Ostření fréz, vrtáků...

jama
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 1. 2021, 10:05

7. 2. 2021, 5:12

K té ostřičce MR-13A z Aliexpresu - je potřeba rovnou i náhradní kotouč? Nebo je tam nějaký trvanlivý?
Paulimot PM2500 / F-205V
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

7. 2. 2021, 5:19

Trvanlivé je mlieko večšinou ale stym nenabrusiš vela..Ale CBN kotuče si mal asi namysli tie su trvanlive ale zas tak dobre nechutia ako mlieko :D ..
sustruh sv18 ,vrtačka
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

7. 2. 2021, 5:24

Koľko brúsenia(x) koľko nástrojov(y) za cenu(z) tej čínskej srágory môže mať taký bežný hobík ?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

7. 2. 2021, 5:27

HellGrip píše: 7. 2. 2021, 5:24 Koľko brúsenia(x) koľko nástrojov(y) za cenu(z) tej čínskej srágory môže mať taký bežný hobík ?
Proro jsem mu na prvni strance psal, ze se nikdy nezaplati :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2021, 6:13

Ciao,

takže moje bruska na vrtáky za 1000Kč mi asi vystačí. Vrtáky to brousí dobře a asi se mi nechce učit brousit frézy. Ty malé průměry si neumim představit jak je brousim a vetí průměry to raději plátky.

Díky
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

7. 2. 2021, 6:53

Mrosconi píše: 7. 2. 2021, 6:13 Ciao,

takže moje bruska na vrtáky za 1000Kč mi asi vystačí. Vrtáky to brousí dobře a asi se mi nechce učit brousit frézy. Ty malé průměry si neumim představit jak je brousim a vetí průměry to raději plátky.

Díky
Krabička za 1K to je BSG 13E?

A co jít na to třeba takto.
Odkaz na data pro 3D tisk jsou v diskusi pod videjkem.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2021, 7:08

Mrosconi píše: 7. 2. 2021, 6:13Ty malé průměry si neumim představit jak je brousim
Já si to umím představit. Blbě :-) Frézy se brousí na setinu nebo přesněji, to nikdy nemůže vaklavý čínský napůl plastový a s nepochopením principu vyrobený přístroj dosáhnout. Ještě tak ty vrtáky (a to ještě jen pro hrubší přesnost výroby) by se daly :-)
Aleš Procháska
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

7. 2. 2021, 7:20

Grad píše: 7. 2. 2021, 6:53
Mrosconi píše: 7. 2. 2021, 6:13 Ciao,

takže moje bruska na vrtáky za 1000Kč mi asi vystačí. Vrtáky to brousí dobře a asi se mi nechce učit brousit frézy. Ty malé průměry si neumim představit jak je brousim a vetí průměry to raději plátky.

Díky
Krabička za 1K to je BSG 13E?

A co jít na to třeba takto.
Odkaz na data pro 3D tisk jsou v diskusi pod videjkem.
..ja som rozmyšlal urobiť take niečo s dreva tu pomalobežnu brusku som si urobil s fortuny a na odskušanie by aj dreveny pripravok stačil..len rychle to asi velmi nebude to brusenie na tormeku..
sustruh sv18 ,vrtačka
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 2. 2021, 7:34

Ten upínač tu niekto na fóre pár rokov dozadu vyrábal z duralu skladaním, klasicky je to nevyrobiteľné. Ten originálny Tormek je tlakový odliatok, cena je cez 200€. Celkom si to ľudia chvália čo sa týka presnosti.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2021, 2:35

Jiná krabička: https://brusky.heureka.cz/holzmann-bsg-13e/
Funguje obdobně. Chtěl bych začít ten rozdíl (kovový masivní bajonet a kleštiny vs. hliníkový a plastový přípravek). Možná bych byl nemile překvapený. Ta krabička neumí nastavit jiný úhel. Vše ale funguje jak má a za ty peníze j to podle mně dobré.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 2. 2021, 3:41

Zas budu za vola. Ale co už, já to snesu.

Jak složité by bylo udělat doplněk na nějakou CNC frézku, aby se z ní dala udělat CNC bruska na vrtáky, případně i na frézy?
Dvě osy navíc by to asi spravily, ne? Jedna by otáčela nástrojem v kleštině, druhá pak jako rotační stolek (osa C).
Samozřejmě by to chtělo dobře zakrytovat a odsávat, ale protože to broušení se děje na velmi omezeném prostoru, tak to by asi problém nebyl.

