Ostření fréz, vrtáků...

chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 2. 2021, 11:36

Mrosconi píše: 9. 2. 2021, 7:34
...no nevím. Stejným způsobem ostřím. Upnu podle šablony do příruby vrták, strčím do díry a hýbu vlevo vpravo. Pak ještě sezhora abych srazil hřbety a mám naostřeno. Rozdíl je ve výkonu a systému uchycení. Princip je stejný. Na mé krabičce nemůžu nastavit úhly, takže mám stále 118 nebo kolik tam vlastně je. Ale jinak to "principiáně" funguje stejně.
Určitě je to něco jiného než universálka, ale to i ta krabička za 8000.
nemáš pravdu - ten odkaz ti sem ale už dali, tam je to dost vysvětleno
viewtopic.php?t=23962&start=15
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2021, 2:08

Pochybuji, ale když říkáš...
49990_8699__vyr_8697_profi-bruska-na-vrtaky-do-13-mm-de-luxe.jpg
Elektrická-ostrička-vrtákov-3-13mm-150W-PM-ODW-150-150W-PRO.jpg
Obojí mají kuželový kotouč z umělého diamantu jen ta za 8tis ma pevnější konstrukci a možnost přesnějšího nastvení. Princip je ale stejný. Uchytím vrták, vložím do díry a pohybuji do stran čímž se nabrousí. Kde je tedy rozdíl???
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2021, 2:47

v tuhosti a presnosti toho ulozeni vrtaku a i toho drazku vrtaku v masine
do te levne jsem z tohodle duvodu nesel
neb kdyz to prilis mrdla nebude vysledek lepsi nez bych to nabrousil od ruky, tj prinos 0
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 2. 2021, 3:34

ne, princip broušení se nedělí podle materiálu brusného kotouče nebo výkonu motoru
ale podle geometrie nabroušeného břitu
rovinný - ala Tormek
kuželový - většina přípravků na broušení (a ty za tisícovku)
šroubový - dražší modely jednoúčelových, nebo profi brusky nástrojů - má většina kupovaných vrtáků

ale to vše je v tom odkazu vysvětleno i s odkazy na brusky - stačí na ta videa kouknout kde co a jak se hýbe
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2021, 8:07

Chb? Asi si nerozumíme. Já se půvoně ptal na to zda má smysl "domácí broušení". Osobně brousím jen vrtáky a to na jediný úhel podle té brusky. Proto jsem se ptal, zda má smysl investovat do lepší "krabičky" ne za litr a le za osm.
Robo, zas tak gumové to není. Mám jí 4 roky a z ruky lépe nenabrousím ikdybych se po... To bych musel dennodenně brusit abych cyhtul ten správný grif, což mi nehrozí. Proto řkám, že za ty prachy je ta krabička v pohodě. Otázka tedy zní, zda a o kolik by byla lepší ta dražší krabička.
Otázka druhá byla zda... když už doma brousit, zda investovat do universální brusky. Ne ostřičky jen na vrtáky v podobě "krabičky" ale nástrojové minibrusky. to jsem mně lehce přesvědčili že to nemá smysl. Takže já osobně zůstávám u své laciné krabičky. Pokud bych mohl porovnat nabroušení vrtáku z výroby a mého, tak nepoznám rozdíl. O kolik by bylo lepe naostřeno na té dražší krabičce, to nemám tušení a když to nedáme kolem sebe a nezkusím, tak asi těžko něco rozhodneme. Principem to ale funguje stejně:)
Nebo v čem konkrétně vidíš rozdíl? Bavme se o standardním úhlu 118st ať to jde na obou krabičkách nabrousit.
Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2021, 8:16

ok mozna dobre porovnat vzajemne, stav se nekdy

mame tu i tu na ty gravirovaci jehly
brousim na ni jen specialni nastroje kdyz potrebuju jinak se to nevyplati
frezu na ni nenabrousis aby to melo smysl
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 2. 2021, 8:45

