Frézy s VBD

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2020, 7:18

Ahojky,

Chtěl bych nějakou "fajnovou" frézu na čelní a rohové frézování konstrukční oceli. Nyní mám D20 D50, D100 od Vertexu a ty jsou 90st. Všude čtu, že na nestabilní stroj by byly vhodnější čelní frézy s destičkami pod ůhlem 45st. Mělo by mi to pomoci s vibracemi u větších vyložení nástroje. Taktéž na menší a hlubší díry bych měl používat spíše frézy s úhlem 10st. Tedy alespoň tak jsem to pochopil z webu Sandviku.

Proto se Vás ptám, jaké by jste mi doporučili nástroje. Je vlý rozdíl mezi Vertex vs. Sandvik? Předpokládám, že je to jiná liga, ale zda to na mé mašině poznám? Nebo mi stačí libovolná fréza jen aby byly destičky pod úhlem 45st? Dají se tyto frézy používat na rohové frézování? Samozžejmě zůstane tam ten profil, ale jak bude vypadat povrch boční stěny? Nebo se tyto fréz používají hlavně na srovnání plochy? Výkonově si mohu dovolit spíše menší frézy, tak bych volil max 50mm a chtěl bych hezký povrch.

Pak je druhá fréza a ta musí být rohová a dlouhá. Potřebuji dělat hluboké čtvercové kapsy, kde hloubka bude až do 100mm. Průměr max D25. Jaký profil destiček by měla taková fréza mít?

Jaký je faktický rozdíl při použití kruhové, osmihrané a nebo kosočtvercové nebo čtvercové destičky? Berme v úvahu díru 100x100x50mm s polomerem rohů 25mm. Čím to nejlépe obrobit. Mašiny slabá, nestabilní, prostě kostitřas. A co chlazení? Dělat raději na sucho a vyfoukávat, nebo olejová mlha? Nebo snad Emulze? Materiál S355.

Co by jste mi doporučili?
https://www.sandvik.coromant.com/cs-cz/ ... ools.aspx0

Děkuji
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2020, 8:46

S cenou toho sandwiku jsi v pohode?
Mám fette iscar sandwiky i čínské náhražky
Dělám.tedy hlavně kusovku kdy naplno nevyužiju možnosti plátku ale neřekl bych že ty značky stojí za 3nasobek ceny.. jen když ji urazis tak jsi 3x víc nasranej..
Na platkach poznáš sunt ale na tě hlave asi moc ne.. radši mít 3ks různé než jednu drahou.. toť můj názor
Ale nemluvim uplne o těch nejlevnějších za stokoruny..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2020, 9:00

ještě vybírej podle typu plátků, chce to nějaké běžně dostupné ISO plátky.. takové ty různé speciality, kdy plátek vypadá podobně jen má jinej úhel lůžka a říkají tomu jak je to skvělý (hlavně pro ně když kupuješ 3x dražší plátky) těm se vyhni..
pokud máš kostitřas tak zapomeň na nějaký 100kový hlavy s úběrem desetin mm radši kup menší, ty s45stupňovejma plátkama (třeba čtvercové plátky) jsou v podstatě jen na plochu, samozřejmě se s tím dá i hrubovat ale na to máš lepší plátky do rohu byť s menším průměrem pokud to nedá stroj..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2020, 9:22

A co ty kulaté? Podle toho co jsem četl, tak to vypadá slibně. Teď mám trojuhelníkové ve dvou velikostech a kupuji nějaké vyprodejové ptátky za 50Kč/ks. Popravdě jsem nepoznal rozdíl mezi plátkem od Iscaru za 230Kč a tím z homatu za 50Kč. Zkoušel jsem různé techniky se všemi nebo jen jedním ptátkem. Dělám nejčastěji povrch (srovnání jeklů a široké drážky do 20mm), takže vše dělám tou D100 se třemi plátky. To je rohová fréza. Na více nemám výkon. Prostě max 0,5mm pri 80mm šířky. Osvědčily se mi spíše tenší vrstvy, tedy 0,25 a rychlost kolem 2500mm/min. Vc kolem 200m/min.
Včera jsem ale dělal hliník (EN2017A) drážku 120x480mm hlubokou jen 19mm. Nejdříve jsem použil D100 a jel jsem 1mm hloubku a 50mm šírku. Rychlost 4000mm/min. Čelní plocha zrcadlo, ale bočnice se začaly lepit. Ano, jel jsem na sucho, protože nemám ještě doděláno chlazení, tak sjem tomu pomohl ručně rozprašovačem s emulzí. Když jsem to zastavil, tak byl celý obvod frézy zalepený hliníkem. Vyčistil jsem to a projel znovu bočnice. Jsou tstejně hladké jako dno, taže problém byl nejspíše jen v chlazení. Prostě jsem to zalepil.

