frézy a díky tomu mám rovné zuby. Protože mám ten posuv na loži frézy přišroubovaný a podložený na válečkách jako sinusové pravítko, stačí mi jednoduše na kalkulačce spočítat sinus toho úhlu, vynásobit roztečí podložení a o tolik mm, pak musím na jedné straně ten posuv na šroubech zdvihnout.
Slick7
Příspěvky: 13
Registrován: 25. 1. 2014, 12:13

22. 10. 2021, 4:06

Já taky naklápím kolo i s posuvem, do řezu o ten úhel beta. Takže vlastně stačí srovnat zuby do souososti s osou polotovaru?
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“