Mrosconi píše: 9. 2. 2021, 8:07 Chb? Asi si nerozumíme. Já se půvoně ptal na to zda má smysl "domácí broušení". Osobně brousím jen vrtáky a to na jediný úhel podle té brusky. Proto jsem se ptal, zda má smysl investovat do lepší "krabičky" ne za litr a le za osm.
jo, nerozumíme - ta za tisíc dělá kuželový břit, ta/ty dražší šroubovitý (všimni si, že při otáčení se ten vrták kývá = je tam další druh pohybu ne jen otáčení) (universální bruska (na gravírovací jehly s příslušenstvím na vrtáky) za 15 tis. umí jen kuželový)
Zda to potřebuješ/využiješ ti ale fakt neporadím - tabulka stručně popisuje vlastnosti toho kterého broušení.
rozpětí je široké - hobby to brousí z ruky ... až po .... profíci nebrousí/zahazují
(z ruky se brousí víceméně šroubovitý břit - kývnutí/posuv při otáčení)
.
ostreni01.jpg
Naposledy upravil(a) chb dne 10. 2. 2021, 9:48, celkem upraveno 2 x.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2021, 9:12

ty brusky na těch obrázcích jsem teda v reálu neviděl, ale jestli ta za 15 má jen dvě definované polohy bez "otáčení" tak bych si tipl, že kotouč to nabrousí na kuželu i když tady to libor má na videu a šroubovicově to zajíždí což tam jde vidět https://www.youtube.com/watch?v=arGrlMBsZog, nebo tady https://www.youtube.com/watch?v=p9Q8NKB7pNM pokud se s tou plastovou kvedlá zleva doprava, tak tam zřejmě bude na tom držáku pro vrtáky jakoby sestupná šroubovice a ten kuželový kotouč jen drží těch 118st. a nabrousí to po šroubovici (jsou vidět výstupky a šroubovité drážky v protikusu)
tak ale ne na všech vrtácích je stejná šroubovice (délka na jednu otočku) tak to jsou potom asi ty špatné zkušenosti kdy je úhel vůči šroubovici holt jinej:) , každopádně jak píšu neviděl jsem to v reálu a nevím jak jsou tam ty kotouče uspořádané, jen na vídeu, tak se nechám poučit, mě teda z videí připadá, že je to po šroubovici a brousí se vnější stranou kotouče, který určuje jen úhel špičky
vysloveně na kuželu brousí třeba ten přípravek na bn 102 co s tím skoro nikdo neumí a je jedno, jestli ten kývavý pohyb dělá nástroj nebo obrobek, páč tam je zas důležité aby ten vrták byl jakoby přednastavenej ne na broušení ale "po" broušení, už jsme to tady kdysi rozebírali :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2021, 9:49

Ta masina z videa pripadne jeji sestricka brousi na sikmem obvodu kotouce
Uhel osy vrtaku muze byt od kolmise k ose otaceni vykloneny. Tim se nastavuje vrcholovy uhel.
Pouzdro v kterem se otaci klestinove pouzdro s vrtakem je ulozene mimoosove. Tj kyvavy pohyb neni v ose vrtaku. Tj v konecnem dusledku je vrtak podbrouseny viz nez kdyby byl vrtak rotovany pouze v ose. Tento uhel vyoseni se menit neda. Na vrtaku tedy vznika pseudosroubovicove podbrouseni s facetkou na britu.
V druhe pozici se udelaji dve facetky na stredu cca 90 stupnu k prvni sade. Tj. Odlehci se stredova carka na vrtaku. Vyzene se do spicky a udelaji se tam dva mini brity aby to lepe bralo ten stred. Zkusim natocit z blizka.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

10. 2. 2021, 9:57

Ono záleží na co ty vrtáky jsou. Podle toho je třeba volit jakost brusky.

V ruce tedy vrták nabrousit neumím a taky jsem ještě neviděl, že by to někdo uměl. //myslím tím pro strojní vrtání//

Tu brusku od Vertexu máme ve firmě. Vrtáky to brousí, ale je to co kus to originál. Když koupíš vrtáky od Guhringu co vrtají H7 a na tomhle je po otupení přebrousíš, klidně rozhodí 0,1.

Na přesné broušení vrtáků už musí být kleštiny s házivostí pod stovku a odpovídajaící přesnost celého strojku. Přesné ustavení vrtáku jinak nežli na optiku je taky poněkud problematické. To jsou ovšem brusky 200k+ a to si domů asi nikdo pořizovat nebude.