Já jsem někdy před 2-3 roky opravoval nějakou CNC brusku speciálně na vrtáky v jedné automotiv firmě. Opravoval jsem tam jenom elektroniku (měnil servodrivery) a dost jsem spěchal, tak jsem si mechaniku bohužel moc neprohlížel.
Celkem mě překvapilo, jak málo os to mělo. Dokonce mám pocit, že ty drivery tam byly snad jenom 3. Můžu se mýlit, možná byly 4, ale víc určitě ne.

Brousili tam jenom vrtáky, a jenom větší průměry. Snad od 6 nebo dokonce 8mm. Ptal jsem se proč. Prý ty malé jsou levné, tak se to nevyplatí a koupí se rovnou nové.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 2. 2021, 3:50

Mrosconi píše: 8. 2. 2021, 2:35 Jiná krabička: https://brusky.heureka.cz/holzmann-bsg-13e/
Funguje obdobně. Chtěl bych začít ten rozdíl (kovový masivní bajonet a kleštiny vs. hliníkový a plastový přípravek). Možná bych byl nemile překvapený. Ta krabička neumí nastavit jiný úhel. Vše ale funguje jak má a za ty peníze j to podle mně dobré.
ta krabička za 1000 funguje principiálně úplně jinak, než ta za 8000 nebo než profi bruska na vrtáky
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2021, 6:48

Mex píše: 8. 2. 2021, 3:41 Zas budu za vola. Ale co už, já to snesu.

Jak složité by bylo udělat doplněk na nějakou CNC frézku, aby se z ní dala udělat CNC bruska na vrtáky, případně i na frézy?
Dvě osy navíc by to asi spravily, ne? Jedna by otáčela nástrojem v kleštině, druhá pak jako rotační stolek (osa C).
Samozřejmě by to chtělo dobře zakrytovat a odsávat, ale protože to broušení se děje na velmi omezeném prostoru, tak to by asi problém nebyl.

Já jsem někdy před 2-3 roky opravoval nějakou CNC brusku speciálně na vrtáky v jedné automotiv firmě. Opravoval jsem tam jenom elektroniku (měnil servodrivery) a dost jsem spěchal, tak jsem si mechaniku bohužel moc neprohlížel.
Celkem mě překvapilo, jak málo os to mělo. Dokonce mám pocit, že ty drivery tam byly snad jenom 3. Můžu se mýlit, možná byly 4, ale víc určitě ne.

Brousili tam jenom vrtáky, a jenom větší průměry. Snad od 6 nebo dokonce 8mm. Ptal jsem se proč. Prý ty malé jsou levné, tak se to nevyplatí a koupí se rovnou nové.
já bych řekl, že na obvodové břity jo, stačila by ti kolíbka s rotačním stolkem, pakliže bys chtěl brousit i úhly čelních břitů v rovině, pokud i s úhlem ke středu tak tam jsou úhly dva a tam si myslím, že bys potřeboval ještě naklopení té kolíbky a nebo bys mohl využít průměru kotouče k simulaci hřbetu břitů, že by nebyly přímkové ale kopírovali by rádius kotouče a úhel vůči pozici jeho osy(nic proti ničemu) a pak by stačily asi jen ty dvě osy co jsi psal v úvodu :)
no a vyosení kotouče by taky nebylo špatné, ale to už by se muselo natáčet vřeteno :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 2. 2021, 8:39

tumlik píše: 8. 2. 2021, 6:48 já bych řekl, že na obvodové břity jo, stačila by ti kolíbka s rotačním stolkem, pakliže bys chtěl brousit i úhly čelních břitů v rovině, pokud i s úhlem ke středu tak tam jsou úhly dva a tam si myslím, že bys potřeboval ještě naklopení té kolíbky a nebo bys mohl využít průměru kotouče k simulaci hřbetu břitů, že by nebyly přímkové ale kopírovali by rádius kotouče a úhel vůči pozici jeho osy(nic proti ničemu) a pak by stačily asi jen ty dvě osy co jsi psal v úvodu :)
no a vyosení kotouče by taky nebylo špatné, ale to už by se muselo natáčet vřeteno :D
Děkuji.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2021, 7:34

[/quote]

ta krabička za 1000 funguje principiálně úplně jinak, než ta za 8000 nebo než profi bruska na vrtáky
[/quote]


...no nevím. Stejným způsobem ostřím. Upnu podle šablony do příruby vrták, strčím do díry a hýbu vlevo vpravo. Pak ještě sezhora abych srazil hřbety a mám naostřeno. Rozdíl je ve výkonu a systému uchycení. Princip je stejný. Na mé krabičce nemůžu nastavit úhly, takže mám stále 118 nebo kolik tam vlastně je. Ale jinak to "principiáně" funguje stejně.
Určitě je to něco jiného než universálka, ale to i ta krabička za 8000.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“