Nemám srovnání s frézou s 10 nebo 45st, takže nevím jak by se to projevovalo v mém případě. Ono nejde o čelní plochy, s tím problém nemám. Problém je s hlubokými dírami (kapsami). Ty prostě není pro mně tak sndné obrobit. Takže spíše poptávám nějakou dlouhou frézu D20-D25 ideálně se stopkou D20 (mám jen ER32) a tak aby byla osazená na celé délce. vidím takové u Hoffmanna např. https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/ho ... 2F2XL?tId=

Jaké destičky jsou ty normální? Jakou značku by jste doporučili? Pramet, Iscar? Sandvik?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2020, 9:23

RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2020, 11:11

https://www.alicontool.cz/wp-content/up ... A_FREZ.pdf

tady máš třeba alicontool "ta samá" fréza je za čtvrtinu, a plátky koupíš kdekoliv.. když budeš shánět ty kyocera tak budou i kradené dražší.. :D

chce to vyzkoušet, já dělám hlavně hliník tam skvěle fungujou ty Včkový plátky.. ale i tyhle AOMT …
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2020, 11:43

Díky RaSi, díky. Já taky našel nějaké ultra levné, ale tak chtěl jsem vypadat jako frajer, že znám i tyto značky:)

Mně zajímá např. průměr 22 se stopkou 20, protože s tou můžu hlouběji. Jen stále nevím, zda má smysl řešit ty úhly a jiné tvary destiček. Nebo vzít první lepší 90st a hrát si.

A co ty vícebřité? takovou bch rovněž uživil. Ideálně aby na jened zátah udělal boční stěnu 50mm. Máš nějaou takovou? Máš zkušenosti? Nebo co z toho používáš?

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2020, 11:53

ty vícebřité jsem nějaké koupil kdysi aukro/bazoš.. a stejně tam je znatelný přechod, dlouhá karbidka udělá lepší povrch.. když vezmu třeba 20ku frézu s 11mm deskou tak za mě je lepší objet něco 5x po 10mm a pak finiš šponu dlouhou karbidkou než to dělat tímhle.. třeba 5x dokola na celou výšku po menší šponě ... ale chce to zkusit a záleží co od toho chceš.. dřív když někdo měl ve výkrese frézovaný povrch a byly v tom vidět stopy po fréze tak to nikoho neuráželo, dneska už všichni odborníci chtěji povrch jak z brusky ačkoliv na tom nezáleží.. ..
poslední dobou mám dost hlaviček od Pokolmu tak mrkni na ně..
ale než douhou stopkovou tak radši jednu hlavičku a dávat ji na krátký/střední/dlouhý upínač..
ono dlouze vyložená fréza je z principu špatně (i když někdy nutnost) a když potřebuju dlouhé vyložení a malý průměr tak mám ISCAR korunky (D16,D20) a celokarbidový držák.. to se nedá s běžnou ocelovou stopkou srovnat.. ani cenově :lol:
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2020, 11:57

k těm úhlům, když vezmu 45st čelní frézu a rohovou frézu tak ta 45ka snese větší záběr, kvalitu povrchu nepoznám rozdíl, ale to je někdy taková alchymie, závislá od záběru, přes otáčky,posuv a materiál.. že si odladíš cokoliv s čímkoliv.. já používám třeba 100ku plátkovou rovinnou jen na velké plochy když nechci aby byly vidět stopy.. ale víc rohovky..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4879
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

15. 4. 2020, 12:18

Mě W plátek od Sandviku vydrží přibližně 2x dýl než čistokrevnej Alík (Aliexpress) blbý je, že internetová cena těch Sandviku pro obyčejný maloodběratele byla někde na 1800,- za krabičku. Alík kolem 250,- za krabičku. Ty drahý plátky, potažmo hlavy, stopky, ocení spíš ve strojích kde to jede pořád, tady doma na dílně je to spíš o tom, co za stejnej obnos dostaneš do baráku. Mě doma ty laciný věci jak na frézování tak do soustruhu fungují bez problémů.

Používám ale i starý narexácký negativky, a taky mě fungují ke spokojenosti.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2020, 12:20

plátky jo, já psal o hlavách.. ale i ty plátky je kus od kusu.. jsou nějaké uplnej šrot a něco co funguje skvěle za třetinovou cenu např.. pak s tím narveš do svěráku a je to stejně jedno :lol:
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

15. 4. 2020, 12:24

Kdyby chtěl kvalitní levný plátky do frézy, tak pořád mám .... viewtopic.php?t=31615
EDIT: beru z5, to jsou plátky do soustružnického nože. :?
Naposledy upravil(a) pafik dne 16. 4. 2020, 8:13, celkem upraveno 1 x.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2020, 4:37

Ak chces robit rovinu tak jednoznacne 45st. - roky som pouzival SEMT-y tie male 08 myslim, od prametu a tie su super, maly odpor a krasny povrch...
na tie kapsy - ak chces tie platkove tak napr mam tie soft-cut od hoffmanu, podobne ako somt ale su take ostrejsie aby bol mensi odpor, a ked kupis teleso zo zavitom tak upnes na drziak podla hlbky aku ides robit...
A ku 30ks platkov mas teleso zadarmo (bez powercard)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2020, 6:30

kiko, můžeš prosím trochu více přiblížit ty šroubovací frétky? Přemyšlel jsem nad tím, protože to je celkem rozumné řešení, ale nevím co a jak. A od koho?

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2020, 6:35

To dělá kde kdo.. pokolm hoffman to má v katalogu wnt..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“