Zkoušel jsem na seriích různé goeometrie od 116° do 124° a nějak jsem neshledal rozdíl. Mám tedy na mašině nastaveno 118°. Důležité je, aby ostří bylo naprosto symetrické a také příčné ostří musí být velmi přesné.

Na hobby broušení je docela dobrá tahle kolíbka :
20210210_105155[1].jpg
Kámoš si to dělal včetně délkového dorazu a "prstíčku" na pootočení vrtáku a výsledek je hodně dobrý.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 2. 2021, 10:09

jo, ty v odkazu bych tipoval na šroubovitý způsob - jak řeší šroubovici pro rozdílné průměry netuším - možná jen tím, že je to nastaveno na běžné velikosti 6-8mm a ty ostatní nikdo moc neřeší :-) - o moc větší průměry se nevejdou a malé se zahazují
(opravil jsem o příspěvek výš - tou za 15 jsem měl na mysli universální ostřičku na gravírovací jehly s příslušenstvím pro vrtáky a frézy a soustr.nože - viz první dotaz vlákna)

-----------
ad kuželové broušení a mnoho dodávaných přípravků. Dosud se mi nepodařilo nikde dohledat definici/geometrii toho kuželu, úhly jsou dané přípravkem ale rozhoduje vzdálenost od hrotu kuželu k ose vrtáku. Některé věrohodné udávají 3D, jiné 1D, některé kreslí vrták směrem ke špici kuželu, jiné ve směru od špice kuželu ... dohledané informace jdou na přípravcích (1D-3D) nastavit - jen to nevrtá :-)

Myslel jsem, že geometrie broušení vrtáku je vychytaná a veřejná - ale nic jsem dosud nenašel a ani dotazy na školství nepomohly.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2021, 10:12

@Milan199 Asi narazis na to prvotni istaveni natoceni vrtaku. Je tam takovy doraz ktery urcuje jak jsou brity otocene vuci ploskam toho pouzdra kdyz dotahujes klesinu. To je takove neurcite a rekl bych nejslabsi misto tohodle stroje. Rozhodne jsem mel parkrat problem tam dat rucne brousenej vrtak. Po jednom prebrouseni na te masine to uz bylo mnohem lepsi.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

10. 2. 2021, 11:12

robokop píše: 10. 2. 2021, 10:12 @Milan199 Asi narazis na to prvotni istaveni natoceni vrtaku. Je tam takovy doraz ktery urcuje jak jsou brity otocene vuci ploskam toho pouzdra kdyz dotahujes klesinu. To je takove neurcite a rekl bych nejslabsi misto tohodle stroje. Rozhodne jsem mel parkrat problem tam dat rucne brousenej vrtak. Po jednom prebrouseni na te masine to uz bylo mnohem lepsi.
Jo přesně ! Ten vrták "z ruky" má tak rozhašenou geometrii, že se tam trefuješ s bídou. Taky je dost problém když je vrták ulomený, nebo ho zkracuješ. Už jsme uvažovali o nějakém lůžku s optikou, aby to bylo nezávislé.

@chb
Ona geometrie vrtáků není tajná. Ale na dokonalou geometrii potřebuješ CNC s 6 osami. Tak se volí vždy nějaký kompromis. I tak jsou ty lepší brusky na vrtáky docela náročné/drahé.

Já mám rád geometrii UNI od WNT / Ceratizit /. Dobře středí, má malý odpor a slušnou životnost.
uni.PNG
uni.PNG (182.51 KiB) Zobrazeno 2383 x
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

10. 2. 2021, 11:22

Jo, tenhle typ broušení je moc dobrý, ale v ruce si na něj netroufnu. Znal jsem maníka, který celý život brousil nástroje a vrtáky brousil z ruky, zrovna takhle. Vajgla na pysku, mhouřil oči, protože ho štípal kouř, ale jeho vrtáky braly lépe než z mašiny. Zeptal se, co s tím budeš vrtat a jel. Předvrtej mu tímhle průměrem a půjde tam sám. Taky že jo.
Kde je těm machrům konec.
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

10. 2. 2021, 12:14

Kutilové se s tím nemažou. Jen nemaj ten hrncovej kotouček, tak musej víc orovnávat. 8)
https://youtu.be/gQwVNIpPoi8
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“