Jakou frézu na hluboké drážky?

RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 8. 2020, 6:42

já bych na to šel 3břitkou.. ale to je asi jedno..
pokud máš 12ku dej ji do hloubky 12mm a zkus z boku kolik snese a jak.. např 1mm záběr a uvidíš co to dělá, pokud to snese zkus to adaptivní (případně jiné jak tomu říkají jiní) obrábění.. pokud to dá na začátku už to dá pořád.. ono při tom můžeš dát mnohem větší rychlost než při hloupém drážkování..
pokud to nesnese musíš ubrat.. a pokud to nevezme ani 0,5mm tak to asi nemá smysl a šel bych do 10ky.. případně do jiného stroje :lol:
ale prostě šmrdlat drahou dlouhou frézou konečkama břitu není cesta
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2020, 7:59

Ok, vyzkouším. Díky
josef109
Příspěvky: 602
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

3. 8. 2020, 9:41

100% souhlas s RaSem.
Z vlastní zkušenosti je vzhledem k plynulému řezu dobré jít ve svislé ose do hloubky "co to dá". Tím pádem je najednou v záběru víc než jeden břit, a využijte se větší délka nástroje (netupíš jen koneček frézy ale využíváš celý břit) :P
Není nic horšího než když máš břity u stopky ostré, a na čele frézy jsou oholené rohy...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2020, 7:15

Tak jsem zkusil nejdřív tu drážku až dolu do 40mm a v pohodě. Maximum jde Ap=3,5mm rychlostí 255mm/min pči 1450ot. Nejvíce jsem zkoušel 5mm, ale motor se dusil. Tech 4mm mašina dáva hravě, ale motor ne. Tedy hravě podkud je obrobek dobře upnutý.
Zítra vyzkouším to TCP. Jo zkoušel jsem jak to pojedu stranově a dá se Ae=1,5mm na celou délku ostří, tedy 40mm.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2020, 3:29

Jen bych rád doplnil, že jsem blbec, ale to jistě víte. Ono já to z nějakho důvodu točil na II. stupěň a když jsem to přehodil na I. abych měl více krouťáku, tak při 120Hz(cca 1710ot) mi to jelo krásně 6mm hloubku rychlostí 310mm/min. Zkoušel jsem to teď protože mi praskl poslední super pilový pás (asi po 5 řezech) a nebylo čím "uřezat" 120x40mm plocháč. Tak jsem to musel hodit na frézku a jelikož nemám žádnou frézu do té hloubky, tak jsem použil tu drážkovací 0141-20. Zkoušel jsem i 10mm, ale to je na mou mašinu moc. Děsný kravál:(

Takže můj limit pro S355 je Ap=6mm, Ae=20mm, Fv=310mm/min, n=1710ot. Hlavne to chce pořádně upnutí.

Schválně, kolik jde na takové oblíbené fréze typu TOS FN22?

Díky
josef109
Příspěvky: 602
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

6. 8. 2020, 9:14

Ono taky záleží jakým nástrojem... Ze zkušenosti s FN25:
Pro HSSku dávám řeznou rychlost na hrubování maximálně 25m/min. Třeba dvanáctkou čtyřbřitou můžu vzít celým průměrem 4mm do hloubky, ale to už se mi vysouvá fréza z kleštiny. (Používám původní kleštiny; časem pořídím JAL.) Samozřejmě chladit, chladit, a zase chladit!
Obvykle používám posuv 25-40mm/min.
Vřeteno je skvělý (v tom smyslu že utáhne hodně), ale ložiska jsou v posledním tažení :cry:
Už se těším až je vyměním...

Při volbě řezných podmínek pro rychlořezku se orientuju podle zvuku - musí to šustit 8)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2020, 8:16

Mistře já taky poslouchám. Většinou se dá dodržet to co uvádní výrobce ale ne na takové hloubce. Nezanedbatelným faktek je kvalita upnutí obrobku. To šlo dobře vidět teď. Když jsem frézoval tu drážku (dělil podélně H profil na výsledný U) tak jsem potřeboval 1100mm dlouhý řez. Chtělo by to tenkou kotoučovou pilu, ale to nemám zkušenosti. Teoreticky je to proveditelné.
Každopádně frézování na 340 vysokém profilu (steny H jsou 39mm a spojovák 21mm, já frézoval tu stěnu, tedy cca 40mm) bez vyztužení = samé vibrace a žádná regulace rychlostí posuvu ani otáček nepomůže. Když jsem to trochu vyztužil (svěráky jako rozpery) tak se to trochu uklidnilo, ale ani tak to více nez 3,5-4mm nešlo. Zato rychlostí 250mm a ne 25mm/min.
Když jsem to dal do pevného svěráku a projel drážku, tak to byla 2x větší rychlost. Hold kvalita upnutí hraje obrovskou roli. Nicméně mám slabý stůl. Ale jsem rád, že na těch zprofanivaných starších mašinkách to nejde tak dobře jak by se podle Vaších textu zdálo.
Díky
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“